Jump to content

Συνταγές μαγειρικής


valerio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πατάτες Με Μανιτάρια

 

Υλικά:

* 1 κιλό πατάτες

* 1/2 κιλό μανιτάρια

* 200 γρ. βούτυρο

* 3 κούπες τριμμένη γραβιέρα

* 4 αυγά σφιχτά κομμένα σε ροδέλες

* 1 κούπα γάλα ή κρέμα γάλακτος

* 2 κουταλιές αλεύρι

* Αλάτι

* Πιπέρι

 

 

 

 

Ετοιμασία:

Βράζουμε τις πατάτες σε αλατισμένο νερό, τις καθαρίζουμε και μόλις κρυώσουν λίγο τις κόβουμε σε φέτες.

Μέχρι να γίνουν οι πατάτες βράζουμε σε άλλη κατσαρόλα (βάζουμε και αλάτι) τα μανιτάρια και μόλις γίνουν τα κόβουμε σε ροδέλες και τα σοτάρουμε με το μισό βούτυρο.

Μόλις σοταριστούν ρίχνουμε το αλεύρι και το γάλα, ανακατεύουμε και προσθέτουμε την γραβιέρα.

Βουτυρώνουμε ένα ταψί, στρώνουμε τις πατάτες, τις αλατοπιπερώνουμε και από πάνω βάζουμε τις φέτες των αυγών. Σκεπάζουμε τα αυγά με τα μανιτάρια, βάζουμε από πάνω το υπόλοιπο βούτυρο κομμένο σε κομματάκια, πασπαλίζουμε με λίγη γραβιέρα και

ψήνουμε για 25 λεπτά περίπου στους 200°C.

 

 

Κολαση λεμε! :happy::cool:;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 226
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

απλό, εύκολο, γρήγορο, καθόλου μπελαλίδικο και πεντανόστιμο!

μπράβο sofi-k

Thanks! Ειναι λιγο μπελαλιδικο γιατι βραζεις αυγα, πατατες και σαλτσα μανιταριων σε 3 διαφορετικα σκευη αλλα σαν διαδικασια ειναι simple.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπριζόλες Χοιρινές Με Μανιτάρια

 

Υλικά:

* 8 χοιρινές μπριζόλες

* 1/2 κιλό πατάτες στρογγυλές μικρές

* 1/2 κιλό κρεμμυδάκια για στιφάδο

* 100 γρ. πράσινες ελιές κομμένες στην μέση

* 150 γρ. βούτυρο

* 200 γρ. μανιτάρια σε φέτες

* 1/2 κιλό ντομάτες τριμμένες

* 150 γρ. κεφαλογραβιέρα κομμένη σε μικρούς κύβους

* 1 ποτήρι κρασί(μαυροδάφνη κατά προτίμηση)

* Λίγο θυμάρι

* Λάδι για τηγάνισμα

* Αλάτι

* Πιπέρι

 

 

 

Ετοιμασία:

Πλένουμε τις μπριζόλες, τις αφήνουμε να στραγγίσουν, τις σοτάρουμε σε ένα τηγάνι με το βούτυρο και τις στρώνουμε σε ένα ταψί.

Καθαρίζουμε τις πατάτες και τα κρεμμύδια, τα τηγανίζουμε ελαφρά και τα βάζουμε πάνω από τις μπριζόλες.

Ανακατεύουμε τα μανιτάρια, τις ελιές, το τυρί, το θυμάρι, το αλάτι και το πιπέρι και τα ρίχνουμε πάνω από τις πατάτες και τα κρεμμύδια.

Στο τηγάνι που σοτάραμε τις μπριζόλες ρίχνουμε το κρασί και τις ντομάτες, αφήνουμε να βράσουν για λίγα λεπτά και ρίχνουμε την σάλτσα μας στο ταψί.

Σκεπάζουμε το φαγητό μας με αλουμινόχαρτο και ψήνουμε για 1- 1/2 ώρα περίπου σε μέτριο φούρνο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το κοκκινιστό κοφτό μακαρονάκι πως το φτιαχνετε παιδια?

Ευχαριστω.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

o πιο ευκολος τροπος ειναι να κανεις χωριστα τα μακαρονακια,να μη τα βουτυρωσεις..χωριστα το κρεας και στο τελος απλα να τα ανακατεψεις και να τα ψησεις μαζι για 5 λεπτακια
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ειναι πιο υγιεινο ετσι...

εγω απλα θα ελεγα οχι 5' αλλα 15'..για να παρει ουσια το μακαρονακι...

απλα προσεξε λιγο τη σαλτσα να καλυπτει το μακαρονι και το κρεας για να μη "ξεραθει".

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θα αναστήσω το θέμα καθώς έκανα πατάτα πριν και δημιούργησα ενα νεο ενω υπήρχε κατι σχετικό. Ψαχνω εδω και καιρο τρόπο να φτιάξω την σος που χρησιμοποιούν στα Mcdonad's. Εχω βρει την αυθεντική (όπως λενε) συνταγή ομως το να βρω τα υλικά (μετάφραση-ευρεση) είναι καπως δύσκολο.

 

Παραθέτω την συνταγή. Δίπλα ακριβώς θα μεταφράζω ή θα ρωτάω :p

 

1/4 cup KRAFT Miracle Whip - 1/4 της κούπας ΤΙ; που θα το βρω αυτο το Miracle Whip. Απ' οσο εχω ψαξει δεν υπάρχει στην αγορά. καμια πληροφορία;

1/4 cup mayonnaise - 1/4 της κούπας μαγιονέζα (οκ, φαντάζομαι κανονικη μαγιονέζα)

2 Tablespoons,heaping, WISHBONE deluxe french salad dressing (the orange stuff) - 2 κουταλιές της σούπας απο αυτό (Ευχαριστώ τον DesertSMisSRaiN που με βοήθησε να το βρω)

1/2 Tablespoon HEINZ sweet relish - 1/2 κουταλιά της σούπας απο επίσης κατι που δεν μπορω να βρω

2 teaspooons, heaping, VLASIC dill pickle relish (Heinz dill relish also works) - 2 κουταλάκια του γλικού απο ΕΠΙΣΗΣ κατι που δεν μπορώ να βρω :worry:

1 teaspoon sugar - 1 κουταλάκι ζάχαρη

1 teaspoon dried, minced onion - 1 κουταλάκι αποξηραμένα κρεμύδια (πώς το κανω αυτο; )

1 teaspoon white vinegar - 1 κουταλάκι λευκο κρασι ( ότι να νε;;;; )

1 teaspoon ketchup - 1 κουταλάκι κετσαπ (γλυκιά; απαλή; καμια πληροφορία; )

1/8 teaspoon salt - 1/8 κουταλιού αλάτι

 

:)

Edited by Cosmakos88
Link to comment
Share on other sites

Θα αναστήσω το θέμα καθώς έκανα πατάτα πριν και δημιούργησα ενα νεο ενω υπήρχε κατι σχετικό. Ψαχνω εδω και καιρο τρόπο να φτιάξω την σος που χρησιμοποιούν στα Mcdonad's. Εχω βρει την αυθεντική (όπως λενε) συνταγή ομως το να βρω τα υλικά (μετάφραση-ευρεση) είναι καπως δύσκολο.

 

Παραθέτω την συνταγή. Δίπλα ακριβώς θα μεταφράζω ή θα ρωτάω :p

 

1/4 cup KRAFT Miracle Whip - 1/4 της κούπας ΤΙ; που θα το βρω αυτο το Miracle Whip. Απ' οσο εχω ψαξει δεν υπάρχει στην αγορά. καμια πληροφορία;

1/4 cup mayonnaise - 1/4 της κούπας μαγιονέζα (οκ, φαντάζομαι κανονικη μαγιονέζα)

2 Tablespoons,heaping, WISHBONE deluxe french salad dressing (the orange stuff) - 2 κουταλιές της σούπας απο αυτό (Ευχαριστώ τον DesertSMisSRaiN που με βοήθησε να το βρω)

1/2 Tablespoon HEINZ sweet relish - 1/2 κουταλιά της σούπας απο επίσης κατι που δεν μπορω να βρω

2 teaspooons, heaping, VLASIC dill pickle relish (Heinz dill relish also works) - 2 κουταλάκια του γλικού απο ΕΠΙΣΗΣ κατι που δεν μπορώ να βρω :worry:

1 teaspoon sugar - 1 κουταλάκι ζάχαρη

1 teaspoon dried, minced onion - 1 κουταλάκι αποξηραμένα κρεμύδια (πώς το κανω αυτο; )

1 teaspoon white vinegar - 1 κουταλάκι λευκο κρασι ( ότι να νε;;;; )

1 teaspoon ketchup - 1 κουταλάκι κετσαπ (γλυκιά; απαλή; καμια πληροφορία; )

1/8 teaspoon salt - 1/8 κουταλιού αλάτι

 

:)

το πρώτο είναι είδος μαγιονέζας, δεν ξέρω αν υπάρχει στην Ελλάδα, πάντως δεν χρειάζεται να ακολουθείς κατά γράμμα την συνταγή, δηλαδή μπορείς να πάρεις μια πικάντικη μαγιονέζα και μια απλή, γιατί τα δυο πρώτα στάδια αυτά είναι.

το 4 είναι μπαχαρικά μέσα σε ζωμό,το ίδιο ακριβός δεν νομίζω να το βρεις στην Ελλάδα, αλλά υπάρχουν πολλά όμοια στο εμπόριο.

το 5 είναι σαλάτα (όπως λέει τουρσί άνηθο κοκ) αυτή με τίποτα δεν την βρίσκεις Ελλάδα, αλλά υπάρχουν άλλες αντίστοιχες.

τα κρεμμύδια τα ψιλοκόβεις και τα λιώνεις όσο γίνεται.

αν πάντως θες μπορείς να πας στο macro και να πάρεις αν εχει κάτι από τα παραπάνω, γιατί είναι από τα λίγα καταστήματα που φέρνει ξένα προϊόντα.

Link to comment
Share on other sites

το 4 είναι μπαχαρικά μέσα σε ζωμό,το ίδιο ακριβός δεν νομίζω να το βρεις στην Ελλάδα, αλλά υπάρχουν πολλά όμοια στο εμπόριο.

το 5 είναι σαλάτα (όπως λέει τουρσί άνηθο κοκ) αυτή με τίποτα δεν την βρίσκεις Ελλάδα, αλλά υπάρχουν άλλες αντίστοιχες.

 

Αυτα τα αντιστοιχα ειναι μεγαλο προβλημα. πως θα τα ζητησω; σαν μπαχαρικα μεσα σε ζωμο; θα γελανε μαζι μου. γενικα το makro που ειπες εχει αρκετα μεγαλη ποικιλία αλλα και παλι δυσκολο να τα βρω εκει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα αντιστοιχα ειναι μεγαλο προβλημα. πως θα τα ζητησω; σαν μπαχαρικα μεσα σε ζωμο; θα γελανε μαζι μου. γενικα το makro που ειπες εχει αρκετα μεγαλη ποικιλία αλλα και παλι δυσκολο να τα βρω εκει μεσα.

 

μπορείς να πάρεις μπαχαρικά οτιδήποτε μέσα σε βάζο με νερό ή ζωμό,

τα έχουν έτυμα στα supermarket σε βάζα.

σαλάτα ανάμικτη δεν ξέρω αν υπάρχει σε βάζο.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να πάρεις μπαχαρικά οτιδήποτε μέσα σε βάζο με νερό ή ζωμό,

τα έχουν έτυμα στα supermarket σε βάζα.

σαλάτα ανάμικτη δεν ξέρω αν υπάρχει σε βάζο.

 

οκ. σχετικα με τα κρεμμυδια... απλα θα τα ψιλοκοψω και ειναι οκ; οτιδηποτε κρεμμυδι δλδ;

 

Ασχετο: τι ειδους μουσταρδα βαζουν στα burgers? εχω δοκιμασει αρκετες αλλα δεν μπορω να βρω. παντα ειναι πικρες-ξινες :s

Link to comment
Share on other sites

οκ. σχετικα με τα κρεμμυδια... απλα θα τα ψιλοκοψω και ειναι οκ; οτιδηποτε κρεμμυδι δλδ;

 

Ασχετο: τι ειδους μουσταρδα βαζουν στα burgers? εχω δοκιμασει αρκετες αλλα δεν μπορω να βρω. παντα ειναι πικρες-ξινες :s

 

ναι θα τα ψιλοκόψεις θα τα ρίξεις στο τηγάνι να σιγοκαίνε αφού πρώτα βάλεις λίγο βούτυρο ή λίγο λάδι ίσα ίσα να μην κολλήσουν. αν θες από πάνω τους βάλε και αλάτι πιπέρι ή άλλα μπαχαρικά.

Link to comment
Share on other sites

ναι θα τα ψιλοκόψεις θα τα ρίξεις στο τηγάνι να σιγοκαίνε αφού πρώτα βάλεις λίγο βούτυρο ή λίγο λάδι ίσα ίσα να μην κολλήσουν. αν θες από πάνω τους βάλε και αλάτι πιπέρι ή άλλα μπαχαρικά.

 

Oh.. ok.. :thanks:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Φοβερα νοστιμο ορεκτικο και ευκολακι:

http://oreksinaxeis.blogspot.com/2009/11/portobello-la-creme.html

Θα το κατασπαραξετε σε δευτερολεπτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φοβερα νοστιμο ορεκτικο και ευκολακι:

http://oreksinaxeis.blogspot.com/2009/11/portobello-la-creme.html

Θα το κατασπαραξετε σε δευτερολεπτα.

...και 3000 θερμίδες το κομμάτι:p

 

Φαίνεται τέλειο:food:

 

 

Για τους λάτρεις των cheesecake το αυθεντικό cheesecake Νέας Υόρκης:)

 

http://greekcook.gr/syntages/new_york_cheesecake

Link to comment
Share on other sites

Συνταγή Νο 1. Απλές μπριζόλες με μανιτάρια. - link -

Συνταγή Νο 2. Μπριζόλες με πέννες και Σως ροκφόρ. - link -

Συνταγή Νο 3. Εύκολο ψωμί. - link -

Συνταγή Νο 4. Σουφλέ με λαζάνια. - link -

Συνταγή Νο 5. Γλυκό - Η τάρτα της Χιονάτης. - link -

Συνταγή Νο 6. Παραδοσιακά μικρά τυροπιτάκια. - link -

 

Κάντε subscribe να μη χάσετε τις επόμενες συνταγές. :-)

Edited by vampyre
Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Na προσθεσω και γω μια ευκολη συνταγη που τη φτιαχνω αρκετα συχνα με διαφορες παραλλαγες...

 

Μπουριτος με κοτοπουλο και λαχανικα

 

 

 

Vampyre th synταγη μπριζολες με πεννες και σως ροκφορ την εχω κανει..απο σενα την ειχα δει..πολυ ωραια!

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Na προσθεσω και γω μια ευκολη συνταγη που τη φτιαχνω αρκετα συχνα με διαφορες παραλλαγες...

 

Μπουριτος με κοτοπουλο και λαχανικα

 

Την κράτησα και θα τη δοκιμάσω. Θενξ. :)

 

 

Vampyre th synταγη μπριζολες με πεννες και σως ροκφορ την εχω κανει..απο σενα την ειχα δει..πολυ ωραια!

 

:) Nice

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Έχετε να μου προτείνετε κάποια αξιόλογα site με εύκολες συνταγές για πραγματικά νόστιμα σπιτικά φαγητά;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να μου προτείνετε κάποια αξιόλογα site με εύκολες συνταγές για πραγματικά νόστιμα σπιτικά φαγητά;

http://greekcook.gr/

Έχει και πολλές συνταγές για φοιτητές και υπάρχει και εφαρμογή στο iphone απ'ότι ξέρω:)

Link to comment
Share on other sites

Thanks φίλε zafo.

Καλές περιγραφές έχει για την εκτέλεση των συνταγών, πιστεύω θα να τα καταφέρω :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
http://greekcook.gr/

Έχει και πολλές συνταγές για φοιτητές και υπάρχει και εφαρμογή στο iphone απ'ότι ξέρω:)

 

 

Συνταγούλης

Συνταγές της παρέας

Greek Masa

Love Cooking

Μπαχαρικά Captain's

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...