Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χαιρετω την μεγαλη παρεα του my phone, δεν το περιμενα οτι θα ειχατε τετοιο θεμα Εχω μια απορια ,μια φιλη μου εχει μια διαφονια με ενα γειτονα στην ποληκατικοια που μενει ,ο γειτονας της παρκαρη το ενα απο τα τρια αυτοκηνιτα του πισω απο την θεση παρκινκ της κοπελας(σε κοινοχρηστο χωρο) με αποτελεσμα εκεινη να μην εχει προσβαση στον ακαληπτο κοινοχρηστο χωρο ,για να γυρησει το αυτοκηνιτο της ,σε σηζητησει που ειχανε ο τυπος της ειπαι οτι δεν επιτρεπεται να μπαινει στον ακαληπτο γιατη η διαγραμηση του παρκινγ υποτηθετε οτι ειναι τοιχος δεν εχει το δικαιωμα να μπει στον κοινοχρηστο .

οταν το ακουσα επαθα πλακα :confused: :dizzy: παιζει τετοιο η ο τυπος φτιαχνει σεναρια σαν το φοσκολο αν ξερει κανεις ασ μου απαντησει γιατη μου φεναιτε τελειως παραλογο

σηγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα ειμαι περιεργος να δω αν στεκει αυτο που λεει ο τυπος :worry:

 

ΥΓ. ο κανονισμος της οικοδομης απαγορευει το παρκαρισμα στον κοινοχρηστο γιατη καθε διαμερισμα εχει την θεση παρκινκ που του αντηστιχει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

χαιρετω την μεγαλη παρεα του my phone, δεν το περιμενα οτι θα ειχατε τετοιο θεμα Εχω μια απορια ,μια φιλη μου εχει μια διαφονια με ενα γειτονα στην ποληκατικοια που μενει ,ο γειτονας της παρκαρη το ενα απο τα τρια αυτοκηνιτα του πισω απο την θεση παρκινκ της κοπελας(σε κοινοχρηστο χωρο) με αποτελεσμα εκεινη να μην εχει προσβαση στον ακαληπτο κοινοχρηστο χωρο ,για να γυρησει το αυτοκηνιτο της ,σε σηζητησει που ειχανε ο τυπος της ειπαι οτι δεν επιτρεπεται να μπαινει στον ακαληπτο γιατη η διαγραμηση του παρκινγ υποτηθετε οτι ειναι τοιχος δεν εχει το δικαιωμα να μπει στον κοινοχρηστο .

οταν το ακουσα επαθα πλακα :confused: :dizzy: παιζει τετοιο η ο τυπος φτιαχνει σεναρια σαν το φοσκολο αν ξερει κανεις ασ μου απαντησει γιατη μου φεναιτε τελειως παραλογο

σηγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα ειμαι περιεργος να δω αν στεκει αυτο που λεει ο τυπος :worry:

 

ΥΓ. ο κανονισμος της οικοδομης απαγορευει το παρκαρισμα στον κοινοχρηστο γιατη καθε διαμερισμα εχει την θεση παρκινκ που του αντηστιχει

 

Λοιπον μπορει να κανω λαθος,κ το δικο μου παρκινγκ,ειναι διπλα σε ακαλυπτο χωρο,δηλ πανω απο το αμαξι μου ειναι τα μπαλκονια,πριν πλυ καιρο ειχα προβλημα για μια τεντα που ειχα βαλει,οτι ειναι παρανομη,οταν ειπα δε τι τα παρκινγκ (2) ειναι σε ακαλυπτο χωρο κ ειναι παρανομα..και εχουν γινει παρκινγκ καταπιαν την γλωσσα τους,κ πιο πολυ ο μηχανικος που μου εκανε τον εξυπνο κ ελεγε να βγαλω την τεντα αλλιως θα παει πολεοδομια να με καταγγειλει,οταν του ειπα να παει κ θα του παρουν τα σωβρακα διοτι υπογεγραψε...το εκοψε μαχαιρι....κ ειπα οτι θα απαιτησω κ τα χρηματα πισω επειδη μου πουλησαν τετοιο παρκινγ παρανομο.........για αυτο μημ μασας δεν μπορει να σε κανουν τιποτα αν ειναι το παρκινγκ σε ακαλυπτο κ το εχουν κανει ''παρκινγκ'' για λογο χρηματων....μπορει να κανει οτι ''θελει'' εφοσον ειναι παρανομο............

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Η χρήση και η πρόσβαση σε ακάλυπτο χώρο αναφέρεται επίσης στον κανονισμό μιας οικοδομής.:)

Κάθε κανονισμός είναι συμφωνία και πρέπει να τηρείται,αν δεν θέλει κανείς να μπλέξει με θεωρίες,ερμηνείες ,καλοθελητές κλπ .

Aν δεν έχει συμφωνηθεί και τίποτε άλλο που δεν ξέρετε και σας δεσμεύει,μην ξεχνάτε ότι ζείτε σε κοινό χώρο και το ένα θέμα πολλές φορές

φέρνει και κάτι άλλο, με απρόβλεπτες συνέπειες και συνήθως έξοδα.Οπότε καλύτερα ξέρει να πεί,αλλά και χειριστεί το θέμα ο κάθε διαχειριστής .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Τα κοινόχρηστα έξοδα εξαιρώντας τη ΔΕΗ και την ΕΥΔΑΠ, νομίζω ότι μπαίνουν στα έξοδα της φορολογικής δήλωσης. Πως μπορούμε να πάρουμε το ποσοστό που μας αναλογεί δεδομένου ότι όλες οι αποδείξεις (καθαρίστρια, ηλεκτρολόγος κ.λ.π.) εκδίδονται στο σύνολο;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

spongebill...ό,τι και να λέει ο κανονισμός για τους ακάλυπτους χώρους, απαγορεύεται να χρησιμοποιηθούν για θέση σταθμεύσεως...τελεία και παύλα..

 

aptaliko....θα ζητήσεις από τον διαχειριστή βεβαίωση συγκεντρωτική των δαπανών του περασμένου έτους και την αναλογία που αντιστοιχεί στις κοινόχρηστες δαπάνες που κατέβαλες...το ποσό αυτό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για το ''κτίσιμο'' του αφορολογήτου με τις λοιπές αποδείξεις...

Link to comment
Share on other sites

Τα κοινόχρηστα έξοδα εξαιρώντας τη ΔΕΗ και την ΕΥΔΑΠ, νομίζω ότι μπαίνουν στα έξοδα της φορολογικής δήλωσης. Πως μπορούμε να πάρουμε το ποσοστό που μας αναλογεί δεδομένου ότι όλες οι αποδείξεις (καθαρίστρια, ηλεκτρολόγος κ.λ.π.) εκδίδονται στο σύνολο;

 

Με τα φετινά δεδομένα δηλώσεων,η εφορία θέλει υπεύθυνη δήλωση ότι είναι κάποιος διαχειριστής, μαζί με την συγκεντρωτική επιμέρους κατάσταση δαπανών.Αν τα κοινόχρηστα τα βγάζει λογιστική εταιρία,η δήλωση δεν χρειάζεται καθώς εκκαθαριστικό βγάζει η εταιρία άμα ζητηθεί ,

και όλα τα στοιχεία περιλαμβάνονται "επίσημα".Τώρα βέβαια αν γίνει ποτέ έλεγχος σε αυτά, άλλο θέμα....:D

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας το 2006 αγορασα ενα παλαιο διαμερισμα(αδεια οικοδομης 1960) 6ου οροφου με κεντρικη θερμανση.ειχα μεγαλο ποσοστο συμμετοχης στην θερμανση αλλα στην αρχη δεν ασχοληθηκα με το θεμα.αργοτερα παρατηρησα οτι τα 2 διαμερισματα του 6ου οροφου καθως και τα 4 διαμερισματα του υπογειου εχουν μεγαλυτερη συμμετοχη στην θερμανση σε σχεση με την δαπανη τους στα κοινοχρηστα τοτε αναζητησα καποιο πινακα κατανομης δαπανης κεντρικης θερμανσης αλλα ο διαχειριστης και η εταιρεια που βγαζει τα κοινοχρηστα εδω και 15 χρονια μου ειπαν οτι δεν τον εχουν.στον κανονισμο δεν αναφερεται κατι.πριν απο 10 χρονια περιπου μπηκε στην πολυκατοικια φυσικο αεριο. ο διαχειριστης ισχυριζεται οτι εγω πρεπει με δικη μου επιβαρυνση να βρω τι γινεται μπορω να πω οτι δεν πληρωνω την θερμανση μεχρι να εχω καποιο επισημο στοιχειο και να ζητησω με επιβαρυνση ολων των ιδιοκτητων να γινει αναζητηση στο υποθηκοφυλακειο καποιων στοιχειων;σε περιπτωση που δεν βρεθει κατι και μεχρι να γινει μια μελετη μπορω να ζητησω τα ποσοστα θερμανσης να βγαινουν με τα ποσοστα κοινοχρηστων;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας το 2006 αγορασα ενα παλαιο διαμερισμα(αδεια οικοδομης 1960) 6ου οροφου με κεντρικη θερμανση.ειχα μεγαλο ποσοστο συμμετοχης στην θερμανση αλλα στην αρχη δεν ασχοληθηκα με το θεμα.αργοτερα παρατηρησα οτι τα 2 διαμερισματα του 6ου οροφου καθως και τα 4 διαμερισματα του υπογειου εχουν μεγαλυτερη συμμετοχη στην θερμανση σε σχεση με την δαπανη τους στα κοινοχρηστα τοτε αναζητησα καποιο πινακα κατανομης δαπανης κεντρικης θερμανσης αλλα ο διαχειριστης και η εταιρεια που βγαζει τα κοινοχρηστα εδω και 15 χρονια μου ειπαν οτι δεν τον εχουν.στον κανονισμο δεν αναφερεται κατι.πριν απο 10 χρονια περιπου μπηκε στην πολυκατοικια φυσικο αεριο. ο διαχειριστης ισχυριζεται οτι εγω πρεπει με δικη μου επιβαρυνση να βρω τι γινεται μπορω να πω οτι δεν πληρωνω την θερμανση μεχρι να εχω καποιο επισημο στοιχειο και να ζητησω με επιβαρυνση ολων των ιδιοκτητων να γινει αναζητηση στο υποθηκοφυλακειο καποιων στοιχειων;σε περιπτωση που δεν βρεθει κατι και μεχρι να γινει μια μελετη μπορω να ζητησω τα ποσοστα θερμανσης να βγαινουν με τα ποσοστα κοινοχρηστων;

ευχαριστω

 

καταρχην μπορεις να πας στην πολεοδομια που ανηκεις και να ζητησεις αντιγραφο φακελου της οικοδομης, θα κανεις αιτηση και σε 15 μερες μπορεις να εχεις ολα τα αντιγραφα. για τι αλλο θεμα πρεπει να συμφωνησουν ολοι οι ιδιοκτητες

Link to comment
Share on other sites

καταρχην μπορεις να πας στην πολεοδομια που ανηκεις και να ζητησεις αντιγραφο φακελου της οικοδομης, θα κανεις αιτηση και σε 15 μερες μπορεις να εχεις ολα τα αντιγραφα. για τι αλλο θεμα πρεπει να συμφωνησουν ολοι οι ιδιοκτητες

 

καλησπερα ευχαριστω για την απαντηση δεν ξερω ομως ο πινακας θερμανσης που αναζητω(αν υπαρχει) συνηθως ειναι εκει η στην συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ευχαριστω για την απαντηση δεν ξερω ομως ο πινακας θερμανσης που αναζητω(αν υπαρχει) συνηθως ειναι εκει η στην συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας;

 

εαν υπαρχει μεκετη θερμανσης τοτε σιγουρα θα ειναι στο φακελο της πολεοδομιας

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ εντελώς απίθανο σε οικοδομή του 1960 να έχει εκπονηθεί μελέτη θέρμανσης...κατά κανόνα στις παλαιές οικοδομές, η θέρμανση ακολουθεί τα ποσοστά συμμετοχής στα κοινόχρηστα και σε αυτό θα πρέπει να αρκεσθείς και να επιμείνεις..στο μεταξύ , μπορείς να αναζητήσεις από την συμβολαιογράφο που συνέταξε τον κανονισμό της πολυκατοικίας, τον πίνακα δαπανών και ποσοστών συμμετοχής των διαμερισμάτων μήπως και υπαρχει εκεί ενσωματωμένη κάποια υποτυπώδης μελέτη...

 

Μπορεί να συνταχθεί νέα μελέτη θέρμανσης, με βάση τα κατατεθέντα στην πολεοδομία σχέδια, αλλά χρειάζεται ομόφωνη γνώμη των συνιδιοκτητών...και τούτο , διότι δεν αρκούν οι θερμομονωτικές μελέτες που τυχόν υπάρχουν στην πολεοδομία, αλλά χρειάζεται και νέα επιμέτρηση των διαμερισμάτων (σύμφωνα με τα σώματα θερμάνσεως και τους νέους συντελεστές) , ήτοι επί τόπου αυτοψία από μηχανολόγο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ευχαριστω για την απαντηση δεν ξερω ομως ο πινακας θερμανσης που αναζητω(αν υπαρχει) συνηθως ειναι εκει η στην συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας;

 

Eπειδή στα παλιά κτίρια μπορεί να έχουν αλλάξει πολλοί ιδιοκτήτες,ρώτα να μάθεις από παλιό ιδιοκτήτη αν έχει γίνει καμια ΓΣ παλαιότερα

και έχουν αποφασιστεί κάποια πράγματα που δεν είναι σε γνώση σου :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας . τελικά μίλησε η κοπέλα μαζί με το διαχειριστή στον τύπο και τα βρήκαν,αν και ο τύπος παρκάρει ακόμα στον κοινόχρηστο :ninja: τουλάχιστον τώρα δεν εμποδίζει κανένα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους.

 

Διάβασα σχεδόν όλες τις προηγούμενες σελίδες αλλά προς το παρόν δεν έχω βρει απάντηση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

 

Είμαι φοιτήτρια εξωτερικού και τους καλοκαιρινούς μήνες μένω με την οικογένειά μου στην Ελλάδα. Το σπίτι μας είναι μια διώροφη οικογενειακή πολυκατοικία με πίσω αυλή,η οποία εφάπτεται με πίσω μπαλκόνια/ πίσω αυλές, ακάλυπτους με άλλες 3 πολυκατοικίες, από τις οπόιες με τις 2 έχουμε εισόδους σττον ίδιο δρόμο και γνωριζόμαστε αρκετά.

Το τελευταίο εξάμηνο η μητέρα μου διαπίστωσε τη ρίψη σκουπιδιών από τους ενοίκους των γειτονικών πολυκατοικιών στην αυλή μας.

Συγκεκριμένα πρόκειται για χρησιμοποιημένα προφυλακτικά τα οποία βρίσκονται στο έδαφος ή πάνω στα δέντρα της αυλής ( τα φωτογραφίσαμε και τα κατεβάσαμε και μιλήσαμε στο διαχειριστή της μιας πολυκατοικίας και από τότε δεν ξαναείδαμε) και τώρα τελευταία μία σακούλα σουπερμάρκετ γεμάτη με σκουπίδια, το πιθανότερο από την απέναντι πολυκατοικία τωρα,

η οπόία είχε σφηνωθεί πάνω σε ένα 'αλλο δέντρο, και δυστυχώς την κατέβασα χωρίς να τη φωτογραφίσω, αλλά την έχω κρατήσει ως πειστήριο...

Ετοιμάζομαι να στείλω επιστολή στο διαχειριστή για συστάσεις στους ενοίκους.

Υπάρχει νομική οδός σε περίπτωση αντιποίνων, μια και πρόκειται για θέμα δημόσιας υγείας;

Αξίζει να το κυνηγήσω;( Στην οικογένειά μου υπάρχει υπερήλικο αλλά και παραπληγικό άτομο, και η μητέρα μου έχει ήδη αρκετά στο κεφάλι της)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχειριστής κάθε πολυκατοικίας, εκπροσωπεί την ομάδα συμφερόντων των συνιδιοκτητών...υπό αυτήν την έννοια, μπορείς τόσο κατ' αυτού όσο και ατομικώς κατά του υπαιτίου(εάν ,βεβαίως, εξακριβώσεις ποιος είναι) να στραφείς δικαστικώς, είτε με ασφαλιστικά μέτρα είτε με τακτική αγωγή...το εάν συμφέρει να το πράξεις, είναι θέμα του χρόνου και των χρημάτων που διαθέτεις..

 

Στην θέση σου θα ξεκινούσα με κάτι σχετικώς απλό : εξώδικη διαμαρτυρία προς τους διαχειριστές των ομόρων πολυκατοικιών ώστε να προβούν σε συστάσεις προς τους συνιδιοκτήτες και είδωμεν ....

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να σκεφτείτε επίσης ,ότι το εξώδικο κλπ νομικές ενέργειες και θεωρίες είναι η γνωστή εύκολη απάντηση, για να έχει ο κλάδος

και όσοι ασχολούνται με αυτά δουλειά ,και φυσικά δεν συμφέρει η αναφορά ότι συνήθως μπλέκεις με άγνωστες συνέπειες συν τον χρόνο και έξοδα.

Θα πρέπει να αποδείξετε κάποια θέματα πιό επίσημα όχι μεμονωμένα πχ με φωτό,καθώς και η άλλη πλευρά θα απαντήσει επίσης με εξώδικη απάντηση τις δικές της απόψεις κλπ ,οπότε το να μπλέξεις έτσι είναι το τελευταίο που πρέπει να αναζητάς ή μπορείς να κάνεις,και μόνο εξ'ανάγκης.:wacko:

 

Καλύτερα λοιπόν όταν επαναληφθεί το θέμα να καλέσετε την αστυνομία για να γράψει το γεγονός στο δελτιο συμβάντων,θα καλέσει τους πέριξ

για συστάσεις κλπ ,και να απευθυνθείται μετά στον δήμο στο αρμόδιο τμήμα υγιεινής. :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ως συνήθως η ασυναρτησία για πολλοστή φορά ξανακτυπά...η αστυνομία δεν έχει να κάνει με αστικής φύσεως διαφορές (γειτνίασης, προσβολής νομής κ.λ.π.), ούτε και πρόκειται να ασχοληθεί...
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε ότι ο ερωτών παραπάνω, φοβάται για αντίποινα μην μπλέξει κλπ ,ως συνήθως όσοι ξεχνούν τις βασικές λειτουργίες μιας έννομης Πολιτείας, ενθαρύνουν να μπλέκει ο άλλος για τους γνωστούς δικούς τους λόγους :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω για την αστυνομια,η διευθυνση υγιεινης παντως δεν προκειται να κανει κατι,εκτος αν προκειται για αποχετευση..

λογικο ή παραλογο,ετσι ειναι.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη αντιμετοπιζαμε παρομοιο προβλημα στο πατρικο μου θα συμφωνησο οτι να μπλεξεις με εξοδικα και λοιποα σκετα δεν βοηθαει καπου και ομως η αστυνομια να την καλεσεις ειναι υποχρεωμενη να ερθει και να καταγρψει το ολο συμβαν (τουλαχιστον εμεισ σε επαρχια ηρθε αφου την καλεσε δικηγορος) και μετα πας σε υγιονομικο το οποιο ειναι και παλι υποχρεωμενο να ερθει για ειναι θεμα δημοσια υγειας. απλο παραδειγμα στο κολητο μου στειλαν το υγειονομικο επειδη ο σκυλοσ του κατουρισε απο το μπαλκονι επεφτε σε πεζοδρομειο μπροστα απο μαγαζι και ο καταστηματαρχης καλεσε υγειονομικο και αγωγη για εκθεση σε μολυνση και κακοσμοιας.

 

Καλημέρα σε όλους.

 

Διάβασα σχεδόν όλες τις προηγούμενες σελίδες αλλά προς το παρόν δεν έχω βρει απάντηση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

 

Είμαι φοιτήτρια εξωτερικού και τους καλοκαιρινούς μήνες μένω με την οικογένειά μου στην Ελλάδα. Το σπίτι μας είναι μια διώροφη οικογενειακή πολυκατοικία με πίσω αυλή,η οποία εφάπτεται με πίσω μπαλκόνια/ πίσω αυλές, ακάλυπτους με άλλες 3 πολυκατοικίες, από τις οπόιες με τις 2 έχουμε εισόδους σττον ίδιο δρόμο και γνωριζόμαστε αρκετά.

Το τελευταίο εξάμηνο η μητέρα μου διαπίστωσε τη ρίψη σκουπιδιών από τους ενοίκους των γειτονικών πολυκατοικιών στην αυλή μας.

Συγκεκριμένα πρόκειται για χρησιμοποιημένα προφυλακτικά τα οποία βρίσκονται στο έδαφος ή πάνω στα δέντρα της αυλής ( τα φωτογραφίσαμε και τα κατεβάσαμε και μιλήσαμε στο διαχειριστή της μιας πολυκατοικίας και από τότε δεν ξαναείδαμε) και τώρα τελευταία μία σακούλα σουπερμάρκετ γεμάτη με σκουπίδια, το πιθανότερο από την απέναντι πολυκατοικία τωρα,

η οπόία είχε σφηνωθεί πάνω σε ένα 'αλλο δέντρο, και δυστυχώς την κατέβασα χωρίς να τη φωτογραφίσω, αλλά την έχω κρατήσει ως πειστήριο...

Ετοιμάζομαι να στείλω επιστολή στο διαχειριστή για συστάσεις στους ενοίκους.

Υπάρχει νομική οδός σε περίπτωση αντιποίνων, μια και πρόκειται για θέμα δημόσιας υγείας;

Αξίζει να το κυνηγήσω;( Στην οικογένειά μου υπάρχει υπερήλικο αλλά και παραπληγικό άτομο, και η μητέρα μου έχει ήδη αρκετά στο κεφάλι της)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

παιδια επειδη αντιμετοπιζαμε παρομοιο προβλημα στο πατρικο μου θα συμφωνησο οτι να μπλεξεις με εξοδικα και λοιποα σκετα δεν βοηθαει καπου και ομως η αστυνομια να την καλεσεις ειναι υποχρεωμενη να ερθει και να καταγρψει το ολο συμβαν (τουλαχιστον εμεισ σε επαρχια ηρθε αφου την καλεσε δικηγορος) και μετα πας σε υγιονομικο το οποιο ειναι και παλι υποχρεωμενο να ερθει για ειναι θεμα δημοσια υγειας. απλο παραδειγμα στο κολητο μου στειλαν το υγειονομικο επειδη ο σκυλοσ του κατουρισε απο το μπαλκονι επεφτε σε πεζοδρομειο μπροστα απο μαγαζι και ο καταστηματαρχης καλεσε υγειονομικο και αγωγη για εκθεση σε μολυνση και κακοσμοιας

Edited by VeCo
Χρησιμοποιείτε την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα.

Από φέτος δεν θα χρησιμοποιήσω την κεντρική θέρμανση διότι είναι ασύμφορη και θα χρησιμοποιήσω κλιματιστικό για να ζεσταίνομαι.

Στην οικοδομή στα κοινόχρηστα Ιουνίου, Ιουλίου και Αυγούστου χρεώθηκε ένα ποσό γύρω στα 50 ευρώ κάθε μήνα για το πετρέλαιο. Ρώτησα το διαχειριστή να μου πει τι χρεώσεις είναι αυτές και μου απάντησε ότι έβαλαν πετρέλαιο το Μάιο για να προλάβουν καλύτερες τιμές σε σχέση με αυτές που ακούγονται ότι θα ισχύσουν τον Οκτώβρη. Εγώ ότι έχω κάψει βάσει αυτού που γράφει ο μετρητής μου το έχω πληρώσει, οπότε με τα λεφτά αυτά γεμίζει εκ νέου και το τεπόζιτο. Τον ενημέρωσα ότι αφού δεν θα κάψω δεν πληρώνω τα κοινόχρηστα όσον αφορά τη χρέωση της θέρμανσης και μου απάντησε ότι αυτό θα αποφασιστεί στη γενική συνέλευση. Είμαι σίγουρος ότι θα το αρνηθεί. Ενημέρωσα φίλο νομικό ειδικό σε θέματα αστικής φύσεως, οποίος μου ανέφερε ότι έπραξα σωστά. Παρακαλω αν κάποιος έχει το ίδιο πρόβλημα να δώσει τα φώτα του.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Από φέτος δεν θα χρησιμοποιήσω την κεντρική θέρμανση διότι είναι ασύμφορη και θα χρησιμοποιήσω κλιματιστικό για να ζεσταίνομαι.

Στην οικοδομή στα κοινόχρηστα Ιουνίου, Ιουλίου και Αυγούστου χρεώθηκε ένα ποσό γύρω στα 50 ευρώ κάθε μήνα για το πετρέλαιο. Ρώτησα το διαχειριστή να μου πει τι χρεώσεις είναι αυτές και μου απάντησε ότι έβαλαν πετρέλαιο το Μάιο για να προλάβουν καλύτερες τιμές σε σχέση με αυτές που ακούγονται ότι θα ισχύσουν τον Οκτώβρη. Εγώ ότι έχω κάψει βάσει αυτού που γράφει ο μετρητής μου το έχω πληρώσει, οπότε με τα λεφτά αυτά γεμίζει εκ νέου και το τεπόζιτο. Τον ενημέρωσα ότι αφού δεν θα κάψω δεν πληρώνω τα κοινόχρηστα όσον αφορά τη χρέωση της θέρμανσης και μου απάντησε ότι αυτό θα αποφασιστεί στη γενική συνέλευση. Είμαι σίγουρος ότι θα το αρνηθεί. Ενημέρωσα φίλο νομικό ειδικό σε θέματα αστικής φύσεως, οποίος μου ανέφερε ότι έπραξα σωστά. Παρακαλω αν κάποιος έχει το ίδιο πρόβλημα να δώσει τα φώτα του.

 

Αυτο δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι εχεις το δικαιωμα να το κανεις...Η θερμανση ειναι κεντρικη ή αυτονομη ? Ασε που το κλιματιστικο σιγουρα θα σου στοιχσει πιο πολλα....

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι καθολου σιγουρο οτι εχεις το δικαιωμα να το κανεις...Η θερμανση ειναι κεντρικη ή αυτονομη ? Ασε που το κλιματιστικο σιγουρα θα σου στοιχσει πιο πολλα....

 

Η θέρμανση είναι αυτόνομη πετρελαίου. Επειδή δεν είμαι σπίτι συνέχεια νομίζω ότι με συμφέρει.. Από την άλλη από τη στιγμή που θα κλείσει η παροχή μου για ποιο λόγο να πληρώσω προκαταβολικά πετρέλαιο. Όταν μπαίνεις αρχικά σε μία οικοδομή πληρώνει ο καθένας το ποσοστό του προκειμένου να γεμίσει το ντεπόζιτο και από κει και πέρα ότι καίει ο καθένας το πληρώνει και με τα λεφτά εκείνα παραγγέλνεις πετρέλαιο. Πλήρωσα ότι έχω κάψει, ας παραγγελθεί πετρέλαιο με εκείνα τα λεφτά. Γιατί να βάλω επιπλέον χρήματα τη στιγμή που δεν θα κάψω.. Δεν αρνούμαι να πληρώσω το ποσοστό μου.

Link to comment
Share on other sites

Και στα αυτονομα,υπαρχει παγιο.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...