Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ok, αλλα πως το αγοραζω?

 

EDIT

Δεν θελω να αγορασω απο τον οτε και να χρεωθει στον λογαριασμο του τηλεφωνου, θελω να αγορασω κατι απ'εξω.

 

Μπορει καποιος να μου προτεινει ενα καλο modem/router ασυρματο σε χαμηλη τιμη και χωρις να βγαζει πολλα προβληματα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ok, αλλα πως το αγοραζω?

 

EDIT

Δεν θελω να αγορασω απο τον οτε και να χρεωθει στον λογαριασμο του τηλεφωνου, θελω να αγορασω κατι απ'εξω.

 

Μπορει καποιος να μου προτεινει ενα καλο modem/router ασυρματο σε χαμηλη τιμη και χωρις να βγαζει πολλα προβληματα?

 

Πάμε πάλι...

http://www.spcom.gr/adsl-wireless-modems-c-1_41_60_63.html

 

Ξέρεις ότι μπορείς να επισκεφθείς οποιοδήποτε κατάστημα του ΟΤΕ και να το αγοράσεις από εκεί;Με μετρητά, χωρίς χρέωση λογαριασμού κ.λ.π.

Άντε, γιατί πολύ το ζαλίσαμε...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα, τι τσατιζεσαι, δεν ξερω τιποτα απο αυτα τα πραγματα και ρωταω κακο ειναι?:worry:

 

Θα παω απο ΟΤΕ μερια να δω για το εν λογω modem.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη ειμαι λιγο ασχετος απο dsl... θελω να ρωτησω, θα παρω ενα modem router αλλα δεν ξερω ποιο, εσεις τι μου προτινετε, διαθετω μεχρι 70 ευρω εχω isdn, ειναι δυσκολη η συνδεση του?? και δευτερον το ασηρματο τι πλεονεκτηματα εχει σε σχεση με το κανονικο???
Link to comment
Share on other sites

To ασυρματο σε σχεση με το κανονικο εχει wifi και μπορεις να μπαινεις πχ απο το pda σου, ή απο καποιο laptop στο internet χωρις καλωδια.

 

Εγω πηρα το jetspeed 585 αλλα δεν μπορει να συχρονισει με το dslam του οτε. Σημερα βλεπω οτι δεν μπορω να συνδεθω με κανενα modem στο internet παρα μονο με pstn. Ελπιζω να κανει τπτ εργασιες ο οτε και να μην φταιει τπτ αλλο :worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Enema ελπίζω να πήρες το σωστό Annex. (Annex a για pstn και annex b για ISDN).

 

Η σύνδεση είναι αρκετά εύκολη, ειδικά αν έχεις pstn. Το modem μπαίνει σαν τηλεφωνική συσκευή, ενώ πίσω από τις τηλεφωνικές συσκευές βάζεις κάτι φιλτράκια.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικα πηρα το Annex A, ζητησα για το 585 το απλο και οχι το i. Ουτως ή αλλως φαινεται απο τα filters που ειχε μεσα το κουτι ;)

 

Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να συνδεθω με τιποτα. Το 585 δν μπορει να συχρονισει, το sagem λεει οτι συνδεεται κανονικα, αλλα δν μπορει να φορτωσει τπτ ουτε firefox, ουτε msn, ουτε irc.

 

Τωρα ειμαι με το pstn και παλι εχω μονο net (msn, irc κτλ, γιοκ)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τωρα τα μονα προβληματα που εχω ειναι οτι το touchspeed δεν μπορει να συχρονισει, ενω ολα τα αλλα ειναι οκ και οτι το sagem δεν μπορει να λειτουργησει με το touchspeed στην ethernet.

Οταν το βγαζω ειναι ολα οκ με το sagem (net, irc, msn κτλ). Οταν συνδεω το touchspeed ομως ειναι σαν να πεφτει η συνδεση.

Καμια ιδεα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τωρα τα μονα προβληματα που εχω ειναι οτι το touchspeed δεν μπορει να συχρονισει, ενω ολα τα αλλα ειναι οκ και οτι το sagem δεν μπορει να λειτουργησει με το touchspeed στην ethernet.

Οταν το βγαζω ειναι ολα οκ με το sagem (net, irc, msn κτλ). Οταν συνδεω το touchspeed ομως ειναι σαν να πεφτει η συνδεση.

Καμια ιδεα?

το touchspeed δεν ειναι και μοντεμ;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι, αλλα απο την στιγμη που δεν μπορει να συχρονισει, χρησιμοποιω το sagem.

οκ, εχεις δικιο, ελπιζω να φτιαχτει :)

 

@em_seven, καλο φαινεται. μπορεις να δεις στο adslgr.com για εντυπωσεις απο ολα τα ρουτερ ;)

Link to comment
Share on other sites

οκ, εχεις δικιο, ελπιζω να φτιαχτει :)

 

@em_seven, καλο φαινεται. μπορεις να δεις στο adslgr.com για εντυπωσεις απο ολα τα ρουτερ ;)

 

Λιγο δυσκολο να φτιαχτει, ρωτησα τοσο σε adslgr.com οσο και στο 1242 αλλα δεν εγινε τπτ. Μαλλον χαλασμενη συσκευη :(

 

Θα το παω την δευτερα στον ΟΤΕ, ελπιζω να μου το αλλαξουν:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Re paidia na rwtisw,

xerei kaneis ka8oloy to Fritz FONBOX toy broadband pack ths HOL?

Pws pernaw ta username password? Dokimasa k me tis 2 periptwseis, me to fritz dsl programmataki pou exei sto opoio me exei synexos offline k me to cd egkatastashs ths hol opou vgazei failure!

Any thoughts?

Thanks,

Nick

Thelei eidikh rythmish to router telika.Kaneis de xerei edw

Link to comment
Share on other sites

Thelei eidikh rythmish to router telika.Kaneis de xerei edw

Τι εννοείς ειδική ρύθμιση;Εγώ δεν θυμάμαι να έκανα κάτι παραπάνω για να δουλέψει απο αυτό που χρειαζόταν.Για πες μας τι εννοείς ακριβώς..

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ειδική ρύθμιση;Εγώ δεν θυμάμαι να έκανα κάτι παραπάνω για να δουλέψει απο αυτό που χρειαζόταν.Για πες μας τι εννοείς ακριβώς..

 

em plirosa 142 e gia 512 em to kolofritz tous de sigxronizei em mpeno me ti ******a to crypto apo to adsl in a box em exo kati taxitites 384 anti gia 512!

gamiseta h HOL einai gia to p****O :X

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το προβλημα ηταν απο την μερια του ΟΤΕ.

Παραθετω ενα μερος ενος ποστ μου στο adslgr.com

 

Ok εφτιαξε το προβλημα. Τελικα δεν ηταν απο την μερια του ρουτερ αλλα απο τον ΟΤΕ. Αφου τους εριξα ενα τηλεφωνο, με πηραν τωρα το απογευμα και ειχαμε τον εξης συναρπαστικο διαλογο:

 

-Για σας ειχατε παρει για ενα προβλημα που εχετε...

-Ναι, δεν μπορει να συχρονισει το ρουτερ μου.

-Απο ποτε ειναι αυτο το προβλημα?

-Απο τοτε που το πηρα.:geek:

-Μαλιστα... Ποιο μοντελο ειναι?

-Το 585.:chair:

-Μισο λεπτο... τωρα συχρονιζει?

-@@ κανει:whip:

-ναι... τωρα?

 

Κοιταω λοιπον το λαμπακι και βλεπω οτι εχει σταθεροποιηθει! :drool:Εγινε σχεδον αμεσως και το λαμπακι του ιντερνετ και ειμαι οκ.:yahoo:

 

Τελικα μου ειπε ο τεχνικος οτι το προβλημα ηταν απο την μερια τους, αλλα δεν συγρατησα καλα τα αλλα που ειπε (εδω λειτουργει το ρουτερ μου και θα καθομαι να ακουω τι λεει ο τεχνικος?:tease: )

 

Τωρα τι ρυθμιση εκανε αραγε ο οτε και δουλεψε το ρουτερ?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Θελω να αγορασω κ εγω ενα ρουτερ αλλα επειδη εμαι καινουριος περι dsl εχω απορια. διαβασα καμποσες σελιδες σε αυτο το θεμα και ειδα πολλα παιδια να λενε οτι δεν συγχρονιζεται το ρουτερ τους. αν τυχει και σε μενα αυτο τι κανω? θα το λυσω με καποιες ρυθμισεις, θα με βοηθησει ο οτε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εβαλα πριν λιγο καιρο adsl στο σπιτι. Επειδη ομως εχω 3 pc και θελω να εχω προσβαση στο ιντερνετ σε ολα, ξεκινησα να φτιαξω ενα ασυρματο δικτυο. Αγορασα 1 καρτα usb, 2 pcmcia και ενα router(LINKSYS WRK54G.). Το προβλημα μου ειναι πως το router εχει εισοδο ethernet και το modem εχει εξοδο usb. Υπαρχει τροπος να συνδεθουν ή θελω αλλο modem? Αυτο που εχω τωρα ειναι ενα sagem που δινει μαζι με το Ondsl kit η otenet.

 

Ευχαριστω :happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εβαλα πριν λιγο καιρο adsl στο σπιτι. Επειδη ομως εχω 3 pc και θελω να εχω προσβαση στο ιντερνετ σε ολα, ξεκινησα να φτιαξω ενα ασυρματο δικτυο. Αγορασα 1 καρτα usb, 2 pcmcia και ενα router(LINKSYS WRK54G.). Το προβλημα μου ειναι πως το router εχει εισοδο ethernet και το modem εχει εξοδο usb. Υπαρχει τροπος να συνδεθουν ή θελω αλλο modem? Αυτο που εχω τωρα ειναι ενα sagem που δινει μαζι με το Ondsl kit η otenet.

 

Ευχαριστω :happy:

Εαν έχεις router δεν χρειάζεσαι το modem, θα συνδέσεις απ' ευθείας το router με το spliter.
Link to comment
Share on other sites

Εαν έχεις router δεν χρειάζεσαι το modem, θα συνδέσεις απ' ευθείας το router με το spliter.

 

Χμ... Επειδη δεν εχω και πολλες γνωσεις πανω στο θεμα, πως ακριβως γινεται αυτο? Εγω αυτο που ειχα μεχρι τωρα ηταν ενα modem(sagem) και το συνεδεα στην πριζα του τηλεφωνου και στην usb του pc:O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...