Jump to content

Samsung Galaxy Watch 4 / 4 classic


doganos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 minutes ago, snoof said:

Αφου μπηκε google pay (εβαλα στο κινητο μ κ πηρε κανονικά την καρτα της αλφα) μονο η αυτονομία του έμεινε να με προβληματίζει.. φφ ειμαι τσακ να παω να παρω αύριο το ασημί 

Σε αφήνει η Αλφα να την ορίσεις κυρια κάρτα για ασύρματες πληρωμές ? (εμένα η Εθνική όχι) μόνο με curve κάνω δουλειά.

Το ρολόι είχες μέχρι τώρα ? 

Edited by qosmio
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί αλλά από τις ρυθμίσεις στο ρολόι του NFC δεν μου έχει την επιλογή να το ρυθμίσω για ανέπαφη συναλλαγή.
Και πέρα από αυτό μου εξαφανίζει από το ρολόι την εφαρμογή του Gpay κάθε φορά που κλείνω το ρολόι και πρέπει να την ξανακατεβαζω.
Ίσως φταίει που έχω Ρομ Ινδονησίας στο τηλέφωνο και Αγγλίας στο ρολόι....

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί αλλά από τις ρυθμίσεις στο ρολόι του NFC δεν μου έχει την επιλογή να το ρυθμίσω για ανέπαφη συναλλαγή.
Και πέρα από αυτό μου εξαφανίζει από το ρολόι την εφαρμογή του Gpay κάθε φορά που κλείνω το ρολόι και πρέπει να την ξανακατεβαζω.
Ίσως φταίει που έχω Ρομ Ινδονησίας στο τηλέφωνο και Αγγλίας στο ρολόι....
Καλημέρα, το είχα βάλει το βράδυ για φόρτιση, το κοίταξα μόλις το φόρεσα και μου έκανε και μένα το ίδιο.
Το τηλέφωνο το έχω με csc Γερμανίας ενώ το ρολόι ελληνικό.

Περίεργο..
Δεν μου ζήτησε ομως ξανά εγκατάσταση πήγα στο play store και απλά έκανα enable.
Ίσως για λόγους ασφάλειας να απενεργοποιείται;

Επίσης στο μενού της εφαρμογής στο τηλέφωνο, έχει μία λίστα με τις συνεργαζόμενες τράπεζες και έχει την alpha bank
Οπότε η Άλφα bank το υποστηρίζει επίσημα

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε σε λίγο πάω να βάλω βενζίνη οπότε θα το προσπαθήσω και θα σας πω

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, qosmio said:

Σε αφήνει η Αλφα να την ορίσεις κυρια κάρτα για ασύρματες πληρωμές ? (εμένα η Εθνική όχι) μόνο με curve κάνω δουλειά.

Το ρολόι είχες μέχρι τώρα ? 

Στο κινητό το έκανα οπότε φαντάζομαι θα γίνεται κ στο ρολόι αφού βάλατε gpay,  εκεί η καρτα της αλφα μπήκε κατευθείαν.

 

1692130068_SmartSelect_20210908-092805_GooglePay.thumb.jpg.f69f073f0ea02a8c573920d5302564c2.jpg

SmartSelect_20210908-093730_Messages.thumb.jpg.45cf08fd325722755056fa854a5139ca.jpg

Τωρα εχω το  samsung active 2 οπου κάνω τη δουλειά μου με samsung pay κ  curve. Ειναι απίστευτα βολικό ειδικά οταν παω για περπατο-τρεξιμο να μην εχω μαζι μου πορτοφόλι κινητό 

Edited by snoof
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, doganos said:

Με ποιο κουμπι ανοιγει το gpay στο ρολοι;

εσυ πρέπει να το ορίσεις..

settings> advanced features > Customize Keys > και μετά επιλέγεις τι θα κάνει το Home Key ή το back key

Προσωπικά έχω βάλει το Home Key να ανοίγει το GPay με διπλό ταπ

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει gpay στην λιστα σε εμενα. Ενω το εχω εννοειται κανονικα και στο ρολοι και στο τηλεφωνο. Εχθες το εκανα αλλα δεν ξερω πως. Τωρα το κανω και βγαινει το SOS 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Just now, doganos said:

Δεν υπαρχει gpay στην λιστα σε εμενα. Ενω το εχω εννοειται κανονικα και στο ρολοι και στο τηλεφωνο. Εχθες το εκανα αλλα δεν ξερω πως. Τωρα το κανω και βγαινει το SOS 

Στις εφαρμογές του ρολογιού το βλέπεις ?

Αν το έβγαλες το βράδυ για φόρτιση, μπορει να θελει πάλι ενεργοποίηση απο το Play Store. Αναφέρθηκε λίγο πιο πάνω..

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, qosmio said:

Στις εφαρμογές του ρολογιού το βλέπεις ?

Αν το έβγαλες το βράδυ για φόρτιση, μπορει να θελει πάλι ενεργοποίηση απο το Play Store. Αναφέρθηκε λίγο πιο πάνω..

Σωστα, το ενεργοποιησα παλι (αλλο παλι και αυτο..). 

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, qosmio said:

Καλημέρα, το είχα βάλει το βράδυ για φόρτιση, το κοίταξα μόλις το φόρεσα και μου έκανε και μένα το ίδιο.
Το τηλέφωνο το έχω με csc Γερμανίας ενώ το ρολόι ελληνικό.

Περίεργο..
Δεν μου ζήτησε ομως ξανά εγκατάσταση πήγα στο play store και απλά έκανα enable.
Ίσως για λόγους ασφάλειας να απενεργοποιείται;

Επίσης στο μενού της εφαρμογής στο τηλέφωνο, έχει μία λίστα με τις συνεργαζόμενες τράπεζες και έχει την alpha bank
Οπότε η Άλφα bank το υποστηρίζει επίσημα

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Παρότι το φόραγα, απενεργοποιήθηκε και χάθηκε ξανά η εφαρμογή. Το Googlαρα και φαίνεται πως το έχουν αρκετοί το θέμα.

Anyway. Θα τη βρούμε την άκρη 🙂

Link to comment
Share on other sites

Και ναι μόλις έκανα την 1η μου πληρωμή με το ρολόι!
Πρέπει να ανοίξουμε την εφαρμογή στο ρολόι (εγώ το έχω κάνει να ανοίγει με διπλό ταπ του κεντρικού πλήκτρου) ,πλησιάζουμε το POS και μόλις νιώσουμε την δόνηση είμαστε κομπλέ!
Το έχω συνδέσει με την curve κάρτα μου.
Και θέλω να δω τώρα που ολοκληρώθηκε η 1η πληρωμή,αν θα εξαφανιστεί πάλι από το ρολόι η εφαρμογή google pay.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Θελω να πιστευω σε λιγες μερες θα βγει αναβαθμιση για να λυσει τα οποια θεματα υπαρχουν..

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

 

Και στο τηλεφωνο εξαφανιστηκε το gpay και το ξαναεβαλα με apk (πριν την εμφανιση στο play store)

Προφανως υπαρχει ενα θεμα με το gpay γενικα.....

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν εχει εξαφανιστεί απο το κινητο ακομα τουλαχιστον , πληροφοριακά δοκιμασα ολες τις καρτες των τραπεζων μονο η alpha υποστηρίζει ανεπαφες συναλαγες μεσω gpay αρα κ στο ρολοι,  οι υπόλοιπες περνάνε μονο για ονλινε αγορές 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, snoof said:
εμενα δεν εχει εξαφανιστεί απο το κινητο ακομα τουλαχιστον , πληροφοριακά δοκιμασα ολες τις καρτες των τραπεζων μονο η alpha υποστηρίζει ανεπαφες συναλαγες μεσω gpay αρα κ στο ρολοι,  οι υπόλοιπες περνάνε μονο για ονλινε αγορές 

Εγώ έκανα reset το ρολόι και στήσιμο πάλι κανονικά με χώρα Ελλάδα
clear cache και clear data από την εφαρμογή του κινητού
Ξανά εγκατάσταση στο ρολόι και login στου κινητού και μέχρι στιγμής δεν έχει βγει.
Θα ενημερώσω αργότερα σχετικά

Επίσης στο support της google αναφέρει τις συνεργαζόμενες για ασύρματες πληρωμές στην Ελλάδα.
Είναι και η UP Hellas που έχει την go for eat Mastercard και είναι διατακτικές παρόμοιες με τα ticket restaurant.
Όποιος την έχει μπορεί να βάλει και αυτή (εμείς την έχουμε εκεί που εργάζομαι οπότε είναι χρήσιμο)927b3cfc6a08e96228be4dd852903538.jpgb6e530179450f37b337f0b0a0326dcc1.jpg

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Edited by qosmio
Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό το έκανα οπότε φαντάζομαι θα γίνεται κ στο ρολόι αφού βάλατε gpay,  εκεί η καρτα της αλφα μπήκε κατευθείαν.
 
1692130068_SmartSelect_20210908-092805_GooglePay.thumb.jpg.f69f073f0ea02a8c573920d5302564c2.jpg
SmartSelect_20210908-093730_Messages.thumb.jpg.45cf08fd325722755056fa854a5139ca.jpg
Τωρα εχω το  samsung active 2 οπου κάνω τη δουλειά μου με samsung pay κ  curve. Ειναι απίστευτα βολικό ειδικά οταν παω για περπατο-τρεξιμο να μην εχω μαζι μου πορτοφόλι κινητό 
Πως ενεργοποιείς το samsung pay Ελλάδα; Έχω το galaxy watch και μέχρι να έρθω και εγώ στο 4αρι θα ήθελα να το δοκιμάσω.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται στο watch 3 γιατί έχει λειτουργικό Tizen.Πρεπει να φοράει το ρολόι wear os.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Σε samsung pay και active 2 αναφέρεται ο φίλος που έκανα την ερώτηση

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, vfragos said:

Πως ενεργοποιείς το samsung pay Ελλάδα; Έχω το galaxy watch και μέχρι να έρθω και εγώ στο 4αρι θα ήθελα να το δοκιμάσω.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

offtopic

Spoiler

αλλαξεις το csc του ρολογιου (το εκανα αμερικανικο)  ειναι  ευκολο αλλα περασανε σχεδον 2 χρονια κ δε θυμαμαι ακριβως τι εκανα λογικα ομως θα το βρεις σε κανα youtube.. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, qosmio said:

Εγώ έκανα reset το ρολόι και στήσιμο πάλι κανονικά με χώρα Ελλάδα
clear cache και clear data από την εφαρμογή του κινητού
Ξανά εγκατάσταση στο ρολόι και login στου κινητού και μέχρι στιγμής δεν έχει βγει.
Θα ενημερώσω αργότερα σχετικά emoji846.png
 

Τελικά μετά το reset του ρολογιού, clear cache & data της εφαρμογής του τηλεφωνου και ξανασετάρισμα δεν είχα ξανά θέμα με εξαφάνιση.   👍

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά το reset του ρολογιού, clear cache & data της εφαρμογής του τηλεφωνου και ξανασετάρισμα δεν είχα ξανά θέμα με εξαφάνιση.   
 
Από το πρωί που ξύπνησα το έστησα κι εγώ από την αρχή Ελληνικό,και μέχρι στιγμής δεν έχει εξαφανιστεί.
Του έκανα και μια επανεκκίνηση για να βεβαιωθώ κι όλα κομπλέ!

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει κανονικά το gpay στο ρολόι (watch 4 classic) και στην εφαρμογή έχω προσθέσει κανονικά την revolut. Όμως πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις του NFC και μετά πληρωμή μου γράφει > , ενώ στις αντίστοιχες ρυθμίσεις στο τηλέφωνο μπορείς να επιλέξεις για πληρωμή την υπηρεσία gpay.
Θα έχω πρόβλημα στις πληρωμες; Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει κανονικά το gpay στο ρολόι (watch 4 classic) και στην εφαρμογή έχω προσθέσει κανονικά την revolut. Όμως πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις του NFC και μετά πληρωμή μου γράφει > , ενώ στις αντίστοιχες ρυθμίσεις στο τηλέφωνο μπορείς να επιλέξεις για πληρωμή την υπηρεσία gpay.
Θα έχω πρόβλημα στις πληρωμες; Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Πρέπει να μπεις στην εφαρμογή του gpay,να διαλέξεις την κάρτα που θες να πληρώσεις και μετά πλησιάζεις το ρολόι στο POS.
Όταν θα δονήσει το ρολόι θα ξέρεις ότι το είδε κι αν έχει λεφτά η κάρτα θα πραγματοποιηθεί η ανέπαφη συναλλαγή.
Να έχεις το NFC ανοιχτό εννοείτε.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει Google Pay στο κινητό από τότε που ήρθε επίσημα το Google Pay στην Ελλάδα, έχοντας ανοίξει ένα τραπεζικό λογαριασμό από αυτούς που αναγνωρίζει επίσημα η Google στην Ελλάδα.

Στο κινητό δουλεύει σούπερ το Google Pay χωρίς κανένα πρόβλημα και επίσημα με ελληνική διεύθυνση.

Για το wear os ακόμα και τώρα στη σελίδα της Google γράφει πως δεν δουλεύει στην Ελλάδα. Στο screenshot φαίνονται ποιες χώρες το έχουν. Και είχα πιστέψει πως και το ρολόι δε θα δουλεύει.

Όμως κατέβασα την εφαρμογή Google Pay μέσα από το ρολόι, ακολουθησα τα βήματα και μου ζήτησε ξανά κάρτα και τα στοιχεία μου σα να μην είχα Google Pay στο κινητό!

Παράξενο. Τέλος πάντων. Έβαλα τα στοιχεία μου και την κάρτα  και με ξαναγύρισε στην αρχή.

Λέω τι έγινε πάλι. Ξανά γράφω πάλι τα στοιχεία μου και την κάρτα και τη δέχτηκε κανονικά!

Ήδη έκανα και δύο πληρωμές! Απίστευτο. 

Σούπερ σούπερ ρολογακι λέμε. Μεγάλη εξυπηρέτηση. Αμέσως το διάβασε το μηχάνημα χωρίς καθυστέρηση.

Όταν έκανα restart εξαφανίστηκε το εικονίδιο Google Pay στο ρολόι. Αλλα μετά πήγα essential watch apps και εκεί στις εφαρμογές πάτησα το Google pay πάτησα  Enable και μετά οpen.

Τέλεια λέμε όλα. Άντε να βγει και μια εφαρμογή φωνή σε κείμενο στα ελληνικά και θα είναι το καλύτερο ρολόι ever.

Screenshot_20210908-003031_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20210908_083318_vending.png

Screenshot_20210908_154749_sysui.png

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Watch 4 / 4 classic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...