Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

μου έδειξαν ρε παιδιά αλλά και πάλι...!Θα δοκιμάσω αύριο πάλι που θα χω αρκετό χρόνο!Το υγρό απο τη θήκη κάθε φορά πρέπει να το αλλάζω?

 

Καλά ρε συ, λες οτι σου έδειξαν και δεν ρώτησες αν θα πρέπει να αλλάζεις το υγρό;

Φυσικά και πρέπει να το αλλάξεις, αλλιώς θα πάθεις μόλυνση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά ρε συ, λες οτι σου έδειξαν και δεν ρώτησες αν θα πρέπει να αλλάζεις το υγρό;

Φυσικά και πρέπει να το αλλάξεις, αλλιώς θα πάθεις μόλυνση...

που να γνωρίζα,αφού δε μου είχαν πει!Ευτυχώς είχα συγγενή και μου είπε ότι πρέπει να το αλλάζω κάθε φορά που τους βάζω στη θήκη!;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης 6 μήνες μετά το άνοιγμα του υγρού τυχόν υπόλοιπο πρέπει να πετιέται!

Επίσης mi3s μια συμβουλή αν μπορείς όταν τους βγάζεις να προσέχεις να μην έρχεται το μέσα έξω γιατί θα τους φοράς ανάποδα και είναι πολύ κουράστικο(τσούζουν τα μάτια και κουνιέται λίγο ο φακός μέσα στο μάτι).

Βάλε του όμως πρώτα και μετά βλέπουμε:p

Link to comment
Share on other sites

α και κάτι ακόμα πως θα καταλάβω ότι τον έχω βάλει ανάποδα.Εμένα κονιόταν σπάνια.Είναι φυσιολογικό αυτό?Όταν τους έβγαλα έτσουζαν τα μάτια για λίγο μετά.Είναι φυσιολογικό πιστεύω αυτό,έτσι?Επίσης πως αναγνωρίζεται η σωστή και η ανάποδη?

Link to comment
Share on other sites

α και κάτι ακόμα πως θα καταλάβω ότι τον έχω βάλει ανάποδα.Εμένα κονιόταν σπάνια.Είναι φυσιολογικό αυτό?Όταν τους έβγαλα έτσουζαν τα μάτια για λίγο μετά.Είναι φυσιολογικό πιστεύω αυτό,έτσι?Επίσης πως αναγνωρίζεται η σωστή και η ανάποδη?

 

Απο την καμπυλοτητα το καταλαβαινεις οταν ειναι στην σωστη μερια εχει πιο μεγαλη καμπυλη!! Επισης αμα τον βαλεις αναποδα στο ματι σου θα δεις οτι δεν εφαρμοζει καλα και θα κουνιεται!!!;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

α και κάτι ακόμα πως θα καταλάβω ότι τον έχω βάλει ανάποδα.Εμένα κονιόταν σπάνια.Είναι φυσιολογικό αυτό?Όταν τους έβγαλα έτσουζαν τα μάτια για λίγο μετά.Είναι φυσιολογικό πιστεύω αυτό,έτσι?

 

Είναι φυσιολογικό αν τους φορούσες πολλές ώρες.

 

Επίσης πως αναγνωρίζεται η σωστή και η ανάποδη?

 

Θα το καταλάβεις από την εντονότερη δυσφορία σε σχέση με την άλλη πλευρά αλλά και από το ότι δε θα εφάπτεται το ίδιο καλα στο μάτι(αν ανοιγοκλεισεις το μάτι το καταλαβαίνεις).Και γω δεν το ήξερα αυτό με τις δύο πλευρές μέχρι που το διάβασα κάπου(δε θυμάμαι που).

Εdιt:Άργησα να το ποστάρω και με πρόλαβε ο manolog

Link to comment
Share on other sites

καλά οκ θα ξαναδοκιμάσω το πρωί!Τίς πολλές ώρες πόσες τις εννοείτε?Εγώ τον φορούσα γύρω στο 7ωρο-8!Είναι αρκετό?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά αν θυμάμαι καλά το 8ωρο είναι το ανώτατο όριο!

Εγώ βέβαια έχω κλείσει 24ωρο και βάλε γιατί δεν γινόταν αλλιώς!!!

Link to comment
Share on other sites

καλά οκ θα ξαναδοκιμάσω το πρωί!Τίς πολλές ώρες πόσες τις εννοείτε?Εγώ τον φορούσα γύρω στο 7ωρο-8!Είναι αρκετό?

 

Κοιτα επειδη ειναι η πρωτη φορα που βαζεις φακους καλο θα ηταν να μην "παιδευεις" πολυ τα ματια σου!!! Να το αρχισεις δηλαδη σιγα σιγα 1-2 την ημερα και μετα μερα με την μερα αυξανεις τις ωρες!! Ετσι θα τους συνηθισουν τα ματια σου!!;) Εμενα τουλαχιστον ετσι μου ειχε πει ο οφθαλμιατρος μου!!;) ;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολλοί φακοί γράφουν στα πλάγια εταιρεία κατασκευής ή μοντέλο οπότε αν μπορείς να το διαβάσεις τότε είναι απ'την σωστή μεριά.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, 2 χρόνια τώρα χρησιμοποιώ φακούς της Bausch and Lomb, μηνιαίους, χωρίς κανένα πρόβλημα, εκτός ίσως από το ότι νιώθω τα μάτια μου να ξεραίνονται μετά από πολλές ώρες χρήσης...

 

Είχα θορυβηθεί αρκετά με το σκηνικό με το υγρό της Bausch and Lomb και σκεφτόμουν να αλλάξω φακούς αλλά δε βρήκα κάτι καλύτερο, οπότε το άφησα το θέμα... Μια φίλη μου όμως που χρησιμοποιεί φακούς της Johnson and Johnson μου είπε ότι έχει μείνει πολύ ευχαριστημένη, οπότε σκέφτομαι να τους δοκιμάσω... Έχει κανείς χρησιμοποιήσει τους φακούς αυτούς; Ή μπορείτε να μου προτείνετε κάποια άλλη μάρκα μαλακών μηνιαίων φακών;

 

Μια ερώτηση που θέλω επίσης να κάνω είναι πώς σας φαίνεται το υγρό Aqua Nova Soft (και τι τιμή έχει... το έχω αγοράσει από 10,40 ευρώ μέχρι 22, δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...) και τι διαφορά έχει από το Aqua Nova Sept... Ούτε ο φαρμακοποιός ήξερε να μου πει ούτε μια οπτικός... :X :wacko:

 

Τέλος... Διάβασα κάπου ότι υπάρχουν και φακοί για αστιγματισμό... Κάτι που αγνοούσα. Ωστόσο, αν κατάλαβα καλά, είναι ημερήσιοι και εφαρμόζονται μαζί με το φακό της μυωπίας... Αυτό επειδή μου φαίνεται πολύ κουλό και επειδή το άκουσα από τελείως ράδιο αρβύλα φάση :lol: ρωτάω κι εσάς μήπως ξέρετε τίποτα παραπάνω...

 

Α και άλλη μια ερώτηση... :O Κάθε πότε είναι καλό να πηγαίνουμε στον οφθαλμίατρο εμείς που φοράμε φακούς επαφής; Από οφθαλμίατρο άκουσα ότι αν φοράει κάποιος φακούς για πάνω από 3 χρόνια σερί, τότε πρέπει κάποια στιγμή οπωσδήποτε να αποχαιρετίσει τους φακούς του και να φοράει γυαλιά...:cry: Έχετε ποτέ ακούσει κάτι τέτοιο; Γενικά, χρειάζονται τα μάτια κάποια ειδική εξέταση από τον οφθαλμίατρο για να διαπιστώσει αν είναι όλα οκ αν ο ασθενής χρησιμοποιεί φακούς επαφής; 2 χρόνια τώρα ο οφθαλμίατρός μου καμία ιδιαίτερη εξέταση δε μου έχει κάνει... Ελέγχει τους βαθμούς της μυωπίας μου και... τίποτα άλλο :lol:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

:

Τέλος... Διάβασα κάπου ότι υπάρχουν και φακοί για αστιγματισμό... Κάτι που αγνοούσα. Ωστόσο, αν κατάλαβα καλά, είναι ημερήσιοι και εφαρμόζονται μαζί με το φακό της μυωπίας... Αυτό επειδή μου φαίνεται πολύ κουλό και επειδή το άκουσα από τελείως ράδιο αρβύλα φάση :lol: ρωτάω κι εσάς μήπως ξέρετε τίποτα παραπάνω...

 

Υπάρχουν πράγματι φακοί που διορθώνουν και αστιγματισμό (μαζί με μυωπία), αλλά θα πρέπει να τους προπαραγγείλεις,

γιατί για να επιτευχθεί ο κατάλληλος συνδυασμός βαθμών μυωπίας και αστιγματισμού, θα χρειαστούν λίγες μέρες.

Επίσης κυκλοφορούν σε συσκευασία των 6 ζευγών, δηλαδή για 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πράγματι φακοί που διορθώνουν και αστιγματισμό (μαζί με μυωπία), αλλά θα πρέπει να τους προπαραγγείλεις,

γιατί για να επιτευχθεί ο κατάλληλος συνδυασμός βαθμών μυωπίας και αστιγματισμού, θα χρειαστούν λίγες μέρες.

Επίσης κυκλοφορούν σε συσκευασία των 6 ζευγών, δηλαδή για 6 μήνες.

 

Ευχαριστώ!!! :happy:

 

Για τις άλλες ερωτήσεις μου, ποιος θα μεριμνήσει; :O

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

 

Μια ερώτηση που θέλω επίσης να κάνω είναι πώς σας φαίνεται το υγρό Aqua Nova Soft (και τι τιμή έχει... το έχω αγοράσει από 10,40 ευρώ μέχρι 22, δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...) και τι διαφορά έχει από το Aqua Nova Sept... Ούτε ο φαρμακοποιός ήξερε να μου πει ούτε μια οπτικός...

 

:

 

Εγω χρησιμοποιω το Nova soft εδω και αρκετα χρονια, το περνω με 9euro, μια φορα χρησιμοποιησα το Nova sept και δεν μου αρεσε καθολου ετσουζαν τα ματια μου οταν εβαζα τους φακους, τωρα ποια ειναι η διαφορα τους δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που θέλω επίσης να κάνω είναι πώς σας φαίνεται το υγρό Aqua Nova Soft (και τι τιμή έχει... το έχω αγοράσει από 10,40 ευρώ μέχρι 22, δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...) και τι διαφορά έχει από το Aqua Nova Sept... Ούτε ο φαρμακοποιός ήξερε να μου πει ούτε μια οπτικός... :X :wacko:

Το Nova soft plus αν και πολλοι φίλοι μου λένε καλά λόγια εγώ δεν έχω καλή εμπειρία.Μια φορά το αγόρασα(δεν θυμάμαι πόσο) γιατί δεν είχε το φαρμακείο στο χωριό μου το Optifree που χρησιμοποιώ και στην πρώτη χρήση όταν έβγαλα τους φακούς τα μάτια είχαν γίνει κατακόκκινα και παρέμειναν έτσι για 2-3 μέρες!Μιλάμε για τρελλό τσούξιμο.Δεν πρόλαβα όμως να πάω στον οφθαλμίατρο και δεν ξέρω τι είχα πάθει.Αξίζει να αναφέρω πως ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που μου συνέβη κάτι τέτοιο για αυτό και το υγρό αυτό έφαγε σουτ!

Το novasept έχω ακούσει ότι για να φορέσεις τους φακούς πρέπει να παραμείνουν στη θήκη για περισσότερες ώρες αλλά μετά το μάτι είναι πολύ πιο άνετο(έτσι μου χουν πει).Δεν ξέρω αν έχουν κάποια άλλη διαφορά.

 

Τέλος... Διάβασα κάπου ότι υπάρχουν και φακοί για αστιγματισμό... Κάτι που αγνοούσα. Ωστόσο, αν κατάλαβα καλά, είναι ημερήσιοι και εφαρμόζονται μαζί με το φακό της μυωπίας... Αυτό επειδή μου φαίνεται πολύ κουλό και επειδή το άκουσα από τελείως ράδιο αρβύλα φάση :lol: ρωτάω κι εσάς μήπως ξέρετε τίποτα παραπάνω...

 

Το μόνο σωστό που σου είπαν όπως σου είπε και ο andreasarc είναι ότι υπάρχουν φακοί για αστιγματισμό.Το ξέρω από πρώτο χέρι γιατί έχω αστιγματισμό αλλά αν θυμάμαι καλά είχαν 300 ευρώ οι διετείς και έτσι ο γιατρός μου πρότεινε να πάρω χωρίς αστιγματισμό(έχω 1 βαθμό σε κάθε μάτι και με τους φακούς κουτουλάω σε ντουβάρια και γενικότερα σε ότι άλλο βρεθεί μπροστά μου:lol: )

Α και άλλη μια ερώτηση... :O Κάθε πότε είναι καλό να πηγαίνουμε στον οφθαλμίατρο εμείς που φοράμε φακούς επαφής; Από οφθαλμίατρο άκουσα ότι αν φοράει κάποιος φακούς για πάνω από 3 χρόνια σερί, τότε πρέπει κάποια στιγμή οπωσδήποτε να αποχαιρετίσει τους φακούς του και να φοράει γυαλιά...:cry: Έχετε ποτέ ακούσει κάτι τέτοιο; Γενικά, χρειάζονται τα μάτια κάποια ειδική εξέταση από τον οφθαλμίατρο για να διαπιστώσει αν είναι όλα οκ αν ο ασθενής χρησιμοποιεί φακούς επαφής; 2 χρόνια τώρα ο οφθαλμίατρός μου καμία ιδιαίτερη εξέταση δε μου έχει κάνει... Ελέγχει τους βαθμούς της μυωπίας μου και... τίποτα άλλο :lol:

 

Ούτε ο δικός μου γιατρός έχει κάνει κάποια εξέταση για τους φακούς!Αυτό που είπες για τα 3 χρόνια δεν θυμάμαι να το έχω ακούσει(δεν το απόκλείω)!Αυτό που έχω ακούσει είναι ότι αν τους φοράς για πάρα πολλές ώρες την ημέρα και κάνεις κατάχρηση τότε πρέπει κάποια στιγμή οπωσδήποτε να αποχαιρετίσεις τους φακούς.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε ο δικός μου γιατρός έχει κάνει κάποια εξέταση για τους φακούς!Αυτό που είπες για τα 3 χρόνια δεν θυμάμαι να το έχω ακούσει(δεν το απόκλείω)!Αυτό που έχω ακούσει είναι ότι αν τους φοράς για πάρα πολλές ώρες την ημέρα και κάνεις κατάχρηση τότε πρέπει κάποια στιγμή οπωσδήποτε να αποχαιρετίσεις τους φακούς.

 

Η κατάχρηση σε πόσες ώρες μεταφράζεται; Έκλεισα ραντεβού σε οφθαλμίατρο, αλλά έτσι από περιέργεια, πείτε μου...:)

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Η κατάχρηση σε πόσες ώρες μεταφράζεται; Έκλεισα ραντεβού σε οφθαλμίατρο, αλλά έτσι από περιέργεια, πείτε μου...:)

 

Αυτό με τα 3 χρόνια δεν ισχύει σε καμία περίπτωση, εκτός πια αν τίθεται θέμα αλλεργικής αντίδρασης ή υπερευαισθησίας.

Η κατάχρηση εξαρτάται από την ανοχή που δείχνουν τα μάτια σου στον φακό.

Αν τον αφαιρείς με την πρώτη ενόχληση τότε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που θέλω επίσης να κάνω είναι πώς σας φαίνεται το υγρό Aqua Nova Soft (και τι τιμή έχει... το έχω αγοράσει από 10,40 ευρώ μέχρι 22, δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...) και τι διαφορά έχει από το Aqua Nova Sept... Ούτε ο φαρμακοποιός ήξερε να μου πει ούτε μια οπτικός... :X :wacko:

 

Το Nova Sept (αυτο χρησιμοποιώ) είναι "καυστικό" υγρό (δεν ειμαι σίγουρος αν λέγεται έτσι) που σημαίνει ότι μπαίνει πάντα σε ειδική θήκη με καταλύτη και πρέπει να μείνει μέσα για 6 ώρες ώστε να γίνει η εξουδετέρωση. Στο μάτι σου φυσικά δεν μπορείς να το ρίξεις απευθείας αλλά ο καθαρισμός που κάνει είναι πάρα πολύ καλός.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και δν κανει να το ριξει στο ματι,πριν λιγεσ μερεσ ενας φαρμακοποιος το εδωσε το συγκεκριμενο σε μια φιλη χωρισ να της πει οτι ειναι καυστικο υγρο αυτη ξεπλυνε τουσ φακουσ με αυτο και πηγε να τουσ βαλει κατευθειαν κ παραλιγο να χασει το ματι της.Μονο προσοχη στο τι αγοραζετε....
Link to comment
Share on other sites

έχω να φορέσω φακούς κάτι μήνες!

το σκέφτομαι να ξαναπάρω αλλά δεν είμαι άνετη.

απορώ με κάποιους που τους φοράνε για 15 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που θέλω επίσης να κάνω είναι πώς σας φαίνεται το υγρό Aqua Nova Soft (και τι τιμή έχει... το έχω αγοράσει από 10,40 ευρώ μέχρι 22, δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...) και τι διαφορά έχει από το Aqua Nova Sept... Ούτε ο φαρμακοποιός ήξερε να μου πει ούτε μια οπτικός... :X :wacko:

 

Και τα δυο πρέπει να μπαίνουν στην θήκη και όχι κατευθείαν στο μάτι.Το Aqua Nova Soft μπορείς να αφήσεις τον φακό για 5 λεπτά και να τους ξαναφορέσεις,ενώ στο άλλο πρέπει να περιμένεις 6-8ώρες μέχρι για να ξαναβάλεις τους φακούς.Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το Aqua Nova Soft.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, 2 χρόνια τώρα χρησιμοποιώ φακούς της Bausch and Lomb, μηνιαίους, χωρίς κανένα πρόβλημα, εκτός ίσως από το ότι νιώθω τα μάτια μου να ξεραίνονται μετά από πολλές ώρες χρήσης...

 

Είχα θορυβηθεί αρκετά με το σκηνικό με το υγρό της Bausch and Lomb και σκεφτόμουν να αλλάξω φακούς αλλά δε βρήκα κάτι καλύτερο, οπότε το άφησα το θέμα... Μια φίλη μου όμως που χρησιμοποιεί φακούς της Johnson and Johnson μου είπε ότι έχει μείνει πολύ ευχαριστημένη, οπότε σκέφτομαι να τους δοκιμάσω... Έχει κανείς χρησιμοποιήσει τους φακούς αυτούς; Ή μπορείτε να μου προτείνετε κάποια άλλη μάρκα μαλακών μηνιαίων φακών;

 

 

Ήταν οι πρώτοι φακοί που δοκίμασα και έιχα μείνει πολύ ευχαριστημένη. Αυτήν την περίοδο χρησιμοποιώ τους aqua lences, πολύ καλοί και αυτοί. Προσωπικά είμαι ανάμεσα σε αυτούς τους δύο.

 

Όσο για το υγρό που αναφέρεις (renu) για μένα είναι το χειρότερο. Μου προκαλεί θόλωμα στα μάτια μετά από λίγες ώρες, που αυτό στην ουσία είναι ένα υγρό στρώμα στα πάνω από τα μάτια μου, γι αυτό βλέπω θολά. Σας αηδίασα :p ?

 

Τώρα χρησιμοποιώ ένα CyClean (10ευρώ) που μέχρι στιγμής συνεργάζεται καλά με το μάτι μου (2 μήνες περίπου).

 

Μια ερώτηση που θέλω επίσης να κάνω είναι πώς σας φαίνεται το υγρό Aqua Nova Soft (και τι τιμή έχει... το έχω αγοράσει από 10,40 ευρώ μέχρι 22, δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...) και τι διαφορά έχει από το Aqua Nova Sept... Ούτε ο φαρμακοποιός ήξερε να μου πει ούτε μια οπτικός... :X :wacko:

Στο soft μπορεις να βάλεις στο υγρό τους φακούς και για 5 λεπτά και μετά να τους ξαναφορέσεις ενώ στο sept πρέπει να μείνουν στο υγρό παραπάνω ώρες αλλιώς θα σε τσούζουν τα μάτια σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απορία:Θα υπάρξει πρόβλημα αν επιχειρήσω να κάνω μπάνιο με τους φακούς;Πχ γυρνάω με τους φακούς,πρέπει να κάνω μπάνιο και μετά από καμιά ώρα να ξαναφύγω με τους φακούς.Εξαιτίας του renu δε μπορώ να τους ξαναβάλω γιατί λέει πρέπει να μείνουν στο υγρό για τουλάχιστον 4 ώρες οπότε όταν επιχειρώ να τους βάλω μετά απο 1 ώρα με τσούζουν τα μάτια.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...