Jump to content

Nothing Phone (1)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts




Καλησπέρα σας και πάλι...έκανα μια δοκιμή με 2 κάρτες SIM (Vodafone/cosmote) με πλήρης κάλυψη 5g. Επιστρέφοντας στην SIM WIND/NOVA κάλυψη μέχρι 4g+ και το όνομα της SIM παραμένει Wind GR 
Screenshot_20230506-191714.thumb.png.2da578c859ad65f310e3c0e5367148b0.png
Screenshot_20230506-212148.thumb.png.aa7ea5b5cfb39bc75ec9e7c1a7eee4e8.png
Screenshot_20230504-162848.thumb.png.883683411adcb06d7d8427a56eb01762.png


Εφόσον με τις άλλες εταιρίες έχεις 5g, θα πρέπει να μιλήσεις ξανά με την τεχνική εξυπηρέτηση της Nova να στο ενεργοποιήσουμε ή να εντοπίσουν ποιο είναι το πρόβλημα. Λογικά κάποια ρύθμιση θα χρειάζεται εκ μέρους τους, αν και όπως είπες έκανες αλλαγές όπως APN κλπ.

Επίσης, την επιλογή smart 5g την έχεις ενεργοποιημένη στο κινητό? Πήγαινε ρυθμίσεις - > δίκτυα και internet - > sims επέλεξε τη sim και δες αν είναι ή όχι ενεργοποιημένη η επιλογή. Αν είναι, δοκίμασε να την απενεργοποιήσεις μήπως η ποιότητα του 5g δεν είναι καλή στην περιοχή και στο γυρίζει σε 4g.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk


The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, zananiro said:



 

 


Εφόσον με τις άλλες εταιρίες έχεις 5g, θα πρέπει να μιλήσεις ξανά με την τεχνική εξυπηρέτηση της Nova να στο ενεργοποιήσουμε ή να εντοπίσουν ποιο είναι το πρόβλημα. Λογικά κάποια ρύθμιση θα χρειάζεται εκ μέρους τους, αν και όπως είπες έκανες αλλαγές όπως APN κλπ.

Επίσης, την επιλογή smart 5g την έχεις ενεργοποιημένη στο κινητό? Πήγαινε ρυθμίσεις - > δίκτυα και internet - > sims επέλεξε τη sim και δες αν είναι ή όχι ενεργοποιημένη η επιλογή. Αν είναι, δοκίμασε να την απενεργοποιήσεις μήπως η ποιότητα του 5g δεν είναι καλή στην περιοχή και στο γυρίζει σε 4g.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

 

 

Καλησπέρα!!! Το smart 5g το έχω κάνει ενεργοποίηση/ απενεργοποίηση αρκετές φορές...αλλά δυστυχώς τίποτα. Όσον αφορά το APN η μόνη αλλαγή που μου έχουν προτείνει να κάνω είναι στο όνομα του APN από Wind internet σε NOVA internet το ΑPN gint.b-online.gr παραμένει το ίδιο όπως και το MCC , το MNC ,το type APN... Το όνομα του δικτύου παραμένει ως Wind παρόλο την αντικατάσταση της SIM ... Σήμερα το πρωί με πήρε το 13800 και μου είπαν ότι θα επικοινωνήσουν πάλι μαζί μου 🤞🏻🤞🏻. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις πληροφορίες που μου δίνεται 

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε νέο update 1.5.4 με security patch Απριλίου. 4f8695596b0c12e6ce275295a04c05ac.jpg

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ήρθε νέο update 1.5.5 με security patch Ιουνίου. 6f6fba6b4cd01bfe6ce44d47753832df.jpg

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξεκίνησε και στην Ευρώπη το rollout του Nothing OS 2.0 με σημαντικές αλλαγές στο software. Οπότε αναμένουμε το update το επόμενο διάστημα. 

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ την έκανα sideload γιατί βαριόμουν να περιμένω πότε θα έρθει. Πολύ ωραίο αισθητικά το 2.0 , τα quick settings widgets και το icon pack τα σπάνε. Προσωπικά βρήκα πολύ χρήσιμο το essential notification. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έκανα sideload γιατί βαριόμουν να περιμένω πότε θα έρθει. Πολύ ωραίο αισθητικά το 2.0 , τα quick settings widgets και το icon pack τα σπάνε. Προσωπικά βρήκα πολύ χρήσιμο το essential notification. 
Πολύ καλο το update! Το home screen customisation μου άρεσε και εμενα. Κάτι που θεωρώ σημαντικό είναι οτι προστέθηκε η επιλογή battery health, για την προστασία της μπαταρίας κατά την βραδινή φόρτιση, ενώ πολύ χρήσιμη είναι και η επιλογή για cloned apps. Επίσης στα settings της κάμερας βλέπω την επιλογή motion photo, δεν θυμάμαι αν υπήρχε πριν.

Πάντως μέχρι τώρα οφείλω να παραδεχτώ η nothing έχει κάνει εξαιρετική δουλειά στις αναβαθμίσεις του software!

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ήρθε νέο update σε OS 2.0.4 με security patch Σεπτεμβρίου. 

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον τον ενδιαφέρει για αγορά το κινητό, έχει προσφορά το amazon UK. Βγαίνει τελική τιμή στα 298€ με πληρωμή σε λίρες η έκδοση 8/128, στα 369€ η έκδοση 8/256 και 410€ η 12/256. 

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ήρθε νέο update OS 2.0.5 με security patch Νοεμβρίου.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα το σκέφτομαι σοβαρά στη τιμή που το έχει τώρα το αμαζον 

με ενδιαφέρει να υποστηρίζονται καλά cosmote/voda (καλή ποιότητα κλήσης),που χρησιμοποιώ επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να περάσεις firmware τρίτης χώρας για να έχεις ηχογράφηση κλήσης στην μαμά εφαρμογή..

Ευχαριστώ 

 

 

Tech Junkie - not curable
Link to comment
Share on other sites



καλησπέρα το σκέφτομαι σοβαρά στη τιμή που το έχει τώρα το αμαζον 
με ενδιαφέρει να υποστηρίζονται καλά cosmote/voda (καλή ποιότητα κλήσης),που χρησιμοποιώ επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να περάσεις firmware τρίτης χώρας για να έχεις ηχογράφηση κλήσης στην μαμά εφαρμογή..
Ευχαριστώ 
 
 


Δουλεύω δύο κάρτες, vodafone και Cosmote, υποστηρίζονται τα πάντα (5g, wificall, volte), η ποιότητα κλήσης πολύ καλή, μην σε προβληματίζει. Απλά στην κάρτα της cosmote θα πρέπει να ενεργοποιήσεις στη sim το 5g και wificall σε κάποια άλλη υποστηριζόμενη συσκευή από την cosmote πρώτα και μετά δουλεύει κανονικά στο Nothing.

Για το firmware που ρωτάς δεν γνωρίζω λεπτομέρειες. Αλλά νομίζω ότι από το android 13 και μετά υπάρχει ένα ενοποιημένο firmware για όλα τα regions, ενώ πριν υπήρχε global και European version. Και λογικά με κάποιο τρόπο αναγνωρίζει το region που είσαι. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξεκίνησε η αναβάθμιση σε Android 14 στο Nothing phone 1. Αναμένουμε! 

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε και η αναβάθμιση σε Android 14. Nothing OS 2.5.2 πλέον. Εδώ το changelog 

https://m.gsmarena.com/nothing_phone_1_gets_stable_android_14_update-news-61421.php

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά. Να ρωτήσω, έχει παρατήσει κάνεις πτώση στη διάρκεια της μπαταρίας το τελευταίο διάστημα? Ξαφνικά τις τελευταίες ημέρες έχει πέσει η αρκετά διάρκεια μπαταρίας και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. 

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2024 at 9:24 ΜΜ, zananiro said:

Καλησπέρα παιδιά. Να ρωτήσω, έχει παρατήσει κάνεις πτώση στη διάρκεια της μπαταρίας το τελευταίο διάστημα? Ξαφνικά τις τελευταίες ημέρες έχει πέσει η αρκετά διάρκεια μπαταρίας και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. 

Είμαι μια χαρά μέχρι στιγμής (ειδικά μπαταρία κρατάει άνετα 1μιση μέρα με wifi μόνο ανοιχτό και 60fps) με το update που λες. Το νέο που βγήκε αυτές τις μέρες 2.5.2a δεν το έβαλα ακόμα και δεν είμαι σίγουρος. Φιλαράκι που μου είχε προτείνει να το πάρω to Phone 1, έχει το ίδιο κινητό, συμμετείχε στις δοκιμαστικές εκδόσεις, έκανε το συγκεκριμένο update και δεν μπορεί να περιηγηθεί στο μενού με ευκολία. Μπες και στον discord server της εταιρείας για να ενημερώνεσαι.
Εγώ πάλι δεν ξέρω πως να ενεργοποιήσω το VoLTE μιας και έκανα το κινητό router και χάνω το internet σε κάθε κλήση που δέχομαι.

Edited by BurningBeard

Siemens C10 - Νokia 3210 - Νokia 3330 WAP - Νokia 3510i - Sharp GX15 VF - SE V800 VF - SE K750i VF - SE X10 Mini pro - Moto G 1gen - Xiaomi Pocopocopocopoco F1 😮 - Huawei Y5 2018 :classic_wacko: - Nothing Phone 1:classic_love:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...