Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι και να κάνεις εγγραφή και να επιβεβαιώσεις τηλέφωνα και να βάλεις τ αληθινά σου στοιχεία στον κατάλογο και να βάλεις κωδικούς και να βάλεις λεφτά και να βλέπεις την κίνησή σου και άλλα μερκά ακόμα.

 

Οκ, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Θα επιστρέψω με εντυπώσεις το βράδυ που θα το χρησιμοποιήσω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οκ, σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Θα επιστρέψω με εντυπώσεις το βράδυ που θα το χρησιμοποιήσω!

 

Και εκτος απο βραζιλια, εχεις φθηνες κλησεις/sms και Ελλαδα. Μην το ξεχνας αυτο

Link to comment
Share on other sites

Και εκτος απο βραζιλια, εχεις φθηνες κλησεις/sms και Ελλαδα. Μην το ξεχνας αυτο

 

Θα το δοκιμάσω σήμερα και εάν έχει και καλό σήμα( κάτι που εύχομαι ) θα το χρησιμοποιώ συνέχεια! Και απ'ότι είδα στην Κίνα οι κλήσεις είναι δωρεάν!!! Αυτό είναι υπέροχο γιατί μετά ο άντρας μου θα πάει Κίνα! Να σε ρωτήσω, γνωρίζεις μήπως λειτουργεί το ίδιο και σε roaming? Δηλαδή εάν καλέσω στον ελληνικό αριθμό του?

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω, γνωρίζεις μήπως λειτουργεί το ίδιο και σε roaming? Δηλαδή εάν καλέσω στον ελληνικό αριθμό του?

ΟΧΙ τον ελληνικο αριθμο, γιατι θα χρεωθει πολυ.

Μονο σιμ χωρας που καλεις.

Αν ειναι σε πλοιο ενας πομποδεκτης βραχεων κανει δουλεια μονο. Ετσι καναμε παλια εμεις.

Αλλιως οταν πιασει λιμανι.

Ο ελληνικος αριθμος μονο για sms να σου στειλει το κινητο χωρας συναδελφου ωστε να καλεσεις εκει.

Μην ξεχνας μονο οτι υπαρχει συχνα, λογω αποστασης, ενα μικρο lag περιπου 1''. Οποτε ν αφηνεις 1'' κενο και να του το πεις ωστε να μην μιλατε ταυτοχρονα και μετα να περιμενετε ταυτοχρονα.

Ειναι αστειο καμμια φορα.

Θα το δεις στη πραξη.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ τον ελληνικο αριθμο, γιατι θα χρεωθει πολυ.

Μονο σιμ χωρας που καλεις.

Αν ειναι σε πλοιο ενας πομποδεκτης βραχεων κανει δουλεια μονο. Ετσι καναμε παλια εμεις.

Αλλιως οταν πιασει λιμανι.

Ο ελληνικος αριθμος μονο για sms να σου στειλει το κινητο χωρας συναδελφου ωστε να καλεσεις εκει.

Μην ξεχνας μονο οτι υπαρχει συχνα, λογω αποστασης, ενα μικρο lag περιπου 1''. Οποτε ν αφηνεις 1'' κενο και να του το πεις ωστε να μην μιλατε ταυτοχρονα και μετα να περιμενετε ταυτοχρονα.

Ειναι αστειο καμμια φορα.

Θα το δεις στη πραξη.

 

Το έχουμε πάθει και με την χρονοκάρτα που μιλάμε τώρα.. Μιλάμε ταυτόχρονα και μετά λιώνουμε στο γέλιο. Ελπίζω να μπορέσουμε να μιλήσουμε με καλό σήμα γιατί είναι βάσανο. Όταν δεν είναι σε λιμάνι μιλάμε από το δορυφορικό 2-3' και η χρέωση είναι 1€/1'.. Πολύ πίκρα.. Υπάρχει άλλος τρόπος για να μιλάμε όταν είναι εκτός λιμανιού?

Link to comment
Share on other sites

Εχει ιντερνετ το πλοιο; αν περναει απο ακτες η ειναι παντα μεσοπελαγα; Τι συστημα επικοινωνιων εχει το πλοιο;

Σε πλοιο επειδη υπαρχει πολυ σιδερο, πρεπει να ειναι ψηλα οταν μιλατε και η κεραια του τηλ.(πισω&πανω μερος) να βλεπει τη στερια.

Επισης πολυ σημαντικο να ΜΗΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ με την παλαμη την κεραια. Καλυτερα handsfree και η πλατη του κινητου, ακαλυπτη προς την κεραια.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ιντερνετ το πλοιο; αν περναει απο ακτες η ειναι παντα μεσοπελαγα; Τι συστημα επικοινωνιων εχει το πλοιο;

Σε πλοιο επειδη υπαρχει πολυ σιδερο, πρεπει να ειναι ψηλα οταν μιλατε και η κεραια του τηλ.(πισω&πανω μερος) να βλεπει τη στερια.

Επισης πολυ σημαντικο να ΜΗΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ με την παλαμη την κεραια. Καλυτερα handsfree και η πλατη του κινητου, ακαλυπτη προς την κεραια.

 

Να σου πω την αλήθεια δεν γνωρίζω.. Όσο ξέρω όμως απο το προηγούμενο ταξίδι του το κινητό του δεν έπιανε καθόλου.. Ή θα πρέπει να πάει πάρα πολύ κοντά στην ακτή για να πιάσει.. Τι να πω.. Θα δείξει.. Πάντως με αυτό τον τρόπο η επικοινωνία μας ήταν πολύ καλή και πάρα πολύ οικονομική! Σ'ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν γνωρίζω.. Όσο ξέρω όμως απο το προηγούμενο ταξίδι του το κινητό του δεν έπιανε καθόλου.. Ή θα πρέπει να πάει πάρα πολύ κοντά στην ακτή για να πιάσει.. Τι να πω.. Θα δείξει.. Πάντως με αυτό τον τρόπο η επικοινωνία μας ήταν πολύ καλή και πάρα πολύ οικονομική! Σ'ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Χάρηκα που σε βοήθησα. Εχω περάσει κι εγώ παρόμοιες καταστάσεις και ξέρω τον πόνο.

Οτι άλλο χρειαστείς σε οποιοδήποτε σε θέματα τεχνολογίας, κατασκευών και διαφήμισης, μη διστάσεις να το ζητήσεις.

Καλή ξεκούραση και καλές συνομιλίες.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ τον ελληνικο αριθμο, γιατι θα χρεωθει πολυ.

Μονο σιμ χωρας που καλεις.

Αν ειναι σε πλοιο ενας πομποδεκτης βραχεων κανει δουλεια μονο. Ετσι καναμε παλια εμεις.

Αλλιως οταν πιασει λιμανι.

Ο ελληνικος αριθμος μονο για sms να σου στειλει το κινητο χωρας συναδελφου ωστε να καλεσεις εκει.

Μην ξεχνας μονο οτι υπαρχει συχνα, λογω αποστασης, ενα μικρο lag περιπου 1''. Οποτε ν αφηνεις 1'' κενο και να του το πεις ωστε να μην μιλατε ταυτοχρονα και μετα να περιμενετε ταυτοχρονα.

Ειναι αστειο καμμια φορα.

Θα το δεις στη πραξη.

 

Τι δουλειά κάνει ο πομποδέκτης των βραχέων για κλήση voip? Δεν χρειάζεται Internet?

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Τι δουλειά κάνει ο πομποδέκτης των βραχέων για κλήση voip? Δεν χρειάζεται Internet?

 

Ειναι ασυρματος. Πως να στο πω.

Καμμια σχεση με voip & κινητα.

Ψαχτο στο γκουγκλ.

Φερον κυμα στην μπαντα των SW (Short Wave) Διαμορφωση SSB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπάρχει και λύση με το freevoipdeal.0,006€/min για κινητά και free για σταθερά . http://Www.freevoipdeal.com. Γιάννη αν θες λεπτομέρειες εδώ θα είμαι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να παρω συστημα συναγερμου απο εξωτερικο,συγκεκριμενα ebay Αμερικης. Απο αυτα που ειδοποιουν με γραπτο sms στο κινητο οταν υπαρξει παραβιαση. Εκει εχουν διαφορετικες καρτες sim απο τις δικες μας;
Link to comment
Share on other sites

Τα GSM (π.χ. AT&T, T-Mobile) δίκτυα έχουν κανονικά SIM κάρτες. Ta CDMA (Verizon,Sprint) δικτυα απ' οτι ξερω έχουν άλλου τύπου SIM (CSIM).

Υποψη οτι στις ΗΠΑ, ακόμα και για GSM, οι συχνότητες του UMTS (3G) είναι διαφορετικές απ' οτι στην Ευρώπη. Στην Ευρώπη δουλεύει σε 900/2100 MHz, ενώ στις ΗΠΑ 850/1900 MHz

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_United_States_wireless_communications_service_providers

 

Επισης δες και αυτο για την συμβατοτητα συχνοτητων και δικτυων GSM

http://www.ekit.com/ekit/MobileInfo/Guide#type

Edited by BestMan

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Θα ηθελα εαν ξερει κανεις να μου πει επειδη εχω σκοπο να παραγγειλω μεσω ebay απο Honk kong ενα κινητο.

Η τιμη του ειναι γυρω στα 350 ευρω.

Θα υπαρξη προβλημα εκτελωνισμου εδω?(δασμους κτλ?) και εαν ναι ποσο περιπου θα κοστολογηθει σε αυτο το ποσο?

Επισης υπαρχη τροπος να γλυτωσω τον εκτελωνισμο(να κανω πω να το γραψουν π.χ σαν δωρο πριν την αποστολη του) εφοσον ισχυση?

Θα εχει αποτελεσμα?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Θα ηθελα εαν ξερει κανεις να μου πει επειδη εχω σκοπο να παραγγειλω μεσω ebay απο Honk kong ενα κινητο.

Η τιμη του ειναι γυρω στα 350 ευρω.

Θα υπαρξη προβλημα εκτελωνισμου εδω?(δασμους κτλ?) και εαν ναι ποσο περιπου θα κοστολογηθει σε αυτο το ποσο?

Επισης υπαρχη τροπος να γλυτωσω τον εκτελωνισμο(να κανω πω να το γραψουν π.χ σαν δωρο πριν την αποστολη του) εφοσον ισχυση?

Θα εχει αποτελεσμα?

Ευχαριστω.

Καλημέρα φίλε,

Εδώ συζητάμε για Δίκτυα Εξωτερικού και όχι για αγορά συσκευής με τα κόστα κτλ. Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις εδώ για λεπτομέρειες

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=224493

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Είναι πλέον αρκετές οι αεροπορικές εταιρείες που προσφέρουν σύνδεση ίντερνετ μέσω wifi στο αεροπλάνο. Στην Ευρώπη όχι και τόσο πολλές, στην Αμερική όμως κοντεύει να γίνει το στάνταρ στις πτήσεις.

 

Στην Ελλάδα παρότι έχουμε wifi σε κάποια ΚΤΕΛ, στα αεροπλάνα μάλλον θα αργήσουμε να το δούμε.

 

Δείτε εδώ τις αεροπορικές εταιρείες που έχουν ήδη εγκαταστήσει wifi και πόσο το χρεώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω μιλάς για GB, αλλά έχεις κοιτάξει καθόλου τις τιμές των data plan? cyta/mtn παίζουν στα 10€ τα 200ΜΒ, primetel 20€ τα 500ΜΒ.

edit: λογικά μέχρι τώρα θα έχεις βγάλει άκρη... αυτό και αν είναι καθυστερημένη απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας παιδια.

καταρχας αν δεν ποσταρα στο σωστο τοπικ συγχωρεστε

με γιατι ειμαι καινουριος και δεν ξερω καλα το φορουμ.

 

θα ηθελα τη βοηθεια σας. την επομενη εβδομαδα θα χρειαστει να λειψω για

2 μερες στο βελγιο. δεν πρεπει να καταλαβει κανεις οτι ειμαι εκει και οταν λεω

δεν πρεπει να καταλαβει εννοω απο το τηλεφωνο.

 

το σταθερο που εχω ειναι wind και ανηκει σε εμενα ενω το κινητο μου ειναι

cosmote και ειναι σε οικογενειακο συμβολαιο στο ονομα της μανας μου.

εχω και δευτερο κινητο με καρτα vodafone cu.

 

αρχικα θα ηθελα να σας ρωτησω οσους εχουν εμπειρια.

1) αν καλει καποιος απο ελλαδα εμενα που θα ειμαι στο βελγιο, ο ηχος που ακουγεται (εννοω το

τουτ τουυυτ που κανει το τηλεφωνο ) διαφερει απο αυτον που ακουγεται οταν με παιρνουν

και ειμαι στην ελλαδα?

 

2)εγω αυτο που σκεφτηκα ειναι να κανω εκτροπη και οσες κλησεις γινονται στο σταθερο μου να

προωθουνται κατευθειαν στο κινητο μου το cosmote. θα γινεται προωθηση των κλησεων οταν θα

ειμαι στο εξωτερικο ή αυτο ισχυει μονο οταν βρισκομαι στην ελλαδα?

 

οποια αλλη ιδεα εχετε για το πως μπορω να μπαλωσω τα πραγματα δεκτη ...

σας ευχαριστω για το χρονο σας...

Link to comment
Share on other sites

Η προώθηση θα γίνεται κανονικά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Να ειστε καλα παιδια... Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας...

Εδω στην ελλαδα πηρα στην κοσμοτε επειδη βασικα για αυτο το

Κινητο με ενδιαφερει και τον εβγαλα τον τηλεφωνητη και μου λενε

Οτι δε θα λειτουργει ουτε στο εξωτερικο.... Το μονο που τσεκαρα και

Λειτουργει ειναι οταν το εχω κλειστο π δεν το εχω ποτε απλα το εκανα για να

Το τσεκαρω.

 

Τοτε μονο λεει ο συνδρομητης εχει το τηλεφωνο του απενεργοποιημενο.

 

Γινεται μολις φτασω (για 2μερες γινεται ολη η ιστορια) να παω σε καταστημα της εταιριας που θα δω οτι εμφανιζεται στο κινητο μου και να τους πω να μη λειτουργει καθολου τηλεφωνητης??

 

Να ´στε καλα παιδια για τη βοηθεια σας...

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος ώστε να μη καταλάβει κανείς ότι είσαι στο Βέλγιο, είναι να μη πάρεις μαζί σου το κινητό.

Ανοίγοντας το κινητό σε οποιαδήποτε ξένη χώρα, συνδέεσαι άμεσα με κάποιο τοπικό δίκτυο με αποτέλεσμα όλα τα μηνύματα που ακούν όσοι σε καλέσουν ( είτε άμεσα, είτε έμμεσα μέσω εκτροπής του σταθερού σου) είναι στη τοπική γλώσσα.Αν π.χ σε καλέσει κάποιος και είσαι κατειλημμένος θα ακούσει στα Βελγικά (ή μάλλον Γαλλικά) ότι είσαι κατειλημμένος, αν για κάποιο λόγο δεν έχεις καλό σήμα μια δεδομένη στιγμή και σε καλέσουν θα ακούσουν στα Γαλλικά ότι είσαι εκτός δικτύου. Ακόμη και να κλείσεις το κινητό, αφού έχεις συνδεθεί έστω και για μια στιγμή με Βελγικό δίκτυο όσοι σε καλούν θα ακούν σε άπταιστα Γαλλικά ότι έχεις το τηλέφωνο κλειστό.

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση όταν σε καλούν να απαντάς κατευθείαν, να έχεις πάντα σήμα ( σε μετρό, ασανσέρ κλπ), και να μη μείνεις από μπαταρία.

It's up to you...

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει ουτε αφντικο ουτε αφντικινα... Μανα και πατερας υπαρχει :lol: και μιλαμε για 1-2 τηλεφωνα τη μερα που γινονται κυριως βραδυ. Κλειστο το κιν μου δεν ειναι ετσι και αλλιως ποτε... Το μονο που με φοβιζει ειναι το σημα.... Λεω να το ρισκαρω...
Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε μεινει σε αυτη τη χωρα τι εχετε να προτεινεται ως καλυτερη εταιρια? Με ενδιαφερει κυριως το mobile internet.
Link to comment
Share on other sites

Αν παίρνουμε τηλέφωνο και μας λέει ο τηλεφωνητής ότι ο αριθμός που καλείται δεν μπορεί να δεχτεί την κλήση σας αυτήν την στιγμή τι σημαίνει? Το τηλέφωνο που καλώ είναι στο εξωτερικό από δύκτιο cosmote.

Nokia 7610 - Nokia N70 - Nokia N82 - Nokia Lumia 925

 

Κουρείο η σταθερότης-Δημήτρης Τρεμουλοχέρας

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • This topic was pinned and unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...