Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το ζητημα ειναι ομως οτι παρα τις υπενθυμισεις,παρακλησεις και προσκλησεις αλλων γειτονων μας να φτιαξουν τις υδρορροες,αρνουνται κατηγορηματικα..

 

Κάνε καταγγελία στη Δημοτική Αστυνομία ;)

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Xαμός χθες στην έκτακτη συνέλευση της πολυκατοικίας μας. Φυσικά και τσακωθήκαμε. Ευτυχώς, οι έχοντες αποκλειστική χρήση πρασίνου δέχτηκαν να πληρώνουν την αντιστοιχία τους στα κοινόχρηστα, αλλά διαφωνήσαμε σε θέματα κοινής ησυχίας (αν είναι δυνατόν δηλαδή) και γενικής συμπεριφοράς στους κοινόχρηστους χώρους. Κάποιοι "γείτονες" θέλανε να κάνουν ό,τι τους κατέβει, ό,τι ώρα τους κατέβει και απαιτούσαν να μην έχουμε και κανένα πρόβλημα! Ήμαρτον ρε παιδιά! Δηλαδή, δεν είμαστε καλά! 1+1=2 ρε παιδιά!
...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εσείς πάλι καλά, κάνετε και συνελεύσεις... Εγώ που μένω 5 χρόνια στην συγκεκριμένη πολυκατοικία, δεν έχει γίνει ΚΑΜΙΑ συνέλευση... Τα κοινόχρηστα έρχονται με το τσουβάλι, μας κλέβει σίγουρα αυτή, κάναμε 2-3 ευγενικές νύξεις αλλά μυαλό δε βάζει. Είναι ενήμερη και η ιδιοκτήτρια του διαμερίσματός μας, αλλά τι άλλο μπορεί να γίνει; Μπορώ να προκαλέσω ως απλός ενοικιαστής μια γενική συνέλευση; Και αν ναι πώς; Την άλλη φορά που απλά της είπαμε κάτι για το ύψος των κοινοχρήστων ούρλιαζε η διαχειρίστρια... :down:

 

Ευγένεια, ευγένεια, αλλά δεν ανέχομαι να είμαι και κορόιδο. Πληρώνουμε από τον Νοέμβριο μέχρι και τον Απρίλιο αγορά πετρελαίου για να ανάβουν τα καλοριφέρ 2 ώρες τη μέρα; :down: 6 τόνους πετρέλαιο για πολυκατοικία 10-12 διαμερισμάτων στην καρδιά της Αθήνας, στους Αμπελόκηπους; Πού μένω και δε το κατάλαβα; Στο Νευροκόπι; :mad:

 

Τι κινήσεις πρέπει να κάνει ένας απλός ενοικιαστής; Δε γουστάρω όπως είπα φασαρίες, αλλά δε γουστάρω επίσης να είμαι και κορόιδο. Έχω 2 air condition στο σπίτι, όλο το καλοκαίρι άναβαν 18ώρες το 24ωρο και πλήρωνα μόνο 100€/μήνα. Τώρα για 2 ώρες ζέστη τη μέρα δεν ανέχομαι να πληρώνω 110€/μήνα. :down:

Link to comment
Share on other sites

Εσείς πάλι καλά, κάνετε και συνελεύσεις... Εγώ που μένω 5 χρόνια στην συγκεκριμένη πολυκατοικία, δεν έχει γίνει ΚΑΜΙΑ συνέλευση... Τα κοινόχρηστα έρχονται με το τσουβάλι, μας κλέβει σίγουρα αυτή, κάναμε 2-3 ευγενικές νύξεις αλλά μυαλό δε βάζει. Είναι ενήμερη και η ιδιοκτήτρια του διαμερίσματός μας, αλλά τι άλλο μπορεί να γίνει; Μπορώ να προκαλέσω ως απλός ενοικιαστής μια γενική συνέλευση; Και αν ναι πώς; Την άλλη φορά που απλά της είπαμε κάτι για το ύψος των κοινοχρήστων ούρλιαζε η διαχειρίστρια... :down:

 

Ευγένεια, ευγένεια, αλλά δεν ανέχομαι να είμαι και κορόιδο. Πληρώνουμε από τον Νοέμβριο μέχρι και τον Απρίλιο αγορά πετρελαίου για να ανάβουν τα καλοριφέρ 2 ώρες τη μέρα; :down: 6 τόνους πετρέλαιο για πολυκατοικία 10-12 διαμερισμάτων στην καρδιά της Αθήνας, στους Αμπελόκηπους; Πού μένω και δε το κατάλαβα; Στο Νευροκόπι; :mad:

 

Τι κινήσεις πρέπει να κάνει ένας απλός ενοικιαστής; Δε γουστάρω όπως είπα φασαρίες, αλλά δε γουστάρω επίσης να είμαι και κορόιδο. Έχω 2 air condition στο σπίτι, όλο το καλοκαίρι άναβαν 18ώρες το 24ωρο και πλήρωνα μόνο 100€/μήνα. Τώρα για 2 ώρες ζέστη τη μέρα δεν ανέχομαι να πληρώνω 110€/μήνα. :down:

Πετρελαιο εχετε, η αεριο; Αν εχετε αεριο, κοιτας την αποδειξη της καταναλωσης.

Αν εχετε πετρελαιο, βαλε ανθρωπο να κατσει την ημερα που ερχεται το πετρελαιο, να μετρησεις ιδιοις ομασι ποσο πεφτει μεσα.Μπορει να κλεβουν οι μεταφορεις και να ειναι χαζη αυτη και να μην το καταλαβαινει.

Να βαλετε τον ειδικο σωληνα που μπαινει απ εξω απο το καζανι και δειχνει αμεσως και χωρις καμμια αμφιβολια, ποσο πετρελαιο επεσε.Η τιμη ειναι αστεια.

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Πετρελαιο εχετε, η αεριο; Αν εχετε αεριο, κοιτας την αποδειξη της καταναλωσης.

Αν εχετε πετρελαιο, βαλε ανθρωπο να κατσει την ημερα που ερχεται το πετρελαιο, να μετρησεις ιδιοις ομασι ποσο πεφτει μεσα.Μπορει να κλεβουν οι μεταφορεις και να ειναι χαζη αυτη και να μην το καταλαβαινει.

Να βαλετε τον ειδικο σωληνα που μπαινει απ εξω απο το καζανι και δειχνει αμεσως και χωρις καμμια αμφιβολια, ποσο πετρελαιο επεσε.Η τιμη ειναι αστεια.

Θοδωρος.

Πετρέλαιο, το αναφέρω.

 

Ε άμα είναι να περιμένω σα μπάστακας πότε θα έρθει το πετρέλαιο και πόσο βάζει ακριβώς, ε δε λέει... Είναι δεδομένο ότι κάτι δε πάει καλά, αλλά επιτέλους μια γενική συνέλευση πότε θα γίνει; Ε να πάρει, εγώ πρέπει να βγάλω το φίδι από την τρύπα; Κανείς πια ενοικιαστής δεν ενδιαφέρεται; Πληρώνουν όλοι σα ζώα χωρίς να ξέρουν τι πληρώνουν; Πληρώνουμε 100-120€ το μήνα από Νοέμβρη μέχρι και Απρίλη για να ξεπαγιάζουμε; :mad: :down:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μήπως ξέρει κανείς αν γίνεται να ζητήσω να μου κόψουν τη θέρμανση από το διαμέρισμά μου, και απλά να πληρώνω κάποιο ποσοστό?

Τα κοινόχρηστα έρχονται περίπου 200 ευρώ το δίμηνο. Εγώ τις περισσότερες ώρες της ημέρας δεν είμαι σπίτι. Οπότε για 2-3 ώρες που θέλω την θέρμανση μπορώ να έχω το κλιματιστικό. Εξάλλου, και με τα καλοριφέρ που τα ανάβουν δεν θα έλεγα ότι ζεσταίνεται και ιδιαίτερα το σπίτι.

Όπως επίσης μου φαίνεται πολύ περίεργο εγώ στον 5ο όροφο, σε ένα σπίτι γύρω στα 50τμ να πληρώνω 200 ευρώ, και κάποιος άλλο στον 4ο όροφο με σπίτι 120τμ να πληρώνει μόνο 100...

Λογικό είναι ότι αφού είμαι 5ο να πληρώνω περισσότερα αλλά όχι και τέτοια διαφορά. Υπάρχει τρόπος να μάθω για ποιο λόγο υπάρχει αυτή η μεγάλη διαφορά?

 

Ευχαριστώ :)

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν ρωτας τον διαχειριστη;;που κατα πασα πιθανοτητα θα σε παραπεμψει στο γραφειο που βγαζει τα κοινοχρηστα..δεν εχεις τπτ να χασεις.

ο μονος λογικος λογος που μπορω να σκεφτω ειναι σχετικα με τα ποσοστα ιδιοκτησιας αλλα εκτος του οτι εσυ λογικα εχεις λιγοτερα απο τον απο κατω σου,αυτο δεν παιζει ρολο στην θερμανση!!

μπορεις να ζητησεις να σου κοψουν την θερμανση,αλλα τοτε πληρωνεις ενα ποσοστο,30% νομιζω.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα πάω στον διαχειριστή.

Απλά θα ήθελα να ξέρω σίγουρα κατά πόσο γίνεται αυτό, γιατί έχω την εντύπωση ότι θα είναι αρνητικός.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αρνητικος σε τι;;

δουλεια του ειναι ή καλυτερα αρμοδιοτητα του να ενημερωνει τους υπολοιπους.αλλωστε εσυ δεν θα τον κατηγορησεις για κατι,απλα θα ρωτησεις προς τι η υπερβολικη χρεωση αυτη.

αληθεια εσυ που ειδες πως ο αποκατω πληρωνει λιγοτερο;

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς αν γίνεται να ζητήσω να μου κόψουν τη θέρμανση από το διαμέρισμά μου, και απλά να πληρώνω κάποιο ποσοστό?

Τα κοινόχρηστα έρχονται περίπου 200 ευρώ το δίμηνο. Εγώ τις περισσότερες ώρες της ημέρας δεν είμαι σπίτι. Οπότε για 2-3 ώρες που θέλω την θέρμανση μπορώ να έχω το κλιματιστικό. Εξάλλου, και με τα καλοριφέρ που τα ανάβουν δεν θα έλεγα ότι ζεσταίνεται και ιδιαίτερα το σπίτι.

Όπως επίσης μου φαίνεται πολύ περίεργο εγώ στον 5ο όροφο, σε ένα σπίτι γύρω στα 50τμ να πληρώνω 200 ευρώ, και κάποιος άλλο στον 4ο όροφο με σπίτι 120τμ να πληρώνει μόνο 100...

Λογικό είναι ότι αφού είμαι 5ο να πληρώνω περισσότερα αλλά όχι και τέτοια διαφορά. Υπάρχει τρόπος να μάθω για ποιο λόγο υπάρχει αυτή η μεγάλη διαφορά?

 

Ευχαριστώ :)

Να δεις τον κανονισμο της πολυκατοικιας. Εκει, γραφονται ολα τα ποσοστα των διαμερισματων και για τη θερμανση.

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση πως ο κανονισμός, ο οποιος ειναι ενσωματωμενος στην πραξη συστασης οριζοντιων ιδιοκτησιων(το συμβολαιο που συντασσεται πριν την ανεγερση της πολυκατοικιας)βρισκεται στο υποθηκοφυλακειο,εφοσον υπαρχει κατι τετοιο-διοτι παλιες πολυκαοιτκιες δεν εχουν κανονισμο!

ενδεχομενως βεβαια να εχει καποιο αντιγραφο ο διαχειριστης ή καποιος απο τους οικοπεδουχους

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αρνητικος σε τι;;

δουλεια του ειναι ή καλυτερα αρμοδιοτητα του να ενημερωνει τους υπολοιπους.αλλωστε εσυ δεν θα τον κατηγορησεις για κατι,απλα θα ρωτησεις προς τι η υπερβολικη χρεωση αυτη.

αληθεια εσυ που ειδες πως ο αποκατω πληρωνει λιγοτερο;

 

Αρχικά, μόλις πήγα να ανοικιάσω το σπίτι όλοι μου έλεγαν να ξέρω ότι έχει πολλά κοινόχρηστα το χειμώνα.

Όλοι λέει γι αυτό φεύγουν, κάθονται ένα χρόνο και μετά ψάχνουν για αλλού.

Ο από κάτω που είναι και ο διαχειριστής μου είπε από μόνος του πόσα πληρώνει.

 

Όσο για το ότι είναι αρνητικός, γενικά δεν έχουμε και τις καλύτερες σχέσεις. Οπότε αν πάω να πω ότι θέλω να μην έχω θέρμανση, θα πει αμέσως ότι δεν γίνεται.

 

Μήπως βοηθάει το ότι έχει φυσικό αέριο? Ξέχασα να το πω πριν.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

O αποκατω εχει φυσικο αεριο;;;

εμ ετσι εξηγουνται πολλα..το ποσο που πληρωνει μαλλον ειναι το 30% που του αντιστοιχει.

παντως δικαιωμα να αρνηθει δεν εχει.

αν δλδ βαλεις κι εσυ φυσικο αεριο θα πρεπει να συνεχισεις να πληρωνεις κανονικα για θερμανση το 100%;;;οπως καταλαβαινεις ειναι παραλογο.κανεις δεν μπορει να σε υποχρεωσει για κατι

απο την στιγμη ομως που εισαι ενοικιαστρια πρεπει πρωτα να συνενοηθεις με τον νοικοκυρη σου.αν και αυτος δωσει το πρασινο φως,το λες και στον διαχειριστη(ειτε εσυ ειτε ο ιδιοκτητης) και ακολουθει το "βγαλσιμο" των σωματων θερμανσης.ακολουθως πληρωνεις το 30% οσον αφορα την θερμανση.

παντως ειναι λιγο δυσκολο να συμφωνησει ο ιδιοκτητης σου.:(

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Όλη η πολυκατοικία έχει φυσικό αέριο. Αλλά όχι αυτόνομη θέρμανση.

 

Ο μόνος τρόπος να μην έχω θέρμανση είναι να βγουν τα σώματα?

Γιατί αν είναι έτσι, το θεωρώ απίθανο, όχι απλά δύσκολο.

Είχα την εντύπωση ότι γινόταν αλλιώς.

 

Μάλλον με βλέπω να μετακομίζω!

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

χμ.αν ολη η πολυκατοικια εχει φυσικο αεριο και εισαι η ΜΟΝΗ με τη κεντρικη θερμανση,τοτε μην ξαναβαζετε πετρελαιο και πες τους πως δεν θελεις.θα πληρωνεις το 30%,χωρις να χρειαζεται να βγαλεις τα σωματα,καθως τι να τα κανεις αν δεν εχει πετρελαιο να καψει;

αν ομως εχει και αλλους ενοικους που ζεσταινονται με την κεντρικη θερμανση τοτε δυστυχως πρεπει να σφραγισεις τα σωματα σου...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και γιατι πληρωνεις θερμανση;;;κανονικα δεν πρεπει να αναφερεται καν στα κοινοχρηστα,εφοσον δεν υπαρχει ουτε ενας ενοικος που χρησιμοποιει την κεντρικη θερμανση!

μηπως να μιλησεις με τον ιδιοκτητη;γιατι αυτη την στιγμη πληρωνεις για κατι που δεν χρησιμοποιεις..

 

μαρας ευχαριστω για την διευκρινηση..

με τα νεα δεδομενα,πιστευω πως πρεπει να ρωτησεις τον διαχειριστη τον λογο που για μικροτερο σπιτι πληρωνεις περισσοτερα απο καποιον αλλο.

παντως να κλεισουν τα σωματα σου,νομζιω πως σε αυτη την περιπτωση δεν γινεται.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Η Ιωάννα εννοεί ότι η οικοδομή έχει Κεντρική Θέρμανση Φυσικού Αερίου, δηλαδή ο κεντρικός καυστήρας καίει φυσικό αέριο... :wink:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Η Ιωάννα εννοεί ότι η οικοδομή έχει Κεντρική Θέρμανση Φυσικού Αερίου, δηλαδή ο κεντρικός καυστήρας καίει φυσικό αέριο... :wink:

Σωστά !

 

Να κανω εγω μια ερώτηση στην ιωαννα

η θέρμανση δουλευη καποιες ωρες η οτι ωρα θες το ανοίγεις(με θερμοστάτη που εχεις στο χώρο σου)( αν και απο τι κατάλαβα ΟΧΙ)

αν εχεις θερμοστατη χωρου μπορεις να ''κοπεις'' εύκολα και να πληρωνεις το 30%

αν δουλευει καποιες ωρες , τοτε πρεπει όντως να βγάλεις τα σωματα

Link to comment
Share on other sites

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και γιατι πληρωνεις θερμανση;;;κανονικα δεν πρεπει να αναφερεται καν στα κοινοχρηστα,εφοσον δεν υπαρχει ουτε ενας ενοικος που χρησιμοποιει την κεντρικη θερμανση!

μηπως να μιλησεις με τον ιδιοκτητη;γιατι αυτη την στιγμη πληρωνεις για κατι που δεν χρησιμοποιεις..

 

μαρας ευχαριστω για την διευκρινηση..

με τα νεα δεδομενα,πιστευω πως πρεπει να ρωτησεις τον διαχειριστη τον λογο που για μικροτερο σπιτι πληρωνεις περισσοτερα απο καποιον αλλο.

παντως να κλεισουν τα σωματα σου,νομζιω πως σε αυτη την περιπτωση δεν γινεται.

Οι κανονισμοι, στο ζητημα αυτο, λενε οτι για να κλεισουν τα σωματα και να πληρωνει ο ιδιοκτητης, μονο ενα μερος των εξοδων θερμανσης, πρεπει το διαμ/μα να ειναι ΚΛΕΙΣΤΟ, αδειο ηλαδη.

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

δλδ αν ολοι στην οικοδομη εχουν αλλους τροπους θερμανσης,κι εγω δεν θελω την κεντρικη με πετρελαιο,θα πρεπει να φυγω απο το σπιτι μου για να μην πληρωνω;;

στην δικη μας οικοδομη οταν αρχισαν να βαζουν φυσικο αεριο(αυτονομο ο καθενας) εμειναν μερικοι να χρησιμοποιουν την κεντρικη θερμανση.οι υπολοιποι(οσοι βαζανε αεριο) σφραγισανε τα σωματα τους..εν συνεχεια οταν ολοι πια βαλανε αεριο κλεισαμε και τον λεβητα και ολα οκ..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Σωστά !

 

Να κανω εγω μια ερώτηση στην ιωαννα

η θέρμανση δουλευη καποιες ωρες η οτι ωρα θες το ανοίγεις(με θερμοστάτη που εχεις στο χώρο σου)( αν και απο τι κατάλαβα ΟΧΙ)

αν εχεις θερμοστατη χωρου μπορεις να ''κοπεις'' εύκολα και να πληρωνεις το 30%

αν δουλευει καποιες ωρες , τοτε πρεπει όντως να βγάλεις τα σωματα

 

Δυστυχώς η θέρμανση δουλεύει κάποιες ώρες την ημέρα. Αν ήταν να το ανοίγω όποιες ώρες ήθελα, θα ήταν μια χαρά!

 

δλδ αν ολοι στην οικοδομη εχουν αλλους τροπους θερμανσης,κι εγω δεν θελω την κεντρικη με πετρελαιο,θα πρεπει να φυγω απο το σπιτι μου για να μην πληρωνω;;

στην δικη μας οικοδομη οταν αρχισαν να βαζουν φυσικο αεριο(αυτονομο ο καθενας) εμειναν μερικοι να χρησιμοποιουν την κεντρικη θερμανση.οι υπολοιποι(οσοι βαζανε αεριο) σφραγισανε τα σωματα τους..εν συνεχεια οταν ολοι πια βαλανε αεριο κλεισαμε και τον λεβητα και ολα οκ..

 

Όταν λες σφραγίσανε τα σώματά τους, τι εννοείς?

Αυτό δεν μπορώ να το κάνω και εγώ?

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως οχι,δεν μπορεις..μηπως θα ηταν καλυτερα να μιλησεις με τον ιδιοκτητη;;
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας και χρονια σε ολους.

 

χρειαζομαι τη βοηθεια σας αν και ξερω οτι εδω που ζουμε δεν γινεται τιποτα.Τα προβληματα στην οικοδομη μας πολλα και ανελαβα να βαλω ταξη τωρα που ηρ8α να μεινω.δεν θελω να σας κουρασω ....ειναι πολλα!

Θεσσαλονικη,οικοδομη του 77,χωρις καταστατικο,χωρις διαχειριση(Ποτε μιλαμε!),επεφταν κομματια και αναγκαστηκε ο ξαδερφος μου να κανει ο ιδιος καταγγελια στην πολεοδομια για να πεισει τους ιδιοκτητες να ενδιαφερθουν.Απο τον Ιουνιο ασχολουμαι κι εγω για να μπορεσω να μεινω.Καταφερα να μαζεψω ιδιοκτητες,εδωσαν λιγα λεφτα,εμεινα ολο το καλοκαιρι μονη με αλβανους εργατες να μαλωνω γιατι ομολογουμενως η δουλεια ηταν προχειρη.Ομως σου την ελεγαν πως τα λεφτα ειναι λιγα οποτε αυτα ειναι...σημειωση¨> η συμφωνια εκλεισε με ελληνες υποτιθεται και μηχανικο ελληνα.τσπ,καταστατικο προτεινα να κανουμε,δεν εγινε γιατι κι εκει ηθελε λεφτα,οποτε ενημερωσα και ανελαβα διαχειρηση .ιδιοκτητες ειναι μονο 3,οι υπολοιποι5 ειναι ενοικιαστες.Εχουμε Βουλγαρους,Γυφτοαλβανουςκαι ελληνες.δεν πληρωνουν κοινοχρηστα οι ξενοι και πρεπει να τους χτυπαω την πορτα καθε φορα.τα βγαζω να πληρωνουν με τα τερτ.μετρα(την καθαριοτητα) και την δεη απο αυτον τον μην ατην εκανα ισοποσα σε ολους κι οχι με τετρ.μετρα οπως πριν.και δειλα δειλα αποθεμα 1-2ευρω γιατι θελει πολλα η οικοδομη.

Τι κανω για να τους δωσω να καταλαβουν οτι πρεπει να πληρωνουν?????οι ιδοκτητες δεν νοιαζονται..οσο τα παλια διαμερισματα τους δινουν λεφτα(εχουν ακομα σομπεσ πετρελαιου!)τα νοικιαζουν σε αλλοδαπους και υποφερουμε!

Οι αλβανοι κανανε τρελλα γλεντια και ερχοταν παρα πολυς κοσμος.μετα απο μαχεσ σταματησαν αλλα μου πανε κοντρα,λερωνουν υπερβολικα και κανω συνεχεια παρατηρησειςΕΥΓΕΝΙΚΑ.το τονιζω!ενω αυτος μ εχει βρισει μεθυσμενος εγω ακομα δεν τον εχω αρπαξει.επιτηδες κανουβ διαφορα(εμετο πχ προχθες εξω απο εξωπορτα).δεν αντεχω αλλο και εχω καλεσει 2φορες την αστυνομια και τον ιδιοκτητη 4!

 

οσον αφορα στους Βουλγαρους,μαλωσα με τον ιδιοκτηη γιατι μετα απο 100 που εβλεπα να μπαινοβγαινουν ρωτησα την βουλγαρα τελικα ποιοι μενουν εδω και αυτη πηγε και ειπε στον ιδιοκτητη οτι της κανω ελεγχο και ηρθε εδω εκεινος με παραλογες απαιτησεις και φυσικα την υποστηριξε!!!εφυγε αυτη και ηρθαν και μενουν 3ατομα βουλγαρες2 και 1αλβανος.παιδια ολη η βουλγαρια ερχοταν εδω συνεχεια.χτυπουσαν συνεχεια διαφορα θυροτηλεφωνα και ενοχλουσαν ολη την ωρα τον κοσμο.τους ελεγα αυτο ειναι το θυροτηλεφωνο της βουλγαρας κι εκεινοι χτυπουσαν συνεχεια αλλα και ζητουσαν να μπουν.ο ιδιοκτητης φυσικα πιστευει τους βουλγαρους!

Απο πανω εμεναν ρωσοι,7στον αριθμο!οταν φτιαχναμε την πολυκατοικια ειδα στην ταρατσα πως ειχε περασει καλωδιο κι επαιρνε σημα απο δορυφορικη ρωσου της απεναντι πολυκατοικιας.θα βαλω φωτο να δειτε!τρελλαθηκα!του ειπα να το βγαλει και φυσικα με αγνοησε οπως και τον ξαδερφο μου!4μηνες δεν εβγαλε τιποτα κι εφυγε τον νοεμβριο κι ακομα εκει το καλωδιο!οταν καταφερα να μιλησω με πολεοδομια για να κανω καταγγελια μου ειπαν πως μαλλον ειναι παρανομο αλλα τι θελω αφου εφυγε!!!!!!!!!!!!!!!!!ακου!και να το κοψω δεν μπορω γιατι ειναι απο κατω τα καλωδια της δεη!

δεν ξερω ολο προβληματα εχω και δεν μπορω να ησυχασω...δεν ξερω που ν απευθυνθω για τα αυτονοητα ρε παιδια!

 

Το τελευταιο ειναι πως ενας ελληνας αυτη τη φορα παππους,επειδη μενει ισογειο θεωρει οτι δεν πρπει να πληρωνει πανω απο 3 ευρω καθαριοτητα κι οχι ρευμα γιατι δεν αναβει το φως η το χρησ-ει λιγο!και δεν πληρωνει!τωρα μιλαμε για 6,6ευρω μαζι με τα 2ευρω αποθεμα!οπως επισης επειδη λειπει 6μηνες δεν πρεπει να πληρωνει το 30% που του ειπα πως πρεπει.αν το μαθουν οι αλλοι θα γινει χαμος!τωρα το βαζω σε μας να το πληρωνουμε και ακομα δεν πραν χαμπαρι.σε καποιους λογικους το ειπα πως το χρεωνω σε μας και ειναι 70λεπτα! παιδια μιλαμε για γελοια ποσα> εγω με 85 τετραγ πληρωνω γυρω στα 10ευρω και τα μεγαλυτερα διαμερισματα 11,12.αυτα ειναι τα ποσα!!!!!!!!!!!!!

 

 

πειτε μου καποια ιδεα,κατι.....

Τα λεφτά μιλάνε... λένε αντίο!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...