Jump to content

VoIP, το μέλλον στην σταθερή τηλεφωνία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα...

 

Θέλω να αγοράσω ένα δίγραμμο ασύρματο τηλέφωνο επειδή πρόσφατα άρχισα να χρησιμοποιώ και VOIP service. απλά επειδή με το linksys pap2 που αγόρασα μπορώ μία συσκευή να την έχω αποκλειστικά για το VOIP και δε μπορώ να έχω στην ίδια συσκευή και τον Ο.Τ.Ε.

Έψαξα και βρήκα μια συσκευή στο internet http://www2.panasonic.com/webapp/wcs/stores/servlet/vModelDetail?storeId=15001&catalogId=13401&itemId=62849&cacheProgram=11002&cachePartner=7000000000000005702&surfModel=KX-TG2740S&catGroupId=25041&surfCategory=Expandable%20Systems&displayTab=R απλά το πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω αν μπορώ να την χρησιμοποιήσω στην Ελλάδα. Υπάρχει περίπτωση να μην είναι συμβατή με τον Ο.Τ.Ε ? πάντως είναι 2.4 Ghz.

Είναι πανάκριβο το συγκεκριμένο... Αναφέρθηκα λίγα ποστ πιο πριν ότι με πολύ λιγότερα χρήματα από 179$ μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα ένα ασύρματο να δουλεύει και μέσω ΟΤΕ και με Voip. Είναι το Grandstream Handytone 486 αλλά προσοχή μόνο η Rev 2 έκδοση. To βρίσκεις στο ebay καινούριο γύρω στα 58€ με πληρωμένα μεταφορικά.

 

Αν τώρα λέγοντας δίγραμμο εννοείς να έχεις δύο υπηρεσίες Voip ταυτόχρονα (πχ. Voipbuster Voipstunt) τότε αυτό δε γίνεται με το Grandstream. Αυτό γίνεται με το ΠΑΠ2 το οποίο όμως από την άλλη δεν υποστηρίζει ταυτόχρονα και ΟΤΕ... Αυτό μάλιστα το έχεις.

Meta apo anamonh 10+hmerwn irthe epitelous to linksys pap2 pou paraggeila apo altec, to problhma einai oti epi 1 mera prospathw na sundethw me to server tous kai papala cant register to log-in server...dokimasa me voipbuster, kai ola kala me th mia....ti napw.... dokimasa ta panta anoixa ports sto router, ta panta.. alla tpt...:( xathike na exoun kalutero support ? yparxei kanenas pou na xei to idio problhma ? parepiptonws xrhsimopoiw 3com 3crwdr100a-72 router

Kάτι κάνεις λάθος στο άνοιγμα των πορτών... Δοκίμασε πάλι από την αρχή τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 714
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To linksys pap2 που βγαζει 2 γραμμες τηλεφωνου μπορουν και οι 2 να ειναι αυτονομες και να λειτουργουν ταυτοχρονα για 2 κλησεις?
Link to comment
Share on other sites

To linksys pap2 που βγαζει 2 γραμμες τηλεφωνου μπορουν και οι 2 να ειναι αυτονομες και να λειτουργουν ταυτοχρονα για 2 κλησεις?

Θεωρητικά ναι μπορούν. Όμως δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξει η DSL της Ελλάδας δύο Voip κλήσεις ταυτόχρονα από πλευράς ποιότητας...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά ναι μπορούν. Όμως δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξει η DSL της Ελλάδας δύο Voip κλήσεις ταυτόχρονα από πλευράς ποιότητας...

Εκτός του οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί η δευτερη για ασύρματο δίκτυο και όχι για internet, μια 1024/256 θα τις σηκώσει και τις δυο....

Το PAP2 είναι θετικό το οτι έχει δυο θύρες, αλλά το κακό είναι οτι είναι αυτόνομες και δεν έχουν επαφή με την κανονική τηλεφωνική γραμμή του ΟΤΕ....

 

Δείτε αναλυτική παρουσίαση του PAP2 στο site της υπογραφής μου...

Link to comment
Share on other sites

εγω το εγκατεστησα το pap2! εκανα ρυθμισεις για voipbuster απο ενα ωραιο site ( http://www.voipconfig.de ). εγω καλω κανονικα σε αριθμους. Οταν καποιος απο το pc του με καλει γιατι με βλεπει Offline? δε θα δεχομαι κλησεις Over ip?
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος τη διαδικασια καταθεσης χρηματων στο voipbuster? ειναι στην alphabank? o αριθμος που δινει στο moneybookers μπαινει ως καταθετης?
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος τη διαδικασια καταθεσης χρηματων στο voipbuster? ειναι στην alphabank? o αριθμος που δινει στο moneybookers μπαινει ως καταθετης?

 

Εγω τωρα πληρώνω με Paypal. Την πρώτη φορά πλήρωσα με χρεωστική (switch για όσους ξέρουν απο Αγγλία) αλλα το κόψανε.

Πάντως και η πιστωτική δεν νομίζω να είναι αναξιόπιστη συναλλαγή με το buster.

Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia!!!!!:)

 

Exo ena provlimataki me to linksys pap2. Kat arxin mou eipan apo altec pos gia na litourgisei prepei na katebaso to firmware update gia to montem pou xrisimopoio (jetspeed 520I):(

Katebazontas to upgrate ousiastika proklithike zimia stous USB drivers tou laptop to opoio den anagnorizei pleon to montem meso USB sundesis:!: :!: :wacko:

prospathisa na tou ksanaegkatastiso tous drivers(diskaki egkatastasis) xoris omos epituxia mia pou parousiiazetai failure ligo prin to telos tis egkatastasis:confused:

Telika exo egkatalipsei ti USB kai xrisimopoio tin ethernet access tou montem meso tis opoias exo internet kanonika.

Molis xthes pariggeila apo e shop ena switch gia epipleon thires ethenet outos oste na katafero na sundeso tautoxrona montem kai linksys me ethernet ston upologisti!!!:)

elpizo na einai efikto:!:

Poies einai oi rithmiseis pou tha prepei na akolouthiso sto linksys gia sundesi me voipbuster ????????

exo grammi ote kai paroxo otenet 384/128

perioxi ampelokipoi

telika katevasa to upgrade tis intracom anti tou ote me apotelesma na exo success stin anabathmisei tou montem firmware!!!:)

tha xreiastei kapoia alli parembasi sto jetspeed???????

 

Euxaristo paidia!!!

Exo piksei:cry:

Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia!!!!!:)

 

Exo ena provlimataki me to linksys pap2. Kat arxin mou eipan apo altec pos gia na litourgisei prepei na katebaso to firmware update gia to montem pou xrisimopoio (jetspeed 520I):(

Katebazontas to upgrate ousiastika proklithike zimia stous USB drivers tou laptop to opoio den anagnorizei pleon to montem meso USB sundesis:!: :!: :wacko:

prospathisa na tou ksanaegkatastiso tous drivers(diskaki egkatastasis) xoris omos epituxia mia pou parousiiazetai failure ligo prin to telos tis egkatastasis:confused:

Telika exo egkatalipsei ti USB kai xrisimopoio tin ethernet access tou montem meso tis opoias exo internet kanonika.

Molis xthes pariggeila apo e shop ena switch gia epipleon thires ethenet outos oste na katafero na sundeso tautoxrona montem kai linksys me ethernet ston upologisti!!!:)

elpizo na einai efikto:!:

Poies einai oi rithmiseis pou tha prepei na akolouthiso sto linksys gia sundesi me voipbuster ????????

exo grammi ote kai paroxo otenet 384/128

perioxi ampelokipoi

telika katevasa to upgrade tis intracom anti tou ote me apotelesma na exo success stin anabathmisei tou montem firmware!!!:)

tha xreiastei kapoia alli parembasi sto jetspeed???????

 

Euxaristo paidia!!!

Exo piksei:cry:

Κάνε την ερώτηση σου εδώ και θα πάρεις απαντήσεις και απο "experts" στο PAP!!!

http://greekvoip.com/

Link to comment
Share on other sites

To buster έβαλε και νεους ΔΩΡΕΑΝ προορισμούς. Μεταξύ αυτων και η Κυπρός.
Link to comment
Share on other sites

To buster έβαλε και νεους ΔΩΡΕΑΝ προορισμούς. Μεταξύ αυτων και η Κυπρός.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1213030#post1213030

 

Ρε αγαπητοί mods, δυο τόπικ με το ίδιο περιεχόμενο, γιατί δε κλειδώνετε το παρόν, αφού τα περισσότερα τα έχουμε πει στο άλλο... Είναι ίσως η πέμπτη φορά που το λέω...

Link to comment
Share on other sites

Οντως τώρα που το τσεκάρω λέγονται τα ίδια πράγματα.

Απλά το όνομα του άλλου topic είναι λίγο εξειδικευμένο... και το 'τεχνολογικοί προβληματισμοί΄ λάθος χώρος.

Μήπως να φέρναμε ολόκληρο το άλλο topic με το όνομα VoIP στο 'σταθερή τηλεφωνία' και να κλειδωθεί το παρόν;

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι φαίνεται η VoIP κάνει συνεχώς βήματα προς τα εμπρός και απ'οτι φαίνεται θα είναι η βασική μορφή σταθερής τηλεφωνίας για ένα σεβαστό μερίδιο των καταναλωτών.

Το δημοφιλές skype.com ήδη προσφέρει προνομιακές τιμές (κυρίως για τις κλήσεις εξωτερικού) και το voipbuster.com προσφέρει ΔΩΡΕΑΝ κλήσεις (πιλοτικά φαντάζομαι) προς πολλούς σταθερούς προορισμούς μεταξύ αυτών και οι Ελλάδα.

 

Τα ερωτήματα:

-Εχετε κάνει κλήσεις μεσω VoIP;

-Skype ή VoIPbuster;

-"Σηκώνουν" 56αρα σύνδεση;

 

 

Εγώ έχω κάνει αρκετές κλήσεις μέσω SKYPE με 56κ σύνδεση και μπορώ να πώ ότι οι 7 στις 10 κλήσεις δεν είχαν κάνενα πρόβλημα. Αν είχα DSL σύνδεση φαντάζομαι ότι δεν θα είχα κανένα πρόβλημα....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οντως τώρα που το τσεκάρω λέγονται τα ίδια πράγματα.

Απλά το όνομα του άλλου topic είναι λίγο εξειδικευμένο... και το 'τεχνολογικοί προβληματισμοί΄ λάθος χώρος.

Μήπως να φέρναμε ολόκληρο το άλλο topic με το όνομα VoIP στο 'σταθερή τηλεφωνία' και να κλειδωθεί το παρόν;

Έχω κάνει κατά καιρούς 3-4 ριπόρτ στους μοντς (το τελευταίο χθες). Λέμε τα ίδια ακριβώς πράματα και στο άλλο τόπικ, πολλές φορές διπλοποστάρω για να απαντήσω σε μέλη που έχουν απορίες. Δε βαριέσαι, εμείς απλά το παραθέτουμε. Δεν ευθυνόμαστε μετά όμως για διπλο - και τριπλοποσταρίσματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει κατά καιρούς 3-4 ριπόρτ στους μοντς (το τελευταίο χθες). Λέμε τα ίδια ακριβώς πράματα και στο άλλο τόπικ, πολλές φορές διπλοποστάρω για να απαντήσω σε μέλη που έχουν απορίες. Δε βαριέσαι, εμείς απλά το παραθέτουμε. Δεν ευθυνόμαστε μετά όμως για διπλο - και τριπλοποσταρίσματα. :)

Επειδή το άλλο είναι πολύ μεγάλο και έχει περίεργο τίλτο, γνώμη μου είναι να κλειδωθεί το άλλο και να αλλάξει ο τίτλος αυτού σε "Γενικά για VOIP!"

 

H ακόμη καλύτερα να γίνουν merge τα δυο, και να κλειδωθεί το θέμα που θα δημιουργηθεί και να ανοιχτεί ένα νέο "Γενικά για VOIP!" που θα είναι και καθαρό!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κανα-δυο λεπτομέριες.. Πχ το άλλο thread είναι πληρέστερο αλλά μιλάει για Ευρώπη και αμερική και δωρεάν.

Αν θέλει κάποιος να ρωτήσει για το i-call τυπικά είναι off topic στο άλλο thread.

 

Οπότε θα ρωτήσει εδώ, και ρωτώ : :p

 

Δοκίμασα τα πάντα.Εγκατέστησα όλα τα softphones, άνοιξα όλες τις πόρτες αλλά το αναθεματισμένο δε λέει να συνδεθεί στο λογαριασμό μου:mad:

Τηλεφώνησα στην Altec, μιλούσαμε για καμιά ώρα στο τηλέφωνο με οδηγίες κτλ, αλλά τίποτα.Στο τέλος καταλήξαμε ότι το συγκεκριμένο modem/router (Jetspeed 500) χρειάζεται αναβάθμιση η firmware του και έχει παρουσιαστεί και σε άλλους το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα κάποιοι δεν μπόρεσαν να το αναβαθμίσουν κτλ κτλ..

Τι να πώ τώρα; Κάποιος που να λειτούργησε το i-call με το ίδιο μηχανάκι υπάρχει;

Όχι ότι με ενδιαφέρει και πολύ, μιας και είμαι φανατικός αναγνώστης και του "διπλανού" thread , με τα δωρεάν "ντριγκι-ντράγκα" σε US-EU και δεν έχω κανένα πρόβλημα να αρχίσω να πληρώνω το voipbuster αντί για το i-call.

 

Σημείωση: Πάντως με την νέα 512 γραμμή από τον ΟΤΕ , πραγματικά όλα τα προβλήματα λύθηκαν.Στο skype μιλάω σχεδόν τέλεια και κατεβάζω ταυτόχρονα με full speed :)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

To buster έβαλε και νεους ΔΩΡΕΑΝ προορισμούς. Μεταξύ αυτων και η Κυπρός.

 

 

Βγηκε η Γερμανια το παρατηρησατε?

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε η Γερμανια το παρατηρησατε?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1208601#post1208601

 

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να μείνουν και τα δύο ανοιχτά, αλλά να ξέρετε όλοι ότι πολλά πράματα που ρωτάτε εδώ (όπως το παραπάνω) έχουν ήδη απαντηθεί και στο άλλο τόπικ. Γιαυτό καλό είναι να παρακολουθείτε και τα δύο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...