Jump to content

VoIP, το μέλλον στην σταθερή τηλεφωνία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι το εχω παρακανει στο τσαμπα?αφου στον λογαριασμο μου εχω βαλει λεφτα και εχω ακομα 60 ημερες για να μιλαω.......δεν καταλαβαινω.....θα δοκιμασω να βαλω νεο account

 

Θυμήσου ότι έχεις όριο 300 λεπτά την εβδομάδα. Αν τα ξεπεράσεις τότε θα αρχίσει να σε χρεώνει.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 714
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εστειλα ενα mail στην i-call να τους παραπονεθώ πως με τις τιμές τους προς κινητά δεν αξίζει τον κόπο να καλώ μέσω i-call αφού:

-Εχουν ίδια τιμή με ΟΤΕ

-Εχουν χειρότερη ποιότητα

-Βγάζουν πάντα απόκρυψη (ακόμα και σε αυτούς που έχουν αριθμό εισερχομένων!!! )

-Και...πλέον έχουν και ελάχιστη χρέωση 30''

 

Το καλό ηταν οτι με πήραν τηλέφωνο μέσα σε λίγες ώρες!!!

Το κακό ήταν οτι η απάντηση τους ήταν χαζή:

-Μην συγκρίνετε το i-call με τον ΟΤΕ. Προκειται για διαφορετικά προϊόντα.

-Μα και τα 2 ειναι τηλεπικοινωνιακά εργαλεία.

-Πάντως για τα κινητά αυτές ειναι οι τιμές και επειδή η τεχνολογία του i-call λειτουργεί με διαφορετικό τροπο δεν προβλέπεται να πέσουν οι τιμές.

-Τουλάχιστον δεν ειναι δυνατόν να μην υπάρχει ΑΠΟΚΡΥΨΗ;

-Οχι. Λογω του internet αυτό ειναι αδύνατον.

 

:( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Βασικά οι κλήσεις με I-call είναι φτηνώτερες κατά 5,5 % όταν καλείς TIM ή Q-TELECOM από τις τιμές του ΟΤΕ .

Επιπλέον αγοράζοντας χρόνο με πιστωτική κάρτα ή με PAYPAL κερδίζεις 10 % επιπλέον χρόνο άρα τελικά μιλάς κατα 9 % φτηνώτερα σε ΤΙΜ COSMOTE και VODAFONE, και 14 % φτηνώτερα σε κλήσεις Προς ΤΙΜ και Q-TELECOM .

Να σημειώσω ότι δεν μπορείς να πληρώσεις με κατάθεση , άρα σίγουρα λαμβάνεις αυτήν την έκπτωση !!!!

Επίσης υπάρχει ένα αρκετά καλό TIP .

Στην Ομόνοια ( ίσως αντίστοιχα και στην Πάτρα ) Μπορείς να βρείς κάρτες Talk-Τalk των 10 ευρώ πληρώνοντας 8 ευρώ .

Σε αυτήν την περίπτωση μεταφέρωντας τον χρόνο της κάρτας στο I-call ( είναι ένας από τους τρείς αποδεκτούς τρόπους πληρωμής -ο μόνος που δεν δίνει 10 %- ) στο τέλος μιλάς με 20 % έκπτωση, και 25% προς ΤΙΜ και Q-Telecom .

Όσο αφορά τον ρυθμό χρέωσης έχεις δίκιο αλλά ακόμα κανένας εναλλακτικός δεν τον έχει αλλάξει - μόνο ο ΟΤΕ χρεώνει ανα δευτερόλεπτο .Ελπίζω σύντομα να δούμε αλλαγές και σε αυτόν τον τομέα !!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά οι κλήσεις με I-call είναι φτηνώτερες κατά 5,5 % όταν καλείς TIM ή Q-TELECOM από τις τιμές του ΟΤΕ .

Επιπλέον αγοράζοντας χρόνο με πιστωτική κάρτα ή με PAYPAL κερδίζεις 10 % επιπλέον χρόνο άρα τελικά μιλάς κατα 9 % φτηνώτερα σε ΤΙΜ COSMOTE και VODAFONE, και 14 % φτηνώτερα σε κλήσεις Προς ΤΙΜ και Q-TELECOM .

Να σημειώσω ότι δεν μπορείς να πληρώσεις με κατάθεση , άρα σίγουρα λαμβάνεις αυτήν την έκπτωση !!!!

Επίσης υπάρχει ένα αρκετά καλό TIP .

Στην Ομόνοια ( ίσως αντίστοιχα και στην Πάτρα ) Μπορείς να βρείς κάρτες Talk-Τalk των 10 ευρώ πληρώνοντας 8 ευρώ .

Σε αυτήν την περίπτωση μεταφέρωντας τον χρόνο της κάρτας στο I-call ( είναι ένας από τους τρείς αποδεκτούς τρόπους πληρωμής -ο μόνος που δεν δίνει 10 %- ) στο τέλος μιλάς με 20 % έκπτωση, και 25% προς ΤΙΜ και Q-Telecom .

Όσο αφορά τον ρυθμό χρέωσης έχεις δίκιο αλλά ακόμα κανένας εναλλακτικός δεν τον έχει αλλάξει - μόνο ο ΟΤΕ χρεώνει ανα δευτερόλεπτο .Ελπίζω σύντομα να δούμε αλλαγές και σε αυτόν τον τομέα !!

 

 

Εγω ανανεώνω με talk-talk των €5. Δεν ηξερα οτι οι 8αρες δινουν 10. Θα το ψάξω.

Εχεις δίκιο για την μεγάλη διαφορά προς ΤΙΜ και Q όμως το 65% των συνδρομητών ανήκουν στην Cosmote και την Vodafone. Αυτό σε συνδυασμό με την απόκρυψη (πράγμα εξαιρετικά ενοχλητικό) με αναγκάζει να καλώ απο το σταθερό μου.

 

Αυτοί χάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είπα ότι οι 8ρες δίνουν 10.

Είπα ότι σε επιλεγμένα σημεία μπορείς να βρείς κάρτες των 10 ευρώ ....μόνο 8

Π.Χ Ομόνοια

Link to comment
Share on other sites

Στα ανταλακτήρια συναλλάγματος Kapa Change Πανεπιστημίου 73, ή μεταξύ Πανεπιστημίου και Σταδίου ακριβώς πάνω στην ομόνοια
Link to comment
Share on other sites

Φίλος με ενημέρωσε ότι χτές που πέρασε από kapa change δεν υπήρxε αυτή η προσφορά. Ίσως να έληξε. Με κάθε επιφύλαξη ,θα το τσεκάρω και θα ξαναγράψω.
Link to comment
Share on other sites

Αυτην την φορά κατεθεσα i-call με PayPal πραγμα που σημαίνει πως μπορώ να καλώ σταθερά με 0,0161 και κινητά με 0,1607.

Αν δεν είχε την απόκρυψη στα κινητά θα τα έπαιρνα τα περισσότερα απο το i-call.

Link to comment
Share on other sites

Μην μας κοψοχολιάζεις φίλε μου, μόλις ημουν στο voipdiscount και η Ελλάδα είναι free. Κατα τα αλλα καλή χρονιά.

 

Παιδιά απαιτείται κατάθεση πρώτα για να αποκτήσεις δικαίωμα στα 300 λεπτά δωρεάν κάθε εβδομάδα; ή και με 0,00 credits είναι δωρεάν;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απαιτείται κατάθεση πρώτα για να αποκτήσεις δικαίωμα στα 300 λεπτά δωρεάν κάθε εβδομάδα; ή και με 0,00 credits είναι δωρεάν;

 

Aπαιτείται κατάθεση 11,90 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Aπαιτείται κατάθεση 11,90 ευρώ.

 

Είσαι σίγουρος; Γιατί εγώ με 0,00 credits καλώ και μου λέει this is a free call! :)

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος; Γιατί εγώ με 0,00 credits καλώ και μου λέει this is a free call! :)

 

Σίγουρος. Σε αφήνει να καλεσεις για ένα μικρό χρονικό διάστημα και μετά δε θα σε αφήνει. Σε όσους δε συμβαίνει αυτό είναι πιθανό σφάλμα του συστήματος

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ εδώ και 1 μήνα το voipdiscount. Είχα σοβαρό πρόβλημα με την σύνδεση 1Mbit, τρομερή καθυστέρηση ήχου, ήταν σχεδόν αδύνατον να μιλήσω. Έβαλα 4Mbit και τώρα μιλάω μια χαρά με μια καθυστέρηση της τάξης του... μισού δευτερολέπτου. Αγόρασα κ ένα (ακριβό ομολογώ) usb ασύρματο (onevoip) και κάνω τη δουλειά μου μια χαρά. Διάβασα για 1 λεπτό χρονικό περιορισμό, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, έχω μιλήσει πάνω από λεπτό. Ελπίζω να συνεχίσει να είναι δωρεάν. Έκανα κ μια κλήση σε κινητό, μια χαρά κ εκεί.

(δεν έχω φτάσει τα 300 λεπτά την εβδομάδα - ή μήπως είναι μήνας; - κ δεν θυμάμαι αν έχω κάνει 20 κλήσεις σε ένα μήνα αφού δεν καλώ πολλά σταθερά οπότε δεν ξέρω πότε ακριβώς θα σταματήσει το free κ θα πρέπει να συνδεθώ με δεύτερο λογαριασμό)

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ εδώ και 1 μήνα το voipdiscount. Είχα σοβαρό πρόβλημα με την σύνδεση 1Mbit, τρομερή καθυστέρηση ήχου, ήταν σχεδόν αδύνατον να μιλήσω. Έβαλα 4Mbit και τώρα μιλάω μια χαρά με μια καθυστέρηση της τάξης του... μισού δευτερολέπτου. Αγόρασα κ ένα (ακριβό ομολογώ) usb ασύρματο (onevoip) και κάνω τη δουλειά μου μια χαρά. Διάβασα για 1 λεπτό χρονικό περιορισμό, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, έχω μιλήσει πάνω από λεπτό. Ελπίζω να συνεχίσει να είναι δωρεάν. Έκανα κ μια κλήση σε κινητό, μια χαρά κ εκεί.

(δεν έχω φτάσει τα 300 λεπτά την εβδομάδα - ή μήπως είναι μήνας; - κ δεν θυμάμαι αν έχω κάνει 20 κλήσεις σε ένα μήνα αφού δεν καλώ πολλά σταθερά οπότε δεν ξέρω πότε ακριβώς θα σταματήσει το free κ θα πρέπει να συνδεθώ με δεύτερο λογαριασμό)

 

Δε φταιει η ταχυτητα για τις καθυστερησεις! Αλλοιμονο αν δεν επαρκει 1mbit για μια κληση Voip!!! Ο ΟΤΕ φταιει που ειναι τελειως μπουκωμενος και τωρα που πηγες σε αλλο δικτυο αφου εχεις 4 εχεις καλυτερη ποιοτητα γραμμης!

Link to comment
Share on other sites

Δε φταιει η ταχυτητα για τις καθυστερησεις! Αλλοιμονο αν δεν επαρκει 1mbit για μια κληση Voip!!! Ο ΟΤΕ φταιει που ειναι τελειως μπουκωμενος και τωρα που πηγες σε αλλο δικτυο αφου εχεις 4 εχεις καλυτερη ποιοτητα γραμμης!

 

Μάλλον έτσι θα ναι, ποτέ δεν θεώρησα ότι το 1mbit δεν αρκεί για μια κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανένας γιατί δεν μπορώ με το voipbuster να δημιουργήσω καινούριο account? Δεν μπορεί κανείς δλδ να έχει περισσότερα accounts παρά μόνο ένα?
Link to comment
Share on other sites

kalo einai na dimiourgiseis sto voipdiscount einai free oi kliseis gia elada xoris katathesi

Χμ. Κι εμένα με μπλόκαρε το voipdiscount για να κάνω νέο account. Είχα ανοίξει 3-4 (μόνο :p ) και μου έκοβε τις free κλήσεις στη 1 ώρα συνολικά (10 δεκάλεπτες κλήσεις πχ. και μετά ήθελε κατάθεση).

Link to comment
Share on other sites

Εμ βρε παιδια χωρις παρεξηγηση αλλα το να δινεις 10 ευρω και να εχεις την δυνατοτητα να μιλας free για ενα 4μηνο ή 3μηνο (δεν θυμαμαι καλα), δεν ειναι και τοσο τραγικο.Ουτε ενας μη καφες τον μηνα ειναι..............δεν αξιζει.......λογικο ειναι να την ψιλιαστουν την δουλεια καποια στιγμη......
Link to comment
Share on other sites

Χμ. Κι εμένα με μπλόκαρε το voipdiscount για να κάνω νέο account. Είχα ανοίξει 3-4 (μόνο :p ) και μου έκοβε τις free κλήσεις στη 1 ώρα συνολικά (10 δεκάλεπτες κλήσεις πχ. και μετά ήθελε κατάθεση).

 

kane diagrafh cookies kai ftiaje new kai panta na klineis to router kai na to janaanoigeis prin apo kathe logargiasmo poy ftiaxneis oste na alazei ip

 

Εμ βρε παιδια χωρις παρεξηγηση αλλα το να δινεις 10 ευρω και να εχεις την δυνατοτητα να μιλας free για ενα 4μηνο ή 3μηνο (δεν θυμαμαι καλα), δεν ειναι και τοσο τραγικο.Ουτε ενας μη καφες τον μηνα ειναι..............δεν αξιζει.......λογικο ειναι να την ψιλιαστουν την δουλεια καποια στιγμη......

 

den einai gia ta 10 eyrv apla gia to spor

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...