Jump to content

Honor GS Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
  • HONOR Watch GS Pro

    Charcoal Black

Βασικά χαρακτηριστικά
  • Διάρκεια μπαταρίας 25 ημερών1
  • 100ωρες διάρκεια ζωής μπαταρίας1
  • 14 στρατιωτικού επιπέδου δοκιμασίες MIL-STD-810G2
  • GPS Route Back
  • 100+ τρόποι προπόνησης

 

  • Οθόνη
  • Διαστάσεις
HONOR Watch GS Pro

Στρογγυλή οθόνη 1,39 ιντσών AMOLED

Οθόνη αφής πλήρους οθόνης

454 x 454 pixel σε 326 PPI

Animated outdoor watch faces

Ύψος: 48mm

Πλάτος: 48 mm

Βάρος: 45,5g (χωρίς το λουράκι)

HONOR Watch GS Pro
Χαρακτηριστικά
  • Ανθεκτική σχεδίαση

    14 στρατιωτικού επιπέδου δοκιμασίες MIL-STD-810G2

    Κουμπιά από ανοξείδωτο ατσάλι

    Personalisable outdoor watch faces

  • Χαρακτηριστικά για εξωτερικό περιβάλλον

    Λειτουργία σκι

    100+ τρόποι προπόνησης

    GPS Route Back

    Ουράνια δεδομένα και ειδοποιήσεις άσχημων καιρικών συνθηκών

    Βαρόμετρο και πυξίδα υψόμετρου

  • Παρακολούθηση Υγείας

    Παρακολούθηση καρδιακού ρυθμού

    Παρακολούθηση SpO2

    Παρακολούθηση ύπνου / στρες

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο για το την δημιουργία του θέματος.

Λοιπόν είχα το πολύ καλό Honor magic 2(αγορά 9ος/2020) με το καφέ δερμάτινο λουράκι και με το που είδα το  Honor Gs Pro σε προπαραγγελία και τα χαρακτηριστικά του, δεν άντεξα και το πήρα πριν ακόμη έρθει Ελλάδα, περίπου 20 μέρες πριν αρχίσουν επίσημα οι πωλήσεις.

Το έφερα από ΑΜΑΖΟΝ ,με τιμή 192€ και στην Ελλάδα κόστιζε 279€.

Θα κρατούσα και το πανέμορφο Honor magic 2 ,αλλά ήταν υπερβολή και επειδή "καθόταν" το έδωσα. Το Honor Gs Pro με κέρδισε γιατί είχε κάτι παραπάνω από το magic , όπως ειδοποιήσεις έντονων καιρικών φαινομένων και το βασικότερο από όλα είναι GPS Route Back . Δηλαδή με το που κατεβαίνω από το αμάξι, ενεργοποιώ μια δραστηριότητα ας πούμε πεζοπορία και γίνεται καταγραφή της διαδρομής που κάνω. Μόλις τελειώσω την δραστηριότητά μου και έχω αποπροσανατολιστεί λόγω ομίχλης ή έχω ξεχάσει την αρχική μου θέση, πατώντας διαδρομή επιστροφής(route back), όσο και να παρεκκλίνεις της πορείας σου, αυτό θα σε οδηγήσει στο αμάξι ή στο αρχικό σου σημείο. Πολύ χρήσιμο αυτό, για όσους ασχολούνται με βουνό κλπ...

Μέχρι σήμερα είμαι πολύ ευχαριστημένος, άψογο σε όλα του. Το μόνο που έχω παρατηρήσει, είναι ότι δεν έχει πάρει ποτέ ενημέρωση, είναι στην 10.1.3.52 και επικοινώνησα με την HONOR και με την HUAWEI Ελλάς, γιατί τώρα είναι δυο ξεχωριστές εταιρίες και μου είπαν ότι θα πάρει ενημέρωση μαζί με το Huawei gt 2 pro...

Εν αναμονή λοιπόν κάποιας μελλοντικής ενημέρωσης , μήπως δώσουν περισσότερες από 10 αγαπημένες επαφές που είναι τώρα και σε οτιδήποτε άλλο νέο......

 

1631871384322.jpg

1631871384345.jpg

Edited by diamantis_69
Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, diamantis_69 said:

Πολλά μπράβο για το την δημιουργία του θέματος.

Λοιπόν είχα το πολύ καλό Honor magic 2(αγορά 9ος/2020) με το καφέ δερμάτινο λουράκι και με το που είδα το  Honor Gs Pro σε προπαραγγελία και τα χαρακτηριστικά του, δεν άντεξα και το πήρα πριν ακόμη έρθει Ελλάδα, περίπου 20 μέρες πριν αρχίσουν επίσημα οι πωλήσεις.

Το έφερα από ΑΜΑΖΟΝ ,με τιμή 192€ και στην Ελλάδα κόστιζε 279€.

Θα κρατούσα και το πανέμορφο Honor magic 2 ,αλλά ήταν υπερβολή και επειδή "καθόταν" το έδωσα. Το Honor Gs Pro με κέρδισε γιατί είχε κάτι παραπάνω από το magic , όπως ειδοποιήσεις έντονων καιρικών φαινομένων και το βασικότερο από όλα είναι GPS Route Back . Δηλαδή με το που κατεβαίνω από το αμάξι, ενεργοποιώ μια δραστηριότητα ας πούμε πεζοπορία και γίνεται καταγραφή της διαδρομής που κάνω. Μόλις τελειώσω την δραστηριότητά μου και έχω αποπροσανατολιστεί λόγω ομίχλης ή έχω ξεχάσει την αρχική μου θέση, πατώντας διαδρομή επιστροφής(route back), όσο και να παρεκκλίνεις της πορείας σου, αυτό θα σε οδηγήσει στο αμάξι ή στο αρχικό σου σημείο. Πολύ χρήσιμο αυτό, για όσους ασχολούνται με βουνό κλπ...

Μέχρι σήμερα είμαι πολύ ευχαριστημένος, άψογο σε όλα του. Το μόνο που έχω παρατηρήσει, είναι ότι δεν έχει πάρει ποτέ ενημέρωση, είναι στην 10.1.3.52 και επικοινώνησα με την HONOR και με την HUAWEI Ελλάς, γιατί τώρα είναι δυο ξεχωριστές εταιρίες και μου είπαν ότι θα πάρει ενημέρωση μαζί με το Huawei gt 2 pro...

Εν αναμονή λοιπόν κάποιας μελλοντικής ενημέρωσης , μήπως δώσουν περισσότερες από 10 αγαπημένες επαφές που είναι τώρα και σε οτιδήποτε άλλο νέο......

 

1631871384322.jpg

1631871384345.jpg

Είχα την ίδια απορία κι εγώ με την ενημέρωση, οπότε οκ, ας το δούμε. Ας πω δύο λόγια και για τη δική μου εμπειρία. Το είχα πάρει κι εγώ αμέσως σχεδόν από Άμαζον λόγω κυρίως της μπαταρίας του και τόσους μήνες μετά δεν έχει χάσει τίποτα από αυτό το ατού του, βγάζω περίπου 20 ημέρες με όλα ανοιχτά από αισθητήρες συν αρκετές ειδοποιήσεις κ.λπ. και κανένα πρόβλημα με τη σύνδεση του με samsung κινητό. Είναι όμορφο, λειτουργεί σωστά, έχει καλές μετρήσεις στα λίγα που μπορώ να έχω εικόνα και έχουν προστεθεί εκατοντάδες watchfaces για όλες τις ορέξεις. Το εκτιμώ. Αυτό που όπως έχω πει και σε άλλα θέματα και με προβληματίζει με αυτό και τα huawei/honor γενικότερα είναι ότι το ρολόι είναι το ίδιο κάθε χρόνο με τις ίδιες παιδικές ασθένειες ας το πω έτσι. (οκ απ'όσο κατάλαβα φέτος η huawei έβγαλε το τριάρι που απέχει αλλά δεν έχω ασχοληθεί και ιδιαίτερα)

Δηλαδή πριν από αυτό είχα το gt2 και είναι πραγματικά το ίδιο ρολόι με αλλαγή σε πιο στιβαρή εμφάνιση και για μεγαλύτερους καρπούς και μεγαλύτερη μπαταρία (οι λόγοι που το πήρα άλλωστε). Βέβαια το γνωρίζεις όταν το παίρνεις αυτό, δεν περίμενα στην αρχή κάτι διαφορετικό πέρα απ'την εμφάνιση και τη μπαταρία. Έκαναν μία προσπάθεια να βάλουν κάποιες εφαρμογές -π.χ. έχουμε ένα calculator πλέον απευθείας απ'το ρολόι και δύο-τρία πράγματα ακόμη- αλλά μιλάμε για...βρεφικό επίπεδο, τουλάχιστον ακόμη. 

Επίσης δεν μπορείς να παραμετροποιήσεις τις λίστες μέσα στο μενού, να βγάλεις π.χ. πράγματα που δεν θες και δεν χρησιμοποιείς ποτέ ή να προσθέσεις shortcuts στην "κουρτίνα" κ.ο.κ.. Ευτυχώς με τα watchfaces που προανέφερα λύνονται κάποια από αυτά, ας πούμε έχω βρει ένα εγώ που έχει από μόνο του κάποια shortcuts για πράγματα εντός μενού. Δεν σου παρέχεται ουσιαστική ελευθερία δηλαδή από ένα smartwatch όπως θέλει να λέγεται ούτε κατά διάνοια σε σύγκριση με άλλες εταιρείες (αν και εντάξει ξέρουμε ότι στην ουσία είναι smartband με εμφάνιση ρολογιού). Και εν τέλει δύο-τρία πράγματα που είναι μάλλον βασικά για αρκετούς απ'όσα έχω δει σε φόρουμ, σε reddit κ.λπ., μετά από τόσα updates των ρολογιών της η honor/huawei δείχνει να μη δίνει σημασία καν. Θα πω δύο παραδείγματα που έχω δώσει και σε άλλα θέματα, απλώς για να υπάρχουν κι εδώ που είναι το δικό του.

α) Βρε χρυσοί μου άνθρωποι, εφ'όσον πουλάς κάτι ως πλήρως κατάλληλο μέσα στο νερό, ένα κλειδωματάκι να κάνουμε στο τσακ μπαμ δε μπορούσες να του βάλεις τόσα χρόνια κάπου; Δηλαδή έχω πάρει δύο φορές τουλάχιστον ανθρώπους τηλέφωνο επειδή μπήκε στο μενού λόγω των σταγόνων που έπεφταν, βρήκε πρόσφατη κλήση και ενώ εγώ έκανα μπάνιο, ακούω ξαφνικά φωνή δίπλα μου. Λέω μας έπιασαν τι είναι αυτό; Αναγκάζομαι πλέον όποτε το θυμάμαι να μπαίνω στο σύστημα και να πατάω απενεργοποίηση και -αν το θυμηθώ αμέσως κιόλας- να το ξανανοίξω όταν βγω.

β) Το μεγαλύτερο παράπονο μου. Δεν γίνεται να αποφασίζεις εσύ για εμένα ότι όταν κοιμάμαι δε θα μου στέλνεις δόνηση/ήχο στο ρολόι παρα μόνο καταχώρηση της ειδοποίησης, ώστε να την κάνω τι; Να ψάξω μετά το ρολόι να τη δω; Λες και δεν ανοίγουμε ούτως ή άλλως όλοι τα κινητά μας μετά το ξύπνημα. Είχα στο παρελθόν και xiaomi, και garmin, όλα σου έλεγαν αν θες ή δε θες ειδοποίηση όταν κοιμάσαι. Ναι είναι καλό φροντίζεις την υγεία μου, αλλά όχι να μου λες τι θέλω...

Εν κατακλείδι είναι ένα πλήρως λειτουργικό και όμορφο συστηματάκι, αλλά δεν σου δίνει ευχέρεια μεγαλύτερη των πολύ βασικών. Για πολλούς φυσικά αυτά που έχει είναι υπεραρκετά γι'αυτό και τα gt2 κ.λπ. έχουν γίνει best sellers, αλλά με τον καιρό μου φαίνεται κάπως άσχημο το να δίνεις ένα ίδιο ρολόι κάθε χρονιά με τις ίδιες ελλείψεις (φυσικά δεν είναι η μόνη που το κάνει). Ας δούμε τι έρχεται και στο μέλλον.

Edited by Leon_CP3

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα μονό όταν καλοκαιριάζει δηλαδή με μεγάλες θερμοκρασίες δεν μου δουλεύει η αυτόματη ρυθμίσει οθόνης μου το γυρνάει πάντα στο 3 όσες φορές και να το κάνω το ίδιο άλλα τον χειμώνα δουλεύει κανονικά τι μπορεί να έχει εννοείτε η Ηonor λέει ότι δεν έχει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 3 months later...

καλησπέρα μήπως έχει καταφέρει κάποιος αυτήν την αναβάθμιση γιατί κατεβάζω την εφαρμογή και και δεν την ανοίγει και αν ανοίξει μετά από πολλές προσπάθειες άπλα κολλάει

https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/update-honor-watch-gs-pro-to-11-0-4-20-updated/topicid-109038/

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 22/4/2023 at 4:07 ΜΜ, stelios.katrakazas said:

Καλησπέρα ξέρει κάποιος πως μπορώ να συνδέσω το ρολόι με το Xiaomi poco x5 pro???

θα κατεβάσεις την εφαρμογή HEALTH υγεία και μετά είναι εύκολο....

On 9/8/2023 at 2:48 ΜΜ, giannisnt said:

καλησπέρα μήπως έχει καταφέρει κάποιος αυτήν την αναβάθμιση γιατί κατεβάζω την εφαρμογή και και δεν την ανοίγει και αν ανοίξει μετά από πολλές προσπάθειες άπλα κολλάει

https://www.hihonor.com/global/club/topicdetail/update-honor-watch-gs-pro-to-11-0-4-20-updated/topicid-109038/

Ενδιαφέρον! τελικά δούλεψε;

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

On 8/2/2024 at 8:24 ΜΜ, giannisnt said:

ναι τα κατάφερα και δουλεύει 

 

Εγώ το έκανα με το που σε ρώτησα και δεν μου δούλεψε....δ3ν ξέρω τι πήγε στραβά. Και αναγκάστηκα και ξαναπέρασα το Huawei health από το store έκδοση 10.1.3.52, αλλά έχω ένα θέμα με τις ειδοποιήσεις..

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...