Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ναι. Εφόσον κάνει περιαγωγή, χρεώνεται κάποιο ποσό και ο καλούμενος λόγω της μεταβίβασης της κλήσης από το πολωνικό στο ελληνικό δίκτυο. Εφόσον είναι εντός ΕΕ, το ποσό αυτό έχει καθοριστεί (μέγιστο ποσο) στα 24 EuroCents (Ευρωλεπτά) ανά λεπτό.

 

Περισσότερες πληροφορίες στην αντίστοιχη ιστοσελίδα της ΕΕ. Εκεί θα βρείς και το λόγο για τον οποίο χρεώνεται και ο καλούμενος:

http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/index_en.htm

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Όχι, για το SMS χρεώνεται μόνο ο αποστολέας.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ν Εφόσον είναι εντός ΕΕ, το ποσό αυτό έχει καθοριστεί (μέγιστο ποσο) στα 24 EuroCents (Ευρωλεπτά) ανά λεπτό.

 

Περισσότερες πληροφορίες στην αντίστοιχη ιστοσελίδα της ΕΕ. Εκεί θα βρείς και το λόγο για τον οποίο χρεώνεται και ο καλούμενος:

http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/index_en.htm

 

Nαι αλλά από 30 Αυγούστου θα ισχύει και στη Πολωνία το Eurotariff.

Link to comment
Share on other sites

Απλά υποχρεώνονται οι εταιρείες κινητής να προσαρμόσουν τα τέλη τους βάσει της νέας οδηγίας της ΕΕ σχετικά με τις χρεώσεις περιαγωγής.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδιά ένα περίεργο...

είναι αδύνατο από ελληνικά δίκτυα να λάβω sms. Η αποστολή αποτυγχάνει . Βασικά το μήνυμα από ελληνικά δίκτυα (από όσο μου έχουν πεί όσοι προσπαθούν) δεν φεύγει καν όταν έχει το κινητό μου ως παραλήπτη

 

 

Χρησιμοποιώ το δίκτυο της o2 .

 

έχει κάποιος κάποια παρόμοια εμπειρία

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

παιδια σε ενα μηνα παω αυστραλια για κανα μηνα και θελω να παρω το κινητο μου.δε με ενδιαφερει πολυ να παιρνω τηλεφωνα,μοο να με παιρνουν απο ελλαδα η αυστραλια.εχετε κατι να προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

παιδια σε ενα μηνα παω αυστραλια για κανα μηνα και θελω να παρω το κινητο μου.δε με ενδιαφερει πολυ να παιρνω τηλεφωνα,μοο να με παιρνουν απο ελλαδα η αυστραλια.εχετε κατι να προτεινετε?

 

Τι να προτείνουμε ακριβώς; Αν πάρεις εκεί το κινητό σου τι να σου προτείνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το πάρεις κανονικά. Κοίταξε απλά στην ιστοσελίδα του παρόχου σου για τα δίκτυα με τα οποία συνεργάζεται, τις καλύψεις και τις χρεώσεις. Κοίταξε και εδώ:

http://www.gsmworld.com/roaming/gsminfo/cou_gr.shtml

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα o2 >.. Είναι θέμα ελληνικών παρόχων . ΔΕΝ στέλνουν μήνυμα σε τηλέφωνο που αρχίζουν από 075 ... από την o2 μου λένε πως μόνο οι ελληνικοί πάροχοι έχουν αυτό το πρόβλημα.

 

Κάποιος που να γνωρίζει κάτι σχετικό;

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα o2 >.. Είναι θέμα ελληνικών παρόχων . ΔΕΝ στέλνουν μήνυμα σε τηλέφωνο που αρχίζουν από 075 ... από την o2 μου λένε πως μόνο οι ελληνικοί πάροχοι έχουν αυτό το πρόβλημα.

 

Κάποιος που να γνωρίζει κάτι σχετικό;

 

Τότε στείλε e-mail στις ελληνικές εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα o2 >.. Είναι θέμα ελληνικών παρόχων . ΔΕΝ στέλνουν μήνυμα σε τηλέφωνο που αρχίζουν από 075 ... από την o2 μου λένε πως μόνο οι ελληνικοί πάροχοι έχουν αυτό το πρόβλημα.

 

Κάποιος που να γνωρίζει κάτι σχετικό;

 

Λογικό μου ακούγεται. Στείλε email στον πάροχο σου ή πάρε τους τηλέφωνο και ρώτα τους.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θελω να πω ειναι αν υπαρχει καποιος παροχος εκει που να δινει καρτες sim με μικρη ισχυ ωστε αν με παιρνουν απο ελλαδα η απο αυστραλια να μη πληρωνω τελη περιαγωγης.οπως γινεται στο ντουμπαι.θελω να γλιτωσω το roaming.:blink:
Link to comment
Share on other sites

αυτο που θελω να πω ειναι αν υπαρχει καποιος παροχος εκει που να δινει καρτες sim με μικρη ισχυ ωστε αν με παιρνουν απο ελλαδα η απο αυστραλια να μη πληρωνω τελη περιαγωγης.οπως γινεται στο ντουμπαι.θελω να γλιτωσω το roaming.:blink:

 

ψαξε εδω....

 

http://www.prepaidgsm.net/en/australia.html

 

:)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θελω να πω ειναι αν υπαρχει καποιος παροχος εκει που να δινει καρτες sim με μικρη ισχυ ωστε αν με παιρνουν απο ελλαδα η απο αυστραλια να μη πληρωνω τελη περιαγωγης.οπως γινεται στο ντουμπαι.θελω να γλιτωσω το roaming.:blink:

Η μικρή ισχύς είναι το πρόβλημά σου;

Δηλαδή αν ισχύει για ένα χρόνο η κάρτα σε χαλάει;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή ισχύς είναι το πρόβλημά σου;

Δηλαδή αν ισχύει για ένα χρόνο η κάρτα σε χαλάει;

 

εκει κολησες εσυ?απλα λεω αν ειχε μικρη ισχυ ισως να εκανε και φθηνοτερα.ουτως η αλλως για ενα μηνα την θελω.τωρα αν εχει ισχυ 30 χρονια και ειναι φθηνοτερη δε με πειραζει. το "μικρη ισχυ" που λεω ειναι γιατι καποιοι παροχοι βγαζουν καρτεσ sim για τουσ τουριστες με περιορισμενη διαρκεια.

Link to comment
Share on other sites

i orange leei para poli.aui ebala tora pou xanartha.alla kati filarakia ispanoi pou exo brikan kati akoma pio trelo.xoris simbolaia xoris tipota sou dinoun ena nokia aspromauro aplo kai 400 lepta omilias mezi me mnmata gia 2 mines.meta kratas tin siskeui kai i annaneonis i allazeis diktio.kai ola auta me 15 pounts:D
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. Δεν ξέρω αν ταιριάζει εδώ αυτό που θα ρωτήσω αλλά δεν ήξερα που να το βάλω. Αν τηλεφωνήσω σε τηλέφωνο toll-free (τελείως δωρεάν) στην αμερική χρεώνομαι? και αν ναι σαν κανονική διεθνής κλήση?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. Δεν ξέρω αν ταιριάζει εδώ αυτό που θα ρωτήσω αλλά δεν ήξερα που να το βάλω. Αν τηλεφωνήσω σε τηλέφωνο toll-free (τελείως δωρεάν) στην αμερική χρεώνομαι? και αν ναι σαν κανονική διεθνής κλήση?

ευχαριστώ

 

Από το σταθερό σου του ΟΤΕ μόνο αν είναι 00800 (international freephone) δεν χρεώνεσαι. Αν είναι +1800 (αμερικάνικο 800) θα χρεωθείς κανονικά.

Μπορείς βέβαια να το καλέσεις μέσω Skype (+1800κλπ) που είναι δωρεάν. :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...