Jump to content

VoIP, το μέλλον στην σταθερή τηλεφωνία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

na rotiso kati allo. to Ata exei kalyteri apodosi se sxesi me mikrofono akoustiko pou exo syndesei ego? Diladi kalytero ixo?

 

To ATA φίλε μου, το συνδέεις επάνω στο μοντεμ/ρούτερ και επάνω στο ΑΤΑ συνδέεις το κανονοκό σου τηλέφωνο με το οποίο και τηλεφωνείς. Δεν χρειάζεται υπολογιστής. Η ποιότητα του ήχου είναι ανάλογη με το δίκτυο ιντερνετ και έχει σχέση με το εύρος της σύνδεσής σου(DSL).Είναι όπως και με το μικρόφωνο και ακουστικό μέσω Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 714
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To ATA φίλε μου, το συνδέεις επάνω στο μοντεμ/ρούτερ και επάνω στο ΑΤΑ συνδέεις το κανονοκό σου τηλέφωνο με το οποίο και τηλεφωνείς. Δεν χρειάζεται υπολογιστής. Η ποιότητα του ήχου είναι ανάλογη με το δίκτυο ιντερνετ και έχει σχέση με το εύρος της σύνδεσής σου(DSL).Είναι όπως και με το μικρόφωνο και ακουστικό μέσω Η/Υ.

 

exo tin entyposi omos oti oi kartes ixou pou kouvalei to ATA pano tou mporei na kanoun diafora stin poiotita tis fonis, otan to pc sou exei palia karta ixou (6 xronia). Basika ayti einai i erotisi mou. Giati exo 1025 syndesi forthnet alla den akougomai kala me voipbuster. kai elega mipos kapos diorthosei ta pragmata to ATA.

Link to comment
Share on other sites

exo tin entyposi omos oti oi kartes ixou pou kouvalei to ATA pano tou mporei na kanoun diafora stin poiotita tis fonis, otan to pc sou exei palia karta ixou (6 xronia). Basika ayti einai i erotisi mou. Giati exo 1025 syndesi forthnet alla den akougomai kala me voipbuster. kai elega mipos kapos diorthosei ta pragmata to ATA.

 

To ATA δεν κουβαλάει καμμιά κάρτα ήχου, απλώς μετατρέπει τον ήχο σε πακέτα και το αντίστροφο για να είναι δυνατή η μετάδοσή του μέσω internet.Στην προκειμένη περίπτωση κάρτα ήχου είναι το σταθερό σου τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

To ATA δεν κουβαλάει καμμιά κάρτα ήχου, απλώς μετατρέπει τον ήχο σε πακέτα και το αντίστροφο για να είναι δυνατή η μετάδοσή του μέσω internet.Στην προκειμένη περίπτωση κάρτα ήχου είναι το σταθερό σου τηλέφωνο.

 

Mallon Allo ithela na po kai allo eipa. Ennousa ta voice codecs!

 

Ta voice codecs pou kouvalane pano ti kanoun?

For example to LINKSYS PAP2 VOIP ADAPTER 2FXS exei Voice Codecs: G.711 a-law, G.711μ-law, G.726, G.729 A, G.723.1.

 

Ayta eipireazoun telika ton ixo i oxi ( se sxesi me ena aplo mikrofono pou xrisimopoio)?? Me liga logia, exo kamia elpida na me akousoun kapos kalytera sto voipbuster i tha prepei na valo 10mb syndesi????

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας. Χρησιμοποιώ την τελευταία έκδοση του Eyebeam και το έχω παραμετροποιήσει για να χρησιμοποιώ το VoipDiscount (http://www.voipdiscount.com/en/sip.html). Παρά το γεγονός ότι κάνω registration κανονικά, όταν πάω να κάνω τηλεφωνήματα χρησιμοποιείται μόνο ο codec G.711 (με άλλα, όπως το G.729, είναι αδύνατη η επικοινωνία) και η φωνή μου ακούγεται πολλές φορές με κενά, αποσπασματική. Έχω σύνδεση 512 και από τα ping διαπιστώνω ότι σίγουρα δεν φταίει η γραμμή μου. Έχω τις εξής παραμέτρους:

Domain: sip.voipdiscount.com

Stun server: stun.voipdiscount.com

Έχω βρει σε κάποιες σελίδες και άλλα domain (όπως sip1 ή atx) αλλά όταν τα χρησιμοποιώ η σύνδεση είναι αδύνατη. Πιστεύεται ότι είναι γενικότερο πρόβλημα του VoipDiscount και θα πρέπει να ζήσω με αυτό αν θέλω δωρεάν τηλ. στην Ελλάδα, φταίει το Eyebeam που δεν είναι συμβατό ίσως (αν και δεν το νομίζω) ή έχω κάνει κάποιο λάθος στην παραμετροποίηση; Επίσης έχω προσπαθήσει να αλλάξω το internal sampling rate σε 32000 Hz και 44100 Ηz, για βελτίωση της ποιότητας φωνής, αλλά οι διακοπές συνεχίζονται...Το πρόγραμμα που προσφέρει το VoipDiscount είναι αρκετά εύχρηστο αλλά δεν το εγκατέστησα γιατί δεν μπορείς να αλλάξεις codec και η φωνή ακούγεται πολύ "θαμπή", κατώτερη του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα προβλήματα συνεχίζονται...από χθες κάθε φορά που πάω να κάνω κλήση με το VoipDiscount βγαίνει το μύνημα "call failed 403 Forbidden". Έχω δοκιμάσει τα πάντα, πήρα ακόμα τηλέφωνο στην Betamax αλλά βγαίνει τηλεφωνητής...μήπως κάποιος άλλος έχει (ή είχε) το ίδιο πρόβλημα και πως το αντιμετώπισε; Αν συνεχιστεί έτσι η ίδια κατάσταση και αύριο θα ακυρώσω την χρέωση των 10 Ευρώ από την κάρτα μου...
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να ακυρώσεις τη χρέωση αυτή από την κάρτα σου. Σίγουρα μπορείς να αρνηθείς χρέωση που έγινε εν άγνοιά σου και χωρίς τη συγκατάθεσή σου, δεν μπορείς όμως να αρνηθείς χρέωση που έγινε από σένα. Τεσπα, προσπάθησέ το και αν καταφέρεις κάτι πες μας να ξέρουμε. (Έχω αντίστοιχο πρόβλημα, για τελείως άλλο θέμα όμως, και θα με ενδιέφερε να μάθω)
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα προβλήματα συνεχίζονται...από χθες κάθε φορά που πάω να κάνω κλήση με το VoipDiscount βγαίνει το μύνημα "call failed 403 Forbidden". Έχω δοκιμάσει τα πάντα, πήρα ακόμα τηλέφωνο στην Betamax αλλά βγαίνει τηλεφωνητής...μήπως κάποιος άλλος έχει (ή είχε) το ίδιο πρόβλημα και πως το αντιμετώπισε; Αν συνεχιστεί έτσι η ίδια κατάσταση και αύριο θα ακυρώσω την χρέωση των 10 Ευρώ από την κάρτα μου...

 

Γιατί δεν χρησιμοποιείς το voipbuster? Εγώ έχω σύνδεση 512 και όταν δεν κατεβάζω ή ανεβάζω κάτι η επικοινωνία μου είναι τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

exo ena aasirmato diktio sto opio anevazo mia adsl 512 thelo stin mia akri tou diktiou i opia eine arketa makria alla exei kaly piotita sidesis sto diktio na xrisimopiiso vo ip xoris na exo anixto ypologisti,,h erotisi eine h eksis : oi siskeves ata pou kikloforane me ti sindesi tha enothoun epano sto acsses poin kai pernoun tyxeo ip apo ton router mou? pia protinete na paro??

thenks......:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Exo diabasei oles tis selides, syn kapoia alla threads kai greekvoip.com

Akoma omos exo erotiseis. Prospatho na xrisimopoiiso to voipbuster (me 384 dsl) kai eno oi alloi me akoun mia xara ego tous ako xalia kai me kathisterisi 10 deyteroleta!! Katevasa kai to x-lite pou kapoios eipe oti diorthonei ta pragmata alla ta i synomilia egine i idia an oxi xeiroteri.

 

1) Ti ftaei? I dsl grammi, oi rythmiseis tou x-lite, ta codecs?

 

2) Kapoios eipe oti xreisimopeii codec 729. Giati den boro na ro vro ego sto x-lite?

 

3) Giati kapoioi me tin idia syndesi, opos exo diavasei exoun teleia epikoinonia me to voipbuster kai alloi den boroun na synenoithoun katholou?

 

4) Me to i-call lynontai sigoura ola ta problimata (ektos tou oti den einai dorean). An to balo den tha exo kanena problima?

Link to comment
Share on other sites

To I-call δίνει 1,071 ευρώ για να το δοκιμάσεις.

Κανε λοιπόν μια δωρεάν δοκιμή και θα δείς αν σου ταιριάζει

επίσης το http://www.evoice.gr σου δίνει 3 ευρώ για να το δοκιμάσεις

Link to comment
Share on other sites

web-activated calls sto voipbuster!!

kai tora o P(ote) na do pos tha mas kopsei! oute kan mas endiaferoun ta paketa kai oi istories!!!!!! Sothikame!

Link to comment
Share on other sites

web-activated calls sto voipbuster!!

kai tora o P(ote) na do pos tha mas kopsei! oute kan mas endiaferoun ta paketa kai oi istories!!!!!! Sothikame!

 

Ξέρει κάποιος πως υπολογίζεται το κόστος στις κλήσεις;

 

π.χ. Αν έχω βάλει 10€, έχω για τους δωρεάν προορισμούς εως 20 ώρες το μήνα, με την παραπάνω υπηρεσία μειώνεται στο μισό η είναι πάλι 20 ώρες;

 

Σε χώρες με χρέωση πως γίνεται ο υπολογισμός, υπάρχει διπλή χρέωση η όχι;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος πως υπολογίζεται το κόστος στις κλήσεις;

 

π.χ. Αν έχω βάλει 10€, έχω για τους δωρεάν προορισμούς εως 20 ώρες το μήνα, με την παραπάνω υπηρεσία μειώνεται στο μισό η είναι πάλι 20 ώρες;

 

Σε χώρες με χρέωση πως γίνεται ο υπολογισμός, υπάρχει διπλή χρέωση η όχι;

 

Pantos ego tora pu to xrisimopoihsa. Sta recent calls egrafe . to tilefono mou me to allo pou sundethike kai eixane 10 lepta omilia.

Den egrafe 10min X 2

Link to comment
Share on other sites

Το λογικο ειναι να υπαρχει διπλη χρεωση.

 

 

Δε νομίζω. Κάτι τέτοιο δε θα συνέφερε κανένα καταναλωτή. Μάλλον ακολουθούν τη λογική αντίστοιχων υπηρεσιών που χρεώνουν μια φορά

Link to comment
Share on other sites

Το λογικο ειναι να υπαρχει διπλη χρεωση.

 

 

Δεν νομίζω. Κάτι τέτοιο δε θα συνέφερε κανένα καταναλωτή. Μάλλον ακολουθούν τη λογική αντίστοιχων υπηρεσιών που χρεώνουν μια φορά.

 

Εξάλλου γράφουν ότι: You pay the regular VoipBuster rates as advertised on our website.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω credits να το δοκιμασω, αλλα ειμαι 99% σιγουρος οτι θα χρεωνει 2 φορες γιατι σκεψου να με παρουν στο κινητο μου και να καλεσω εγω ενα αλλο κινητο υψηλης χρεωσης (εξωτερικου) , θα με χρεωσουν μονο 19 σεντ?

 

Αν ομως καλεσουμε το ελληνικο σταθερο μας, και κανουμε κληση προς τις δωρεαν χωρες (ακομα και προς Ελλαδα) τοτε δεν υπαρχει κοστος γιατι και οι δυο κλησεις ειναι δωρεαν.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω credits να το δοκιμασω, αλλα ειμαι 99% σιγουρος οτι θα χρεωνει 2 φορες γιατι σκεψου να με παρουν στο κινητο μου και να καλεσω εγω ενα αλλο κινητο υψηλης χρεωσης (εξωτερικου) , θα με χρεωσουν μονο 19 σεντ?

 

Αν ομως καλεσουμε το ελληνικο σταθερο μας, και κανουμε κληση προς τις δωρεαν χωρες (ακομα και προς Ελλαδα) τοτε δεν υπαρχει κοστος γιατι και οι δυο κλησεις ειναι δωρεαν.

 

 

Οπως το θέτεις έχεις δίκιο. Είχα κατά νου τη δεύτερη περίπτωση όταν έγραφα. Αν καλείς από Ελληνικό σταθερό (ή άλλη χώρα που έχει free calls) σε μια οποιαδήποτε άλλη, οπότε η χρέωση είναι μια, αυτή της δεύτερης χώρας.

Link to comment
Share on other sites

Οπως το θέτεις έχεις δίκιο. Είχα κατά νου τη δεύτερη περίπτωση όταν έγραφα. Αν καλείς από Ελληνικό σταθερό (ή άλλη χώρα που έχει free calls) σε μια οποιαδήποτε άλλη, οπότε η χρέωση είναι μια, αυτή της δεύτερης χώρας.

 

to thema einai omos. Otan kai ta 2 destinations einai free, o xronos pos metratai? me liga logia oi 20 ores xorizontai sta 2 pia?

Link to comment
Share on other sites

to thema einai omos. Otan kai ta 2 destinations einai free, o xronos pos metratai? me liga logia oi 20 ores xorizontai sta 2 pia?

Ε δοκιμάστε ένας ρε παιδιά που έχει μονάδες. Όλοι ξεμείναμε στην voipbuster; :lol: :O

Link to comment
Share on other sites

Ε δοκιμάστε ένας ρε παιδιά που έχει μονάδες. Όλοι ξεμείναμε στην voipbuster; :lol: :O

 

Ma to dokimasa kai douleuei katapliktika!!Oute delays oute tipota!

Alla den exo katalavei pos vlepeis tis ores pou sou exoun meinei!!! Na pao sto personal page kai na kathomai na prostheto tis ores ???

Link to comment
Share on other sites

Ma to dokimasa kai douleuei katapliktika!!Oute delays oute tipota!

Alla den exo katalavei pos vlepeis tis ores pou sou exoun meinei!!! Na pao sto personal page kai na kathomai na prostheto tis ores ???

Χρεώνει μία ή δυο φορές; Στο recent calls τι σου γράφει; Δύο κλήσεις ή μία; Η καταγραφή των κλήσεων γίνεται από κει...

Link to comment
Share on other sites

Χρεώνει μία ή δυο φορές; Στο recent calls τι σου γράφει; Δύο κλήσεις ή μία; Η καταγραφή των κλήσεων γίνεται από κει...

 

 

2006-05-04 12:05:44 +302104578.... to +307896.....

00:03:12 FREE!

 

Esy ti katalavaineis? exo allaksei ta noumera, omos kai 2 einai ellada

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...