Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χίλια ευχαριστώ asymvivaste!!! Έχω το MyDoom :mad: Τα links δούλεψαν αφού απενεργοποίησα το Spy Sweeper :wacko:
Μέγιστο μέγεθος εικόνας 420Χ150 και μέχρι 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παίδες, μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο Antivirus εκτός απο Kaspersky και Norton ;

 

Α, και κάτι άλλο... Συνεχώς μου βγάζει ενα μήνυμα οτι δέχομαι επίθεση απο κάποιον "Lovesan" ?!!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο Antivirus εκτός απο Kaspersky και Norton ;

 

Α, και κάτι άλλο... Συνεχώς μου βγάζει ενα μήνυμα οτι δέχομαι επίθεση απο κάποιον "Lovesan" ?!!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

 

Θα σου προτεινω το F-Secure το οποιο χρησιμοποιω σχεδον 1 χρονο τωρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Αρκετα ελαφρυ και μεχρι στιγμης εχει βρει τα παντα.

 

Παντως και το Kaspersky που εχεις αποκλεισει ειναι πολυ καλο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να πω πως και το McAfee ειναι αρκετα καλο, εχω εδω και τρεις μηνες το McAfee Security Center (ολοκληρο,ηταν δωρο με το PC Magazine) και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος..Εχω βρει την "υγειά" μου :p
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο Antivirus εκτός απο Kaspersky και Norton ;

 

Panda Antivirus Titanium

και αν θες έχει και free on-line scan του υπολογιστή σου, Panda activescan ! Google it.

Link to comment
Share on other sites

F-Prot

Ελαφρυ,γρηγορο και με καθημερινα Updates.Σε μετρησεις υπαρχουν περιπτωσεις οπου ριχνει στα αυτια των γνωστων αντιβιοτικων.

http://www.f-prot.com

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο Antivirus εκτός απο Kaspersky και Norton ;

Α, και κάτι άλλο... Συνεχώς μου βγάζει ενα μήνυμα οτι δέχομαι επίθεση απο κάποιον "Lovesan" ?!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

 

Τα δυο καλυτερα αντιβαηρους αυτη τη στιγμη, ειναι τα Kaspersky και F-Secure. Mε το πρωτο απο τα δυο, ειδικα στην 4.5 εκδοση να ειναι ελαφρυτερο του δευτερου.

Τα μηνυματα του τυπου:

"6/5/2005 - Your computer has been attacked from ***.***.***.***. Attack - Helkern. The attack has been successfully repulsed." ή Lovesun ή ..., δεν προερχονται απο το Kaspersky Antivirus, αλλα απο το Kaspersky Anti-Hacker, το Firewall δηλαδη των Kaspersky Labs.

 

Υ.α.γ Το Νορτον το αφηνω εκτος κουβεντας. :P

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τα φωτα σας:

Εχω το Norton antivirus 2005 (εναν καλο λογο δεν εχω ακουσει για τον Νορτονα, τοσο χαλια ειναι?) και εχει μια επιλογη "internet worm protection" το οποιο λειτουργει σαν firewall και το οποιο απενεργοποιει το firewall των Windows. Και ρωτω, αξιζει να βαλω το worm protection ή το firewall των Windows?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @Globy , @porcupine , @halvas69 (Ωραίο nickname :D ) , @Xourxoulitsos και @asymvivastos για τις απαντήσεις σας :)

 

Δυστυχώς ο Kasperky ενω με "υπηρετούσε" κανονικά μέχρι κάποια μερα, ξαφνικά δεν μπορεί να κάνει download τα updates...

Προς το παρόν βρήκα το Norton Inernet Security 2005 απο εναν φίλο μου και το εχω εγκαταστήσει μεχρι να συνδεθώ και παλι με DSL γιατί με το 56άρι ειναι δύσκολα τα πράγματα... :zzz: ( Το F-Secure ήθελε 1 μέρα για να το κατεβάσω !!! :w00t: )

Link to comment
Share on other sites

παιδες προβλημα. κολλησα ιο και μου κολλαει ο υπολογιστης μολις τον ανοιξω. ουτε scan μπορω να κανω με το antivirus να δω τι ιος ειναι ουτε τιποτα. δεν μπορω να ανοιξω τιποτα. κολλανε ολα. ξερει καποιος πως μπορει να λεγεται αυτος ο ιος να κατεβασω το αντιβιοτικο του?εχω αρχισει να απελπιζομαι. help.

 

η εστω καποιον τροπο να τον βγαλω η να τον βρω τον πουστη.

MAX POWER 092, ΣΕΛΙΔΑ 92

ΚΡΗΤΙΚΟ BASSΟΚΙΝΗΤΟ MAZDA RX-8

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

to antivirus den kani xrisimopiise to ad-aware tis lavasoft isos kanis dulia

diaforetika to panda antivirus 2005

 

stis selides autes tha vris ta programata

 

 

http://www.lavasoft.com

http://www.pandasoftware.com/home/default.asp

 

kali epitixia

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

thanks! ερωτηση?αυτο το ad-aware μπορω να το εγκαταστησω σε safe mode γιατι μονο ετσι μπορω να το δουυλεψω το computer.

MAX POWER 092, ΣΕΛΙΔΑ 92

ΚΡΗΤΙΚΟ BASSΟΚΙΝΗΤΟ MAZDA RX-8

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @Globy , @porcupine , @halvas69 (Ωραίο nickname :D ) , @Xourxoulitsos και @asymvivastos για τις απαντήσεις σας :)

 

Δυστυχώς ο Kasperky ενω με "υπηρετούσε" κανονικά μέχρι κάποια μερα, ξαφνικά δεν μπορεί να κάνει download τα updates...

Προς το παρόν βρήκα το Norton Inernet Security 2005 απο εναν φίλο μου και το εχω εγκαταστήσει μεχρι να συνδεθώ και παλι με DSL γιατί με το 56άρι ειναι δύσκολα τα πράγματα... :zzz: ( Το F-Secure ήθελε 1 μέρα για να το κατεβάσω !!! :w00t: )

mipos sou teliosi i adia gia free updates???

to kasperky dini 1 xrono kai meta prepi na agorasis nea adia :(

Link to comment
Share on other sites

παιδες προβλημα. κολλησα ιο και μου κολλαει ο υπολογιστης μολις τον ανοιξω. ουτε scan μπορω να κανω με το antivirus να δω τι ιος ειναι ουτε τιποτα. δεν μπορω να ανοιξω τιποτα. κολλανε ολα. ξερει καποιος πως μπορει να λεγεται αυτος ο ιος να κατεβασω το αντιβιοτικο του?εχω αρχισει να απελπιζομαι. help.

 

η εστω καποιον τροπο να τον βγαλω η να τον βρω τον πουστη.

an exis exis to mcafee security senter peta to amesos!!

egw para trixa glitosa to format mou kolouse sto start up kai din ekane tpt oute anige o explorer oute o task manager gia dw ti pezi!!

perasa kaspersky kai to mixanima fisai!!

Link to comment
Share on other sites

οπου να ναι θα το βαλω και εγω. περιμενω να τελειωσει το download.

MAX POWER 092, ΣΕΛΙΔΑ 92

ΚΡΗΤΙΚΟ BASSΟΚΙΝΗΤΟ MAZDA RX-8

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

παιδες προβλημα. κολλησα ιο και μου κολλαει ο υπολογιστης μολις τον ανοιξω. ουτε scan μπορω να κανω με το antivirus να δω τι ιος ειναι ουτε τιποτα. δεν μπορω να ανοιξω τιποτα. κολλανε ολα. ξερει καποιος πως μπορει να λεγεται αυτος ο ιος να κατεβασω το αντιβιοτικο του?εχω αρχισει να απελπιζομαι. help.

 

η εστω καποιον τροπο να τον βγαλω η να τον βρω τον πουστη.

 

 

Φιλε μου καλημερα.

Καταρχας να αποσαφηνισω κατι.

Το Kaspersky, το F-Secure, το ΜακΑφι, το Νορτον κ.λπ ειναι αντιβαηρους προγραμμματα.

Το Ad-Aware, το SpySweeper, το Microsoft Antispyware, το McAfee Anti Spyware.. k.λπ, δεν ειναι προγραμματα αντιβαηρους.

Φυσικα, βοηθουν στην ασφαλεια του υπολογιστη σου, μα σε καμια περιπτωση δεν μπορουνε να αντικαταστησουνε ή να πραγματοποιησουνε τη δουλεια ενος αντιβαηρους προγραμματος.

 

Παρενθεση:

Γμτ, εδω ειναι που τα λαηβ σιντι φορτωμενα με καλουδια πιανουνε τοπο.

Κλεινει η παρενθεση.

 

Πως μπορει να λεγεται, οχι, δεν γνωριζω.

Και νομιζω ειναι λιγο δυσκολο, μιας και ιοι με παρομοια συμπεριφορα, γουελ..

Τελως παντων, το θεμα ειναι πως θα βγαλεις απο το μηχανημα σου οτι μαραφετι κολλησες.

Βρες ενα καλο αντιβαηρους. Προσωπικα συνιστω το Κασπερσκυ.

Παιδια ουτε διαφημιση κανω, ουτε σε καποια εταιρια δουλευω.

Εχω πει πολλες φορες εδω μεσα, μακρια απο το Νορτον, και παρτε ενα αντιβαηρους της προκοπης. Την εχω πατησει και μιλω.

 

Βρες λοιπον ενα καλο αντιβαηρους.

Μπες σε σεηφ μοουντ, απεγκατεστησε το παλιο. Κι εγκατεστησε το καινουριο.

Το Κασπερσκυ εχει ενα Cummulative Update, κοντα στα 5 μεγαμπαητ.

Ειναι οι βασεις δεδομενων του, μεχρι και σημερα.

Κατεβασε κι αυτο σε ενα σιντακι, κανε απντεητ το σοφτγουεαρ μεσω τοπικου φακελου (το πακ που ανεφερα), ωστε να εχεις και ενα απ του ντεητ αντιβιοτικο.

Και ξεκινα σκαν!

 

το μονο που με προβληματιζει, και δυστυχως δεν εχω να σου δωκω απαντηση,

ειναι αν το Κασπερσκυ μπορει να εγκατασταθει σε σεηφ μοουντ.

Λυπαμαι, μα δεν το εχω τεσταρει ποτε μου.

 

αυτα.

Καλημερα και παλι, και ευχομαι ολα να πανε καλα.

 

Αλεξανδρος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @Globy , @porcupine , @halvas69 (Ωραίο nickname :D ) , @Xourxoulitsos και @asymvivastos για τις απαντήσεις σας :)

Δυστυχώς ο Kasperky ενω με "υπηρετούσε" κανονικά μέχρι κάποια μερα, ξαφνικά δεν μπορεί να κάνει download τα updates...

 

Μαλλον θελεις να μου στειλεις ενα προσωπικο μηνυμα.

:p

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να απομακρύνω εντελώς τα spyware από τον ΗΥ :cry: ? Γιατί ενώ με το Spy Vanisher βρίσκει ότι έχω για να τα απομακρύνω πρέπει να πληρώσω για να το αγοράσω... Από την άλλη το MicrosoftAntiSpyware δεν τα βρίσκει καν. Ποιο AntiSpyware να κατεβάσω ώστε να τα διώξω εντελώς...

 

(Αντιμετωπίζω πρόβλημα με αυτά όταν ανοίγω τον ie και το msn. Με τον firefox δεν έχω προβλημα..)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να απομακρύνω εντελώς τα spyware από τον ΗΥ :cry: ? Γιατί ενώ με το Spy Vanisher βρίσκει ότι έχω για να τα απομακρύνω πρέπει να πληρώσω για να το αγοράσω... Από την άλλη το MicrosoftAntiSpyware δεν τα βρίσκει καν. Ποιο AntiSpyware να κατεβάσω ώστε να τα διώξω εντελώς...

 

(Αντιμετωπίζω πρόβλημα με αυτά όταν ανοίγω τον ie και το msn. Με τον firefox δεν έχω προβλημα..)

Ευχαριστώ

 

Tραη δοουζ:

Webroot Spysweeper 3.5

Lavasoft Ad-Aware Personal

Spybot Search & Destroy 1.4 RC2

 

Ενημερωσε τα, τρεξε τα ενα μετα το αλλο.

Με κλειστη την συνδεση σου στο ιντερνετ.

Αμεσως μερα, αφησε ενεργοποιησε τα "TeaTimer και Resident" του Spybot S&D να τρεχουνε στο παρασκηνιο.

 

Το πρωτο, ειναι επι πληρωμη software, μα μπορεις να το χρησιμοποιησεις για 30 ημερες.

Το δευτερο, στην εκδοση περσοναλ, ειναι δωρεαν.

Το τριτο, ειναι Freeware λογισμικο υπο αδεια Open Source.

 

Ευχομαι, ολα να πανε καλα.

 

Δυστυχως, τα αντι-σπαη προγραμματα, ποτε δεν βγηκε ενα που να βρισκει τα παντα!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να απομακρύνω εντελώς τα spyware από τον ΗΥ ? Γιατί ενώ με το Spy Vanisher βρίσκει ότι έχω για να τα απομακρύνω πρέπει να πληρώσω για να το αγοράσω... Από την άλλη το MicrosoftAntiSpyware δεν τα βρίσκει καν. Ποιο AntiSpyware να κατεβάσω ώστε να τα διώξω εντελώς...

 

(Αντιμετωπίζω πρόβλημα με αυτά όταν ανοίγω τον ie και το msn. Με τον firefox δεν έχω προβλημα..)

Ευχαριστώ

 

Προσπάθησε να κάνεις ντα τον υπολογιστή για να φύγουν

 

(θα πρότεινα επίσης και την χλορίνη clinex)

:pig:
Link to comment
Share on other sites

nomizo oti mporis

an den kataferis tipota me to Ad-Aware sou stelnoto panda 2005()ean den to exis)

 

MODERATION MODE

Αυτά να τα στέλνεις με PM άλλη φορά :mad:

 

an den axis dsl sindesi tha argisi ligo ala kane ipomoni aksizi ton kopo :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

nomizo oti mporis

an den kataferis tipota me to Ad-Aware sou stelnoto panda 2005()ean den to exis)

 

MODERATION MODE

Αυτά να τα στέλνεις με PM άλλη φορά :mad:

 

an den axis dsl sindesi tha argisi ligo ala kane ipomoni aksizi ton kopo :cool:

 

 

Φιλε Σουατ, καλησπερα.

Το Παντα, οπως και καθε αλλο αντιβαηρους, κανουνε δουλεια.

Αλλα καλη, αλλα λιγοτερο ή περισσοτερο καλη.

Το προβλημα ειναι πως τα Spyware, HiJackers, Malware, Adware, KeyLoggers και λοιπα "ζωυφια", δεν υποκεινται στην κατηγορια των "Ιων". Ως εκτουτου, ενα καλο αντιβιωτικο, οσο κι αν αγγιζει τα ορια του τελειου, δεν μπορει να σε καλυψει οτανε ερχεται αντιμετωπο με αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σουατ, καλησπερα.

Το Παντα, οπως και καθε αλλο αντιβαηρους, κανουνε δουλεια.

Αλλα καλη, αλλα λιγοτερο ή περισσοτερο καλη.

Το προβλημα ειναι πως τα Spyware, HiJackers, Malware, Adware, KeyLoggers και λοιπα "ζωυφια", δεν υποκεινται στην κατηγορια των "Ιων". Ως εκτουτου, ενα καλο αντιβιωτικο, οσο κι αν αγγιζει τα ορια του τελειου, δεν μπορει να σε καλυψει οτανε ερχεται αντιμετωπο με αυτα.

Kαι όμως συγκεκριμένα το Panda από την φετινή έκδοση λειτουργεί και ως Αntispyware και βέβαια έχει και δικό του Firewall.

Συγκεκριμένα αναφέρει : Anti-spyware, anti-phishing, anti-dialer and firewall technology against hackers

Βέβαια δεν σημαίνει ότι απορίπτονται τα Antispyware προγράμματα γιατί όπως σωστά αναφέρεις κανένα προγραμμα δεν σου προσφέρει πλήρη κάλυψη από κακόβουλες ενέργειες.

Γι΄αυτό και έχω και το Zone alarm και το Ad-aware......μπας και σωθούμε :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...