Jump to content

VoIP, το μέλλον στην σταθερή τηλεφωνία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα γιατι να παρεις κατι τετοιο? Παρε ενα ΑΤΑ και βαλε πανω οτι τηλεφωνο θελεις, και φυσικα δεν θα ειναι usb που σημαινει οτι θα κλεινεις το pc που και που και θα γλυτωσεις και αρκετα χρηματα.

 

Δες αυτο για παραδειγμα http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.615047 . Αν δεν εχεις ασυρματο, με αλλα 35 Ευρω παιρνεις ενα της πανασονικ και κανεις πολυ καλυτερη δουλεια. Μπορεις να εχεις ταυτοχρονα 2 λογαριασμους, πχ ενα icall & ενα voipbuster συνδεοντας 2 τηλεφωνικες συσκευες επανω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 714
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:lol: :lol:

Εμένα από χθες είναι και πάλι όλα δωρεάν.!!! Μια μέρα μόνο με χρέωσε!

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι να παρεις κατι τετοιο? Παρε ενα ΑΤΑ και βαλε πανω οτι τηλεφωνο θελεις, και φυσικα δεν θα ειναι usb που σημαινει οτι θα κλεινεις το pc που και που και θα γλυτωσεις και αρκετα χρηματα.

 

Δες αυτο για παραδειγμα http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.615047 . Αν δεν εχεις ασυρματο, με αλλα 35 Ευρω παιρνεις ενα της πανασονικ και κανεις πολυ καλυτερη δουλεια. Μπορεις να εχεις ταυτοχρονα 2 λογαριασμους, πχ ενα icall & ενα voipbuster συνδεοντας 2 τηλεφωνικες συσκευες επανω.

Είναι λίγο αλμυρούτσικα ακόμα τα ATA... Πόσο καιρό άραγε να θέλει κανείς για να κάνει απόσβεση 70€ (τουλάχιστον);

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο αλμυρούτσικα ακόμα τα ATA... Πόσο καιρό άραγε να θέλει κανείς για να κάνει απόσβεση 70€ (τουλάχιστον);

 

 

Ειναι σχετικα καλες οι τιμες τους. Οτι και να ναι ειναι hardware-επενδυση που κανεις για αρκετο καιρο. Αναλογα με τη χρηση που κανεις. Προσωπικα δεν το πολυχρησιμοποιω λογω κινητου αλλα εχω και 256/128 και εχει μικροκαθυστερησεις. Η επενδυση μου στο VOIP ειναι ενα PAP2 της Linksys :O

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο αλμυρούτσικα ακόμα τα ATA... Πόσο καιρό άραγε να θέλει κανείς για να κάνει απόσβεση 70€ (τουλάχιστον);

 

Η ασυρματη συσκευη που προτεινε ο φιλος, κανει 119 Ευρω, οποτε σιγουρα ενα pap2 ειναι πιο συμφερον. Αν κανεις υπεραστικες και διεθνεις κλησεις πιστευω με λογικη χρηση κανεις αποσβεση σε ενα 2μηνο. Αν μιλας πολυ μπορει και σε λιγοτερο απο 15 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Tha xrisimopoihso loipon kai ego ayto to pap2. Omos thelo na rotiso kati. Ego exo syndesi 1024 kai den me akoune kala me to voipbuster. Den nomizo oti exo provlima syndesis kai paketon. Fainontai sxetika kala ta pragmata. Kapou diavasa oti i karta ixou kanei tin diafora kapoies fores ( i karta ixou mou einai gyro sta 6-7 xronon). An paro to pap 2 pou exei dikes tou kartes ixou pano, kai sundeso tin apli syskeuoula mou pisteyete oti tha exo kalyteri poiotita? Mou kanoun parapona oti akougomai kapos san mpoukomenos.
Link to comment
Share on other sites

Tha xrisimopoihso loipon kai ego ayto to pap2. Omos thelo na rotiso kati. Ego exo syndesi 1024 kai den me akoune kala me to voipbuster. Den nomizo oti exo provlima syndesis kai paketon. Fainontai sxetika kala ta pragmata. Kapou diavasa oti i karta ixou kanei tin diafora kapoies fores ( i karta ixou mou einai gyro sta 6-7 xronon). An paro to pap 2 pou exei dikes tou kartes ixou pano, kai sundeso tin apli syskeuoula mou pisteyete oti tha exo kalyteri poiotita? Mou kanoun parapona oti akougomai kapos san mpoukomenos.

 

Τα προβλήματα φίλε μου στην voip τηλεφωνία είναι πάντα θέμα δικτύου. Είναι σαν να μην έχει πολύ νερό το δίκτυο ύδρευσης και εσύ να προσπαθείς να βελτιώσεις την κατάσταση αλλάζοντας την βρύση σου.

Link to comment
Share on other sites

Για σε ολους. ειμαι και εγω χρηστης το i-call και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος σε σχεση με το voipbuster kai to sype. :( Αλλα σαν ηλιθιος ελληνας που ειμαι οτι δουμε παμε να το παρουμε ειδα σε ενα προσπεκτους της media markt (για να μην χρησιμοποιω τα ακουστικα και μικροφωνο του υπολογιστη) ενα headset της IQUA 39 EYRW ΤΟ ΟΠΟΙΟ εγραφε οτι υποστηριζει voip calls. Τους ρωτησα πως να το συνδεσω με τον υπολογιστη και μου ειπαν να δω το user guide. Oταν εφτασα σπιτι ανακαλυψα οτι ειναι handsfree με adaptora αυτοκινητου.Προσπαθησα να το συνδεσω με το το mobile action usb bluetooth device για το κινητο που εχω το κ750i alla tipota!!! Αν γνωριζει καποιος τι μπορω να κανω ή τι χρειαζομαι για να το συνδεσω με τον υπολογιστη ας μου πει. ΣΗΜΕΙΩΣΗ Πηγα στο media markt kai εξηγησα τι εγινε και μου αρκεστηκαν να πουν οτι γνωριζουν αυτοι ξερω και εγω......
Link to comment
Share on other sites

file mou gyrna to pisw kai pare ena pap2 apo to play247.gr na kaneis swsta th douleia sou.

gia to filo pou den ton akoun kala tha proteina na dei sto testmyvoip.com ti score exei.

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παιδιά! :)

 

Ήθελα να ρωτήσω το εξής αν γνωρίζει κανείς. Πέρα από το να συνδέεται με εναν SIP server, θέλω μια compact συσκευή που να παίρνει πάνω της κλασσική σταθερή συσκευή και να έχει και τη δυνατότητα να «βλέπει» skype users, προσοχή, χωρίς να είναι συνδεμένη στο pc μου.

 

Πολύ απλά να είναι ανοιχτή μόνο αυτή πάνω στον router μου, και να μπορώ είτε να πάρω άλλα τηλέφωνα μέσω SIP server, αλλά να έχω ΚΑΙ τη δυνατότητα να καλώ Skype φίλους μου χωρίς να ανοίξω το pc. Δηλαδή να έχει δυνατότητα log-in στο Skype account μου και να τραβάει και λίστες online, κλπ.

 

Υπάρχει καμία τέτοια. Το PAP2 μόνο σε SIP server συνδέεται;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια απάντηση.

 

:)

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

kalhspera.ap oso kserw den yparxei syskeuh gia skype+sip+thlefonikh grammh.gia na exeis dwrean epikoinwnia me tous filous sou,sip,na syndeseis panw th grammh tou ote des gia to grandstream handytone 486 rev2 (ypoxrewtika rev2 alliws den tha mporeis na syndeseis ton ote).sto ebay exei kapou sta 60euro h alliws pare apo ellada to linksys spa3000 peripou 95 euro k sou dinei th dynatothta gia 2 sip logariasmous alla k na syndeseis ton ote panw.
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορμια εχει κανεις σας προβληματα τις τελευταιες μερες με voibuster και voipstunt??? Η επικοινωνια μου ειναι αισχρη!!

Ποιος ειναι ο λιγοτερο απαιτητικος codec? O 711 νομιζω αλλα δεν ειδα φως.

Επισης απο PAP2 να μεγαλωσω η να μικρυνω τα πακετα? Τα εχω ηδη μεγαλα τωρα.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορμια εχει κανεις σας προβληματα τις τελευταιες μερες με voibuster και voipstunt??? Η επικοινωνια μου ειναι αισχρη!!

Ποιος ειναι ο λιγοτερο απαιτητικος codec? O 711 νομιζω αλλα δεν ειδα φως.

Επισης απο PAP2 να μεγαλωσω η να μικρυνω τα πακετα? Τα εχω ηδη μεγαλα τωρα.

 

Εγώ στο 95% των κλήσεων δεν έχω πρόβλημα, η γραμμή μου είναι 384 και ο codec που χρησιμοποιώ είναι ο G729 και έχει την μικρότερη απαίτηση σε bandwith μετά τον G723!

 

Παρακάτω η λίστα με το bandwith που χρειάζεται ο κάθε codec...

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Θα κανω τις δοκιμες μου το μεσημερι...

Παντως εδω και ενα μηνα δεν αντιμετωπιζα προβλημα.

Για το μεγεθος των πακετων καμια συσταση?

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορμια εχει κανεις σας προβληματα τις τελευταιες μερες με voibuster και voipstunt??? Η επικοινωνια μου ειναι αισχρη!!

Ποιος ειναι ο λιγοτερο απαιτητικος codec? O 711 νομιζω αλλα δεν ειδα φως.

Επισης απο PAP2 να μεγαλωσω η να μικρυνω τα πακετα? Τα εχω ηδη μεγαλα τωρα.

 

Extes to bradu toulaxiston eixa mprosta mou enan Wkeano Sighs....Entelws Aisxos!!!

VULPES
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με το Linksys WRT54GP2 Wireless-G Broadband Router με 2 Phone Ports μπορώ να το δουλεύω με DSL Γραμμή 384 κάτω από ISDN, και να το συνδιάσω με το voipbuster και να κάνω κλησεις με κλειστό pc????

Το έχει δουλέψει κανείς??? Για βοηθήστε λίγο.... το βλέπω καλό.... Για πείτε ιδέες...

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=160&manufacturers_id=141&products_id=3063

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με το Linksys WRT54GP2 Wireless-G Broadband Router με 2 Phone Ports μπορώ να το δουλεύω με DSL Γραμμή 384 κάτω από ISDN, και να το συνδιάσω με το voipbuster και να κάνω κλησεις με κλειστό pc????

Το έχει δουλέψει κανείς??? Για βοηθήστε λίγο.... το βλέπω καλό.... Για πείτε ιδέες...

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=160&manufacturers_id=141&products_id=3063

 

Το ρωτάω γιατί κάποιος μου είπε ότι είναι κλειδωμένο μόνο για αμερική κλπ κλπ κλπ.... Ισχυει? Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς????

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι καινούργιος στην παρέα και θέλω να μάθω αν συνδέοντας στον υπολογιστή ένα ΑΤΑ θα μπορώ να κάνω τηλεφωνήματα και όταν ο υπολογιστής θα είναι κλειστός. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι καινούργιος στην παρέα και θέλω να μάθω αν συνδέοντας στον υπολογιστή ένα ΑΤΑ θα μπορώ να κάνω τηλεφωνήματα και όταν ο υπολογιστής θα είναι κλειστός. Ευχαριστώ

 

Ναι! Με την προυπόθεση να το συνδέσεις σε modem/router και όχι σε θύρα δικτύου του υπολογιστή σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Με την προυπόθεση να το συνδέσεις σε modem/router και όχι σε θύρα δικτύου του υπολογιστή σου. ;)

 

 

na rotiso kati allo. to Ata exei kalyteri apodosi se sxesi me mikrofono akoustiko pou exo syndesei ego? Diladi kalytero ixo?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...