Jump to content

DVD-RW


marvin
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να κάνω μια ερώτηση που ίσως ακουστεί λίγο χαζή: όλα τα DVD-RW γράφουν/διαβάζουν και CD-R? Μάλλον θα αγοράσω ένα desktop PC από τη DELL και το DVD-RW είναι μια επιλογή που θέλω αλλά χωρίς να χάσω τη δυνατότητα να γράφω audio cds. Δεύτερο οπτικό drive δε θα μπεί, λόγω του μικρού μεγέθους της κεντρικής μονάδας.

 

Ας με διαφωτίσει κάποιος παρακαλώ. :stupid:

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ. Και εγώ αυτό ήξερα αλλά είδα κάτι περίεργα στο site της DELL.

Αν θέλει κάποιος mod μπορεί να κλειδώσει το τόπικ.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το πρόλαβα ακόμα ανοικτό, να ρωτήσω κι εγώ :p Θα πάρω νέο DVDRW. Ποιό μου προτείνετε; Έχω διαβάσει πολλά στο internet για το LG. Αντιθέτως για το NEC οι πληροφορίες/reviews είναι λιγότερες.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το πρόλαβα ακόμα ανοικτό, να ρωτήσω κι εγώ :p Θα πάρω νέο DVDRW. Ποιό μου προτείνετε; Έχω διαβάσει πολλά στο internet για το LG. Αντιθέτως για το NEC οι πληροφορίες/reviews είναι λιγότερες.

 

:O Δεν το εννοούσα έτσι. :D

 

Για τα NEC (την οικογένεια 3500-3540) έχω ακούσει τα καλύτερα. Για τα LG δεν ξέρω.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω το NEC 3520 και είναι καλός εγγραφέας, αλλά δεν διαβάζει καλά. Πχ νοικιάζω γρατζουνισμένο DVD και προσπαθώ να το δω στη "φέτα" και κολλάει (το αναγνωρίζει όμως). Το βάζω να το γράψω στο NEC και δεν το αναγνωρίζει καν!!! (φέτα να διαβάζει καλύτερα από το DVD του PC!!!)... Το βάζω στο Laptop του πατέρα μου και καταφέρνω να το αντιγράψω στο δίσκο. Μετά το έγραψα με το NEC. Προσωπικά αν ήταν να αγοράσω DVD-RW θα κοιτούσα κανα PIONEER... Απλά κορυφαία (είχα 2 και το ξέρω, το 108 και το Α07)
Link to comment
Share on other sites

κι εγω εχω ενα nec και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.και καλο και φτηνο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι έχω δοκιμάσει πολλές μάρκες, μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι η Plextor είναι με διαφορά η πιο αξιόπιστη και ποιοτική. Δυστυχώς τα recorders της είναι αρκετά πιο ακριβά από τα υπόλοιπα αλλά αν τα βρείτε σε καλή τιμή αξίζουν. Ενα NEC που είχα δοκιμάσει είχε πολλά προβλήματα με την θερμοκρασία σ'ένα media center κουτί.

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

NEC με τα χίλια! Ξεκίνησα πρίν 2 χρόνια με NEC dvd-rw (2500Α) και συνεχίζω ακάθεκτος και με αυτό (στο παλιό PC) και με ένα 3520. Όλα τέλεια :D
Link to comment
Share on other sites

Για εγγραφή και εγώ προτεινω Nec .Εχω το 2500 και το 3500 και είμαι απολυτα ευχαριστημένος.Για ανάγνωση αστο καλύτερα όπως είπανε και οι προλαλήσαντες
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Έχω το NEC 3540Α το οποίο βρίσκω πολύ καλό και είναι πολύ σημαντικό αυτό καθώς εργάζομαι με αρχεία τα οποία απαιτούν συχνά backup και μεγάλη αξιοπιστία. Αν δεν έπαιρνα αυτό θα έπαιρνα Lite-On με τα Recorders της οποίας έχω άριστες εμπειρίες.
Link to comment
Share on other sites

Της σείράς είναι και τα LG, μην λέμε υπερβολές. Και αυτά χαλάνε και καίνε δισκάκια.
Link to comment
Share on other sites

Της σείράς είναι και τα LG, μην λέμε υπερβολές. Και αυτά χαλάνε και καίνε δισκάκια.

Καίνε δισκάκια; Έχω να κάψω δισκάκι από τότε που είχα CD-RW. Ούτε με τα 2 Pioneer αλλά ούτε με το NEC δεν έχω κάψει δισκάκι (μόνο μια φορά που crashαρε το PC, άρα δεν ήταν πρόβλημα του αντιγραφέα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι "ειδικοί" μου προτείναν το φθηνότερο και πολύ καλό NEC 3540 και το τσίμπησα. Μπορώ να πω πως είμαι πού ευχαριστημένος, το έχω λυώσει και αυτό.....κιχ :X

 

Άψογο value for money

Link to comment
Share on other sites

Από reviews στο internet κατέληξα στο συμπέρασμα ότι πολλοί έχουν πρόβλημα με το NEC σαν reader. Τώρα βέβαια αν δε το δοκιμάσω, ό,τι και να διαβάζω είναι αοριστίες. Κάποιος από εσάς έχει παρόμοια προβλήματα;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Από reviews στο internet κατέληξα στο συμπέρασμα ότι πολλοί έχουν πρόβλημα με το NEC σαν reader. Τώρα βέβαια αν δε το δοκιμάσω, ό,τι και να διαβάζω είναι αοριστίες. Κάποιος από εσάς έχει παρόμοια προβλήματα;

 

 

Και εγω φιλε μου ακουω κατα καιρους διαφορα ειδικα για τα Nec... οτι εχουν γουστα στο τι DVD θα τα βαλεις να καψουνε, στο τι θα διαβασουνε και αλλα τετοια ομορφα.

 

Η αληθεια ειναι ομως οτι εγω πηρα το 3540... του πεταξα μεσα απο μουφο-DVD, Sentinel, Princo, Verbatim, SKC και πολλα πολλα αλλα και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα. Τωρα γιατι λεγονται τα διαφορα δεν ξερω...

 

Οσον αφορα το reader... εδω μπορω να πω πως εχω τελειως διαφορετικη αποψη. Την ιδια στιγμη που ενα LG DVD-ROM και ενα 4x TEAC DVD-Rec μου βγαζουν λαθη στο διαβασμα απο ταινιες... το Nec με αφησε αφωνο... γιατι τα λαθη τα διαβαζε μια χαρα... Επεδειξε πολυ καλη αντοχη στο διαβασμα φθαρμενων DVD.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Στα χαρακτηριστικά ενός DVDRW (LG 4163) αναφέρει "Cannot be used to measure CD/DVD media". Τι σημαίνει αυτό;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Στα χαρακτηριστικά ενός DVDRW (LG 4163) αναφέρει "Cannot be used to measure CD/DVD media". Τι σημαίνει αυτό;

 

Δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν οδηγό αναφοράς για σύγκριση media με άλλα drives (νομικές βλακείες στα πλαίσια του ανταγωνισμού που καταστρατηγείται έτσι και αλλιώς από τα συγκριτικά review κλπ) ,αλλά και λόγω ότι με μια αναβάθμιση firmware αλλάζουν πολλά. (και εδώ καλύτερα είναι να ψάξει κανείς τι "παίζει" από ποιότητα εγγραφής με τα ανεπίσημα firmware,προτού αγοράσει drive-Σίγουρα θ'αλλάξει γνώμη για πολλά !)

Link to comment
Share on other sites

εχω βρει 3 DVD-RW πιθανα προς αγορα, το samsung H552B ,το LG 4163 και το ΝEC 3540. Με ενδιαφερει να γραφουν και να διαβαζουν, οχι απαραιτητα σε μεγαλες ταχυτητες αλλα να μην 'κολλανε'.Τι προτεινετε απο αυτα;
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Το ποιό φθηνό, κοινώς το NEC. Εγώ το πήρα εδώ και δύο βδομάδες και έχει δεινοπαθήσει. Έχω γράψει καμιά 50 DVD και δεν έχει βγάλει κιχ. Άψογο.
Link to comment
Share on other sites

Το πιο φτηνό βέβαια είναι το Samsung (38,00 στο Πλαίσιο) αλλά δεν έχω ακούσει τίποτα γιαυτό.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...