Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Paidia kalispera agorasa prosfata to conn x kai eixe mesa ena modem sagem fast800nomizw to lene.thelw loipon na parw kapoio allo kalo pou na mporw na katevazw aneta kai apo torrents to modem pou thelw na parw thelw na nai asyrmato gia xrhsh mesa sto spiti wifi mexri 100eyrw.Poio mou proteinetai?kai kati allo to sagem fast 800 katevazei apo torrents?an oxi t rythm xreiazetai?eyxaristw.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Paidia kalispera agorasa prosfata to conn x kai eixe mesa ena modem sagem fast800nomizw to lene.thelw loipon na parw kapoio allo kalo pou na mporw na katevazw aneta kai apo torrents to modem pou thelw na parw thelw na nai asyrmato gia xrhsh mesa sto spiti wifi mexri 100eyrw.Poio mou proteinetai?kai kati allo to sagem fast 800 katevazei apo torrents?an oxi t rythm xreiazetai?eyxaristw.

 

to linksys tis cisco.pril ligo kairo eixe peripou 120euro. einai oti kalitero kikloforei

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ένα 6μηνο έχω το Linksys wag354g που έδινε μαζί με το adsl in a box plus. Δεν είχα δουλέψει σε άλλο. Πολλές επιλογές στα μενού και μια χαρά στην ταχύτητα και θέμα αποσυνδέσεων. Άκουγα πολύ καλά λόγια για τα USR οπότε και πρότεινα σε έναν φίλο το USR 9108.

 

Μου φάνηκε λίγο πιο φτωχό σε ρυθμίσεις. Ακόμα δεν έχει γίνει η σύνδεσή του βέβαια οπότε όταν μπαίνεις στο 192.168.1.1 σταματάει στο πρώτο βήμα που είναι η συμπλήρωση στοιχείων. Μετά από αυτό παίζουν περισσότερες ρυθμίσεις? Επίσης μου φαίνεται πως έχει κάπως χειρότερη εμβέλεια.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ένα 6μηνο έχω το Linksys wag354g που έδινε μαζί με το adsl in a box plus. Δεν είχα δουλέψει σε άλλο. Πολλές επιλογές στα μενού και μια χαρά στην ταχύτητα και θέμα αποσυνδέσεων. Άκουγα πολύ καλά λόγια για τα USR οπότε και πρότεινα σε έναν φίλο το USR 9108.

 

Μου φάνηκε λίγο πιο φτωχό σε ρυθμίσεις. Ακόμα δεν έχει γίνει η σύνδεσή του βέβαια οπότε όταν μπαίνεις στο 192.168.1.1 σταματάει στο πρώτο βήμα που είναι η συμπλήρωση στοιχείων. Μετά από αυτό παίζουν περισσότερες ρυθμίσεις? Επίσης μου φαίνεται πως έχει κάπως χειρότερη εμβέλεια.

file mou dhladh to diko sou ayto pou edeine h forthnet se poso apostash exei emveleia?emena me endiaferei mesa sto spiti paremvalontai 3 toixoi.

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Paidia kalispera agorasa prosfata to conn x kai eixe mesa ena modem sagem fast800nomizw to lene.thelw loipon na parw kapoio allo kalo pou na mporw na katevazw aneta kai apo torrents to modem pou thelw na parw thelw na nai asyrmato gia xrhsh mesa sto spiti wifi mexri 100eyrw.Poio mou proteinetai?kai kati allo to sagem fast 800 katevazei apo torrents?an oxi t rythm xreiazetai?eyxaristw.

 

Router Charts @ Tom's Networking

Έχει βάθμολογίες από σχέδον όλα τα router!

http://img262.imageshack.us/img262/7971/pub68112179146481597828td2.png

------------------------------

Wii number: 3236 8718 1653 5956

Link to comment
Share on other sites

file mou dhladh to diko sou ayto pou edeine h forthnet se poso apostash exei emveleia?emena me endiaferei mesa sto spiti paremvalontai 3 toixoi.

 

Με το δικό μου και χωρίς κεραία είχα το royter στην μία άκρη του σπιτιού και το psp στην άλλη( 3 τοίχοι και όχι κάθετα) και είχα 17%. Με το usr με την κεραία που έδινε μαζί (χωρίς κεραία δεν το συζητώ...:lol: ) μεσολαβούσε ένας τοίχος και έβλεπα το ppc μου στο 25%. Και χωρίς μεσολάβηση τοίχου στα 6 με 7 μέτρα χωρίς καμία παρεμβολή και δεν ξεπέρναγε το 80%.

 

Και αυτά με βάση του ότι το usr είχε κεραία ενώ το δικό μου όχι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ποιο ασυρματο router μου προτεινετε? Ψαχνω για ενα φτηνο αλλα καλο (να μην τρωει disconnects κτλ και εκτος απο jetspeed κτλ που δινει ο οτε) Εχω δει ενα σωρο routers αλλα δεν ξερω ποιο να διαλεξω:wacko:. Μπορω να δωσω μεχρι 80 ευρω. Το θελω βασικα για απλο σερφαρισμα απο το pc και απο το ppc μεσω wifi, και καμια φορα κατεβασμα απο torrent.

Για τα linksys τι γνωμη εχετε? Εγω δν εχω ακουσει καλα λογια.

Τα 3com ειναι καλα μηχανηματα? :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ολα καλα με το linksys μου. ειναι αληθεια οτι ειχα disconnects αλλα με την αναβαθμιση της φορθνετ ολα κομπλε :)

θα σου ελεγα US robotics αλλα δες το ποστ του Σπυρου απο πανω σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα εχω ακουσει απο φιλο εδω μεσα οτι το linsys του δεν ηταν καθολου καλο - ετρωγε ολη την ωρα disconnects κτλ.

Βλεπω και οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα δινουν τα linksys τους :shifty: (μηπως ξερουν κατι παραπανω?:ninja:)

Εχω εχω otenet παιζει κανενα ρολο στην συμπεριφορα του μοντεμ?:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα εχω ακουσει απο φιλο εδω μεσα οτι το linsys του δεν ηταν καθολου καλο - ετρωγε ολη την ωρα disconnects κτλ.

Βλεπω και οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα δινουν τα linksys τους :shifty: (μηπως ξερουν κατι παραπανω?:ninja:)

Εχω εχω otenet παιζει κανενα ρολο στην συμπεριφορα του μοντεμ?:worry:

σου ειπα, οτι disconnects ειχα εχουν εξαλειφθει τελειως. εχω κανει direct download απο ftp 800ΜΒ, τι καλυτερη αποδειξη απο αυτο; παλια δεν κατεβαινε ουτε για αστειο. πολλοι επισης δεν ξερουν οτι υπαρχει και αναβαθμιση της φορθνετ. στο adslgr.com υπαρχει ενα "σπασμενο" firmware της φορθνετ που μπορει να χρησιμοποιηθει και με αλλες εταιριες.

 

στην τελικη, οτι προιον και να σκεφτεις, παντα υπαρχουν καποιοι δυσαρεστημενοι. τα linksys ειναι πολυ διαδεδομενα και στο εξωτερικο.

απο την αλλη, οπως εχω ξαναπει εδω, το USR ειναι USR...:)

 

με λιγα λογια, και με τα δυο μια χαρα θα εισαι :)

υ.γ.: linksys=cisco

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη λες να ειμαι οκ με αυτο ε? Οταν λες αναβαθμιση εννοεις που?

Ευχαριστω :)

εγω πιστευω θα εισαι οκ. μπορεις να πας στο adslgr.com να δεις αν αλλοι χρηστες εχουν Linksys και οτενετ ωστε να δεις αν ειναι απολυτα συμβατα.

αναβαθμιση κανεις απο το μενου του ρουτερ, ειναι διαδικασια 45"-1' :)

αν παρεις το wag354g, αυτο που δινει στο adsl in a box plus, θα χρειαστεις τη σπασμενη αναβαθμιση για να μην κανει ποτε disconnect. αν με το καλο το παρεις, στο στελνω και με mail :)

Link to comment
Share on other sites

Τα disconnect δεν είναι μόνο θέμα royter, εγώ προσωπικά εκτός από μια περίοδο 4 ημερών που πείραζαν το dslam ο οτε και δεν είχα και internet για μερικές ώρες, δεν αντιμετώπιζα ποτέ προβλήματα με το link sys.

 

Όσο για τα USR είπα απλά τη παρατήρησα σε κάποιους τομής πριν ακόμα λειτουργήσει και στο internet, συνεπώς μην τα λάβεται σαν κριτήρια για τα usr. Κι εγώ usr είπα στον φίλο μου να πάρει γιατί έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλά. Αλλά προσωπικά αν διάλεγα θα έπαιρνα το Lynksys. Αυτό είναι και λίγο υποκειμενικό.

 

----

 

Edit: Έχω κάνει την αναβάθμιση της forthnet μιας και βγήκε. Αν θελήσω να βάλω άλλο isp δεν θα δουλεύει δηλαδή?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά τελείως η FORTHnet προσφέρει σε όλους τους συνδρομητές της μέχρι 31/12 δωρεάν Wireless Internet απο τα HotSpots της.. Μόλις μου ρθε το email ;)
Link to comment
Share on other sites

Τα disconnect δεν είναι μόνο θέμα royter, εγώ προσωπικά εκτός από μια περίοδο 4 ημερών που πείραζαν το dslam ο οτε και δεν είχα και internet για μερικές ώρες, δεν αντιμετώπιζα ποτέ προβλήματα με το link sys.

 

Όσο για τα USR είπα απλά τη παρατήρησα σε κάποιους τομής πριν ακόμα λειτουργήσει και στο internet, συνεπώς μην τα λάβεται σαν κριτήρια για τα usr. Κι εγώ usr είπα στον φίλο μου να πάρει γιατί έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλά. Αλλά προσωπικά αν διάλεγα θα έπαιρνα το Lynksys. Αυτό είναι και λίγο υποκειμενικό.

 

----

 

Edit: Έχω κάνει την αναβάθμιση της forthnet μιας και βγήκε. Αν θελήσω να βάλω άλλο isp δεν θα δουλεύει δηλαδή?

εννοειται οτι τα USR εχουν το καλυτερο ονομα, απλα λεμε. αν βαλεις αλλον ISP δε θα δεχεται μαλλον τους κωδικους και την αλλη γραμμη, υπαρχει ομως αυτο το σπασμενο στο adslgr.com :)

παντως εγω μετα την αναβαθμιση ελυσα το προβλημα μου.

Πληροφοριακά τελείως η FORTHnet προσφέρει σε όλους τους συνδρομητές της μέχρι 31/12 δωρεάν Wireless Internet απο τα HotSpots της.. Μόλις μου ρθε το email ;)
we know :happy:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχετε κάποιο Link γιατί δεν πολύ μπαίνω adslgr και θα πρέπει να ψάξω όλο το site για να δω που είναι.:O

 

Ευχαριστώ.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχετε κάποιο Link γιατί δεν πολύ μπαίνω adslgr και θα πρέπει να ψάξω όλο το site για να δω που είναι.:O

 

Ευχαριστώ.

για το free wifi; εδω

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10008040

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας στο adslgr.com διαβασα καποια πραγματα που δεν ξερω τι ειναι...

Το Annex-B τι ειναι? Υπαρχει και Annex-a?:confused:

To multimode? Το tFtp? (η καπως ετσι) :wacko:

Πρωτη φορα ασχολουμαι με τετοια ειμαι ακομα newbie...:O

 

EDIT

 

Αποτι βλεπω τα disconnects του wag354g οφειλονται στην υπερθερμανση οπως αναφερει ενα μελος του adsgr.com Κατα ποσο αυτο ισχυει? (γιατι αν ισχυει τοτε δεν με βλεπω να μπαινω στο internet ξανα...)

Οταν λενε κεραια εννοουν για το wifi? Τι εμβελεια εχει? Σε αποσταση 12 μετρα ισως και λιγοτερο με παρεμβολη ενα τοιχο δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα ε?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το Annex-B ειναι για την ISDN γραμμη και το Annex-A για την PSTN.

το multimode αν εννοεις το wifi εχει να κανει με την "μπαντα" στην οποια εκπεμπει. υπαρχει το b(11mbps), το g(54mbps) και το a που δε μας ενδιαφερει.

το tFtp δεν γνωριζω :)

 

οσον αφορα το edit σου, οχι ακριβως. απλα με την αναβαθμιση της Linksys θερμαινοταν πιο πολυ, ισως επειδη οι γραμμες μας ειναι καπως. δεν εχω πετυχει να υπαρχουν τετοια προβληματα στο εξωτερικο που εχουν 10πλασιες ταχυτητες. η αναβαθμιση της φορθνετ ειναι φτιαγμενη ωστε το ρουτερ να περιμενει περισσοτερη ωρα ανταποκριση απο το απεναντι pc/server ή οτιδηποτε και να μην ξεσυνδεεται.

γιατι βλεπεις να μην ξαναμπεις;;

οταν λενε κεραια μιλουν για το wifi. εχει εσωτερικη κεραια που ειναι μια χαρα, αλλα αν θελεις μεγαλυτερες αποστασεις απο το λογικο ισως χρειαστεις. εγω παντως δε χρειαζομαι. σημα εχω εξαιρετικο με 7 μετρα αποσταση και ενα τοιχο ενδιαμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βλεπεις να μην ξαναμπεις;;

οταν λενε κεραια μιλουν για το wifi. εχει εσωτερικη κεραια που ειναι μια χαρα, αλλα αν θελεις μεγαλυτερες αποστασεις απο το λογικο ισως χρειαστεις. εγω παντως δε χρειαζομαι. σημα εχω εξαιρετικο με 7 μετρα αποσταση και ενα τοιχο ενδιαμεσα.

 

Γιατι αν ισχυε αυτο με την υπερθερμανση, εχω που εχω και το modem πισω πισω στο pc που εχει ζεστα, ε λιγο και ο καιρος θα χτυπαγε 50αρες για πλακα...:p

 

Οταν λες 'λογικο' ποσα μετρα εννοεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιατι αν ισχυε αυτο με την υπερθερμανση, εχω που εχω και το modem πισω πισω στο pc που εχει ζεστα, ε λιγο και ο καιρος θα χτυπαγε 50αρες για πλακα...:p

 

Οταν λες 'λογικο' ποσα μετρα εννοεις?

μη σε απασχολει η ζεστη, δεν παιζει ρολο. το βαζεις οπου θες στο κατω κατω.

λογικο λεω 8-9 μετρα με 2 τοιχους, καπως ετσι, χωρις να ειμαι ειδικος βεβαια. το θες για καποιο PPC σου ας πουμε; αν ειναι το βαζεις σε οποια πριζα τηλεφωνου θες :O

 

p.s.: στην τελικη παιρνεις μια κεραια και τελειωσες. δε νομιζω παντως οτι θα δεις καλυτερο σημα με καποιο αλλο ρουτερ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με USR9108 και παρόμοια απόσταση με σένα (8-9 μέτρα κ 2-3 τοίχους) έχω 2/5 γραμμές στο λαπτοπ αλλα σύνδεση ADSL χωρίς ουσιαστικές απώλειες (κατεβάζω με ~52).

Πάντως δεν μπορεί να σου δώσει ακριβή απάντηση κανένας και θα πρέπει να κάνεις τη δοκιμή μόνος σου. Στο σπίτι που μένω παράδειγμα έχουν όλα τα κινητά 1 γραμμή (μύνημα με το ζόρι στέλνεις - για κλήση ούτε για πλάκα), ενώ ακόμα και το ασύρματο αν φύγεις καμιά 10αριά μέτρα που παρεμβάλονται κάποιοι τοίχοι κάνει διακοπες.. Πήρα το ρούτερ και το δοκίμασα και (ευτυχώς) δούλεψε..

Link to comment
Share on other sites

Kalispera paides...meta apo 20 meres synolika apo tin apostoli tis aitisis sti 4net egine i syndesi... :p eytyxws...

 

enas synaderfos moy pe na allaksw to f200 toy in-a-box

kai na parw kanena allo...

a)exete na protinetai kati?(se modem/router mallon giati ...

b)ektos apo to sta8ero ,8elw na syndesw parallila kai to forito sti grammi..

oenas aderfos sto ena..kai o allos sto allo... ;)

 

gia timi gyrw sta 50-90E....

 

Eyxaristw ek twn proterwn...

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρότατο πρόβλημα δικτύωσης:

 

Σε router προσθέτω καλωδιακώς ένα παλιο pc pentium III με μια gigabyte κάρτα δικτύου.

Όλες οι ρυθμίσεις καλά φτιαγμένες- όπως σε άλλους 3 που έχω ήδη συνδέσει-

.

Μπαίνω με ip 192.168.1.10 αλλά έχω δοκιμάσει και μ΄άλλα.

gateway το ρούτερ 192.168.1.1

Μου κάνει τέλεια τη σύνδεση αλλα δυστυχώς δεν ανοίγει τίποτα δικτυακό.

Κοιτάζω το physical adress (που έχει στην σύνδεση-υποστήριξη-λεπτομέρειες) και έχει FF-FF-FF-FF-FF-FF

Τι σημαίνει αυτό??.Και με την επιδιόρθωση(repair) πάλι τίποτα.. Προσπάθησα να πειραματιστώ βγάζοντας τα xp και βάζοντας 98se και το κλάταρα το σύστημα

 

Κάποιος άγιος άνθρωπος??:) :)

Ευχαριστώ.

 

Filemou to problimasou ine poli aplo to FF-FF-FF-FF-FF-FF pou exis ine xalasmeni ethernet card i sistixia ton 6 zeugon FF einai MAC Address kai tha eprepe na ixe tin morfi 00-09-2d-8a-4a-15 or 00-09-2d-8a-23-e1 or 00:11:95:9e:a6:07 autes einai kapies apo tis dikesmou kapia stigmi paliotera epesa se mia xalasmeni ethernet card pou arniotan na doulepsi kai i mac itan autis tis morfis FF-FF-FF-FF-FF-FF

elpizo na gino agios :p

Link to comment
Share on other sites

Filemou to problimasou ine poli aplo to FF-FF-FF-FF-FF-FF pou exis ine xalasmeni ethernet card i sistixia ton 6 zeugon FF einai MAC Address kai tha eprepe na ixe tin morfi 00-09-2d-8a-4a-15 or 00-09-2d-8a-23-e1 or 00:11:95:9e:a6:07 autes einai kapies apo tis dikesmou kapia stigmi paliotera epesa se mia xalasmeni ethernet card pou arniotan na doulepsi kai i mac itan autis tis morfis FF-FF-FF-FF-FF-FF

elpizo na gino agios :p

 

Θα δοκιμάσω κάποια άλλη και θα ενημερώσω αν έφταιγε αυτό.

 

Θα δούμε αν γίνεις άγιος:p :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...