Jump to content

Dialer?


johnnis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω την υποψια οτι εχω dialer στο pc γιατι στον τελευταιο λογαριασμο τηλεφωνου εχω μια και μονο κληση σε εξωτερικο που δεν εχω κανει ενω η κλησεισ στο ιντερνετ που επισης αναφεροντε ειναι αρκετες και πραγμα που το ξερω. Υπαρχει τροπος να βρω αν οντως εχω dialer εκτος βεβαια απο το να το δω στον λογαριασμο! :worry:
Link to comment
Share on other sites

Πες μας το διεθνή αριθμό που φαίνεται στο λογαριασμό σου.

 

Μπορείς να ελέγξεις με spybot, adware, spysweeper (ενδεικτικά μερικά)

Link to comment
Share on other sites

Αν μας τον έλεγες θα σου έλεγα πιο σίγουρα. Πες μας τη χρέωση και το πόσο διήρκεσε η κλήση.

 

http://www.webroot.com(spysweeper πλήρης έκδοση για λίγες μέρες).

 

http://www.lavasoftusa.com (Adware)

Link to comment
Share on other sites

για να είσαι καλυμένος με dialers εκτός από τα παραπάνω προγράμματα η καλύτερη λύση είναι να κάνεις φραγή διεθνών κλήσεων άμα δεν τις χρειάζεσαι (συχνά)
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω αναλυτικο λογαριασμο παντωσ για μια κληση με χρεωσε 40 euro
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω και γω κατι πανω σ αυτο...

μεχρι προσφατα ειχα pstn οποτε οταν το μοντεμ καλουσε το ξερα και δεν υπηρχε προβλημα για dialer γιατι πολυ απλα το ακουγα..

 

τωρα εχω isdn ...

αν και δεν νομιζω να καλεσει dialer χωρις το καταλαβω γιατι δεν κατεβαζω οτι να ναι ωστοσο υπαρχει καποιος τροπος να κανω το netmod του ΟΤΕ να "ακουγεται"?

Link to comment
Share on other sites

40 ευρω για μια κληση που δεν ξερεις ειναι κατα 99% dialer!

 

Περα επο τις λυσεις που σου προτεινουν τα παιδια μια αλλη ειναι να βαλεις ενα firewall και να το ορισεις να ρωταει καθε φορα που το πισι σου παει να καλεσει εναν τηλεφωνικο αριθμο. :)

Link to comment
Share on other sites

προγραματα για την αντιμετωπιση τους υπαρχουν free?

 

nai ta anafere kapoios pio panw!

 

Adaware!

Link to comment
Share on other sites

Antidialer control & Panda Internet Security (που εχει επιλογη για μπλοκαρισμα dialers) και.........................τελος τα προβληματα :D

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Βάλε φραγή διεθνών κλήσεων άμεσα. Και μετά βγάλε το dialer με τα προγράμματα που σου είπα

oti sou ipe to pedi kanto sta grigora kai ixa ena programma germaniko pou se rotai an 8es na sinde8is.egw tin ixa pa8i otan anige to pc (sto bios kai meta)mexri na sinde8w ston provider mou.etsi fragh sta grhgora

Link to comment
Share on other sites

Οι dialers μπορούν να προκαλέσουν πρόβλημα και σε ΑDSL σύνδεση;

 

Οχι.

 

Θυμήσου βέβαια να αποσυνδέσεις το netmod(αν έχεις isdn) ή το καλώδιο τηλεφώνου από το modem(αν έχεις pstn)

Link to comment
Share on other sites

oxi oi dialers den kanoun klisis se dsl giati i dsl den mpori na pari kan klisis.

prostoparon den mporoun na kanoun tpt stin dsl.(ektos an vroun tpt)

mono pstn kai isdn

 

Παλια ειχα δει μια εκπομπη οπου ενας εκπροσωπος της ΟΤΕ παρουσιαζε στα πλεονεκτηματα της DSL της ασφαλεια της στο θεμα των dialers. Ομως οταν πηγα να βαλω την dsl o υπαλληλοσ του ΟΤΕ μου ειπε οτι ειναι πιθανο να συμβει χρεωση και ετσι ενεργοποιησα και φραγη διεθνων κλησεων (με μηνιατικο χαρατσι φυσικα :( ) . Για να το σιγουρεψω πηρα το 134 ρωτησα εναν εκει, μου λεει δεν υπαρχει κινδυνος στις DSL, του λεω "σίγουρα?" και αυτος με συνδεει με το τμημα της DSL οπου μου λενε οτι υπαρχει κινδυνος gia dialers ακομα και στις DSL και αρα καλως εχω την φραγη διεθνων!

Link to comment
Share on other sites

Εχμ... να με συγχωρείς αλλά όποιος το είπε αυτό δεν ξέρει τι του γίνεται. Για να γίνουν κανονικές τηλεφωνικές κλήσεις από τον υπολογιστή χρειάζεται να υπάρχει κάποιο pstn/isdn modem πάνω του.
Link to comment
Share on other sites

Εχμ... να με συγχωρείς αλλά όποιος το είπε αυτό δεν ξέρει τι του γίνεται. Για να γίνουν κανονικές τηλεφωνικές κλήσεις από τον υπολογιστή χρειάζεται να υπάρχει κάποιο pstn/isdn modem πάνω του.

 

Εγω σου λεω τι μου ειπαν οταν πηρα 134 και με συνεδεσαν με το τμημα ADSL.

Το modem/router jetspeed 520 που δινει ο ΟΤΕ με την συνδεση adsl ειναι ευαλωτο σε dialers?

Link to comment
Share on other sites

Κανένα adsl modem/router δεν μπορεί να κάνει τηλεφωνικές κλήσεις χρησιμοποιώντας την pstn/isdn γραμμή του οτε που έχεις σπίτι σου. Οι συσκευές αυτές αλλά και γενικά η τεχνολογία xDSL λειτουργεί εντελώς διαφορετικά. Μην λέμε συνεχώς τα ίδια.
Link to comment
Share on other sites

Παλια ειχα δει μια εκπομπη οπου ενας εκπροσωπος της ΟΤΕ παρουσιαζε στα πλεονεκτηματα της DSL της ασφαλεια της στο θεμα των dialers. Ομως οταν πηγα να βαλω την dsl o υπαλληλοσ του ΟΤΕ μου ειπε οτι ειναι πιθανο να συμβει χρεωση και ετσι ενεργοποιησα και φραγη διεθνων κλησεων (με μηνιατικο χαρατσι φυσικα :( ) . Για να το σιγουρεψω πηρα το 134 ρωτησα εναν εκει, μου λεει δεν υπαρχει κινδυνος στις DSL, του λεω "σίγουρα?" και αυτος με συνδεει με το τμημα της DSL οπου μου λενε οτι υπαρχει κινδυνος gia dialers ακομα και στις DSL και αρα καλως εχω την φραγη διεθνων!

 

Στα είπαν όλα αυτά για να σε πείσουν να βάλεις την φραγή κλήσεων και τα κατάφεραν.

Αθάνατος Οτέ.. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπερα,

 

να εκφρασω μια απορια.Οταν γινεται κληση απο τον dialer σε ενα διεθνες νουμερο αντι του επακ,γινεται απο την αρχη ή υπαρχει το ενδεχομενο να καλεσω κανονικα τον επακ και να γινει εκτροπη κατα την διαρκεια της κλησης,χωρις να το αντιληφθω;

 

Μου εγινε χρεωση σε μια μερα 350 ευρω.Υπαρχει περιπτωση διαπραγματευσης;Γνωριζετε κατι;

 

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να σου ρίξει τη σύνδεση ο dialer, και ακολούθως να καλέσει το δικό του νούμερο στο εξωτερικό. Πέρα από την διακοπή της σύνδεσης με το Internet για λίγο, δεν θα καταλάβεις τίποτα, ειδικά αν έχεις χαμηλωμένο το ηχείο του modem.

Για διαπραγμάτευση μίλα με τον ΟΤΕ αλλά το ενδεχόμενο να στα χαρίσουν είναι εξαιρετικά χλωμό :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...