Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ισχύει ότι οι 15θήμεροι acuvue oasys είναι στην πραγματικότητα μηνιαίοι;
Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειναι σωστό, τους φοράω πάνω από 5 χρόνια χωρίς να εχω κανένα θέμα ως μηνιαίους.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Ένας οπτικός που ρώτησα μου είπε ότι είναι πολιτική της εταιρίας να τους πουλάει ως 15θήμερους και ήθελα να σιγουρευτώ.
Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειναι σωστό, τους φοράω πάνω από 5 χρόνια χωρίς να εχω κανένα θέμα ως μηνιαίους.

Τους συστήνει δλδ σαν φακούς; οι softlens που δοκίμασα ορμώμενος από το νήμα δεν μου ταίριαξαν καθόλου γιατί με ενοχλούσαν στο μάτι

 

Sent from my XT1092 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Οι μόνοι φακοί που θεωρώ οτι ειναι καλύτεροι απο αυτούς ειναι οι coopervision, αλλά με τιμή 4 φορές πάνω σε σχέση με τους oasis.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανένας επίσης τι παίζει με τους αστιγματικούς; Έχω 0,5 αστιγματισμό και οι oasys ξεκινάν από 0.75.
Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανενας του biotrue φακους επαφης; σκεφτομαι να παρω 5 μονους ημερησιους φακους , βρηκα ενα καταστημα με 5,45ευρω για τους 5 φακους , διαβαζω πολυ καλα λογια δεν ξερω ομως αξιζουνε; να τους αγορασω;

Τοσο καιρο δεν φοραω φακους μονο σε εξαιρετες περιπτωσεις παντως με το alensa το site εχει πακετο με 10 ημερησιους φακους με 5,10 ευρω δειτε εδω https://www.skroutz.gr/s/7062651/TopVue-%CE%A4opvue-Daily-%CE%97%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BF%CE%B9-10pack.html , αυτους ειχα παρει απο το site τους απο Τσεχια ,γενικα πολυ καλοι φακοι αλλα διαβαζω οτι οι biotrue ειναι καλυτεροι για αυτο λεω να τους δοκιμασω.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!

πήρα προχτές φακούς μυωπικούς χρωματιστούς πρώτη φορά και δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη. δεν αναγράφω το κατάστημα, αν θελήσει κάποιος θα του το πω σε πμ. φακούς φοράω 8 χρόνια περίπου, είπα πριν λίγες μέρες να κάνω λίγο χαβαλέ και να δοκιμάσω χρωματιστούς, όχι κάτι υπερβολικό, στα χρώματα μου να δω πως είναι.

τελοσπάντων κάνω ηλεκτρονικά την παραγγελία, 2 μέρες μετά παραλαμβάνω. με το που τους βάζω βλέπω θολούρα (αίσθηση σαν όπως είμαστε νυσταγμένοι), όχι στο κέντρο του ματιού αλλά στα πλαϊνά. ο βαθμός οκ βλέπω άψογα σε όσο βλέπω. 2 μέρες τους φοράω μήπως είναι θέμα προσαρμογής ματιού, έχει βελτιωθεί κατά πολύ αλλά εαν τρίψω το μάτι μου ή αν κάνω καμία περίεργη κίνηση η θολούρα γίνεται πιο έντονη. στον καθρεέφτη όταν κοιτάω φαίνεται σαν να μην κάθεται ακριβώς στο κέντρο στην κόρη, οπότε απλά εικάζω ότι είναι λόγω του χρώματος η θολούρα.

όταν μίλησα με το κατάστημα αποποιήθηκε κάθε ευθύνης (έστω και να έστελνα το προϊόν με δικά μου έξοδα για έλεγχο αν υπήρχε κατασκευαστικό λάθος) και με παρέπεμψε μόνο να πάω "στο γιατρό" να ελέγξω το βαθμό μου και όταν έστειλα την συνταγή ιατρού πρόσφατη απλά είπε ότι υπάρχει μια μικρή μερίδα χρηστών που έχει δυσανεξία στους φακούς.. Τελικά ότι πληρώνεις παίρνεις, ήταν φθηνοί πολύ σε σύγκριση με άλλα καταστήματα και θα έπρεπε να το υποψιαστώ :(

 

Το θέμα είναι εαν αγοράσω άλλης εταιρείας θα συμβεί το ίδιο και θα πετάξω κι άλλα λεφτά ή υπάρχει τρόπος πριν τα πάρω να δω πως είναι στο μάτι;

 

εχει δοκιμασει κανενας του biotrue φακους επαφης; σκεφτομαι να παρω 5 μονους ημερησιους φακους , βρηκα ενα καταστημα με 5,45ευρω για τους 5 φακους , διαβαζω πολυ καλα λογια δεν ξερω ομως αξιζουνε; να τους αγορασω;

Βιotrue που έχω δοκιμάσει είναι οι πιο άνετοι που έχω βάλει ποτε, τους προτιμώ αλλά είναι λίγο ακριβοί για μένα που παίρνω 3μηνιαιους

Edited by linaki_gr

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι να γράψεις το κατάστημα. Απλώς για να μας προστατέψεις. Γιατί μπορεί και γω να πάρω φακούς από το ίδιο κατάστημα, και να μην κάτσουν καλά όπως πολλές φορές γίνεται, και να πουνε να πάω σε γιατρό!!!

Πιστεύω γι αυτό το λόγο υπάρχουν τα φορούν. Για να γράφουμε την γνώμη μας, την εμπειρία μας, και ότι άλλο πιστεύουμε θα βοηθήσει όσους διαβάζουν αυτά που γράφουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τρίτη μέρα η όραση μου επανήλθε, ήμουν στα όρια να τους πετάξω.. Τους φορούσα με το ζόρι να δω αν θα υπάρξει βελτίωση ή όχι. Ευτυχώς τώρα είναι όλα καλά χωρίς καμία ενόχληση. Απλά ήθελε το τεστ του και αυτο. Χαλάστηκα πιο πολύ με την όλη αποστασιοποίηση του καταστήματος αλλά οκ ίσως αυτό που είπαν για την δυσανεξία ισχύει ξερω γω;

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Ααα οκ... Σοβαρά μετά από 3 μέρες διορθώθηκε?

Εγώ έκανα δοκιμές από το ίντερνετ για να δω ποιοι φακοι θα μου κάτσουν καλά, και έχω πετάξει συνολικά γύρω στους 10 φακούς. Από την 1η μέρα που έβλεπα θολα. Δεν ήξερα ότι αν τους δοκίμαζα 2-3 μέρες μπορεί να έστρωναν. Τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Ααα οκ... Σοβαρά μετά από 3 μέρες διορθώθηκε?

Εγώ έκανα δοκιμές από το ίντερνετ για να δω ποιοι φακοι θα μου κάτσουν καλά, και έχω πετάξει συνολικά γύρω στους 10 φακούς. Από την 1η μέρα που έβλεπα θολα. Δεν ήξερα ότι αν τους δοκίμαζα 2-3 μέρες μπορεί να έστρωναν. Τέλος πάντων.

 

είχα εκνευριστεί σου λεω που εβλεπα ετσι και αυτοί που χα παρει ηταν 6μηνιαιοι. λεω θα προπαθησω να το συνηθισω, λεμε τωρα, αλλα για καλη μου τυχη ηταν σαν να προσαρμοστηκε το ματι και ο φακος. οποτε μην τους πετας δοκιμασε το εστω και αν σου σπανε τα νευρα. σου λεω ημουν ενα βημα πριν τα πεταξω και ημουν σα το ζομπι. εβλεπα θολα σαν να νυσταζα ολη μερα χχαχαχα

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

είχα εκνευριστεί σου λεω που εβλεπα ετσι και αυτοί που χα παρει ηταν 6μηνιαιοι. λεω θα προπαθησω να το συνηθισω, λεμε τωρα, αλλα για καλη μου τυχη ηταν σαν να προσαρμοστηκε το ματι και ο φακος. οποτε μην τους πετας δοκιμασε το εστω και αν σου σπανε τα νευρα. σου λεω ημουν ενα βημα πριν τα πεταξω και ημουν σα το ζομπι. εβλεπα θολα σαν να νυσταζα ολη μερα χχαχαχα

 

Συγγνωμη αλλα για τα ματιας μας μιλαμε.... μην παιζετε με αυτα. Οταν φορας φακους και νιωθεις ενοχληση ή δε βλεπεις καλα απλα τους βγαζεις. Και σιγουρα επρεπε να μιλησεις και με τον οφθαλμιατρο σου.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα για τα ματιας μας μιλαμε.... μην παιζετε με αυτα. Οταν φορας φακους και νιωθεις ενοχληση ή δε βλεπεις καλα απλα τους βγαζεις. Και σιγουρα επρεπε να μιλησεις και με τον οφθαλμιατρο σου.

 

και ομως μετα απο 3 μερες εφτιαξε. οποτε γιατι να το πεταξω κατευθειαν; φαινοταν οτι ηταν προβλημα στην συνηθεια και οτι δεν καθοταν καλα ο φακος. αν συνεχιζοταν η ενοχληση φυσικα και θα τους πετουσα.

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να κανω μια ερωτηση στους γνωστες.

 

Εδω και σχεδον 15 χρονια φοραω φακους ετησιους τους οποιους του προμηθευομουν απο τον οφθαλμιατρο μου. Οποτε δεν εχω μπει ποτε στην διαδικασια να αγορασω μονος μου. Τωρα μου ειπε να παω σε μηνιαιους καλυτερα. Το κοστος τους παει αναλογα με τους βαθμους που εχει το ματι ή η τιμη ειναι φιξ; Μου προτεινε bausch and lomb υπαρχει καποιο καταστημα που τους βρισκουμε φθηνοτερα;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Χρησιμοποιώ πολλά χρόνια φακούς επαφής 25+ ημερήσιους. Τελευταία μετά απο αρκετές ώρες (κυρίως βράδυ) αρχίζουν και θολώνουν. Ρίχνω βέβαια τεχνητά δάκρυα, αλλά δεν είναι λύση αυτή όταν κινούμαι με αυτοκίνητο ή μηχανή.

Τώρα φοράω τους Dailies AquaComfort Plus. Μήπως να πάω σε άλλη εταιρία; Η οπτικός μου προτείνει Zeiss ή Biotrue..

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δοκιμάσεις και άλλες μάρκες. Δεν έχεις να χάσεις τιποτα. Κάποια θα σου κάτσει καλα.

Αλλά γράφεις μετα απο αρκετές ωρες. Πες τον οπτικο σου, να δοκιμάσεις όσες μάρκες μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Χρησιμοποιώ πολλά χρόνια φακούς επαφής 25+ ημερήσιους. Τελευταία μετά απο αρκετές ώρες (κυρίως βράδυ) αρχίζουν και θολώνουν. Ρίχνω βέβαια τεχνητά δάκρυα, αλλά δεν είναι λύση αυτή όταν κινούμαι με αυτοκίνητο ή μηχανή.

Τώρα φοράω τους Dailies AquaComfort Plus. Μήπως να πάω σε άλλη εταιρία; Η οπτικός μου προτείνει Zeiss ή Biotrue..

 

οι biotrue είναι φοβεροί! και στους προτείνω! αλλά γενικά είναι ακριβοί και δεν βγαίνουν σε μηνιαίους παρά μόνο ημέρησιους εγώ είχα πάρει από τον αβραμη στο σύνταγμα πακέτο 5 φακών να τους δοκιμάσω, γύρω στα 5.50 ευρώ πάνω κάτω είχε το κουτί. τώρα των, 30 φακών δεν ξέρω , υποθέτω κανένα 30 ευρώ. επίσης δοκίμασε και τους topview τους φέρνει μόνο το κατάστημα στην Πράγα και συνεργάζεται με ελληνικό courier , οι 10 φακοί με 5 ευρώ και κάτι λεπτά, δοκίμασε τους! δεν έχουν την ποιότητα της bio true αλλά άμα σε καλύπτουν συμφέρουν. !και δυο φακοί είναι σιλικόνης!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Παράγγειλα 10 topview για δοκιμή και βλέπουμε.

 

παλια ειχα παρει απο ενα καταστημα στην ομονοια στην λεωφορο λαυριου ειναι στον βενετη που ειναι εκει, 2 στενα πιο κατω , και εκει στο στενο ειναι η αφετηρια του β9 του λεωφορειου εαν θυμαμαι καλα. ειχε φακους επαφης 2 τεμαχια με 6 ευρω και επισης ημερησιους φακους με 1 ευρω , στο λεω ενημερωτικα να το γνωριζεις παλια ειχα παρει νομιζω ημερησιους τους softclear 55 uv και ητανε απλης υδρογελης ενω εγω πιστευα οτι ητανε συμβατικοι φακοι αλλα που τους εψαξα τους βρηκα εδω http://www.skroutz.gr/s/10095798/Gelflex-Sofclear-55-UV-%CE%9C%CF%85%CF%89%CF%80%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%A5%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CF%89%CF%80%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%9C%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CE%B9-6%CF%84%CE%BC%CF%87.html#reviews .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Παράγγειλα 10 topview για δοκιμή και βλέπουμε.

Η παραγγελία ήρθε πολύ γρήγορα.

Οι φακοί δεν είναι αυτό που λέμε "εύκολοι" Έχουν μεγάλο θέμα στη τοποθέτηση. Χρειάστηκα 15 λεπτά επιπλέον το πρωί και χάλασα και 2 φακούς. Κολλάνε στο χέρι και σκίζονται.

Πάμε για άλλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελία ήρθε πολύ γρήγορα.

Οι φακοί δεν είναι αυτό που λέμε "εύκολοι" Έχουν μεγάλο θέμα στη τοποθέτηση. Χρειάστηκα 15 λεπτά επιπλέον το πρωί και χάλασα και 2 φακούς. Κολλάνε στο χέρι και σκίζονται.

Πάμε για άλλα!!!

 

πολυ παραξενο αυτο :worry: που λες εγω δεν ειχα το παραμικρο θεμα με την τοποθετηση ιδια οπως οι αλλοι φακοι που ειχα παρει.

δεν μου κολλαγαν στο χερι και δεν ειχα κανενα θεμα . τονιζω οτι δεν πρεπει να σκουπιζουμε ποτε τα χερια μας με πετσετα οταν φοραμε ή βγαζουμε τους φακους επαφης μας , αρα πλενουμε τα χερια μας τα τιναζουμε και τους βαζουμε/βγαζουμε τους φακους , οποτε τα χερια μας ειναι υγρα. εγω παλια που σκουπιζα τα χερια μου σε πετσετα επαθα ελκος και μετα απο αρκετο καιρο ταλαιπωριας , ημουνα πολυ επιφυλακτικος με τους φακους και ρωτωντας τον οφθαλμιατρο μου το ειπε οτι δεν πρεπει να σκουπιζουμε τα χερια μας .

αφου δεν σε καλυψαν αυτοι οι φακοι πηγαινε στην ομονοια στην Λ. Λαυριου και δοκιμασε τους softclear 1 ευρω τον φακο τον ημερησιο τον εχουνε ειναι ο πρωτος φακος υδρογελης , επισης φοβεροι ειναι και οι ημερησιοι οι biotrue , αλλα το κοστος βγαινει ακριβο αμα φορας καθε ημερα φακους . εγω το εχω γυρισει σε ημερησιους διοτι δεν τους φοραω συχνα οποτε μου ερθει. οποτε με συμφερουνε οι ημερησιοι. επισης πολυ καλοι φακοι ειναι και οι advance αλλα βγαινουνε 15νθημεροι .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Δοκίμασα σήμερα και με βρεγμένα χέρια, αλλά τίποτα. Δεν έσκισα κάποιον φακό, αλλά παιδεύτηκα αρκετά.

Θα δοκιμάσω τους biotrue και θα δω.

Κάθε μέρα τους φοράω, μέχρι αργά το βράδυ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...