Jump to content

Στο Παρά Πέντε (Mega)


castrato
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν καταλαβαινω γιατι το παιδευετε τοσο πολυ με την Αμαλια. Ειναι εμφανες και προφανες μαλιστα οτι ο Καπουτζιδης εφτιαξε την σειρα αυτη με το μυαλο στην Κοελικη φανφαρολογια που λεει να κανεις παντα οτι λεει η ψυχη σου και τοτε θα δεις ολο το συμπαν να συνωμοτει υπερ σου. Η Αμαλια ειναι με αλλα λογια ο Αριστοφανικος "απο μηχανης θεος" που θα σωζει τον καλο ηρωα την τελευταια παντα στιγμη... "στο παρα πεντε".

 

Δεν το βρισκω καθολου φιλοσοφημενο το περιτυλιγμα του Καπου. Ειναι πεπαλαιωμενες παπαρολογιες αυτες, χιλιοειπωμενες και μοσχοπουλημενες σε ενα εκατομμυριο ταινιες. Αλλωστε για κωμωδια μιλαμε. Το σοβαρο υποβαθρο ειναι περισσοτερο για να σοβαρευεις λιγο ωστε να κανει μπουγιο το γελιο στα καυτα σημεια. Εκει ειναι και η ουσια της σειρας, στις χιουμοριστικες ατακες της !

 

Πεπαλαιωμενες ειναι ολες οι αλλες σειρες που βλεπουμε.Ολες με ερωτικα τριγωνα και αλλαξοκωλιες.Καμια πρωτοτυπια.

Το "παρα πεντε" ειναι η 1η σειρα που πρωτοτυπει αυθεντικα στην Ελλαδα συνδυαζοντας το χιουμορ(που ειναι και καλο)με το μυστηριο.

Μια πρωτη προσπαθεια ειχε γινει και απο το "τι ψυχη θα παραδωσεις",αλλά δε νομιζω προσωπικα οτι ηταν τοσο καλη.Αλλά και να ηταν τοσο καλη,δεν κρατησε η σειρα γιατι ειχε εριδες,οποτε το "παρα πεντε" ειναι η 1η ολοκληρωμενη πρωτοτυπη σειρα της Ελλαδας.

Και για να μην ξεχνιομαστε ειναι και πολυ ακριβη παραγωγη...

 

Επισης ο τιτλος στο "παρα πεντε" δεν σημαινει κατ'αναγκην οτι οι ηρωες την γλιτωνουν στο παρα πεντε.Μπορει και να σημαινει οτι τα σχεδια των κακων δεν πετυχαν "στο παρα πεντε"(δεδομενου οτι και οι πρωταγωνιστες ειναι πεντε στον αριθμο)

Link to comment
Share on other sites

paidia i amalia einai pneyma.anhke sth symmoria ton kakon.tin skotosan sto aeroplano.

1)se ena epeisodio h zouboulia tin eixe apokalesei aggelo

2)ena taksidi ths allakse th zoi

3)to epitheto ths yparxei sta thimata tou aeroporikou dystyxhmatos

4)tous glytonei sto para 5(eidika ekei me to treno fainetai oti de borei na einai praktoras/astynomikos giati tha itan adynato na tous sosei eno itan pano sto treno.eprepe na eixe yperfysikes dynameis gia na stamathsei to treno thn katallhli stigmh.)

5)gnorizei ti tha ginei sto mellon afhghtria=amalia

Οι αγγελίες είναι επιτρεπτές μόνο στο buy&sell.
Link to comment
Share on other sites

paidia i amalia einai pneyma.anhke sth symmoria ton kakon.tin skotosan sto aeroplano.

1)se ena epeisodio h zouboulia tin eixe apokalesei aggelo

2)ena taksidi ths allakse th zoi

3)to epitheto ths yparxei sta thimata tou aeroporikou dystyxhmatos

4)tous glytonei sto para 5(eidika ekei me to treno fainetai oti de borei na einai praktoras/astynomikos giati tha itan adynato na tous sosei eno itan pano sto treno.eprepe na eixe yperfysikes dynameis gia na stamathsei to treno thn katallhli stigmh.)

5)gnorizei ti tha ginei sto mellon afhghtria=amalia

 

1) Ε και;

2) Ύποπτο:X

3) Αρκετά ύποπτο:X

4) Το πιο ύποπτο απ' όλα:X

5) Ψιλο-άσχετο κατά τη γνώμη μου :ninja:

 

3 στα 5 επιχειρήματα οδηγούν στο συμπέρασμά σου, ωστόσο αν αποδειχθεί σωστό θα είναι πολύ μεγάλη σεναριακή πατάτα (και παλι κατά τη γνώμη μου);)

If you can't change the world, change yourself, but if you can't change yourself then change the world
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και άλλα επιχειρήματα:

1) Η Αμαλία ήταν μέλος μιας πεντάδας (όπως μαθαίνουμε στο flashback της). Γνωρίζουμε ήδη την ύπαρξη δύο πεντάδων, η μία των καλών και η άλλη των κακών. Δεν είναι πολύ αργά για να μας εμφανίσει ο Κάπου και μία τρίτη πεντάδα; Οπότε η Αμαλία πρέπει να είναι μέλος της πεντάδας που 3 μέλη της είναι ακόμα άγνωστα. Της πεντάδας των κακών. Λάβετε και υπ'όψιν ότι η Αμαλία είναι πολύ νεαρή για να είναι σε αυτή την πεντάδα και καταλήγουμε στο μεταφυσικό.

2)Η συζήτηση στο νοσοκομειο:

Αμαλία: Σε αγαπάνε πολύ έτσι δεν είναι;

Zούμπι: "γνέφει ναι"

Α:Είναι ωραίο πράγμα να έχεις φίλους που σε αγαπάνε (με πολύ μελαγχολία)

Ζ:"γιατί εσύ δεν έχεις" (με νοήματα)

Α: Πως, έχω! Ή μάλλον είχα. Αλλά χαθήκαμε. Ή καλύτερα εγώ χάθηκα...είναι μεγάλη ιστορία

Αυτό μας κάνει να υποθέτουμε ότι "χάθηκε" με τον θανατό της (ή και επειδή πέθανε προδωμένη από τους φίλους της ίσως)

 

και μερικές πολύ μικρές λεπτομέρειες (που δεν είναι πραγματικά επιχειρήματα αλλά υποστηρίζουν ακόμη παραπέρα τη θεωρία):

α)Πριν ανοίξει ο Σπύρος την πόρτα και δει για πρώτη φορά την Αμαλία έλεγε στο τηλέφωνο:"και που να βρω εγώ κοπέλα για τα καλλιστεία; Ουρανοκατέβατη θα μου'ρθει;

β)Όταν η Αμαλία βλέπει τη ζωγραφιά με τους 5 στο ασανσέρ στο σπίτι του Φώτη και της λένε ότι εκεί γνωριστήκανε τους ρωτάει (με έκπληξη!): "αλήθεια; Δηλαδή δεν είχατε συναντηθεί ποτέ πριν;" Η Αμαλία φαίνεται να ξέρει (οι 5 δεν το έχουν μάθει ακόμα, δεν ξέρουν ότι "συναντήθηκαν για πρώτη φορά στο αεροδρόμιο μετά την τραγωδία") για την σύμπτωση του αεροπορικού! Γιατί χρησιμοποιεί την έκφρασει "συναντηθεί" και όχι γνωριστεί...

γ)Η Ντάλια (νομίζω) λέει στον Αλέξη το βράδυ πριν εμφανιστεί η Αμαλία στο κρεβάτι δίπλα στην Ζούμπι ότι τώρα "μόνο ένα θαύμα την σώζει" και στην αμέσως επόμενη σκηνή έμφανίζεται η Αμαλία.

δ)Και να μην ξεχνάμε και την "σύμπτωση" ότι η άρρωστη που ήταν στο ίδιο δωμάτιο με την Ζούμπι πέθανε ακριβώς όταν "χρειαζόταν" (sorry για την έκφραση) για να έρθει η Αμαλία στο κρεββάτι (και μάλιστα χωρίς να την πάρει είδηση και κανείς).

Link to comment
Share on other sites

paidia i amalia einai pneyma.anhke sth symmoria ton kakon.tin skotosan sto aeroplano.

1)se ena epeisodio h zouboulia tin eixe apokalesei aggelo

2)ena taksidi ths allakse th zoi

3)to epitheto ths yparxei sta thimata tou aeroporikou dystyxhmatos

4)tous glytonei sto para 5(eidika ekei me to treno fainetai oti de borei na einai praktoras/astynomikos giati tha itan adynato na tous sosei eno itan pano sto treno.eprepe na eixe yperfysikes dynameis gia na stamathsei to treno thn katallhli stigmh.)

5)gnorizei ti tha ginei sto mellon afhghtria=amalia

Δεν αποκλειεται.Το μονο που μενει για να αποδειχθει αυτο ειναι οτι η Αμαλια εδωσε ψευτικο ονομα και οτι την λενε Νικη.

 

Αλλά και παλι:για να την σκοτωσουν επρεπε να προκαλεσουν ολοκληρο αεροπορικο δυστυχημα?Δεν μπορουσαν να την πυροβολησουν?Εκτος αν δεν ηθελαν να προκαλεσουν υποψιες...

 

Παντως αυτη η ιστορια θα δεσει αν αυτη η Αμαλια/Νικη ηταν καμια φιλη της δολοφονημενης κοπελας που μπορει να ηξερε πολλα πραγματα,καποια συμφοιτητρια της στην ιατρικη ισως.

Link to comment
Share on other sites

και μερικές πολύ μικρές λεπτομέρειες (που δεν είναι πραγματικά επιχειρήματα αλλά υποστηρίζουν ακόμη παραπέρα τη θεωρία):

α)Πριν ανοίξει ο Σπύρος την πόρτα και δει για πρώτη φορά την Αμαλία έλεγε στο τηλέφωνο:"και που να βρω εγώ κοπέλα για τα καλλιστεία; Ουρανοκατέβατη θα μου'ρθει;

β)Όταν η Αμαλία βλέπει τη ζωγραφιά με τους 5 στο ασανσέρ στο σπίτι του Φώτη και της λένε ότι εκεί γνωριστήκανε τους ρωτάει (με έκπληξη!): "αλήθεια; Δηλαδή δεν είχατε συναντηθεί ποτέ πριν;" Η Αμαλία φαίνεται να ξέρει (οι 5 δεν το έχουν μάθει ακόμα, δεν ξέρουν ότι "συναντήθηκαν για πρώτη φορά στο αεροδρόμιο μετά την τραγωδία") για την σύμπτωση του αεροπορικού! Γιατί χρησιμοποιεί την έκφρασει "συναντηθεί" και όχι γνωριστεί...

γ)Η Ντάλια (νομίζω) λέει στον Αλέξη το βράδυ πριν εμφανιστεί η Αμαλία στο κρεβάτι δίπλα στην Ζούμπι ότι τώρα "μόνο ένα θαύμα την σώζει" και στην αμέσως επόμενη σκηνή έμφανίζεται η Αμαλία.

δ)Και να μην ξεχνάμε και την "σύμπτωση" ότι η άρρωστη που ήταν στο ίδιο δωμάτιο με την Ζούμπι πέθανε ακριβώς όταν "χρειαζόταν" (sorry για την έκφραση) για να έρθει η Αμαλία στο κρεββάτι (και μάλιστα χωρίς να την πάρει είδηση και κανείς).

Πολυ σωστες παρατηρησεις,ειδικα η (α) και η (β).

Απο κει και περα,βλεποντας ξανα το 27ο διαπιστωσα οτι την ωρα που φτανουν στο λιμανι,αρχιζει να παιζει το τραγουδι "ας ηταν αληθινο το ονειρο το αποψινο" και στα διαφημιστικα σποτς της σιρας επαιζε το "μακαρι να γινοταν και παλι μακαρι",μηπως πλεον ολα ειναι ενα ονειρο ή μηπως τελικα οι πεντε ΣΚΟΤΩΘΗΚΑΝ το καλοκαιρι απο το τρενο στο σημειο-καμπη και πλεον παλευουν τα φαντασματα τους μαζι με το ενδεχομενο φαντασμα της Αμαλιας?

Link to comment
Share on other sites

Παντως συνηθος αυτο που δεν περιμενεις γινεται οποτε επιμενω η Αμαλια ειναι πραγματικη!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δει παρά μόνο 7 επεισόδια της σειράς (μαζί με το πρώτο του 2ου κύκλου) και ήδη έχω καταλάβει οτι η Αμαλία είναι πνεύμα. Δεν θέλει και πολύ σκέψη.
Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δει παρά μόνο 7 επεισόδια της σειράς (μαζί με το πρώτο του 2ου κύκλου) και ήδη έχω καταλάβει οτι η Αμαλία είναι πνεύμα. Δεν θέλει και πολύ σκέψη.

Μα επειδη ολοι αυτο περιμενουν και λογικα ο Καπουτζιδης θελει να μας εκπληξει,τοτε γι αυτο ισως να μην ειναι πνευμα.

 

Απο κει και περα,αναφορικα με τα άλλα που ελεγα,θελω να προσθεσω επισης οτι στην αφηγηση της η Μακρυπουλια λεει: "φιλοι,μια λεξη τοσο ομορφη και ισως ειναι το ΜΟΝΟ ΑΛΗΘΙΝΟ σε αυτη την ιστορια,οπου τιποτα δεν μοιαζει αληθοφανες και δεν στεκει βασει του νομου των πιθανοτητων."

Link to comment
Share on other sites

Μα επειδη ολοι αυτο περιμενουν και λογικα ο Καπουτζιδης θελει να μας εκπληξει,τοτε γι αυτο ισως να μην ειναι πνευμα.

 

Απο κει και περα,αναφορικα με τα άλλα που ελεγα,θελω να προσθεσω επισης οτι στην αφηγηση της η Μακρυπουλια λεει: "φιλοι,μια λεξη τοσο ομορφη και ισως ειναι το ΜΟΝΟ ΑΛΗΘΙΝΟ σε αυτη την ιστορια,οπου τιποτα δεν μοιαζει αληθοφανες και δεν στεκει βασει του νομου των πιθανοτητων."

 

Εεεεετσι, εετσι... αυτή η φράση είναι η φράση κλειδί. Η πιο σημαντική που έχει ακουστεί μέχρι τώρα.

Εγώ απ το 12ο επεισόδιο κ πέρα είχα αρχίσει να σκέφτομαι πως η ιστορία αυτή μπορεί να λαμβάνει χώρα σε έναν κόσμο μη-πραγματικό [θυμηθείτε τα: "Ποιά δύναμη μας έμπλεξε σ αυτή την ιστορία;" "δηλαδη είμαστε πιονια σε ένα παιχνίδι" "Μήπως μας βλέπει στον ύπνο της η Πέμυ Ζούνη;( :lol: καλά αυτό το είπε για πλάκα η Ζουμπι αναφερόμενη στο φινάλε της τελευταίας Παπακαλιάτιδας αλλά μπορεί να μετράει), "στον ύπνο μου το είδα κρατουσα πιστόλι..",η φωνή του Τσάρλυ στο 27, η παντογνώστρια αφηγήτρια που όποτε θέλει μπαίνει στην ιστορία κ όποτε θέλει εξαφανίζεται χωρίς οι ήρωες να αναρωτιούνται που πήγε...]

Σε προηγούμενο ποστ μου έχω αναφέρει οτι μπορεί να συμβαίνει κάτι όπως στον "κόσμο της Σοφίας", όπου

οι ήρωες συνειδητοποιούν πως δεν είναι παρά δημιουργήματα της φαντασίας ενός συγγραφέα, πως ο κόσμος γύρω τους είναι ένας κόσμος φανταστικός και γι αυτό το λόγο μπορούν να γίνονται απίθανα πράγματα, ενώ ο ίδιος ο συγγραφέας, ή καλύτερα μία "περσόνα" του (στην περίπτωσή μας η Αμαλία) μπορεί να εμφανίζεται στην υπόθεση ανά πάσα στιγμή (κ να εξαφανίζεται το ίδιο εύκολα)

 

 

1. Ζητάω συγγνώμη εκ των προτέρων σε όσους με κατηγορήσουν ότι σπαταλάω το χώρο του φόρουμ με εντελώς παρατραβηγμένες θεωρίες.(απλώς αφού οι θεωρίες για τη σειρά έχουν πάρει φωτιά είπα να γράψω κ γω μία που αν κ απίθανη έχει ενδιαφέρον)

2.Δεν έβαλα όλες τις σκέψεις μου σε "spoiler" γιατί νομίζω ότι συμφωνήσαμε πως αφού είναι απλά εικασίες δε χρειάζεται:)

Link to comment
Share on other sites

Εεεεετσι, εετσι... αυτή η φράση είναι η φράση κλειδί. Η πιο σημαντική που έχει ακουστεί μέχρι τώρα.

Εγώ απ το 12ο επεισόδιο κ πέρα είχα αρχίσει να σκέφτομαι πως η ιστορία αυτή μπορεί να λαμβάνει χώρα σε έναν κόσμο μη-πραγματικό [θυμηθείτε τα: "Ποιά δύναμη μας έμπλεξε σ αυτή την ιστορία;" "δηλαδη είμαστε πιονια σε ένα παιχνίδι" "Μήπως μας βλέπει στον ύπνο της η Πέμυ Ζούνη;( :lol: καλά αυτό το είπε για πλάκα η Ζουμπι αναφερόμενη στο φινάλε της τελευταίας Παπακαλιάτιδας αλλά μπορεί να μετράει), "στον ύπνο μου το είδα κρατουσα πιστόλι..",η φωνή του Τσάρλυ στο 27, η παντογνώστρια αφηγήτρια που όποτε θέλει μπαίνει στην ιστορία κ όποτε θέλει εξαφανίζεται χωρίς οι ήρωες να αναρωτιούνται που πήγε...]

Σε προηγούμενο ποστ μου έχω αναφέρει οτι μπορεί να συμβαίνει κάτι όπως στον "κόσμο της Σοφίας", όπου

οι ήρωες συνειδητοποιούν πως δεν είναι παρά δημιουργήματα της φαντασίας ενός συγγραφέα, πως ο κόσμος γύρω τους είναι ένας κόσμος φανταστικός και γι αυτό το λόγο μπορούν να γίνονται απίθανα πράγματα, ενώ ο ίδιος ο συγγραφέας, ή καλύτερα μία "περσόνα" του (στην περίπτωσή μας η Αμαλία) μπορεί να εμφανίζεται στην υπόθεση ανά πάσα στιγμή (κ να εξαφανίζεται το ίδιο εύκολα)

 

 

1. Ζητάω συγγνώμη εκ των προτέρων σε όσους με κατηγορήσουν ότι σπαταλάω το χώρο του φόρουμ με εντελώς παρατραβηγμένες θεωρίες.(απλώς αφού οι θεωρίες για τη σειρά έχουν πάρει φωτιά είπα να γράψω κ γω μία που αν κ απίθανη έχει ενδιαφέρον)

2.Δεν έβαλα όλες τις σκέψεις μου σε "spoiler" γιατί νομίζω ότι συμφωνήσαμε πως αφού είναι απλά εικασίες δε χρειάζεται:)

 

 

Polu endiaferousa apopsi.Thanks pou tin egrapses.:)

 

Plaka plaka re paidia twra skeftika kai to allo.Lete se kapoia fasi oi 5 na skeftoun pws kai i Amalia emfanizetai panta gia na tous swsei?Lete na sindiasoun diladi ta gegonota kai na anarwti8oun poia einai st'ali8eia?

Prepei na pw giati den to eipa mexri twra pws proswpika de 8elw na apodeixtei pnefma i Amalia kai makari i istoria na e3igi8ei me ti logiki sto telos.Tote 8a prokeitai gia to pio e3ipno senario pou egine pote isws.Ante na doume (an kai mexri stigmis proswpika pistevw pws pros to metafisiko i se kati san afto pou leei o just_a_comment to paei o Kapoutzidis).

:p
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι κατεληξα στη λυση του μυστηριου για τα σημαδια που μας παρουσιασε ο Καπουτζιδης στο 1ο επεισοδιο του δευτερου κυκλου.

Δεν βαζω spoiler γιατι ειναι προσωπικες μου εκτιμησεις,ωστοσο επειδη πιστευω οτι ειναι αρκετα τεκμηριωμενα αυτα, ας μην δειτε αυτη τη δημοσιευση καλου-κακου Αν καποιος moderator πιστευει οτι ειναι "χοντρα" spoilers,ας τα μαυρισει!

Ο Καπουτζιδης λοιπον ειπε οτι η Αμαλια θα μας δωσει ενα στοιχειο ΑΠΟ ΤΟ οποιο ενας τηλεθεατης αν ειναι παρατηρητικος μπορει να καταλαβει πολλα.

Η Αμαλια ειπε:

και καπως ετσι θα τελειωσει η ιστορια,πανω σε ενα πλοιο,μονο που τοτε δεν θα ειναι πεντε,θα ειναι τεσσερις...

 

 

 

 

 

Α' ΣΕΝΑΡΙΟ Το πρωτο σεναριο για μενα ειναι οτι η Ζουμπουλια ειναι νεκρη και οι αλλοι τεσσερις(οι νεοτεροι)ζωντανοι.

 

Εχω εξι στοιχεια γι αυτο:

 

1ο στοιχειο: Επειδη κατεβασα το επεισοδιο,προσεξα οτι στην αφηγηση της η Μακρυπουλια ειχε πει ξεκαθαρα ΕΠΙ ΛΕΞΕΙ:

...Και μπορει να μην αργησαν να μαθουν ποιος ειναι ο Παυλος,αυτο ομως που δεν ηξεραν ΤΟΤΕ οι τεσσερις απο τους πεντε ειναι πως η Ζουμπουλια τους ειχε ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΙ και ας μην ειχε το θαρρος να τους το πει.Η επισκεψη της στο χωριο δεν ηταν για λιγο,ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΠΑΝΤA ...

 

 

2ο στοιχειο: Οπως ειχα ξαναπει,η Ζουμπουλια σκονταψε στο ξεκινημα οταν ηταν ντυμενη ως αγγελος του Τσαρλι και επεσε μεσα σε εναν ΛΑΚΚΟ που ηταν παρομοιος με ΤΑΦΟ

ΚΑΙ ΙΔΟΥ: http://img207.imageshack.us/img207/1476/bscap620lj6.th.jpg

Δεν ειναι ολοιδιο με ταφο?

Αυτη ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ η τελευταια σκηνη πριν ξεκινησουν οι τιτλοι εναρξης(οπως στον 1ο κυκλο,η τελευταια σκηνη πριν τους τιτλους εναρξης του 1ου επεισοδιου ηταν η σκηνη στο τρενο).

ΕΓΩ ΔΙΝΩ ΜΕΓΑΛΗ ΒΑΡΥΤΗΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ!

 

 

3o στοιχειο: Οταν η Νταλια παει να παρει τηλ.τη Ζουμπουλια,αναρωτιεται "που να ειναι??" και η Ζουμπουλια ειναι σε ενα ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ και της το κλεινει στη μουρη

 

4ο στοιχειο: Μιλωντας με την Τουλα,της λεει η Τουλα:"Εσυ εισαι ΞΕΝΗ πια,ΕΦΥΓΕΣ",

 

5ο στοιχειο: Μιλωντας με την Νταλια στο τηλ.της λεει:"με ειπε ΞΕΝΗ και το χειροτερο ειναι οτι EIMAI ",και αυτο το λεει κλαιγοντας.

 

6ο στοιχειο: Οταν φευγει με το ελικοπτερο,λεει στους χωριανους "Φευγω,να προσεχετε και ΝΑ ΜΕ ΘΥΜΑΣΤΕ,ενω στην Τουλα λεει "δεν εχω αναγκη τους δρομους σου,ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΠΕΤΑΩ"

 

(Το 4ο και το 5ο μαλλον ειναι ψιλοασχετα,απλως τα προσθεσα γιατι μας ειπε να ειμαστε παρατηρητικοι και πιστευω οτι τα παντα γυρω απο τη Ζουμπουλιασ το 1ο επεισοδιο εχουν σχεση!Και ειδικα τα δυο πρωτα στοιχεια τα θεωρω πολυ σοβαρα).

 

Αυτα με οδηγουν στο συμπερασμα οτι η Ζουμπουλια μπορει να εχει ηδη πεθανει(ισως απο το τρενο ή το νοσοκομειο)και να ειναι οι αλλοι τεσσερις ζωντανοι και να τους βοηθαει ως φαντασμα(ή ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ να πεθανει στο τελος της σειρας).Αλλωστε στην ορκωμοσια ειναι δίπλα στην Αμαλια και κλαιει,αλλά η Αμαλια κλεινει το ματι.

 

Μπορει λοιπον να ειναι νεκρη η Ζουμπουλια και ζωντανοι οι αλλοι τεσσερις,αλλά ενδεχεται να ισχυει και το αντιστροφο

 

 

 

 

 

Β' ΣΕΝΑΡΙΟ Να ειναι ζωντανη η Ζουμπουλια και νεκροι οι αλλοι τεσσερις.Και εχω τρια στοιχεια:

 

1ο στοιχειο: Θυμιζω πως οταν μιλουσε στο τηλεφωνο μαζι της η Νταλια της ειπε "ΠΟΤΕ ΘΑ'ΡΘΕΙΣ???" και εκεινη ειπε "ΔΕΝ ΞΕΡΩ",μπορει να εννοουσε τον ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ,ομως αυτο ειναι μια απλη σκεψη που ισως να ειναι λανθασμενη.

 

2ο στοιχειο: Οταν ηταν στο χωριο της κρατουσε ΣΥΓΚΙΝΗΜΕΝΗ τη φωτογραφια με τους αλλους τεσσερις,που μπορει να ηταν νεκροι.Τη φωτογραφια την χαιδευε.

 

3ο στοιχειο: Στο τελος ειπε στη Νταλια:

Ηθελα να μεινω στην ησυχια μου,μακρια απο τρενα και αεροπλανα,αλλά θα το κανω, ΘΑ ΦΤΑΣΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ

 

Δηλαδη,λεγοντας οτι ηθελε να μεινει μακρια απο τρενα και αεροπλανα,εννοει ισως οτι δεν ηθελε να πεθανει οπως οι αλλοι τεσσερις (δεν ξερω πως τα τρενα και τα αεροπλανα μπορουν να συσχετιστουν με το πλοιο οπου τελειωνει η ιστορια).

Λεγοντας οτι θα φτασει "μεχρι το τελος" , ισως εννοει οτι θα φτασει μεχρι τον θανατο,προσθετοντας: "δεν το κανω ουτε για τον Σταυριανιδη,ουτε για τον Βενετοπουλο,ουτε για κανεναν,αλλά το κανω ΓΙΑ ΜΕΝΑ".

 

Μπορει δηλαδη μονο η Ζουμπουλια να σωθηκε απο το τρενο,αλλωστε ηταν η πεμπτη στη σειρα οπως ηταν δεμενοι,η πιο απομακρυσμενη απο το τρενο.

 

Μπορει να τραβηξα απο τα μαλλια καποια πραγματα αλλά ο Καπου ειπε οτι αν ειμαστε παρατηρητικοι μπορουμε να καταλαβουμε,και προσπαθησα να γινω υπερπαρατηρητικος,στο κατω-κατω ειπε ξεκαθαρα η Αμαλια,οτι θα ειναι ΤΕΣΣΕΡΙΣ,και αν καποιος διαχωριζεται απο τους πεντε στο 1ο επεισοδιο,τοτε ειναι στανταρ η Ζουμπουλια.

Aκομη δηλ.και αν δεν υπαρχει καποιος νεκρος,πιστευω οτι αυτα ειναι τα στοιχεια του 1ου επεισοδιου που εννοουσε ο Καπουτζιδης.

 

 

 

 

Φυσικα υπαρχει και το Γ' ΣΕΝΑΡΙΟ

 

Ο lawfighter να λεει ΒΛΑΚΕΙΕΣ!

Πονταρετε στο τριτο να γινεται πλουσιοι!!!

 

 

 

 

ΥΓ 1:Τα περισσοτερα μπορει να ειναι ασχετα,αλλά θα σας παρακαλουσα να προσεξετε αν θελετε το 1ο και το 2ο στοιχειο του Α' σεναρίου και το 3ο στοιχειο του Β' σεναριου.

 

ΥΓ 2:Θα παρακαλεσω αν διαφωνειτε να μην βριζετε!Με καλη προθεση λεω αυτα που λεω,μπορει να κανω και λαθος,αλλά αν θελετε ας μην ειστε επιθετικοι,ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μα τον Δία, γιατί ακούω τέτοια πράγματα βραδιάτικα;

 

Είχαμε την Αμαλία-πνεύμα τώρα είναι και η Ζουμπουλία dead; Δεν θα το αντέξω.

 

Ωραία και γιατί πέθανε μόνο η Ζούμπι στο τρένο; Αποφάσισε τελευταία στιγμή ο οδηγός του τρένου να πατήσει μόνο τη Ζούμπι; Που αν θυμάμαι καλά δεν ήταν άκρη άκρη...

 

Εγώ έχω άλλη θεωρία.

 

Όλοι εμείς που παρακολουθούμε τη σειρά είμαστε πνεύματα. Μέσα από τη σειρά βλέπουμε τι γίνεται στην πραγματικότητα και στον κόσμο των ζωντανών. Για αυτό και μας φαίνονται παράξενα και δεν μπορούμε να εξηγήσουμε το ρόλο της Αμαλίας ενώ κανονικά είναι μια απλή κοπέλα που εμφανίζεται συμπτωματικά σε δύσκολες στιγμές. Α, και μιλάει με το λιι και με το νιι για να τους κάνει πλάκα.

 

Necropolis!!!!!!!!!!!!!

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

yparxei kai allo stoixeio: i zoumpi to zombie pou leei kai i ntalia!!!!

 

ante re nyxtiatika ti diavazoume :-)

 

e3allou gia na patisei to treno mono ti zoumpoulia tha prepei na erxotan aptin alli meria kai etsi den tha itan mesa i amalia!

...μου άλλαξαν όλη τη μητρική του DELL δωρεάν, και μάλιστα εκτός εγγύησης! ;)

HUAWEI IDEOS X5 PRO

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι όλοι το έχουν ρίξει στην υπερβολική ανάλυση και ασχολούνται με τόσο μικρές λεπτομέρειες που χάνουν την ουσία. Έχουμε φτάσει μάλιστα σε τέτοια υπερβολή εδώ μέσα, που ξεχνάμε ένα βασικό στοιχείο που μας έχει δείξει πολλές φορές ο Καπουτζίδης: ΤΗΝ ΑΠΛΟΤΗΤΑ

 

Μας έχει αποδείξει πολλές φορές ότι η λύση του κάθε μυστηρίου ήταν κάτι τόσο απλή που το μυαλό των περισσότερων από εμάς (αν όχι όλων μας) δεν πήγε ποτέ! Κάθεται και φαντάζεται ο καθένας ότι πιο περίπλοκο, αλλά δε νομίζω ο συγγραφέας να επιλέξει αυτή τη λύση και να μας ξενερώσει όλους σε τελική ανάλυση, γιατί δε μπορεί μια σειρά που στηρίζεται στην απλότητα να αλλάξει ξαφνικά σημείο πλεύσης και να αλλάξει ουσιαστικά τον χαρακτήρα της!

 

Οπότε, μη ζορίζεστε άδικα με χίλιες ανούσιες θεωρίες, απολαύστε τη σειρά, κι αν είναι να προσέξει κανείς τα σημεία - κλειδιά που μας αναφέρει ο Καπουτζίδης, θα είναι μια flashia που ναστε σίγουροι ότι δε θα απαιτεί τόση σκέψη και ανάλυση...

Link to comment
Share on other sites

θα είναι μια flashia που ναστε σίγουροι ότι δε θα απαιτεί τόση σκέψη και ανάλυση...

 

H kokkinomala kataligei stin fylaki. Etsi tha teliwsei o 2os kyklos me ena wraio cliffhanger. giayto menoun 4

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν θα εχει 3ο κυκλο,ετσι εχει πει τουλαχιστον ο Καπουτζιδης!

 

 

Οπότε, μη ζορίζεστε άδικα με χίλιες ανούσιες θεωρίες, απολαύστε τη σειρά, κι αν είναι να προσέξει κανείς τα σημεία - κλειδιά που μας αναφέρει ο Καπουτζίδης, θα είναι μια flashia που ναστε σίγουροι ότι δε θα απαιτεί τόση σκέψη και ανάλυση...

Μα δεν χρειαστηκα σκεψη και αναλυση,απλα εβγαλα αυτο το συμπερασμα ακουγοντας την αφηγηση της Μακρυπουλια,μην κοιτας που το μηνυμα ειναι μεγαλο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το 3ο πως θα ειναι??

Ποσο θα το τραβηξει???

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Pou to exei pei?

An zitisei to kanali kai 3o fysika kai tha to kanei

 

Ειχε πει οτι σκοπος του ηταν να κανει εναν κυκλο με 32 επεισοδια και οταν το mega του ζητησε δευτερο κυκλο,ειπε "ενταξει μεχρι εκει,αλλά με εναν ορο,να μην κανω 32 επεισοδια την 1η χρονια,αλλά 26+26".

Επισης εχει πει οτι του χρονου θελει να ξεκουραστει και οτι μετα εχει σχεδια να γραψει θεατρικο εργο.

Επισης ειπε οτι το ειχαν συζητησει με τους αλλους τεσσερις και πως πρ'οτι ηταν αρχικο σχεδιο να τελειωσει η σειρα την 1η χρονια,συμφωνησαν και οι πεντε για μια τελευταια χρονια για να ειναι καλα μεσα τους.

Επισης,η Μακρυπουλια ειπε "καπως ετσι θα τελειωσει η ιστορια μας..." και φυσικα ποσο αλλο να το τραβηξει.

 

Αλλά δεν ξερω,μπορει και να αλλαξει γνωμη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υπάρξει τρίτος κύκλος. Ο Κάπου έχει ήδη αποφασίσει ότι θα κάνει θέατρο του χρόνου. Επίσης, αρχικά είχε σχέδια για μία χρονιά και "με το ζόρι" το τράβηξε και δεύτερη επειδή το θέλανε όλοι οι ηθοποιοί της παρέας και το Μega υποσχέθηκε πολύ μεγαλύτερο budget. Μια σειρά με τέτοιο μυστήριο δεν μπορεί να κρατήσει πάρα πολύ. Θα χάσουν το ενδιαφέρον οι τηλεθεατές αν χρειαστεί να περιμένουν κι άλλον ένα χρόνο για να μάθουν ποιά είναι η Αμαλία, για παράδειγμα. Εγώ ήδη φοβάμαι ότι ο 2ος χρόνος μπορεί και να ήταν λάθος απόφαση.

 

ΥΓ:Με "πρόλαβες" lawfighter!

Link to comment
Share on other sites

Oι ξένες σειρές διαφέρουν σε πολλά από τις ελληνικές. Κυρίως στο budget, αλλά και σε πολλά άλλα. Ο Έλληνας (είναι χαρακτηριστικό) βαριέται πολύ εύκολα μια σειρά/εκπομπή όσο και αν του αρέσει στην αρχή. π.χ. Καφέ της Χαράς, Τατιανο-εκπομπές κτλ.

 

Αλλά και από αυτή την πλευρά να μην το δεις, στην Ελλάδα δυστυχώς δεν έχουμε ταλέντα που να μπορούν να υποστηρίξουν αυτό το είδος σειρών δηλ. αυτές που σκοπεύουν να κρατήσουν για πολλές σεζόν, ασε που ακριβώς επειδή στην Ελλάδα δεν "φτουράνε" για πολλά χρόνια, κανένας σεναριογράφος δεν ξεκινάει με τη λογική πως θα κρατήσει πάνω από 2 σεζόν maximum.

 

Με εξαίρεση τις 7 Θανάσιμες Πεθερές κα τη 10η Εντολή (που πετύχανε κυρίως επειδή δεν είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι πρωταγωνιστές σε κάθε επεισόδιο) δεν υπάρχουν πολλές σειρές που να έχουν κρατήσει πάνω από 2 σεζόν...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση τις 7 Θανάσιμες Πεθερές κα τη 10η Εντολή (που πετύχανε κυρίως επειδή δεν είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι πρωταγωνιστές σε κάθε επεισόδιο) δεν υπάρχουν πολλές σειρές που να έχουν κρατήσει πάνω από 2 σεζόν...

 

Και παλι οι πεθερες και η εντολη δεν κανουν και τρομερα νουμερα.

Παντως νομιζω οτι παλια και το δις εξαμαρτειν ειχε κρατησει τεσσερα χρονια,ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...