Jump to content

Motorola RAZR V3i


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΝΕΟΤΕΡΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ

 

ΕΚΔΟΣΗ: R4441D_G_08.02.03R

 

Συνεχίζοντας την ενημέρωση για τις νέες κυκλοφορίες λογισμικού, αυτή η νέα έκδοση δεν έρχεται να προσθέσει κάτι σημαντικά διαφορετικό από την R4441D_G_08.01.03R για εμάς εδώ στην Ελλάδα. Σημαντική διαφορά βέβαια ότι με την έκδοση αυτή ενεργοποιείται το EDGE στο κινητό, τεχνολογία που υπήρχε ενσωματωμένη σε όλα τα V3i αλλά όχι ενεργοποιημένη για κάποιο περίεργο λόγο από τη Motorola.

 

Με το EDGE επιτυγχάνονται υψηλότερες ταχύτερες στην περιήγηση σελίδων μέσω του κινητού, σημαντική διαφορά για τα δίκτυα του εξωτερικού αλλά όχι για εμάς εδώ στην Ελλάδα.

 

Πέραν των πολλών πλεονεκτημάτων τα οποία είναι ίδια με την αμέσως προηγούμενη έκδοση R4441D_G_08.01.03R, το λογισμικό έχει ένα ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΜΕΙΟΝ και αυτό είναι ότι μόλις περαστεί δεν επιτρέπει την αλλαγή έκδοσης λογισμικού στο κινητό, κατά κάποιο τρόπο "κλειδώνει" το pds του κινητού. Συνεπώς και είναι ο μόνος λόγος που δεν το συστήνω και προτείνω ξανά την έκδοση R4441D_G_08.01.03R, για την οποία έκανα λόγο σε προηγούμενο thread.

 

Δε δίνω download link για το ΜΡ γιατί δε θέλω να "κλειδώσει" κατά λάθος κάποιος το κινητό του, εγώ το έκανα καθώς προσπαθούσα να τεστάρω το λογισμικό και αναγκάστηκα να προχωρήσω σε δραστικά μέτρα (TP και Smartclip) για να το επαναφέρω.

 

Απλά ενημερώνω για την εξέλιξη με αυτό το post και αν κάποιος για κάποιο λόγο επιθυμεί να ενεργοποιήσει το EDGE στο κινητό του θα πρέπει να προτιμήσει αυτό το ΜΡ, ΑΛΛΑ δε θα μπορεί μετά να φορτώσει άλλη έκδοση λογισμικού στο κινητό.

 

R4441D_G_08.01.03R ... η καλύτερη έκδοση μέχρι τώρα, ούτε ένα κόλλημα και φωτογραφίες απίστευτης ποιότητας καθώς διορθώνει και την κάμερα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε δίνω download link για το ΜΡ γιατί δε θέλω να "κλειδώσει" κατά λάθος κάποιος το κινητό του, εγώ το έκανα καθώς προσπαθούσα να τεστάρω το λογισμικό και αναγκάστηκα να προχωρήσω σε δραστικά μέτρα (TP και Smartclip) για να το επαναφέρω.

Πού βρήκες Test Point και SmartClip?

Link to comment
Share on other sites

Το R4441D_G_08.01.03R το έχουμε σε καμιά RapidShare μήπως; Γιατί το FTP link δυστυχώς δε δουλεύει... :(
Beneath this mask there is more than flesh... Beneath this mask there is an idea, mr. Creedy... And ideas are... Bullet-proof!
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε γίνεται.
Ρε παιδιά τι κουφό κι αυτό με τις αναφορές μηνυμάτων...:( Η γυναίκα μου και η κόρη μου ειδικά,τα έχουν πάρει μ'αυτό.Να γίνονται όμως τόσες επεμβάσεις στο κινητό και να μη λύνεται το πρόβλημα αυτό???/:blink:
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι κουφό κι αυτό με τις αναφορές μηνυμάτων...:( Η γυναίκα μου και η κόρη μου ειδικά,τα έχουν πάρει μ'αυτό.Να γίνονται όμως τόσες επεμβάσεις στο κινητό και να μη λύνεται το πρόβλημα αυτό???/:blink:

Φυσιολογικό είναι να εκνευρίζονται...Είναι ΤΟΣΟ απλό να το κάνουν αλλά δεν...

 

Το μόνο θετικό είναι ότι η Moto σιγά σιγά επιδιορθώνει αυτά τα λάθη.Στο KRZR K1 ή πχ στις νέες εκδόσεις του V3i,μπορείς να χρησιμοποιήσεις mp3 από την κάρτα για ringtones ή το τηλέφωνο να χτυπάει με όποιο τόνο θες όταν έχεις συνδεδεμένο το bluetooth ακουστικό.

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό είναι να εκνευρίζονται...Είναι ΤΟΣΟ απλό να το κάνουν αλλά δεν...

 

Το μόνο θετικό είναι ότι η Moto σιγά σιγά επιδιορθώνει αυτά τα λάθη.Στο KRZR K1 ή πχ στις νέες εκδόσεις του V3i,μπορείς να χρησιμοποιήσεις mp3 από την κάρτα για ringtones ή το τηλέφωνο να χτυπάει με όποιο τόνο θες όταν έχεις συνδεδεμένο το bluetooth ακουστικό.

Ξέρεις bomber21 τι μου θυμίζει αυτό?Όταν είχα το sharp GX30i και το ξυπνητήρι για να χτυπήσει έπρεπε να έχεις το τηλ πάντα ανοιχτό.:D Πιστεύω όμως ότι σε κάποια μελλοντική αναβάθμιση ίσως λυθεί το πρόβλημα με τις αναφορές...
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι κουφό κι αυτό με τις αναφορές μηνυμάτων...:( Η γυναίκα μου και η κόρη μου ειδικά,τα έχουν πάρει μ'αυτό.Να γίνονται όμως τόσες επεμβάσεις στο κινητό και να μη λύνεται το πρόβλημα αυτό???/:blink:

 

Κι εμένα στην αρχή μου είχε κακοφανεί, αλλά βλέπω οτι τελικά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτή... :happy:

EDIT: Την αναφορά εννοώ, όχι τη γυναίκα σου!!! :P :P :P :P :P

Beneath this mask there is more than flesh... Beneath this mask there is an idea, mr. Creedy... And ideas are... Bullet-proof!
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα στην αρχή μου είχε κακοφανεί, αλλά βλέπω οτι τελικά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτή... :happy:

EDIT: Την αναφορά εννοώ, όχι τη γυναίκα σου!!! :P :P :P :P :P

Εγώ πάλι φίλε μου χωρίς τη γυναίκα μου θα μπορουσα να ζήσω,όχι όμως χωρίς την αναφορά παράδοσης;)
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι φίλε μου χωρίς τη γυναίκα μου θα μπορουσα να ζήσω,όχι όμως χωρίς την αναφορά παράδοσης;)

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Εμ, όλα στη ζωή είναι θέμα προτεραιοτήτων...

Στην αρχή θυμάμαι έβαζα αναφορά σε κάθε μήνυμα. Ε μετά από λιγες μέρες το βαρέθηκα. Πόσο ν' αντέξεις... Γι αυτό μου τη σπάει κιόλας, απορώ πραγματικά δεν το έχουν καταλάβει και οι ίδιοι στη Motorola;... Τι τους στοιχίζει να τη βάλουν μαζί με τις άλλες ρυθμίσεις, έλεος...

Beneath this mask there is more than flesh... Beneath this mask there is an idea, mr. Creedy... And ideas are... Bullet-proof!
Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Εμ, όλα στη ζωή είναι θέμα προτεραιοτήτων...

Στην αρχή θυμάμαι έβαζα αναφορά σε κάθε μήνυμα. Ε μετά από λιγες μέρες το βαρέθηκα. Πόσο ν' αντέξεις... Γι αυτό μου τη σπάει κιόλας, απορώ πραγματικά δεν το έχουν καταλάβει και οι ίδιοι στη Motorola;... Τι τους στοιχίζει να τη βάλουν μαζί με τις άλλες ρυθμίσεις, έλεος...

Και εγώ τώρα δε βάζω ποτέ αναφορά...Είναι βαρετό να πατας συνέχεια ''ναι''...

Link to comment
Share on other sites

Το R4441D_G_08.01.03R το έχουμε σε καμιά RapidShare μήπως; Γιατί το FTP link δυστυχώς δε δουλεύει... :(

 

Οκ τελικά, δουλεύει. Aπλά μάλλον ο συγκεκριμένος FTP Server είναι με τις ώρες του...

 

---

 

Edit: Καλά είμαι ή ηλίθιος ή τυφλός (Ή και τα δυο ίσως) τελικά, σόρι Etternus τώρα είδα οτι το είχες βάλει και σε RapidShare!

 

---

 

Edit 2: Έχουμε και λέμε! Πριν φλασάρω, έφτιαξα ένα MonsterPack και άλλο ένα SHX με Flex, DRM και LP. Πέρασα το R4441D_G_08.01.03R (Χωρίς πρόβλημα) και προσπάθησα να περάσω το SHX που προανέφερα. Τελικά το μόνο που κατάφερα ήταν ένα Critical Error 84 (Ή κάτι τέτοιο), την ώρα που φλάσαρε το CG2 (Flex). Το επόμενο που διάβασα στην οθόνη ήταν, κλασσικά, "Code Corrupt". Τέλος πάντων, ξαναγύρισα προς το παρόν στην 5.10R και όλα είναι εντάξει!

 

Το ερώτημα είναι άλλο: Και τα δυο SHX που δημιούργησα ήταν με Scotty2 Backup Utility ΒΕΤΑ. Είναι στάνταρ οτι δουλεύει το Flex Backup του μετά από φλασάρισμα στην R4441D_G_08.01.03R; Το λογικό είναι βέβαια να δουλεύει ανεξαρτήτως Firmware, το ερώτημα όμως είναι γιατί δε δούλεψε... Κανείς άλλος που να το δοκίμασε;

 

*** Ηθικό δίδαγμα: Full Backup πριν από κάθε Flashing/Flexing για παν ενδεχόμενο!

Beneath this mask there is more than flesh... Beneath this mask there is an idea, mr. Creedy... And ideas are... Bullet-proof!
Link to comment
Share on other sites

Οκ τελικά, δουλεύει. Aπλά μάλλον ο συγκεκριμένος FTP Server είναι με τις ώρες του...

 

---

 

Edit: Καλά είμαι ή ηλίθιος ή τυφλός (Ή και τα δυο ίσως) τελικά, σόρι Etternus τώρα είδα οτι το είχες βάλει και σε RapidShare!

 

---

 

Edit 2: Έχουμε και λέμε! Πριν φλασάρω, έφτιαξα ένα MonsterPack και άλλο ένα SHX με Flex, DRM και LP. Πέρασα το R4441D_G_08.01.03R (Χωρίς πρόβλημα) και προσπάθησα να περάσω το SHX που προανέφερα. Τελικά το μόνο που κατάφερα ήταν ένα Critical Error 84 (Ή κάτι τέτοιο), την ώρα που φλάσαρε το CG2 (Flex). Το επόμενο που διάβασα στην οθόνη ήταν, κλασσικά, "Code Corrupt". Τέλος πάντων, ξαναγύρισα προς το παρόν στην 5.10R και όλα είναι εντάξει!

 

Το ερώτημα είναι άλλο: Και τα δυο SHX που δημιούργησα ήταν με Scotty2 Backup Utility ΒΕΤΑ. Είναι στάνταρ οτι δουλεύει το Flex Backup του μετά από φλασάρισμα στην R4441D_G_08.01.03R; Το λογικό είναι βέβαια να δουλεύει ανεξαρτήτως Firmware, το ερώτημα όμως είναι γιατί δε δούλεψε... Κανείς άλλος που να το δοκίμασε;

 

*** Ηθικό δίδαγμα: Full Backup πριν από κάθε Flashing/Flexing για παν ενδεχόμενο!

Εγώ έκανα backup μέσω του scotty backup utility το FLEX μου και δούλεψε τόσο στην R4441D_G_08.01.03R όσο και στην "κλειδωμένη" R4441D_G_08.02.03R.

 

Συνεπώς, μάλλον δεν έκανες κάτι καλά φαντάζομαι..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα backup μέσω του scotty backup utility το FLEX μου και δούλεψε τόσο στην R4441D_G_08.01.03R όσο και στην "κλειδωμένη" R4441D_G_08.02.03R.

 

Συνεπώς, μάλλον δεν έκανες κάτι καλά φαντάζομαι..

 

Απορώ πάντως, δεν υπάρχουν και πολλά πράγματα να μην κάνεις καλά σε αυτή τη διαδικασία... Ποιός ξέρει. :worry:

Beneath this mask there is more than flesh... Beneath this mask there is an idea, mr. Creedy... And ideas are... Bullet-proof!
Link to comment
Share on other sites

σήμερα ένας γνωστός μου από Αγγλία που έχει το V3i μου είπε ότι ένας χακεράς του το αναβάθμισε και βγάζει με 2ΜΡ φωτογραφίες σε ανάλυση 1600Χ1200, είναι δυνατόν? Βέβαια είδα φώτο που τράβηξε και μάλιστα μου έστειλε μία με Bluetooth και μεταφέροντάς την στον υπολογιστή διαπίστωσα ότι είναι πράγματι τόσα τα pixels αλλά είναι τραβηγμένη από αυτό το τηλέφωνο αλήθεια?

Απορία πιο νορμάλ δική μου, φλας έχει το ρημάδι για νυχτερινή λήψη?

Απορίες μυνημάτων...εντάξει αναφορά πρέπει κάθε φορά να τη βάζουμε...Επιλογή για κάποιο είδος alert όταν περνάς τον αριθμό χαρακτήρων που σε πάει σε 2ο sms έχει??? Πρέπει να μετράω και να βλέπω πόσο φτάσαμε?

Υπάρχει μπαταρία μεγαλύτερης διάρκειας για το V3i επίσημης αντιπροσωπείας? Περίπου 2-2,5 μέρες κρατά...κρίμα (συνεχώς ανοιχτό) και 2,5-3 μέρες κλειστό από τις 02:00 ως τις 06:00.

Υπάρχει τρόπος όταν σε καλεί κάποιος να εμφανίζεται η φωτογραφία του εκτός από τη μικρή εξωτερική οθόνη και στη μεγάλη εσωτερικά???

ευχαριστώ προκαταβολικα....

Link to comment
Share on other sites

σήμερα ένας γνωστός μου από Αγγλία που έχει το V3i μου είπε ότι ένας χακεράς του το αναβάθμισε και βγάζει με 2ΜΡ φωτογραφίες σε ανάλυση 1600Χ1200, είναι δυνατόν? Βέβαια είδα φώτο που τράβηξε και μάλιστα μου έστειλε μία με Bluetooth και μεταφέροντάς την στον υπολογιστή διαπίστωσα ότι είναι πράγματι τόσα τα pixels αλλά είναι τραβηγμένη από αυτό το τηλέφωνο αλήθεια?

 

Υπάρχει τρόπος όταν σε καλεί κάποιος να εμφανίζεται η φωτογραφία του εκτός από τη μικρή εξωτερική οθόνη και στη μεγάλη εσωτερικά???

ευχαριστώ προκαταβολικα....

 

1.Πρώτη φορά το ακούω.Χλωμό να γίνεται...

 

2.Ναι,αν δεν έχεις ενεργό το πορτάκι αυτό γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης:

Πηρα λοιπον ακουστικα στερεοφωνικα να ακουω τη μουσική μου απο το v3i μου. Ολα ωραια και ολα καλα αλλα ... η ενταση ειναι πολυ χαμηλη.

Τι μπορω, αν μπορω, να κανω για να ακουω πιο δυνατα? Οταν ειμαι στο Μετρο δεν ακοθω τιποτα!

Ευχαριστω!

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

kalimera epeidi exo mperdeftei mporeite na mou peite poia einai i teleftaia kai kaliteri ekdosi pou tha prepi na exei ena v3i? ego exo to 4.85R? kapoios eipe gia tin 4.89 isxiei kai an nai mporeite na dosete ena link gia na tin katevaso? efxaristo poli
Link to comment
Share on other sites

σήμερα ένας γνωστός μου από Αγγλία που έχει το V3i μου είπε ότι ένας χακεράς του το αναβάθμισε και βγάζει με 2ΜΡ φωτογραφίες σε ανάλυση 1600Χ1200, είναι δυνατόν? Βέβαια είδα φώτο που τράβηξε και μάλιστα μου έστειλε μία με Bluetooth και μεταφέροντάς την στον υπολογιστή διαπίστωσα ότι είναι πράγματι τόσα τα pixels αλλά είναι τραβηγμένη από αυτό το τηλέφωνο αλήθεια?

Ενδιαφέρον αυτό που λες, αν και δε μου φαίνεται πιθανό.

Πάντως αν τελικά ισχύει και μάθεις λεπτομέρειες ενημέρωσε το forum.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι!

Εχω και κατι ακομα να ρωτησω ....

Εκτος απο το Digital Audio Player που εχει μεσα το κινητο, μπορουμε να βαλουμε κατι αλλο ισως οχι java και πιθανον πιο γρηγορο?

Επισης, εμεις με το v3i μπορουμε να βαλουμε iTunes?

 

Ευχαριστω!

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

περασα καποια mp3 για ηχους κλησεις μεσα στο κινητο και τα χασα.

που αποθηκευτηκαν? εχω ψαξει ολο το μενου αλλα τιποτα!

μπορω να τα βαλω ως ηχους κλησεις?

Link to comment
Share on other sites

περασα καποια mp3 για ηχους κλησεις μεσα στο κινητο και τα χασα.

που αποθηκευτηκαν? εχω ψαξει ολο το μενου αλλα τιποτα!

μπορω να τα βαλω ως ηχους κλησεις?

Αν τα βρεις,μπορείς! :p

 

Σοβαρά τώρα,με ποιό πρόγραμμα τα πέρασες;

Link to comment
Share on other sites

δεν τα περασα με καποιο προγραμμα.

απο τον υπολογιστη μεσω ΒΤ στο κινητο!

και το κινητο μου εγραψε πως αποθηκευτηκαν..αλλα που ειναι το θεμα !!

Link to comment
Share on other sites

δεν τα περασα με καποιο προγραμμα.

απο τον υπολογιστη μεσω ΒΤ στο κινητο!

και το κινητο μου εγραψε πως αποθηκευτηκαν..αλλα που ειναι το θεμα !!

Tι να πω...άλλες φορές το έκανες έτσι και ήταν όλα οκ;

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα αλλες φορες.σημερα αγορασα το κινητο.

Μου λεει οτι απθηκευοντε στην καρτα! παω στους ηχους κλησεις να τα βρω αλλα αφαντα !!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola RAZR V3i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...