Jump to content

My CB: Για του φίλους του myphone.gr στα 27 MHz


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

egw teliwsa k tee oaed ilektronikos ipologistikwn sistimatwn. logo tis praktikis mou 3 xronia mazi me tin sxoli kai logo tou "ilektronikos" sto ptixio, dikaioume tin adeia boithou xwris eksetaseis.

to thema einai oti me endiaferan oi ekpompes lipseis se tetoies sixnotes se antithesi me twra. opote ean mporei kapoios na mou pei tha itan kalo,kai na lipoun oi eironies.

 

episis iparxoun k ta biblia mou, opote ta anoigw,ta mathenw k telos.:cool:

 

allo to ena....allo to allo....:rolleyes:

 

apo forum omws matheneis kalitera. :p

 

filika,

Alex

 

 

ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ: ΠΗΡΑ ΤΟ CB ΑΥΤ/ΤΟΥ SUPER STAR 3900 ΠΕΡΙΠΟΥ 270 EURO,ΜΙΑ ΚΕΡΑΙΑ ΒΑΣΕΟΣ 4.6 db 70 EURO. ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΕΝΑ LINEAR ZETAGI BV 2001 ΚΑΙ ΣΕΡΦΑΡΩ ΣΤΟΥΣ ΕΘΕΡΕΣ ΜΕ 1200 WATT SSB KAI ΜΙΛΑΩ ΜΕ..ΛΗΒΙΗ! (ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΒΩ) ΑΛΛΑ...ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΩ ΧΩΡΙΟ.....:D :D :D :D

 

ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΝΑ VHF ΑΥΤ/ΥΟΥ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΕΡΑΙΑ ΒΑΣΕΩΣ, THN DIAMOND X-510N.

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 339
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

dimitris 18 tha se kaleso soon sto cb ala pes ligo pu menis... teliosa me kati dulies k pao mesa sti bdomada na stiso keraia k paizi k na paro k cb ms ssb giati to iparxon einai gia ton peonta...

 

LAMIA

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

xeretw

 

Exw ena Alan 78ri. sto amaksi (piragmeno sta 10watt)

me mia keraia Sirio!

Ekana dokimes me enan Filo! kai me akouge kampana kai egw den ton akouga me tin kamia!

 

To provlima mou omos den einai ekei! einai pws menw Marathona! kai stin perioxi tou marathona! akouw mono karavia! na miloun germanika kai kanenan Ellhna. Ti lete? Ti proteinete?

 

Episis! me tin adeia ti ginete? xreiazete h oxi?

 

Thnx in advance

Bill

Link to comment
Share on other sites

Αν το μηχάνημα σου έχει rf-gain φρόντισε να είναι γυρισμένο στην σωστή θέση. Αν σε ακούει και δεν τον ακους, μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει. Επίσης παίζει σημαντικό ρόλο πως εκπέμπει ο συνομιλητής σου: Αν δηλαδή έχει ενισχυτή 300w και πατάει με αυτή την υσχί, λογικό να τον ακούς και να μην σε ακούει ως ένα σημείο.

 

Άδεια καλό είναι να βγάλεις, αφού είναι για 10 χρόνια πλέον.

Link to comment
Share on other sites

rf-gain den exw.

Stasima den exw ;) (1.1 einai)

logika epidi eimai mobile einai pio diskoli h leitourgia tou...

Apo vdomada tha valw kai tin pantoflitsa sto karo

Genika Anatoliki Attiki yparxei kaneis?

 

Piga ta xartia/paravola sto kep kai perimenw

Link to comment
Share on other sites

rf-gain den exw.

Stasima den exw ;) (1.1 einai)

logika epidi eimai mobile einai pio diskoli h leitourgia tou...

Apo vdomada tha valw kai tin pantoflitsa sto karo

Genika Anatoliki Attiki yparxei kaneis?

 

Piga ta xartia/paravola sto kep kai perimenw

 

ola ta 4watta cb exoyn megisth emveleia (me optikh epafh se kerea ayt/ou) ta 30 km (sta am)

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

katalavenw

Gia tin ekdosi adeias! den isxioun ta online xartia pou exei to ypourgeio! LEEI

prepei na akolouthiseis mia polyploki diadikasia mou ipan ta KEP.

Tha parw sta xeria mou ta xartia avrio! na dw!

 

Episis exw provlimata lipsis, ENW exw teleia apostoli fonis

 

Tha ftiaksw tis giwseis mou, oste na miosw to parasito apo tin mixani! kai tha dw!

Link to comment
Share on other sites

Σε κοντινές αποστάσεις πως πας απο λήψη ; Ενδέχεται να θέλει πείραγμα απο μέσα το μηχάνημα, εμένα πριν απο 10-12 χρόνια που είχα ένα CB (Stalker 2000, τώρα President JFK) ήταν κουφό και ήθελε πείραγμα...το πήγα σε μάστορα και το έφτιαξα και ήταν ok.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
είστε και δύσκολη σαν περιοχή...πυκνοκατοικημένη και με ψηλά κτήρια...ελπίζω να τα καταφέρεται.
Link to comment
Share on other sites

sv2evs σε ποια περιοχη εισαι? εγω απο βαρκιζα εχω μιλησει πειραια καματερο αλλα με γλυφαδα γενικα εχω ενα προβλημα. κανε με add στο msn να κανονισουμε να τα πουμε στο cb μια μερα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Leonis_lj. Δεν υπάρχει περίπτωση να μιλήσουμε στα cb για τους εξής λόγους: 1. Δεν μένω στην Αθήνα. 2. Δεν έχω cb εδώ και περίπου 10 χρόνια (αν και κάποτε ήμουν σε καθημερινή βάση).
Link to comment
Share on other sites

υπομονή, όλο και κάποιος θα βρεθεί να επικοινωνήσεις...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Προσφατα αγορασα ενα midland alan 78 plus multi.

Κατ'αρχας θα μπορεσω να μιλησω με εσας μεσω της 27? αν πειτε το ναι,

πρεπει να μου πειτε και βημα βημα πως να σας βρω.

Δεν εχω ιδεα πως λειτουργει το εργαλειο αλλα να σας πω τι εχω ηδη κανει.

Αυτο το εχω στο αυτοκινητο. Εκανα ενα σκαναρισμα αλλα δε βρηκα τπτ μονο κατι γερμανικες ;! συνομιλιες.το μηχανημα εχει επιλογη AM, FM και squelch. Θα ηθελα να μου πειτε τι ειναι το squelch. εχω κεραια 1,5 μετρο τοποθετημενη στην οροφη του αυτοκινητου, οποτε συνολικο υψος περιπου 3μ ,25 εκ.

Μηπως επρεπε να ξυσω την κατω μερια της οροφης για να κανει γειωση οπως καπου διαβασα σε προηγουμενες σελιδες? το καλωδιο ειναι 5 μετρα. και βαλμενο σωστα. Συγνωμη για τη μεγαλη παραθεση ερωτησεων αλλα εχω ψηθει παρα πολυ. Επισης εκανα add στο msn μου τα δυο παλικαρια που κοινοποιουν το mail τους εδω στο forum κ επλιζω να με βοηθησουν. Καθε προταση ευπροσδεκτη μιας και δεν γνωριζω σχεδον τπτ απο C.B. Και για σε οποιον προξενηθει η απορια... Καλα ρε μεγαλε γιατι το αγορασες τοτε? ε η απαντηση ειναι πως εχω μια μανια με ηλεκτρονικα χωρις να τα εχω σπουδασει και γενικοτερα πειραματιζομαι... λιγο πιο απλα ειναι η "σηκωμαρα-ανωρθωση-κ--λα..." κλπ κλπ.. εν αναμονη λοιπον να τα πουμε στο 27.... μακαρι να μπορω! Καλη σας μερα!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλημέρα!αν έκανες εμένα add με το myswetest καπως ετσι σε εχω κανει add αλλα δε σε εμφανιζει πουθενα για καποιον λογο. γραψε εδω ή σε μήνυμα το msn σου και κανονίζουμε.

 

επειδή δεν έχω ιδέα που είναι η σταμάτα πρέπει να τσεκάρω πρώτα να δω σε χάρτη και θα σου πώ αλλά για να μη το ξέρω μαλλον είμαστε μακρυα.

 

τα κανάλια γενικά είναι άδεια δε μπαίνει κόσμος εδώ απο αθήνα . και εγώ απο εξωτερικό ακούω. μίλα μου msn και κανονίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

καλές συνομιλίες παιδιά. Ακόμα και να είχα cb, είμαι θεσ/νίκη.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Προσφατα αγορασα ενα midland alan 78 plus multi.

Κατ'αρχας θα μπορεσω να μιλησω με εσας μεσω της 27? αν πειτε το ναι,

πρεπει να μου πειτε και βημα βημα πως να σας βρω.

Δεν εχω ιδεα πως λειτουργει το εργαλειο αλλα να σας πω τι εχω ηδη κανει.

Αυτο το εχω στο αυτοκινητο. Εκανα ενα σκαναρισμα αλλα δε βρηκα τπτ μονο κατι γερμανικες ;! συνομιλιες.το μηχανημα εχει επιλογη AM, FM και squelch. Θα ηθελα να μου πειτε τι ειναι το squelch. εχω κεραια 1,5 μετρο τοποθετημενη στην οροφη του αυτοκινητου, οποτε συνολικο υψος περιπου 3μ ,25 εκ.

Μηπως επρεπε να ξυσω την κατω μερια της οροφης για να κανει γειωση οπως καπου διαβασα σε προηγουμενες σελιδες? το καλωδιο ειναι 5 μετρα. και βαλμενο σωστα. Συγνωμη για τη μεγαλη παραθεση ερωτησεων αλλα εχω ψηθει παρα πολυ. Επισης εκανα add στο msn μου τα δυο παλικαρια που κοινοποιουν το mail τους εδω στο forum κ επλιζω να με βοηθησουν. Καθε προταση ευπροσδεκτη μιας και δεν γνωριζω σχεδον τπτ απο C.B. Και για σε οποιον προξενηθει η απορια... Καλα ρε μεγαλε γιατι το αγορασες τοτε? ε η απαντηση ειναι πως εχω μια μανια με ηλεκτρονικα χωρις να τα εχω σπουδασει και γενικοτερα πειραματιζομαι... λιγο πιο απλα ειναι η "σηκωμαρα-ανωρθωση-κ--λα..." κλπ κλπ.. εν αναμονη λοιπον να τα πουμε στο 27.... μακαρι να μπορω! Καλη σας μερα!

 

to pan einai h kalh giwsh kai mia kerea panw apo 1,4 m ypsos kai to kalodio na einai :5,5 h 11 h 22 metra

ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΕΙΝΑΙ ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Link to comment
Share on other sites

Λεπόν, αρθρον 1ον:

Σταθμός αν δεν έχει ήδη γίνει μπορεί να γίνει....

μπορώ να δωσω ένα χεράκι ίσως και δύο και να τον σηκώσω όπως επίσης μπορώ να τον επνδύσω με μουσικές λόγω επαγγελματος(DJ).

 

Εγώ ήδη έχω εναν που θα πουλευει 24 ώρες το 24ωρο οπότε δεν μου είναι βεβαια και τίποτα να γίνει αυτός ο σταθμος του φόρουμ...

 

 

Το θέτω ως ίδεα... δεν ξερω... ίσως γίνει κάτι καλό...

 

Οσο για το 27 και τη σιμπομανία εγω θα είμαι ολη μέρα μέσα στο 27 και θα μιλάω από Μεταμόρφωση κάποιες φορές και κάποιες από Νεα Ιωνία. Βρίσκεται κανείς κοντά?

Εγώ έχω ένα maxon με 25ποντη κεραία πρέπει να είναι 4W -αν θυμαμαι καλά- λέτε να πιάνω κανέναν?

 

Επίσης αυτό που θα ήταν αρκετά καλό, για στιγμιαία υποστήριξη σε οτιδήποτε, είναι να γίνει ένα ανοικτό, προς όλους, καναλι στο team speak. Δεν θα είναι απαραίτητο να είναι μόνο για αυτό το σκοπό μπορεί να χρησιμοποιηθεί απλά για πολλαπλη επικοινωνία όπως το σιμπί.

ttp://taktak.gr ---------- my online radio station!
Link to comment
Share on other sites

Λεπόν, αρθρον 1ον:

Σταθμός αν δεν έχει ήδη γίνει μπορεί να γίνει....

μπορώ να δωσω ένα χεράκι ίσως και δύο και να τον σηκώσω όπως επίσης μπορώ να τον επνδύσω με μουσικές λόγω επαγγελματος(DJ).

 

Εγώ ήδη έχω εναν που θα δουλευει 24 ώρες το 24ωρο οπότε δεν μου είναι βεβαια και τίποτα να γίνει αυτός ο σταθμος του φόρουμ...

 

 

Το θέτω ως ίδεα... δεν ξερω... ίσως γίνει κάτι καλό...

 

Οσο για το 27 και τη σιμπομανία εγω θα είμαι ολη μέρα μέσα στο 27 και θα εκπέμπω από Μεταμόρφωση κάποιες φορές και κάποιες από Νεα Ιωνία. Βρίσκεται κανείς κοντά?

Εγώ έχω ένα maxon με 25ποντη κεραία πρέπει να είναι 4W -αν θυμαμαι καλά- λέτε να πιάνω κανέναν?

 

Επίσης αυτό που θα ήταν αρκετά καλό, για στιγμιαία υποστήριξη σε οτιδήποτε, είναι να γίνει ένα ανοικτό, προς όλους, καναλι στο team speak. Δεν θα είναι απαραίτητο να είναι μόνο για αυτό το σκοπό μπορεί να χρησιμοποιηθεί απλά για πολλαπλη επικοινωνία όπως το σιμπί.

ttp://taktak.gr ---------- my online radio station!
Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα καλα είναι αλλα με 25 ποντους κεραια δε σε βλεπω να βγαινεις με αξιωσεις... εδω θα ειμαι σήμερα και εγω καναλι 27 ΑΜ περιμενω να ακουσω κανεναν... υποψην μενω βαρκιζα μας χωριζει ο ορεινος ογκος του υμητου οποτε δυσκολα να τα πουμε!
Link to comment
Share on other sites

το cbaki μου είναι φορητό σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες οπότε δεν θα είχε και τίποτα της προκοπής φορέσει η μαμά του.

 

Τώρα πάω να δώ τίποτα να του φορέσω για καλύτερη λήψη. Λες να βρώ τίποτα?

Ο σταθμος που έλεγα είναι ανεβασμενος στο web...

ttp://taktak.gr ---------- my online radio station!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...