Jump to content

My CB: Για του φίλους του myphone.gr στα 27 MHz


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dimitrisx (18 Οκτ. 2004 , 08:25)

 

Τα φορητά CB ALAN της MIDLAND θεωρούνται τα καλύτερα. Για την άδεια νομίζω ότι έχει αλλάξει η νομοθεσία και δεν απαιτείται πλέον όπως και στην υπόλοιπη Ευρώπη εκτός αν μιλάς για σταθμό βάσης οπότε εκεί ίσως αλλάζουν τα πράγματα. Αυτή τη στιγμή το καλύτερο μοντέλο σε φορητό είναι το ALAN 42 με τιμή γύρω στα 150€. Περισσότερες πληροφορίες εδώ:http://www.alan-germany.com/start.htm

 

 

Gia ri3te mia matia ki edw...to mono pou de 3erw einai to pws 8a ginei na er8oun apo thn allh ox8h tou Atlantikou!

 

http://www.dakmart.com/website/ItemDetail.asp?ItemId=42011&cID=21

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 339
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια και καλως σας βρηκα (πρωτο post εδω :) :) ).

Ασχολουμαι εδω και λιγο καιρο με CB καθως χρησιμοποιουμε καποια 4αρια W Alan με κατι φιλαρακια στα αμαξια οταν παμε εκδρομες, αλλα γνωριζω ελαχιστα πραγματα.

Αποφασισα να παρω ενα καλο εργαλειο και αγορασα ενα μεταχειρα President JFK (15w).Δυστυχως το παληκαρι που μου το εδωσε δεν ειχε καλωδιο για κεραια και χτες δοκιμασα να λειτουργησω τη συσκευη με την κεραια που εχω για το Alan.Δυστυχως δεν επιασα ουτε για δειγμα καποια ομιλια σε κανενα καναλιa και ας μενω και σε ανοιχτο πεδιο.

Οι αποριες μου ειναι οι εξης:

1)Μηπως επηρεαζει το σημα του CB το γεγονος οτι χρησιμοποιω αλλη κεραια?Αλλα και παλι δεν επρεπε να πιανει κατι λιγα?

2)Την κεραια την ειχα πανω σε 1 τραπεζι στο μπαλκονι.Να δοκιμασω να τη βαλω πανω σε μεταλλικη επιφανεια για καλυτερα αποτελεσματα?

3)Το CB επαιρνε ρευμα μεσα απο μετασχηματιστη 500mA.Μπορει το ρευμα να μην ειναι αρκετο και να μη δουλευει σωστα το CB?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλα βρε παιδια μη σκοτωνεστε ενας ενας....

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

1)Dromeas γνωρίζεις κανένα καλό μηχάνημα για βάση τώρα έχω ένα Allan και δύο albrecht στα αυτοκίνητα για βάση είναι καλό το allan ? τη θα πρότεινες για καλυτερο ?

2) Η κεραία που έχω επάνω οδηγήται μέχρι και 2,5KW τι θα πρότεινες για ενισχυτή ?

Ευχαριστώ :blink:

Αν κάνεις τους ανθρώπους να πιστέψουν ότι σκέφτονται , θα σε λατρέψουν. Αν πραγματικά τους κάνεις να σκεφθούν, θα σε μισήσουν.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
[imgalign=right]http://www.cte.it/cte_file/foto/big/C480.jpg[/imgalign]Ena forito CB simera stixizei gyro sta € 80 , eno to pio ekseligmeno modelo pou yparxei simera einai to Midland Alan 42 (ayto piga kai agorasa : psonio : :p ) kai exei gyro sta € 150 - 165 , to sigkekrimeno modelo metaksi allon exei kai prosferei:

 

 

Κατα αρχην ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ,

Ποιες οι τελευταιες προτασεις σου φιλε μου οσον αφορα ενα πολυ καλο καλο CBακι.

Αν δεν θες να δωσεις μαρκες κλπ στειλε πμ.

Αυτο που βασικα με ενδιαφερει ειναι να εχει εμβεβλεια γυρω στα 5-6 χλμ.

Βασικα ενδιαφερομαι για αμεση ασυρματη επικοινωνια μεταξυ δυο σημειων που εχουν-δεν εχουν οπτικη επαφη και βεβαια θα ηταν τελειο αν η επικοινωνια αυτη δεν ειναι ανοιχτη σε ολους.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Se eyxaristo gia tis eyxes sou, na'sai kala :)

 

Oson afora ta CB, to kallitero forito einai ayto pou parousiasa parapano, simvouli mou omos pleon einai na strafeis pros thn lisi ton PMR [gia eleytheri epikinonia xoris adeia] h an theleis na gineis radieorasitexnis me kanoniko ptixeio kai adeia [oi eksetaseis exoun aplousteftei ton teleftaio kairo] opou ekei boreis na epikinoneis akoma kai me olh th gh h kai to diastima me tis diastimikes apostiles opos gia paradigma ton ISS, gia more info des http://www.grc.gr kai http://www.hwn.gr :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ivan, πότε θα έχει ξανά εξετάσεις οπουδήποτε στην ελλάδα ?

 

έχει έρθει καιρός να δώσω (και να δεις που θα κοπώ σε τίποτα ηλεκτρονικά και θα γελάει η παρδαλή κατσίκα :D)

Link to comment
Share on other sites

Ivan, πότε θα έχει ξανά εξετάσεις οπουδήποτε στην ελλάδα ?

 

έχει έρθει καιρός να δώσω (και να δεις που θα κοπώ σε τίποτα ηλεκτρονικά και θα γελάει η παρδαλή κατσίκα :D)

Kata Septemvrio me Oktovrio [synithos Oktovrio] :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ειδα την κουβεντα σας και ειπα να πω ο,τι ξερω για το θεμα που σας ενδιαφερει...

Με το cb μιλατε σε ολη την Αθηνα αλλα οχι πιο εξω, χρειαζεστε ενα τροφοδοτικο 12V (13.8) για να μην τα τρωτε σε μπαταριες, οχι πανω απο 5A,

Αν εχετε ενα παλιο τροφοδοτικο απο pc, χρησιμοποιειτε το κιτρινο και το μαυρο και δεν πληρωνετε ουτε αυτο!

Το παν ειναι η κεραια! θα ελεγα το 85%! Κανονικα απαγορευεται η κεραια στην ταρατσα αλλα ολες οι ταρατσες εχουν απο μια. Ειναι κατι καθετες περιπου 6 μετρα ή κατι πιο μικρες 2,5 μετρα με radials.

Φυσικα και μια αυτοκινητου στα καγκελα της ταρατσας δουλευει καλα.

Τα ιδια ισχυουν και για τα φορητα, την κεραια που εχουν πανω, εκεινη την μικρη μαυρη, μπορειτε να μιλατε με τον γειτονα στο κατω διαμερισμα αλλα οχι πιο μακρια!

Τα pmr ειναι καλα για επικοινωνιες στο οικοδομικο τετραγωνο ή και για αυτοκινητα που ταξιδευουν μαζι. Μεχρι εκει ομως! Αφηστε που λογω της εξεφτελιστικης τιμης που πουλιουνται πλεον, μεσα στην Αθηνα, δεν μπορει καποιος να βρει κενη συχνοτητα να μιλησει.

Ιδια τεχνολογια εχουν και τα frs τα οποια ειναι η Αμερικανικη version, φυσικα δεν ειναι νομιμα στην Ελλαδα αλλα οπως λεει και η διαφημιση...το ιδιο ειναι! :X

Κανονικα σε συνθηκες θαλασσα ή αέρα, ολα αυτα φτανουν μεχρι 3km.

Και δεν ακους και αλλους στα 14 καναλια εναντι των 8 της ευρωπαικης version.

Τα lpd ειναι αντιστοιχες συσκευες με πολυ μικρη ισχη και πολυ μικρη εμβελεια.

Ολα αυτα βεβαια για οποιον δεν θελει να μαθει κανονισμους επικοινωνιων, ραδιοθεωρια και καποια αλλα πραγματα που θα του δωσουν την δυνατοτητα να γινει ραδιοερασιτεχνης. Πληροφοριες Ενωση Ελληνων Ραδιοερασιτεχνων http://www.raag.org αλλα ολα αυτα ειναι πραγματι αλλα πραγματα...

Πιστευω οτι αν δεν εχετε ασχοληθει ποτε με συχνοτητες, το cb ειναι η καλυτερη περιπτωση, best value for money

καποιες γνωσεις χρειαζονται για να συντονισετε την κεραια ή να δειτε οτι κατι παει τελειως στραβα αλλα δεν ειναι κατι σουδαιο.

Και μην δωσετε πολλα για το cb, θα ελεγα οτι ολα ιδια ειναι.

Σε καλες τιμες πωλουνται στην στοα Φεξη, απεναντι απο το παλιο μινιον.

Εχει πλακα, δοκιμαστε το!

Αντωνης.e-mail

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

......

2)Την κεραια την ειχα πανω σε 1 τραπεζι στο μπαλκονι.Να δοκιμασω να τη βαλω πανω σε μεταλλικη επιφανεια για καλυτερα αποτελεσματα?

Καλό είναι η κετραία να έχει καλή γείωση, πράημα που δεν συμβαίνει στην δικιά σου περίπτωση.

Αν το μπαλκόνι έχει κάγκελα, βάλτην να ακουμά με την γείωση εκεί.

 

3)Το CB επαιρνε ρευμα μεσα απο μετασχηματιστη 500mA.Μπορει το ρευμα να μην ειναι αρκετο και να μη δουλευει σωστα το CB?

 

Στην λήψη δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η κεραία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο, όπως και το καλώδιο έως την κεραία.

Όσο πιο λίγα μέτρα έχει το καλώδιο τόσο το καλύτερο.

 

Κακά τα ψέματα το φορητό όσο καλό και αν είναι, δεν συγκρίνεται με μια καλή κεραία στην ταράτσα.

 

Παλιά είχα θιάξει μόνος μια κεραία, με μια βέργα μεταλική απο κουρτίνα και 2 καλώδια (σχηματίζαν κάπως σαν τρίγωνο)

Παρ'όλο που είχα πολλά μέτρα καλώδιο, τα αποτελέσματα ήταν σχεδόν άριστα.

Κάποια στιγμή πήρα έτοιμη κεραία, την έβαλα στην ταράτσα, και είχα σήμα (χωρίσς ενισχυτή) καμπάνα, όπως και καλή λήψη βέβαια.

 

Με τα φορητά και ειδικά με φορητή κεραία πολλά πράματα δεν πιστεύω να καταφέρετε.

 

Για τροφοδοτικό, συνήθως οι επιτραπέζιες συσκευές απαιτούν κάπου 2Α.

Αν αποφασίσει κάποιος να πάρει, θα έλεγα να πάρει λίγο πιο μεγάλο, για να υπάρχει έβνα περιυθώριο, ειδικά σ περιπτώσεις που οι κατασκευαστές δεν τηρούν αυτά που λένε.

Link to comment
Share on other sites

Για μεγάλες αποστάσεις, η λύση είναι καλό καλώδιο. Αν και στους 27 Μhz των CB τα πράγματα δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα (τι να πω και εγώ που παίζω στους 5500.... :D)

 

Πχ το lmr400 έχει απώλειες :

 

λιγότερο από 2.2 db @30Mhz @100m

και 5 db @144 Mhz @ 100m

 

Οπότε εάν θες να βάλεις CB και θες 30 μέτρα καλώδιο, θα χάσεις μονάχα 0.7 db, ενώ για VHF θα χάσεις 1.5db

 

Bάζωντας κεραία στην ταράτσα, δεν κερδίζεις μονάχα τα 6db (-1.5 το καλώδιο =4.5 κέρδος) βάζοντας ένα φθηνό μαστίγιο, αλλά κερδίζεις κυρίως την οπτική επαφή με τα πάντα.

 

Πάντως έχετε υπόψην ότι 4.5 db είναι σαν να εκπέμπεις 3 φορές ποιό δυνατά (πχ από 50W στα 150W), αλλά και το κυριότερο, είναι σαν να εκπέμπει και ο άλλος 3 φορές ποιό δυνατά !

 

(ακόμα να ξέρετε ότι κάθε 6db θεωρητικά διπλασιάζετε η εμβέλεια που έχεις)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

που ειστε ρε παιδιαααα!

ελατε να ξαναζωντανεψουμε αυτη τη θεματικη ενοτητα! Παρτε αποφαση για μια συχνοτητα στα VHF,CB για να τα λεμε.

 

Κυριακος απο Κορινθο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή πηγαίνω συχνά γιά ψάρεμα σκέπτομαι να αγοράσω ένα φορητό VHF να το έχω μαζί μου καλού - κακού ......

Υπάρχει κάποια ιδέα ????

Έχει κάποιος κάτι ανάλογο ????

Χρειάζεται κάποια άδεια ??? αν ναι από που ???

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
παιδια εκανα εγγραφη μονο και μονο για να σας πω οτι και εγω ασχολουμαι με cb και μενω νοτια προαστια... οποτε θελησετε να μιλησουμε στο καναλι 27 στα am να μου πειτε ...
Link to comment
Share on other sites

ελα που ειστε? λοιπον μπειτε στο καναλι 27 να τα πουμε εχω ακροαση θα προσπαθω οσο μπορω περισσοτερο λογικα πιανουμε χαλαρα !!! εγω μιλαω με πειραια κ μονο μια φορα επιασα καματερο. πιανω και περιοχες βαρης κοροπιου λαγονησι σαρωνιδα...
Link to comment
Share on other sites

Fileeeeee :)))) kai egw Glifada menw..

distixos to CB mou de to exw ferei akoma edw:( opote molis to ferw apo tin alexandroupoli se enimerwnw..euxaristos na ta poume live :)

 

 

ελα που ειστε? λοιπον μπειτε στο καναλι 27 να τα πουμε εχω ακροαση θα προσπαθω οσο μπορω περισσοτερο λογικα πιανουμε χαλαρα !!! εγω μιλαω με πειραια κ μονο μια φορα επιασα καματερο. πιανω και περιοχες βαρης κοροπιου λαγονησι σαρωνιδα...
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερωτησούλα .

Πως μπορώ να ρυθμίσω το CB μου ετσι ώστε να πιάνω Αλεξανδρούπολη απο την Αθήνα? τι κεραία? τι στήσιμο της κεραίας ? τι συχνότητα ? τι μπαντα?

 

σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

απο την μικρη μου πειρα δε νομιζω να ειναι ευκολο. θες οποσδηποτε κεραια 6μετρη βασεως μια ενισχυση καλη και σιγουρα κωλοφαρδυα να δουλεψεις με ιονοσφαιρα... και παλι δεν ξερω αν θα το πετυχεις... α ισως να χρειαστεις κ καλοcb σε φαση να εχεις και fm ssb γιατι μετραει πολυ...εγω εχω ενα βασης απλο κ ενα φοριτο απλο am και ξερο ψωμι για την ωρα αλλα αν ψαχτεις μπορεις να το πετυχεις...ας μας πει κ καποιος αλλος που ξερει καλυτερα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...