Jump to content

Κινητό για παιδί


phph
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

ψάχνω κινητό για τον μικρό μου γιο που είναι 11 χρονών. Δεν χρειάζεται σπουδαία πράγματα, απλά να μην κολλάει πολύ σε βασικά παιχνίδια. Για να καταλάβετε στον μεγαλύτερο μου πήρα το Xiaomi redmi 7a πριν από 3 χρόνια και ήταν μια χαρά. Τότε το πήρα για 85 ευρώ αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει αντίστοιχο κινητό σε αυτά τα λεφτά τώρα. Ή μάλλον υπάρχουν αλλά, με δεδομένο ότι έχουν περάσει και 3 χρόνια, δε μου φαίνεται να υπάρχει αντίστοιχη βελτίωση.

Ίσως χρειαστεί να ανέβω μέχρι 120€. Πάντα μιλάμε από Ελλάδα με Ελληνικό menu, χωρίς να χρειάζεται κόλπα. Θα με βόλευε Xiaomi γιατί υπάρχει εξοικοίωση με τα menu του, αλλά δεν είναι δεσμευτικό.

Έχετε να προτείνετε κάτι; Προς τα που να κινηθώ;

Εννοείται ότι μιλάμε για android με play store.

Edited by phph
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Τα 150€ του realme 8 i δεν είναι πολλά για κινητό πλέον, οτιδήποτε άλλο πάρεις πιο χαμηλά θα είναι ουσιαστικά άχρηστο γιατί θα κολλάει ακόμα και στα βασικά, δεν μιλάμε για παιχνίδι αυτό το ξεχνάς.
Κοίταξε και στα μεταχειρισμένα ίσως βρεις κάτι που να σου κάνει.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδή είναι παρόμοια η αναζήτηση, να μην ανοίγω νέο τόπικ, η αδερφή μου ψάχνει για την ανιψιά μου (12 χρονών) οικονομικό κινητό για πρώτη συσκευή και άμεση αγορά. Μπάτζετ μου έδωσε 100-120€ τώρα δεν ξέρω αν για κάτι που αξίζει πραγματικά τον κόπο μπορώ να την πείσω ανεβεί ελαφρώς.

Το Realme 8i που αναφέρεται παραπάνω πάντως το βρίσκω αρκετά ακριβότερα, πιο κοντά στα 200€, ή έχουν αυξηθεί κατά πολύ οι τιμές ή ο φίλος παραπάνω το είχε βρει για αγορά από Κίνα, που για την συγκεκριμένη περίπτωση δεν μας κάνει.

Από skroutz σε αυτά τα χρήματα και προσπερνώντας κάποιες μάρκες τίπου Blackview, βλέπω τα Realme C21/C31, κάποια TCL και με μια μικρή αύξηση μέχρι το Xiaomi Redmi 10A..

Link to comment
Share on other sites

Όποιο και να πάρεις σε επώνυμο (tcl, xiaomi, realme) θα την καλύψει. 

Προφανώς blackview κλπ τα προσπερνας

Link to comment
Share on other sites

Είδα και το Xiaomi Redmi 9 NFC στα 140€ που είναι το πιο φθηνό που βρήκα με HD οθόνη, τα άλλα είναι 720p και φοβάμαι μην το βάλει δίπλα με κανένα άλλο με HD και ξενερώσει, χωρίς να μπορώ να ξέρω πόσο εμφανής είναι η διαφορά βέβαια, και πόσο σημαντικό σε αυτό το target group.

Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2022 at 11:56 ΜΜ, phph said:

Καλησπέρα,

ψάχνω κινητό για τον μικρό μου γιο που είναι 11 χρονών. Δεν χρειάζεται σπουδαία πράγματα, απλά να μην κολλάει πολύ σε βασικά παιχνίδια. Για να καταλάβετε στον μεγαλύτερο μου πήρα το Xiaomi redmi 7a πριν από 3 χρόνια και ήταν μια χαρά. Τότε το πήρα για 85 ευρώ αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει αντίστοιχο κινητό σε αυτά τα λεφτά τώρα. Ή μάλλον υπάρχουν αλλά, με δεδομένο ότι έχουν περάσει και 3 χρόνια, δε μου φαίνεται να υπάρχει αντίστοιχη βελτίωση.

Ίσως χρειαστεί να ανέβω μέχρι 120€. Πάντα μιλάμε από Ελλάδα με Ελληνικό menu, χωρίς να χρειάζεται κόλπα. Θα με βόλευε Xiaomi γιατί υπάρχει εξοικοίωση με τα menu του, αλλά δεν είναι δεσμευτικό.

Έχετε να προτείνετε κάτι; Προς τα που να κινηθώ;

Εννοείται ότι μιλάμε για android με play store.

 

2 ώρες πριν, dante02004 said:

Επειδή είναι παρόμοια η αναζήτηση, να μην ανοίγω νέο τόπικ, η αδερφή μου ψάχνει για την ανιψιά μου (12 χρονών) οικονομικό κινητό για πρώτη συσκευή και άμεση αγορά. Μπάτζετ μου έδωσε 100-120€ τώρα δεν ξέρω αν για κάτι που αξίζει πραγματικά τον κόπο μπορώ να την πείσω ανεβεί ελαφρώς.

Το Realme 8i που αναφέρεται παραπάνω πάντως το βρίσκω αρκετά ακριβότερα, πιο κοντά στα 200€, ή έχουν αυξηθεί κατά πολύ οι τιμές ή ο φίλος παραπάνω το είχε βρει για αγορά από Κίνα, που για την συγκεκριμένη περίπτωση δεν μας κάνει.

Από skroutz σε αυτά τα χρήματα και προσπερνώντας κάποιες μάρκες τίπου Blackview, βλέπω τα Realme C21/C31, κάποια TCL και με μια μικρή αύξηση μέχρι το Xiaomi Redmi 10A..

Μπράβο αποβλακώστε τα πιτσιρίκια με κινητά για να μην σας ενοχλούν αντί να πάνε να παίξουν με αλλά παιδάκια τα έχετε στα κινητά

Μπράβο!!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tsiou55 said:

 

Μπράβο αποβλακώστε τα πιτσιρίκια με κινητά για να μην σας ενοχλούν αντί να πάνε να παίξουν με αλλά παιδάκια τα έχετε στα κινητά

Μπράβο!!!!

12 χρονών στην προεφηβεία πίστεψε με είναι και ανάγκη να έχει ένα μέσο άμεσης επικοινωνίας!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, guy_fawkes said:

12 χρονών στην προεφηβεία πίστεψε με είναι και ανάγκη να έχει ένα μέσο άμεσης επικοινωνίας!

Συμφωνώ! μήπως πχ του την πέσουν στο δρόμο αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό το κάνει για να έχει την ησυχία του να ασχολείται το παιδί μεν και να μην πρήζει τους γονείς δε! χωρίς να έχουν μιλήσει στο παιδί για την χρήση του κινητού σε τέτοιες ηλικίες!!και τι κάνει το παιδί ?φτιάχνει λογαριασμούς σε κάθε social και ταυτίζετε με τις απόψεις ΠΧ του κάθε τραπερ  Σωστά?

 

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, οι περισσότεροι από αυτούς που γράφουν αρνητικά σχόλια για τα κινητά στα παιδιά, δεν είναι οι ίδιοι γονείς και δεν έχουν την παραμικρή εμπειρία από μεγάλωμα παιδιών.

Απλώς γράφουν με ευκολία.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, dante02004 said:

Επειδή είναι παρόμοια η αναζήτηση, να μην ανοίγω νέο τόπικ, η αδερφή μου ψάχνει για την ανιψιά μου (12 χρονών) οικονομικό κινητό για πρώτη συσκευή και άμεση αγορά. Μπάτζετ μου έδωσε 100-120€ τώρα δεν ξέρω αν για κάτι που αξίζει πραγματικά τον κόπο μπορώ να την πείσω ανεβεί ελαφρώς.

Το Realme 8i που αναφέρεται παραπάνω πάντως το βρίσκω αρκετά ακριβότερα, πιο κοντά στα 200€, ή έχουν αυξηθεί κατά πολύ οι τιμές ή ο φίλος παραπάνω το είχε βρει για αγορά από Κίνα, που για την συγκεκριμένη περίπτωση δεν μας κάνει.

Από skroutz σε αυτά τα χρήματα και προσπερνώντας κάποιες μάρκες τίπου Blackview, βλέπω τα Realme C21/C31, κάποια TCL και με μια μικρή αύξηση μέχρι το Xiaomi Redmi 10A..

Μια που έκανα παρόμοια έρευνα (εγώ έκανα το αρχικό ποστ), να σου πω ότι κατέληξα σ' αυτό. Ο γιος μου είναι ευχαριστημένος και το μόνο για το οποίο μου παραπονέθηκε είναι ότι αν κάνει επανεκκίνηση, το δακτυλικό αποτύπωμα δεν δουλεύει για αρκετές ώρες. Το σοκαριστικό στην υπόθεση είναι ότι εγώ το πήρα 5 Ιουλίου 115€ με τα ταχυδρομικά και τώρα (2 μήνες μετά) θα μου κόστιζε 150+.

 

20 ώρες πριν, tsiou55 said:

 

Μπράβο αποβλακώστε τα πιτσιρίκια με κινητά για να μην σας ενοχλούν αντί να πάνε να παίξουν με αλλά παιδάκια τα έχετε στα κινητά

Μπράβο!!!!

Έχεις παιδί σ' αυτή την ηλικία σε μεγάλη πόλη ή απλά γράφεις για να προσβάλεις κόσμο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η μεγάλες πόλεις παντού υπάρχουν κίνδυνοι, και εγώ σε νησί που είμαι πήρα κινητό στο παιδί για ασφάλεια, τώρα είναι στο χέρι μας αν του επιτρέπουμε να το έχει όλη μέρα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, chios said:

Δεν είναι μόνο η μεγάλες πόλεις παντού υπάρχουν κίνδυνοι, και εγώ σε νησί που είμαι πήρα κινητό στο παιδί για ασφάλεια, τώρα είναι στο χέρι μας αν του επιτρέπουμε να το έχει όλη μέρα.

Συμφωνώ μαζί σου, αν και εγώ τις μεγάλες πόλεις τις ανέφερα σε σχέση με το να πάνε να παίξουν με άλλα παιδάκια που είπε ο tsiou55.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε στο crazy sunday's στο eshop

Tcl 30e nfc 3/64 119€
Realme c11 4/64 130 €

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...