Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :)

Ξέρω ότι είναι τραβηγμένο λίγο για την αστυνομία αλλά ειλικρινά δεν αντέχεται αυτό το πράγμα ξυπνάω και κοιμάμαι(όταν καταφέρνω να κοιμηθώ) με πονοκέφαλο από το μόνιμο βουητό!!Δεν είναι δλδ ο απλός ήχος που κάνουν οι μονάδες, σίγουρα έχει κάποιο πρόβλημα!Άσε που αυτό π μ εκνεύρισε περισσότερο ήταν το γράψιμο της διπλανής!Και δεν φαντάζεσαι με τι υφάκι μου μιλούσε και προσπαθούσε να βγει και από πάνω!!Κάνω υπομονή απ τον Νοέμβριο-Οκτώβριο και αυτή δεν σήκωσε καν το κουλό της να πάρει ένα τηλέφωνο τον ιδιοκτήτη της!!Αν είναι δυνατόν!!Πόσο ζώα μπορεί να είναι κάποιοι "άνθρωποι"!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πόσο ζώα μπορεί να είναι κάποιοι "άνθρωποι"!!

Για να να μην παρεξηγηθώ... για την γειτόνισσα πηγαίνει αυτό το τελευταίο όχι για εσένα!:X

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Νομίζω ότι ακόμα κ για τοποθέτηση κλιματιστικου χρειάζεται μια μικρής κλίμακας άδεια αλλά κανείς δεν το κάνει! !είχα πάει θυμάμαι πριν 3 χρόνια στην πολεοδομια νσ ρωτήσω τι χρειάζεται για να μπει σκαλωσια σε πλάτη πολύκατοικίας κ αυτό με τα κλιματιστικά το έγραφε σε ένα χαρτί που μου έδωσαν :) Δεν ξέρω εάν έχει αλλάξει κάτι!

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι ιδιοκτήτες -όταν γίνονται παράπονά για κάτι -δεν ενδιαφέρονται να λυθεί το πρόβλημα! !έκανε η κοπέλα παράπονα για το θόρυβο στην μονάδα του κλιματιστικου κ δεν έκανε τίποτα!

Εμένα εάν μου κάνει ενοικιαστής η συγκάτοικος παράπονα για κάτι τσακιζομαι να το λύσω ώστε να μην μείνει κανένας δυσερεστημενος :mad:

Αλήθεια γιατί κάνει μια μονάδα θόρυβο? Να έχει ξεφιδωθει κάτι εξωτερικά η εσωτερικά? Από περίεργια ρωτάω:O

Και αυτή η χριστιανη μέρα νύχτα που έχει ανοιχτό το κλιματιστικό δεν σκέφτεται την ΔΕΗ? ?

Edited by evelinalex
IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Οι εξωτερικές μονάδες ανέκαθεν κάνουν θόρυβο. Η συγκεκριμένη έχει τοποθετηθεί και με άθλιο τρόπο οπότε η κοπελιά υποφέρει.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση :)

Ξέρω ότι είναι τραβηγμένο λίγο για την αστυνομία αλλά ειλικρινά δεν αντέχεται αυτό το πράγμα ξυπνάω και κοιμάμαι(όταν καταφέρνω να κοιμηθώ) με πονοκέφαλο από το μόνιμο βουητό!!Δεν είναι δλδ ο απλός ήχος που κάνουν οι μονάδες, σίγουρα έχει κάποιο πρόβλημα!Άσε που αυτό π μ εκνεύρισε περισσότερο ήταν το γράψιμο της διπλανής!Και δεν φαντάζεσαι με τι υφάκι μου μιλούσε και προσπαθούσε να βγει και από πάνω!!Κάνω υπομονή απ τον Νοέμβριο-Οκτώβριο και αυτή δεν σήκωσε καν το κουλό της να πάρει ένα τηλέφωνο τον ιδιοκτήτη της!!Αν είναι δυνατόν!!Πόσο ζώα μπορεί να είναι κάποιοι "άνθρωποι"!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να να μην παρεξηγηθώ... για την γειτόνισσα πηγαίνει αυτό το τελευταίο όχι για εσένα!:X

σορυ κιολας, αστυνομια δεν θες να ανακατεψεις,αυτη σημασια δεν σου δινει,δηλαδη εδω που αναρτησες τι περιμενεις σαν απαντηση?

μηπως μπαινει εδω καννενας φιλος της κοπελας και μεσολαβησει? :lol:

Πρεπει να φωναξεις αστυνομια,και να υποβαλεις και στην νομαρχια αιτηση μετρησης ηχορυπανσης (πρεπει να εχει καποια συγκεκριμενα ορια εντος οικιας,,) και να τα μαζεψεις ολα αυτα και να κινηθεις αναλογα ή να συμορφωθουνε η δικαστικα.

 

 

ΥΓ ο θορυβος ειναι κτυπογενης,μεταφερει δονηση στο σπιτι οχι ακουστικα κυματα..

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα,

έχω ΠΟΛΎ σοβαρό πρόβλημα με τον θόρυβο από την εξωτερική μονάδα κλιματιστικού από το διπλανό διαμέρισμα.Έφτασα σε σημείο να ζητήσω από την διαχείριση τον αριθμό του ιδιοκτήτη γιατί η κοπέλα που το νοικιάζει και της ζητάω επανειλημμένα από τον Οκτώβριο να επικοινωνίσει μαζί του με γράφει εντελώς!Δεν το κλείνει ΟΎΤΕ τις ώρες κοινής ησυχίας!Δεν μπορώ ούτε να κοιμηθώ ούτε να διαβάσω σε σημείο να έχω χάσει την μισή εξεταστική!Ο ιδιοκτήτης μου είπε πως θα επικοινωνίσει με την εταιρία του κλιματιστικού αλλά σήμερα τον παίρνω τηλέφωνο και δεν απαντάει :evil: :evil:

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:

η μονάδα που σας ανέφερα είναι τοποθετημένη στον τοίχο που βρίσκεται το μπαλκόνι της ο οποίος τοίχος όμως είναι του δικού μου διαμερίσματος!! Να διευκρινίσω ότι το μπαλκόνι είναι ενιαίο και χωρίζεται με πλαστικό/γυάλινο χώρισμα αλλά επαναλαμβάνω ο τοίχος είναι του διαμερίσματος που νοικιάζω εγώ. Να φανταστείτε ότι όταν το έχει αναμμένο(σχεδόν συνέχεια δλδ) νοιώθω την δόνηση(κραδασμό??) στον τοίχο μου!!!

1.Είναι νόμιμη η τοποθέτηση της μονάδας στο σημείο που προανέφερα??

2.Γνωρίζεται αν η διαχείριση έχει κάποιο έγγραφο(καταστατικό?) που να αναφέρεται σε τέτοιες περιπτώσεις??

3.Μπορώ να κάνω καταγγελία στην αστυνομία τις ώρες κοινής ησυχίας?

4.Μπορώ να απευθυνθώ κάπου αλλού για αυτό το θέμα πχ Συνήγορος του πολίτη ή κάτι τέτοιο??

Ακου να δεις.Το πρόβλημα αυτό,του θορύβου με την εξωτερική μονάδα,το είχα κι εγώ,και το έλυσα μαχαίρι κατεβάζοντας την κάτω,και ακουμπώντας την πάνω στο μπαλκόνι.

Τώρα,για το άλλο πρόβλημα,θα πας στην πολεοδομία,και θα σε δικαιώσουν 100% ,επειδή ο τοίχος είναι δικός ΣΟΥ.Αν είσαι στην Αθήνα,βρίσκεται στην οδό Σωκράτους στην Ομόνοια,κατεβαίνοντας την Πειραιώς ,πρώτο στενό δεξιά.

Δευτέρα πρωί,εκεί.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

AlexiaT : σύμφωνα με το άρθρο 48 Ν.4178/2013,

''...3. Δεν απαιτείται Άδεια Δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, για τις ακόλουθες εργασίες:

η. Τοποθέτηση κλιματιστικών κ.λ.π...

Για τις ανωτέρω εργασίες απαιτείται, προ 48 ωρών, έγγραφη ενημέρωση για την εκτέλεσή τους, της αρμόδιας Υπηρεσίας Δόμησης, που γνωστοποιείται στο οικείο αστυνομικό τμήμα...''

 

Καλό θα είναι, όμως, να απευθυνθείς και σε κάποιον μηχανικό ή στην αρμοδία Πολεοδομία..

 

Τώρα με το θέμα του θορύβου : εάν κατάλαβα καλά, η εξωτερική μονάδα είναι τοποθετημένη στην μεριά του δικού σου εξώστη και πάνω σε μέρος εξωτερικού τοίχου που αναλογεί σε δική σου χρήση κατά το χώρισμα του εξώστη..

 

Εν προκειμένω, αναφορικώς με τον υπερβολικό θόρυβο, έχεις όσα δικαιώματα και ο εκάστοτε ιδιοκτήτης : ασφαλιστικά μέτρα περί προσβολής της προσωπικότητός σου ή προσβολής της κατοχής του ακινήτου (μιας και η νομή δεν προστατεύεται αφού προυποθέτει ''διάνοια κυρίου'' που δεν συντρέχει στο πρόσωπό σου), ποινικώς,δε, ασφαλώς και ισχύουν οι διατάξεις που αφορούν την διατάραξη κοινής ησυχίας οι οποίες όμως έχουν να κάνουν με συγκεκριμένο ωράριο και όχι όλη την διάρκεια της ημέρας..

 

Το θέμα , τέλος, της αφαίρεσης της μονάδος από τον εξωτερικό τοίχο που αναλογεί στο διαμέρισμα, αφορά μόνον τον ιδιοκτήτη αφού αυτός έχει το δικαίωμα να απαιτήσει την αποξύλωσή της με τις διατάξεις περί προσβολής της νομής και κυριότητος..

 

Αυτά όσον αφορά το νομικό σκεπτικό της υπόθεσής σου...στην πράξη θα προέβαινα σε επιμέτρηση με μηχανολόγο του θορύβου και εν συνεχεία εξώδικη διαμαρτυρία προς την γειτόνισα με αντίστοιχη κοινοποίηση στον εκμισθωτή σου ώστε να λάβει γνώση ότι έχεις νόμιμο λόγο καταγγελίας της μισθώσεως..

Link to comment
Share on other sites

AlexiaT : σύμφωνα με το άρθρο 48 Ν.4178/2013,

''...3. Δεν απαιτείται Άδεια Δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, για τις ακόλουθες εργασίες:

η. Τοποθέτηση κλιματιστικών κ.λ.π...

Για τις ανωτέρω εργασίες απαιτείται, προ 48 ωρών, έγγραφη ενημέρωση για την εκτέλεσή τους, της αρμόδιας Υπηρεσίας Δόμησης, που γνωστοποιείται στο οικείο αστυνομικό τμήμα...''

 

Καλό θα είναι, όμως, να απευθυνθείς και σε κάποιον μηχανικό ή στην αρμοδία Πολεοδομία..

 

Τώρα με το θέμα του θορύβου : εάν κατάλαβα καλά, η εξωτερική μονάδα είναι τοποθετημένη στην μεριά του δικού σου εξώστη και πάνω σε μέρος εξωτερικού τοίχου που αναλογεί σε δική σου χρήση κατά το χώρισμα του εξώστη..

 

Εν προκειμένω, αναφορικώς με τον υπερβολικό θόρυβο, έχεις όσα δικαιώματα και ο εκάστοτε ιδιοκτήτης : ασφαλιστικά μέτρα περί προσβολής της προσωπικότητός σου ή προσβολής της κατοχής του ακινήτου (μιας και η νομή δεν προστατεύεται αφού προυποθέτει ''διάνοια κυρίου'' που δεν συντρέχει στο πρόσωπό σου), ποινικώς,δε, ασφαλώς και ισχύουν οι διατάξεις που αφορούν την διατάραξη κοινής ησυχίας οι οποίες όμως έχουν να κάνουν με συγκεκριμένο ωράριο και όχι όλη την διάρκεια της ημέρας..

 

Το θέμα , τέλος, της αφαίρεσης της μονάδος από τον εξωτερικό τοίχο που αναλογεί στο διαμέρισμα, αφορά μόνον τον ιδιοκτήτη αφού αυτός έχει το δικαίωμα να απαιτήσει την αποξύλωσή της με τις διατάξεις περί προσβολής της νομής και κυριότητος..

 

Αυτά όσον αφορά το νομικό σκεπτικό της υπόθεσής σου...στην πράξη θα προέβαινα σε επιμέτρηση με μηχανολόγο του θορύβου και εν συνεχεία εξώδικη διαμαρτυρία προς την γειτόνισα με αντίστοιχη κοινοποίηση στον εκμισθωτή σου ώστε να λάβει γνώση ότι έχεις νόμιμο λόγο καταγγελίας της μισθώσεως..

Να πάει πρώτα στην Πολεοδομία.Γιατί να πληρώσει λεφτά;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ακου να δεις.Το πρόβλημα αυτό,του θορύβου με την εξωτερική μονάδα,το είχα κι εγώ,και το έλυσα μαχαίρι κατεβάζοντας την κάτω,και ακουμπώντας την πάνω στο μπαλκόνι.

Τώρα,για το άλλο πρόβλημα,θα πας στην πολεοδομία,και θα σε δικαιώσουν 100% ,επειδή ο τοίχος είναι δικός ΣΟΥ.Αν είσαι στην Αθήνα,βρίσκεται στην οδό Σωκράτους στην Ομόνοια,κατεβαίνοντας την Πειραιώς ,πρώτο στενό δεξιά.

Δευτέρα πρωί,εκεί.

 

Όταν είπα στην διπλανή μου να τοποθετηθεί η μονάδα στο μπαλκόνι μου είπε ότι δεν γίνεται γιατί θέλει να βγαίνει με την παρέα της το καλοκαίρι και να κάθονται εκεί...ΕΛΕΟΣ!! :kill: Γνωρίζεις αν η διαδικασία με την πολεοδομία παίρνει πολύ καιρό(βδομάδες/μήνες) ή γίνεται άμεσα??Αν δεν σου κάνει κόπο δες λίγο τον σύνδεσμο να μου πεις αν ο τοίχος θεωρείται όντως "δικός" μου :O

Μπλε=δικό της διαμέρισμα

Ροζ=δικό μου διαμέρισμα

Κόκκινο=εξωτερική μονάδα(τοποθετημένη στον τοίχο και όχι στο μπαλκόνι)

Καφέ γραμμή= "διαχωριστικό" των μπαλκονιών

http://imgur.com/hUyU7vS

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έκανα ένα πρόχειρο σχέδιο για να καταλάβετε τι εννοώ. Αν δεν σας κάνει κόπο ακολουθήστε το link http://imgur.com/hUyU7vS

Μπλε=δικό της διαμέρισμα

Ροζ=δικό μου διαμέρισμα

Κόκκινο=εξωτερική μονάδα(τοποθετημένη στον τοίχο και όχι στο μπαλκόνι)

Καφέ γραμμή= "διαχωριστικό" των μπαλκονιών

Link to comment
Share on other sites

Όταν είπα στην διπλανή μου να τοποθετηθεί η μονάδα στο μπαλκόνι μου είπε ότι δεν γίνεται γιατί θέλει να βγαίνει με την παρέα της το καλοκαίρι και να κάθονται εκεί...ΕΛΕΟΣ!! :kill: Γνωρίζεις αν η διαδικασία με την πολεοδομία παίρνει πολύ καιρό(βδομάδες/μήνες) ή γίνεται άμεσα??Αν δεν σου κάνει κόπο δες λίγο τον σύνδεσμο να μου πεις αν ο τοίχος θεωρείται όντως "δικός" μου :O

Μπλε=δικό της διαμέρισμα

Ροζ=δικό μου διαμέρισμα

Κόκκινο=εξωτερική μονάδα(τοποθετημένη στον τοίχο και όχι στο μπαλκόνι)

Καφέ γραμμή= "διαχωριστικό" των μπαλκονιών

http://imgur.com/hUyU7vS

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έκανα ένα πρόχειρο σχέδιο για να καταλάβετε τι εννοώ. Αν δεν σας κάνει κόπο ακολουθήστε το link http://imgur.com/hUyU7vS

Μπλε=δικό της διαμέρισμα

Ροζ=δικό μου διαμέρισμα

Κόκκινο=εξωτερική μονάδα(τοποθετημένη στον τοίχο και όχι στο μπαλκόνι)

Καφέ γραμμή= "διαχωριστικό" των μπαλκονιών

Καλά,είσαι σίγουρος ότι το έχεις αποτυπώσει καλά;Γιατί πως γίνεται να είναι τα μπαλκόνια στο δικό σου μέρος,και να έχεις το μισό;

Πάντως,ανεξάρτητα από το ποιανού είναι το μπαλκόνι,ο τοίχος,είναι δικός σου,και άρα,θα δικαιωθείς σίγουρα.

Αν βρεις δυσκολίες,συμβουλεύσου ή κανα δικηγόρο,ή πήγαινε στο συνήγορο του πολιτη.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλά,είσαι σίγουρος ότι το έχεις αποτυπώσει καλά;Γιατί πως γίνεται να είναι τα μπαλκόνια στο δικό σου μέρος,και να έχεις το μισό;

Πάντως,ανεξάρτητα από το ποιανού είναι το μπαλκόνι,ο τοίχος,είναι δικός σου,και άρα,θα δικαιωθείς σίγουρα.

Αν βρεις δυσκολίες,συμβουλεύσου ή κανα δικηγόρο,ή πήγαινε στο συνήγορο του πολιτη.

 

Ναι σίγουρη είμαι..Είναι ένα μπαλκόνι που είναι χωρισμένο με ένα διαχωριστικό(η καφέ γραμμή στο σχέδιο).

Link to comment
Share on other sites

Εχ σχέσει με το πού είναι τοποθετημένη η εξωτερική μονάδα, δεν πρόκειται να δικαιωθείς πουθενά, αφού δεν είσαι ιδιοκτήτρια...ισχύουν μόνον όσα ανέφερα με την προστασία σου από τον θόρυβο όπου σαφώς έχεις δικαιώματα...
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτά που διάβασα και είδα εγώ προσωπικά AlexiaT θα φώναζα τον ιδιόκτητη με ένα συνεργείο (αν δεν πιάνουν τα χέρια του) να βγάλει το διαχωριστικό προσωρινά, να ξήλωσει τη μονάδα από τον τοίχο ΤΟΥ (έχει σημασία του ΤΟΥ) και ας κουρεύεται μετά αυτή. Άλλωστε δεν κάνει καταπάτηση καμία με αυτή την ενεργεία.

Και αν το ξανάτοποθετήσει, ξανά τα ίδια. Ούτε αστυνομία μπορεί να φέρει ούτε τίποτα. Μιλάμε για δικό του τοίχο αρά δική του ιδιοκτησία.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα παιδιά! Θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις αν μπορει καποιος να με διαφωτησει! Ειμαι σε πολυκατοικια και δεν εχουμε καποιο κατασταστικο η κανονισμο λειτουργιας.

1. Για διαταξεις που διαβαζω σχετικα με τον μεγιστο αριθμο κατοικιδιων, για να υπαρχει εφαρμογη χρειαζεται κατασταστικο/κανονισμος η ισχυει οπως και να'χει?

2. Σχετικα με την καθαριοτητα του κοινοχρηστου χωρου της πολυκατοικιας (εχουμε πιλοτη/κηπο) ο ενοικιαστης αφηνει τα σκυλια του και χεζουν κυριολεκτικα παντου. Για να βγεις εκει δλδ πρεπει να προσεχεις που πατας και οπως καταλαβαινετε καθαριζει υπερβολικα σπανια.

Τι μπορω να κανω γι'αυτο? Απο λογια κλπ δεν παιρνει... Να φωναξω αστυνομια, υγειονομικο? Τι μπορει να εχει το μεγιστο αποτελεσμα? Προστιμα κλπ δλδ?

3. Για τα κατικοιδια που ειπα πριν, μιλαμε για 3-4 μεγαλα σκυλια και δε ξερω ποσες γάτες.

 

Ευχαριστω και θα με βοηθησετε πολυ με τις συμβουλες σας!

Edited by Helldiver

It's not technology, it's what you do with it!

Nokia 5130 -> 3310 -> 6210 -> N70 -> N82 -> N97 Mini -> (HTC Desire) -> N8 -> N9 & Lumia 800 & N900 -> Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το νέο Ν. 4039/2012 στις πολυκατοικίες, που αποτελούνται από δύο διαμερίσματα και πάνω, επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζομένων ζώων συντροφιάς σε κάθε διαμέρισμα με την προϋπόθεση ότι αυτά: α) διαμένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχο τους, β) δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαμερίσματος, γ) η παραμονή στα διαμερίσματα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλαξη της τήρησης των κανόνων ευζωίας, των υγειονομικών διατάξεων και των αστυνομικών διατάξεων περί κοινής ησυχίας και δ) έχουν ελεγχθεί ηλεκτρονικά, έχουν σημανθεί, καταγραφεί και φέρουν βιβλιάριο υγείας.

 

Εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις αυτές, δεν μπορεί να απαγορευθεί η διατήρηση ζώων συντροφιάς στο διαμέρισμα, ακόμη και αν αυτό απαγορεύτηκε με τον κανονισμό της πολυκατοικίας. Ο νόμος δηλαδή υπερισχύει του κανονισμού της πολυκατοικίας.

 

Με τον ίδιο κανονισμό πολυκατοικίας μπορεί να περιορίζεται ο μέγιστος αριθμός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2) ζώα ανά διαμέρισμα. Σε άλλο σημείο του νόμου ορίζεται όμως ότι ο αριθμητικός αυτός περιορισμός ισχύει μόνο για σκύλους και για γάτες. Ο νόμος δηλαδή δεν θέτει κατ' αρχήν περιορισμό στον αριθμό των ζώων συντροφιάς που μπορεί να φιλοξενεί κάποιος στο διαμέρισμά του. Μπορεί όμως με τον κανονισμό της πολυκατοικίας να οριστεί ότι επιτρέπεται η φιλοξενία μόνο δύο ζώων, γατών ή σκύλων ανά διαμέρισμα. Ο περιορισμός αυτός μπορεί να τεθεί μόνο με τον κανονισμό της πολυκατοικίας και όχι με άλλους τρόπους, π.χ. με απόφαση γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών λαμβανομένη κατά πλειοψηφία.

 

Ταυτόχρονα, απαγορεύεται η διατήρηση και παραμονή ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας. Επιτρέπεται όμως στην πυλωτή, στην ταράτσα, στον ακάλυπτο χώρο και στον κήπο εφόσον υφίσταται η ομόφωνη απόφαση της γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών.

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα παιδιά! Θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις αν μπορει καποιος να με διαφωτησει! Ειμαι σε πολυκατοικια και δεν εχουμε καποιο κατασταστικο η κανονισμο λειτουργιας.

1. Για διαταξεις που διαβαζω σχετικα με τον μεγιστο αριθμο κατοικιδιων, για να υπαρχει εφαρμογη χρειαζεται κατασταστικο/κανονισμος η ισχυει οπως και να'χει?

2. Σχετικα με την καθαριοτητα του κοινοχρηστου χωρου της πολυκατοικιας (εχουμε πιλοτη/κηπο) ο ενοικιαστης αφηνει τα σκυλια του και χεζουν κυριολεκτικα παντου. Για να βγεις εκει δλδ πρεπει να προσεχεις που πατας και οπως καταλαβαινετε καθαριζει υπερβολικα σπανια.

Τι μπορω να κανω γι'αυτο? Απο λογια κλπ δεν παιρνει... Να φωναξω αστυνομια, υγειονομικο? Τι μπορει να εχει το μεγιστο αποτελεσμα? Προστιμα κλπ δλδ?

3. Για τα κατικοιδια που ειπα πριν, μιλαμε για 3-4 μεγαλα σκυλια και δε ξερω ποσες γάτες.

 

Ευχαριστω και θα με βοηθησετε πολυ με τις συμβουλες σας!

Σύμφωνα με το νέο Ν. 4039/2012 στις πολυκατοικίες, που αποτελούνται από δύο διαμερίσματα και πάνω, επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε διαμέρισμα με την προϋπόθεση ότι αυτά: α) διαμένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχο τους, β) δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες ή στους ανοιχτούς χώρους του διαμερίσματος, γ) η παραμονή στα διαμερίσματα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλαξη της τήρησης των κανόνων ευζωίας, των υγειονομικών διατάξεων και των αστυνομικών διατάξεων περί κοινής ησυχίας και δ) έχουν ελεγχθεί ηλεκτρονικά, έχουν σημανθεί, καταγραφεί και φέρουν βιβλιάριο υγείας.

 

Εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις αυτές, δεν μπορεί να απαγορευθεί η διατήρηση ζώων συντροφιάς στο διαμέρισμα, ακόμη και αν αυτό απαγορεύτηκε με τον κανονισμό της πολυκατοικίας. Ο νόμος δηλαδή υπερισχύει του κανονισμού της πολυκατοικίας.

 

Με τον ίδιο κανονισμό πολυκατοικίας μπορεί να περιορίζεται ο μέγιστος αριθμός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2) ζώα ανά διαμέρισμα. Σε άλλο σημείο του νόμου ορίζεται όμως ότι ο αριθμητικός αυτός περιορισμός ισχύει μόνο για σκύλους και για γάτες. Ο νόμος δηλαδή δεν θέτει κατ' αρχήν περιορισμό στον αριθμό των ζώων συντροφιάς που μπορεί να φιλοξενεί κάποιος στο διαμέρισμά του. Μπορεί όμως με τον κανονισμό της πολυκατοικίας να οριστεί ότι επιτρέπεται η φιλοξενία μόνο δύο ζώων, γατών ή σκύλων ανά διαμέρισμα. Ο περιορισμός αυτός μπορεί να τεθεί μόνο με τον κανονισμό της πολυκατοικίας και όχι με άλλους τρόπους, π.χ. με απόφαση γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών λαμβανομένη κατά πλειοψηφία.

 

Ταυτόχρονα, απαγορεύεται η διατήρηση και παραμονή ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας. Επιτρέπεται όμως στην πυλωτή, στην ταράτσα, στον ακάλυπτο χώρο και στον κήπο εφόσον υφίσταται η ομόφωνη απόφαση της γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών.

Με Εκτίμηση...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου και ευχαριστω για την απαντηση σου. Ναι τον εχς διαβασει τον νομο αλλα δεν ειχα καταλαβει αυτο... αν δλδ χρειαζεται κατασταστικο/κανονισμος πολυκατοκιας η ισχυει γενικα. Αρα σε μενα που πληρουνται οι προυποθεσεις τον χρειαζομαστε. Οσον αφορα ομως το τσιπαρισμα τους και βιβλιαριο υγειας των ζωων αλλα και στο θεμα της καθαριοτητας που αναφερω στην περιπτωση μου εκει φανταζομαι πως δεν χρειαζεται και πως με αστυνομια και υγειονομικο μπορει να γινει κινηση!( ; )

Πιστεψε με δεν εχω κανενα θεμα με τα ζωα γενικα οποτε καταλαβαινεις για να ζηταω τετοια συμβουλη δεν ειναι παραξενια αλλα η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο!

Edited by Helldiver

It's not technology, it's what you do with it!

Nokia 5130 -> 3310 -> 6210 -> N70 -> N82 -> N97 Mini -> (HTC Desire) -> N8 -> N9 & Lumia 800 & N900 -> Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 8 Ν. 4039/2012

Επί πλέον, οι παραβάσεις των παρ. 1 και 2 και 3, τιμωρούνται και με διοικητικό πρόστιμο ύψους 300 € ανά ζώο..

 

Αρμόδια όργανα βεβαίωσης των παραβάσεων του παρόντος νόμου είναι τα όργανα της Δημοτικής Αστυνομίας, της Θηροφυλακής των κυνηγετικών συλλόγων και οι υπάλληλοι των Τελωνείων και των Σταθμών Υγειονομικού Κτηνιατρικού Ελέγχου (ΣΥΚΕ). Αν σε ένα Δήμο δεν λειτουργεί υπηρεσία δημοτικής αστυνομίας, η βεβαίωση των παραβάσεων γίνεται από όργανα άλλης αρμόδιας υπηρεσίας του Δήμου.

4. Κατά τη διαπίστωση της παράβασης βεβαιώνεται επί τόπου από το αρμόδιο όργανο το προβλεπόμενο διοικητικό πρόστιμο και αντίγραφο της βεβαίωσης της παράβασης αποστέλλεται στην κτηνιατρική υπηρεσία του κατά τόπον αρμόδιου Δήμου και όπου αυτή δεν έχει συσταθεί στο Γραφείο Γεωργικής Ανάπτυξης του Δήμου ή στη Διεύθυνση Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής

της οικείας Περιφερειακής Ενότητας, για την επιβολή του βεβαιωθέντος προστίμου.

 

Μπορείς να απευθυνθείς και στο Υγειονομικό της Νομαρχίας, όπως και να κινηθείς δικαστικώς με ασφαλιστικά μέτρα για διατάραξη της νομής σου απι του ακινήτου σου αλλά και προσβολή της προσωπικότητός σου..

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Υγειονομικο λες για να γινει ελεγχος στο σπιτι και στους χωρους δλδ? Να ξεκινησω απο το δημο η τη νομαρχια καλυτερα? Edited by Helldiver

It's not technology, it's what you do with it!

Nokia 5130 -> 3310 -> 6210 -> N70 -> N82 -> N97 Mini -> (HTC Desire) -> N8 -> N9 & Lumia 800 & N900 -> Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ΑΝ δε τηρηθούν ορισμένα πράγματα του Νόμου δε θα γίνει αυτό που θέλεις. Αν σκεφτούμε και αυτούς που δε τα θέλουν κάν στο χώρο...

Κάνει τα απαραίτητα για να κοιμάσαι ήσυχα... Ειδάλλως θα έχεις προβλήματα... (γνώμη μου)

Με Εκτίμηση...
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ΑΝ δε τηρηθούν ορισμένα πράγματα του Νόμου δε θα γίνει αυτό που θέλεις. Αν σκεφτούμε και αυτούς που δε τα θέλουν κάν στο χώρο...

Κάνει τα απαραίτητα για να κοιμάσαι ήσυχα... Ειδάλλως θα έχεις προβλήματα... (γνώμη μου)

 

Για πες δλδ για να καταλαβω. Το θεμα βασικα δεν ειναι τα ζωα η ποσα ειναι αλλα η καθαριοτητα. Τι προβληματα λες να εχω? :blink:

Μιλαμε δλδ για απιστευτη βρωμα ειτε απο τις ακαθαρσιες αλλα και απο τις τριχες παντου καθως και δυσοσμια λογω και του αριθμου τους!

It's not technology, it's what you do with it!

Nokia 5130 -> 3310 -> 6210 -> N70 -> N82 -> N97 Mini -> (HTC Desire) -> N8 -> N9 & Lumia 800 & N900 -> Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από την Νομαρχία ώστε να του γίνει κάποια σύσταση και εάν δεις ότι δεν διορθώνεται να προχωρήσεις σε καταγγελίες στον Δήμο ώστε να επιβληθούν και τα σχετικά πρόστιμα..καλό θα ήταν να βρεις και αρωγούς στις ενέργειές σου αυτές τους λοιπούς συνιδιοκτήτες..
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Σε διώροφη πολυκατοικία με άδεια το 1982 και σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας ο πατέρας μου κρατάει τον αέρα. Στον α οροφο υπάρχουν 4 διαμερισματα (αδέρφια) και στο ισόγειο 2 διαμερίσματα και ένα κατάστημα. Υπάρχει ακάλυπτος περίπου 180 τ.μ. στο πίσω μέρος που έχει μετατραπεί από τους ιδιοκτήτες του ισογείου σε ιδιωτικές αυλές με διαχωριστικό γιατί η μία έχει σκυλί και η άλλη δε το θέλει. Αφου η ταράτσα ανήκει σε κάπιον μπορούμε να ζητήσουμε να κατέβουν οι ηλιακοί στον ακάλυπτο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

Μηπως γνωριζετε γιατι και ποτε σχηματιζεται αποθεματικο; Στη περιπτωση μου, μονολοτι κενο το διαμερισμα πλεον των μηνιαιων κοινοχρηστων καλουμαι να καταβαλω για αποθεματικο 100 ευρω καθε πεντε μηνες χωρις να υπαρχει εκτελεση εργου Mαλλον επειδη καποια ενοικος αδυνατει να καταβαλει κοινοχρηστα για καλυψη των αναλογουντων εξοδων του διαμερισματος της Για το αποθεματικου δινεται ξεχωριστη αποδειξη δηλ δε συμπεριλαμβανεται στα κοινοχρηστα και απ οτι γνωριζω δεν εχει ληφθει αποφαση ΓΣ για σχηματισμο του Ο κανονισμος δε λεει τιποτε σχετικα Υποχρεουμαι να πληρωσω πλεον των κοινοχρηστων που στη τελικη ουτε καν μενω στη πολυκατοικια και πληρωνω 150 ευρω σε κενο διαμερσισμα το χειμωνα

Link to comment
Share on other sites

Για το αποθεματικό είτε υπάρχει πρόβλεψη στον κανονισμό, είτε λαμβάνεται απόφαση από την γεν.συνέλευση...

 

Καλό θα είναι να ρωτήσεις τον διαχειριστή ποια είναι η πορεία και η τύχη του αποθεματικού αυτού...όντως πολλές φορές για να καλυφθεί το κενό της άρνησης κάποιου συνιδιοκτήτη χρειάζεται επιπλέον αποθεματικό..όμως : θα πρέπει ο διαχειριστής να κινηθεί και δικαστικώς κατά του δυστρόπου συνδιοκτήτη (κάτι που θα συνεπιφέρει και περαιτέρω δυστυχώς έξοδα) μια και δεν υπάχει άλλος τρόπος..

 

Το γεγονός ότι η ιδιοκτησία σου είνα κενή ή ξενοίκιαστη είναι αδιάφορο...

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΘΕΜΑΤΙΚΟ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ:

Ορίζεται από Γενική Συνέλευση το ποσό (πχ 300 ευρώ) & πρέπει να υπάρχει κάθε μήνα στα κοινόχρηστα, μέχρι να μαζευτεί. που χρησιμοποιείται σε έκτακτες εργασίες για το χώρο. Βέβαια, μπαίνει η αναλογία του έκτακτου στα κοινόχρηστα για να συμπληρωθεί πάλι το αποθεματικό.

 

ΑΠΟΘΕΜΑΤΙΚΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ:

Σε Γενική Συνέλευση, αποφασίζεται το ύψος του αποθεματικού πετρελαίου (π.χ 1000 ευρώ). Ο κάθε ιδιοκτήτης(αν είναι 10 διαμερίσματα), δίνει κάποιο ποσό (100 ευρώ). Με το αποθεματικό γίνεται η αγορά πετρελαίου(για το 4μηνο θέρμανσης) & κάθε μήνα με τα κοινόχρηστα δίνονται και οι ώρες θέρμανσης. Τα χρήματα των ωρών που εισπράττεις πάνε για την επόμενη αγορά πετρελαίου.

ΕΝΟΙΚΙΟ: σε περίπτωση που κάποιος ιδιοκτήτης, θέλει να ενοικιάσει το διαμέρισμα του & έχει δώσει το αποθεματικό του Πετρελαίου μπορεί:

.. ή να το πάρει από τον ενοικιαστή εφόσον τον ενημερώσει πώς έχει η κατάσταση στη πολυκατοικία

.. ή να αφήσει όπως έχει ... & να ενημερώσει τον ενοικιαστή πώς θα πληρώνει μόνο τις ώρες κάθε μήνα.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΤΟ ΑΠΟΘΕΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΩΛΗΘΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ/ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ

Με Εκτίμηση...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...