Jump to content

Κινητό για γονεις


jasonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ψαχνω ενα κινητό για τους γονείς μου με μπατζετ καπου στα 130 μαξ, για απλη χρήση τύπου ιντερνετ, σοσιαλ μιντια και ελαφριά παιχνιδια!

Ειδα το redmi 9 αλλα καποιοι λένε οτι εχει θεματακια με τον επεξεργαστή, τρώει καποια κολλήματα κλπ, έχετε να προτείνετε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το alcatel 3l 2020 εδώ και μισό χρόνο περίπου και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.του έχω πιει το αίμα και είναι σκυλί.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Alcatel 3L 2020 και από εμένα. Πραγματικά δεν καταλαβαίνει τίποτε. Επίσης δες και το TCL 10se και TCL 20se.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα ειχε η μανα μου alcatel αλλα της ειχε βγει πατατα... Μας ειχαν πει κιολας να τα αποφεύγουμε! Βέβαια δεν τα εχω παρακολουθήσει απο τοτε (πριν 6-7 χρόνια) μεχρι σημερα για να ξερω, εχουν βελτιωθεί γενικά?
Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα ειχε η μανα μου alcatel αλλα της ειχε βγει πατατα... Μας ειχαν πει κιολας να τα αποφεύγουμε! Βέβαια δεν τα εχω παρακολουθήσει απο τοτε (πριν 6-7 χρόνια) μεχρι σημερα για να ξερω, εχουν βελτιωθεί γενικά?

 

Καμμία σχέση πλεον.εδώ και έξι χρόνια περίπου έχω μόνο αλκατελ.ακομα και τωρα όλα λειτουργούν.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Α ωραία, επίσης το σέρβις διορθώθηκε? Αν θυμάμαι καλά το μεγάλο αγκαθι τοτε, ηταν οτι δεν είχε σέρβις στην Ελλάδα και έπρεπε να περιμένεις να το στείλουν στην Γαλλία και στο έφερναν πίσω μετά από καμια 20αρια μερες :P
Link to comment
Share on other sites

Α ωραία, επίσης το σέρβις διορθώθηκε? Αν θυμάμαι καλά το μεγάλο αγκαθι τοτε, ηταν οτι δεν είχε σέρβις στην Ελλάδα και έπρεπε να περιμένεις να το στείλουν στην Γαλλία και στο έφερναν πίσω μετά από καμια 20αρια μερες :P

Όχι έχει σέρβις εδώ.ολα κανονικά.και η εξυπηρέτηση άψογη.δεν το έχω χρησιμοποιήσει βέβαια αλλά όταν έβγαλαν σε ένα update το ράδιο από το κινητό μετά από λίγο καιρό σε συνεννόηση με email το επανέφεραν.εχει βελτιωθεί απίστευτα η εταιρεία σε όλους τους τομείς.το ίδιο ισχύει και για την tcl.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το alcatel 3l και το tcl 10se είναι τελείως ψόφια. Καλό είναι να τα αποφύγεις. Εγώ έχω πάρει το poco m3 στη κοπέλα μου κι είναι πολύ ευχαριστημένη. Fullhd οθόνη. Ατελείωτη μπαταρία, ικανός επεξεργαστής

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το alcatel 3l και το tcl 10se είναι τελείως ψόφια. Καλό είναι να τα αποφύγεις. Εγώ έχω πάρει το poco m3 στη κοπέλα μου κι είναι πολύ ευχαριστημένη. Fullhd οθόνη. Ατελείωτη μπαταρία, ικανός επεξεργαστής

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Προφανώς δεν έχεις πιάσει κανένα στα χέρια σου από τα δύο. Ειδικά το 3L το δούλεψα και πραγματικά δεν θα κολλήσει πουθενά. Γρήγορο, χωρίς κολλήματα, πολύ καλές φωτογραφίες και εξαιρετική μπαταρία. Εξίσου καλά και τα TCL που ανέφερα παραπάνω με τεχνολογία οθόνης nxtvision. Καθαρό android χωρίς προβλήματα . Επίσης έχεις υποστήριξη από την εταιρία σε ότι χρειαστείς. Δεν είναι η Alcatel που ήξερες πριν 6 χρόνια.

 

Alcatel 3l 2020:

TCL 10se:

TCL 20se:.

 

Προσωπικά θα έβλεπα το TCL 20se ως πιο φρέσκο μοντέλο. Νομίζω έχει και στέρεο ηχεία!

Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Το 3l που έχω πάντως για την κατηγορία τιμής του δεν το λες και ψοφιο.δεν είναι όλα θέμα νουμερων.τελος πάντων ας πάει και από κοντά να δει όλα όσα του έχουμε προτείνει και ας αποφασίσει.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

τα TCL ειναι ιδιας ποιοτητας με τα Alcatel φανταζομαι? Αφου ειναι η μητρικη της...?

 

Επισης διαβασα οτι αυτα δεν εχουν δεκτη για ραδιο ετσι? ουτε με ακουστικα?

Link to comment
Share on other sites

τα TCL ειναι ιδιας ποιοτητας με τα Alcatel φανταζομαι? Αφου ειναι η μητρικη της...?

 

Επισης διαβασα οτι αυτα δεν εχουν δεκτη για ραδιο ετσι? ουτε με ακουστικα?

 

Αν είσαι λίγο γνωστής από τεχνολογία και ειδικά σε κινητά κοίτα καλύτερα τα specs των κινητών αυτών και σύγκρινέ τα με τα αντίστοιχα του poco m3. Μετά διάβασε σε αυτό το φόρουμ για να δεις αν υπάρχουν προβλήματα γενικά με το κινητό και μετά επέλεξε. Εγώ κινητό με επεξεργαστές σαν του tcl 10 se και alcatel 3l εν έτη 2021 στα 130€ δεν τα κοιτάω καν εφόσον στην ίδια τιμή παίρνεις πολύ καλύτερο επεξεργαστή και γενικά κινητό. Και ας σταματήσει αυτό το παραμύθι ότι δεν παίζουν ρόλο μόνο τα specs και τα alcatel και tcl είναι αξιόπιστα κινητά (ενώ η xiaomi είναι αναξιόπιστη ξέρω γω) γιατί μόνο σε ανίδεους μπορεί να πιάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάντως ότι βγάζουν τα αλκατελ και τα tcl σαπακια που το στηρίζουν κάποιοι;και φαντάζομαι ότι δεν έχουν πιάσει ούτε μόνο μια φορά στην ζωή τους αυτής της μάρκας τα κινητά.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

καλα πιο πολυ το TCL 20 εβαζα στην σύγκριση με τα υπολοιπα, γιατι ειδα εχει snapdragon, τα αλλα δυο τα απερριψα σχετικα γρηγορα οταν ειδα τα specs

Ειμαι αναμεσα στο poco και στο tcl 20, αλλα δεν ξερω ποιο να τους παρω, το poco απο οτι διαβασα αρκετες κρητικές τρωει κατι κολληματα για καποιο λογο και το tcl ναι μεν εχει καλες κρητικες αλλα δεν την ξερω καθολου ως μαρκα... 50-50 η κατασταση :p

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ένα μαγαζί και δες τα και τα δύο.δουλεψε τα λίγο να δεις τι σου αρέσει και τι όχι στο καθενα.ετσι θα ξεκαθαρίσεις ποιο θα προτιμήσεις.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

μωρε δεν ειναι για μενα, ειναι για τους γονεις μου που και οι δυο μεχρι στιγμης android ειχαν στα κινητα τους (ο πατερας μου το lenovo k50a40 και η μανα μου to galaxy prime), οποτε οποιο και απο τα 2 να παρουν την ιδια δυσκολια να το μαθουν θα αντιμετωπισουν... απλα δεν θελω μετα απο 4-5 μηνες χρήσης να αρχισουν να κολανε, ειδικα στου πατερα μου που παιζει και κανενα ελαφρυ παιχνιδι που και που!
Link to comment
Share on other sites

καλα πιο πολυ το TCL 20 εβαζα στην σύγκριση με τα υπολοιπα, γιατι ειδα εχει snapdragon, τα αλλα δυο τα απερριψα σχετικα γρηγορα οταν ειδα τα specs

Ειμαι αναμεσα στο poco και στο tcl 20, αλλα δεν ξερω ποιο να τους παρω, το poco απο οτι διαβασα αρκετες κρητικές τρωει κατι κολληματα για καποιο λογο και το tcl ναι μεν εχει καλες κρητικες αλλα δεν την ξερω καθολου ως μαρκα... 50-50 η κατασταση :p

 

Τα TCL είναι ανώτερη κατηγορία από τα Alcatel. Ραδιόφωνο δεν έχουν αν χρειάζεσαι. Και εγώ από τα 3 που σου πρότεινα θα πήγαινα στο 20se αν δεν με ενδιέφερε τόσο πολύ η κάμερα μιας και έχει 16mp και όχι 48mp που έχουν τα άλλα. Νέο μοντέλο , πιο νέος επεξεργαστής κτλ. Επίσης το TCL 20se έχει μεγάλη οθόνη και βοηθάει σε άτομα κάποιας ηλικίας αν δεν βλέπουν καλά κοντά.

Επίσης στο φίλο πιο πάνω που λέει για τα χαρακτηριστικά τι να το κάνω αν έχω καλό hardware και άθλιο software. Η εμπειρία χρήσης πάει περίπατο. Είχα παράλληλα redmi note 8 pro και Alcatel 3x 2019 με πολύ κατώτερα χαρακτηριστικά. Μάντεψε ποιο έχω κρατήσει. Ούτε κόλλημα, ούτε restart μόνο του , όλα λειτουργούν όπως πρίν 18 μήνες που το πήρα. Το redmi όλο και κάτι κολλούσε, δεν χτυπούσαν οι ειδοποιήσεις κτλ. Μικρά σπαστικά πράγματα που χαλούσαν όλη την εμπειρία χρήσης. Επίσης σε θέμα σήματος το Alcatel ήταν κλάσεις ανώτερο από το redmi.

Όποιο και να διαλέξεις καλορίζικο!

Edited by snapp

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Κανένα από αυτά τα δύο δεν θα αρχίσει να κολλάει.εδω κατώτερης κατηγορίας κινητά και δεν έχουν θέματα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάντως ότι βγάζουν τα αλκατελ και τα tcl σαπακια που το στηρίζουν κάποιοι;και φαντάζομαι ότι δεν έχουν πιάσει ούτε μόνο μια φορά στην ζωή τους αυτής της μάρκας τα κινητά.

 

Καμία σχεση. Σίγουρα υπάρχουν κινητά από αυτές τις εταιρίες που είναι και καλά και αξιόπιστα. Όταν όμως μου προτείνεις κινητό στα 130€+ με τον helio p22 ενώ ο ανταγωνισμός στα ίδια λεφτά βάζει snap 662 τότε η επιλογή είναι εύκολη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα TCL είναι ανώτερη κατηγορία από τα Alcatel. Ραδιόφωνο δεν έχουν αν χρειάζεσαι. Και εγώ από τα 3 που σου πρότεινα θα πήγαινα στο 20se αν δεν με ενδιέφερε τόσο πολύ η κάμερα μιας και έχει 16mp και όχι 48mp που έχουν τα άλλα. Νέο μοντέλο , πιο νέος επεξεργαστής κτλ. Επίσης το TCL 20se έχει μεγάλη οθόνη και βοηθάει σε άτομα κάποιας ηλικίας αν δεν βλέπουν καλά κοντά.

Επίσης στο φίλο πιο πάνω που λέει για τα χαρακτηριστικά τι να το κάνω αν έχω καλό hardware και άθλιο software. Η εμπειρία χρήσης πάει περίπατο. Είχα παράλληλα redmi note 8 pro και Alcatel 3x 2019 με πολύ κατώτερα χαρακτηριστικά. Μάντεψε ποιο έχω κρατήσει. Ούτε κόλλημα, ούτε restart μόνο του , όλα λειτουργούν όπως πρίν 18 μήνες που το πήρα. Το redmi όλο και κάτι κολλούσε, δεν χτυπούσαν οι ειδοποιήσεις κτλ. Μικρά σπαστικά πράγματα που χαλούσαν όλη την εμπειρία χρήσης. Επίσης σε θέμα σήματος το Alcatel ήταν κλάσεις ανώτερο από το redmi.

Όποιο και να διαλέξεις καλορίζικο!

 

5 κινητά xiaomi στην οικογένεια (τα δύο σε παππούδες) και άλλα τόσα σε φίλους μου κανένα δεν είχε θέματα με restart που λες ή κολλήματα. Το miui εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ. Τέλος πάντων μπορεί ο φίλος να διαβάσει και εδώ στα αντίστοιχα θέματα για τα κινητά και να πάει να τα δει από κοντά, αν μπορεί πριν επιλέξει.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:

αυτο https://www.jmctech.gr/product/realme-7-dual-sim-6gb-ram-64gb-blue-eu/?ref=bestprice.gr&__bpgid=ekxSQlJQd1cjbSwyaDQxbXghazZQMg==

 

αξιζει σε σχεση με τα αλλα 2 που εχω στο νου μου που ειπα πιο πανω?

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:

αυτο https://www.jmctech.gr/product/realme-7-dual-sim-6gb-ram-64gb-blue-eu/?ref=bestprice.gr&__bpgid=ekxSQlJQd1cjbSwyaDQxbXghazZQMg==

 

αξιζει σε σχεση με τα αλλα 2 που εχω στο νου μου που ειπα πιο πανω?

 

Πολύ καλό και αυτό. Απλά πρόσεχε λίγο με την εγγύηση. Νομίζω δεν έχουν επίσημης αντιπροσωπείας και δίνουν μόνο ένα χρόνο καταστήματος. Ρώτησε τους.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Βασικα γραφει απο κατω, 1 χρονο εγγύηση κατασκευαστή! Της επίσημης αντιπροσωπείας δεν εννοεί ή ειναι παγίδα?
Link to comment
Share on other sites

Βασικα γραφει απο κατω, 1 χρονο εγγύηση κατασκευαστή! Της επίσημης αντιπροσωπείας δεν εννοεί ή ειναι παγίδα?

 

Οχι δεν είναι επίσημη, είναι εγγύηση καταστήματος. Σε καλή τιμή όμως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...