Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα είναι ότι είναι καλό και πανάλαφρο. Ενώ τα internet security γονατίζουν παλιά συστήματα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αναλογως τι εννοουμε οταν λεμε παλαιο συστημα. Ακομα κι ενας υπολογιστης 10ετιας χαρακτηριζεται πλεον απο επεξεργαστη μονοπυρηνο, περιπου ή μεγαλυτερο απο 2Ghz και μνημη 1 ή 2 Gb.

Ηδη οι απαιτησεις ακομα και των απλων antivirus σημερα, κυμαινονται στα 128 Mb Ram.

Τωρα αν μιλαμε για πιο παλια συστηματα περα της 10ετιας με 256mb συνολικη Ram κτλ, και ενα antivirus να εγκατασταθει σε αυτα, ειναι προβλημα για τους πορους του συστηματος, οποτε το firewall των windows για αυτα, μια χαρα ειναι

Edited by jjonny
LG L3 E400 - Huawei u8800pro - Sony Xperia P - LG Nexus 4 E960
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Ψάχνω να βρω το όσο γίνεται καλύτερο antivirus για windows server 2008 r2.τα τερματικά δεν έχουν σύνδεση στο internet αλλα κάπως έχει μπεί μέσα ο kido και πρέπει να τον βγάλω.Αν μπορεί κάποιος να μου πεί ένα καλό antivirus (με 3-5 άδειες) και εναν τρόπο να βγάλω τον ιο απο κάποια τερματικά θα ήμουν πολύ χαρούμενος!!

Got to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, ACT NORMAL

OBEY THE LAW

and repeat after me

I AM FREE

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Ψάχνω να βρω το όσο γίνεται καλύτερο antivirus για windows server 2008 r2.τα τερματικά δεν έχουν σύνδεση στο internet αλλα κάπως έχει μπεί μέσα ο kido και πρέπει να τον βγάλω.Αν μπορεί κάποιος να μου πεί ένα καλό antivirus (με 3-5 άδειες) και εναν τρόπο να βγάλω τον ιο απο κάποια τερματικά θα ήμουν πολύ χαρούμενος!!

 

Ωραια, περασε στον server και στους clients προς ωρας τι εχει κανει? Εχεις τρεξει καποιο antivirus/antimalware ή το εχεις αφησει στην τυχη του?

 

Ξεκινας με τα βασικοτερα πλεον Malwarebytes, SuperAntispyware, Sophos Virus Removal Tool

 

Αntivirus για Server και clients ενα πολυ καλο ειναι το το SEP Small Business Edition 2013

 

Οι clients δεν βγαινουν στο internet οκ, ο server βγαινει? Και αν ναι τον εβγαλες ετσι χυμα? Προσεξε μη στον κανουν "ζομπι", τσεκαρε τι πορτες εχεις ανοιχτες και οποιες δεν χρειαζεσαι κλειστες. Kαι να ξερεις συνηθως χτυπανε το service του messenger που η πλειοψηφια των administrators δυστυχως αφηνουν ανοιχτο, λες και ειμαστε στο 1998!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Kαι να ξερεις συνηθως χτυπανε το service του messenger που η πλειοψηφια των administrators δυστυχως αφηνουν ανοιχτο, λες και ειμαστε στο 1998!

 

Τι εννοείς με αυτό;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με αυτό;

 

Οτι ειναι ενα service που πρεπει να ειναι disable σε ενα domain και στους servers και στους clients. Το συγκεκριμενο οταν ειναι ανοιχτο ειναι απο τις πρωτες πορτες που ψαχνουν για να σε χτυπησουν.

 

Επισης ποιος στελνει instant messages μεσω cmd το 2014 για να μενει ανοιχτο? :!:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειναι ενα service που πρεπει να ειναι disable σε ενα domain και στους servers και στους clients. Το συγκεκριμενο οταν ειναι ανοιχτο ειναι απο τις πρωτες πορτες που ψαχνουν για να σε χτυπησουν.

 

Επισης ποιος στελνει instant messages μεσω cmd το 2014 για να μενει ανοιχτο? :!:

 

Α, οκ κατάλαβα.

εγώ στέλνω:p:lol:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, περασε στον server και στους clients προς ωρας τι εχει κανει? Εχεις τρεξει καποιο antivirus/antimalware ή το εχεις αφησει στην τυχη του?

 

Ξεκινας με τα βασικοτερα πλεον Malwarebytes, SuperAntispyware, Sophos Virus Removal Tool

 

Αntivirus για Server και clients ενα πολυ καλο ειναι το το SEP Small Business Edition 2013

 

Οι clients δεν βγαινουν στο internet οκ, ο server βγαινει? Και αν ναι τον εβγαλες ετσι χυμα? Προσεξε μη στον κανουν "ζομπι", τσεκαρε τι πορτες εχεις ανοιχτες και οποιες δεν χρειαζεσαι κλειστες. Kαι να ξερεις συνηθως χτυπανε το service του messenger που η πλειοψηφια των administrators δυστυχως αφηνουν ανοιχτο, λες και ειμαστε στο 1998!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!! Ουτε ο server μπορεί να συνδεθεί με το internet. Έχω τρέξει και το malwarebytes και το sophos. To θέμα είναι οτι μια παλιά έκδοση του symantec μου βρήκε το το πρόβλημα!! Μετά απο αρκετά scans ο ιος στον server δεν υπάρχει πλέον (probably...) αλλα είμαι σίγουρος οτι είναι ακόμα σε κάποια τερματικά. Σε ένα που είμαι σίγουρος οτι υπάρχει το sophos μου είπε "όλα κομπλέ μεγάλε, κοιμήσου άνετος" ενω το symantec δεν σταμάτησε να πετάει μνμ με τον w32.downdup. Η λύση που μου έδωσες για antivirus ήταν και αυτο που είχα και εγώ κατα νου άρα έκλεισα σε αυτο.

Edited by billraven

Got to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, ACT NORMAL

OBEY THE LAW

and repeat after me

I AM FREE

Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα απεγκατάσταση το a vast και έβαλα το avg και από τότε Όταν κάνει boot ο υπολογιστής δε κάνει με τον κλασσικό τρόπο(δλδ να δείχνει το σήμα των Windows) αλλά δείχνει αυτό στη φωτογραφία. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω;[ATTACH]40704[/ATTACH]
Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα απεγκατάσταση το a vast και έβαλα το avg και από τότε Όταν κάνει boot ο υπολογιστής δε κάνει με τον κλασσικό τρόπο(δλδ να δείχνει το σήμα των Windows) αλλά δείχνει αυτό στη φωτογραφία. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω;[ATTACH]40704[/ATTACH]

 

Κάθε φορά στο κάνει αυτό; Μπορείς να μπεις στα windows;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά στο κάνει αυτό; Μπορείς να μπεις στα windows;

 

Ναι ανοίγει κανονικά! Απλώς αντί για τι σήμα των Windows φορτώνει αυτά..Κατά τα άλλα ανοίγει κανονικά ..

Link to comment
Share on other sites

Ναι ανοίγει κανονικά! Απλώς αντί για τι σήμα των Windows φορτώνει αυτά..Κατά τα άλλα ανοίγει κανονικά ..

 

Σε κανονική εκκίνηση και όχι safe mode, σωστά?

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Σωστά...Το έβαλα και σε safe boot με τον ίδιο τρόπο ανοίγει...

 

Σε safe mode έτσι ανοίγει , φυσιολογικό ειναι, σε κανονική εκκίνηση ειναι το θέμα.Κανε ένα full scan να καθαρίσει από τυχόν ιούς , αλλιώς κανε μια επιδιωρθωση με το cd των windows.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Σε safe mode έτσι ανοίγει , φυσιολογικό ειναι, σε κανονική εκκίνηση ειναι το θέμα.Κανε ένα full scan να καθαρίσει από τυχόν ιούς , αλλιώς κανε μια επιδιωρθωση με το cd των windows.

 

Τελικά βρήκα τι φταίει!Από το system configuration είχε ενεργοποιηθεί στην καρτέλα boot το OS boot information...Τώρα πως ενεργοποιήθηκε δε ξέρω, μπορεί με την εγκατάσταση του avg να ενεργοποιήθηκε γιατί δεν έχω αλλάξει ή εγκαταστήσει κάτι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα τι φταίει!Από το system configuration είχε ενεργοποιηθεί στην καρτέλα boot το OS boot information...Τώρα πως ενεργοποιήθηκε δε ξέρω, μπορεί με την εγκατάσταση του avg να ενεργοποιήθηκε γιατί δεν έχω αλλάξει ή εγκαταστήσει κάτι αλλο...

 

Xαίρομαι που λύθηκε το πρόβλημά σου :)

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
http://www.computerhope.com/cgi-bin/process.pl?p=aswsnx.sys Δεν είναι σοβαρό, μην ανησυχείς.. είναι αρχείο του avast και το avg το βλέπει ως μολυσμένο αρχείο.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
μετα απο καμποσο καιρο μπορω να πω πως το comodo ειναι αρκετα καλο αν και δεν το περιμενα

 

Πολύ ωραίο αλλά το χρησιμοποιώ αποκλειστικά και μόνο σαν firewall όχι σαν antivirus. Για αυτό βάζω το avast

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αγόρασα πρόσφατα από το e-shop το kaspersky antivirus 2014. Κάνω εγκατάσταση κανονικά και όταν βάζω το κλειδί που έχει μέσα το κουτί μου λέει "invalid" και this is not for your region. Στέλνω μήνυμα στην kaspersky και μου απαντούν ότι το κλειδί πρέπει να χρησιμοποιηθει στην περιοχή που αγοράστηκε και ότι το κουτί γράφει επάνω για ποια περιοχή είναι. Εγώ δε βλέπω τίποτα τέτοιο. Τι μπορώ να κάνω για να μη χάσω τα λεφτά μου?
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα από το e-shop το kaspersky antivirus 2014. Κάνω εγκατάσταση κανονικά και όταν βάζω το κλειδί που έχει μέσα το κουτί μου λέει "invalid" και this is not for your region. Στέλνω μήνυμα στην kaspersky και μου απαντούν ότι το κλειδί πρέπει να χρησιμοποιηθει στην περιοχή που αγοράστηκε και ότι το κουτί γράφει επάνω για ποια περιοχή είναι. Εγώ δε βλέπω τίποτα τέτοιο. Τι μπορώ να κάνω για να μη χάσω τα λεφτά μου?

Γιατί δεν ρωτάς και στο eshop? Τα χρήματά σου σίγουρα δεν τα χάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γνωρίζουν πάρε τα λεφτά σου πίσω και πάρτο από αλλού (το internet security καλύτερα όχι το antivirus).

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

οκ επικοινώνησα μαζι τους και το πήραν πίσω για να το ελέγξουν. Τωρα περιμένω...

Eυχαριστώ! Θα ενημερώσω για την εξέλιξη

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα να 'σαι καλά. Πρόσεξε μόνο μην ενεργοποιήσουν την άδεια και μετά σου λένε βλακείες.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...