Jump to content

Forthnet DSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εχει ακουσει κανενας για την αναβαθμιση απο 10 σε 24ΜΒιτ απο 1η Ιουλιου;;;

 

ναι , στο θεμα "Forthnet: Internet έως 24Mbps με ADSL2+"

 

αλλα και στο θεμα " Forthnet: Υπηρεσία Forthnet 2play "

δηλαδή με λιγο λογια :

Τη δυνατότητα να λαμβάνουν ταχύτητες σύνδεσης έως 24Mbps μέσα από το ADSL2+ ιδιόκτητο δίκτυό της, θα παρέχει η Forthnet από την 1η Ιουλίου. Σύμφωνα με ανακοίνωση της εταιρείας, οι συνδέσεις όλων των νέων και παλιών χρηστών που απολαμβάνουν τις υπηρεσίες broadband της Forthnet μέσα από το ιδιόκτητο δίκτυό της (Forthnet 2play και Forthnet ADSL), θα αναβαθμιστούν αυτόματα σε ταχύτητα έως 24 Mbps, χωρίς κανένα επιπλέον κόστος, ενώ η τελική ταχύτητα σύνδεσης με το δίκτυο της Forthnet θα καθορίζεται αποκλειστικά και μόνο από τα ποιότητα του χαλκού της γραμμής του συνδρομητή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ που έχω 4νετ 1μβιτ μέσω ΟΤΕ, οταν έρθει το ιδιόκτητο (15/6) θα γίνει 24; Δηλαδή η 4νετ θα με πάει αυτόματα στο δικό της δίκτυο;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω 4νετ 1μβιτ μέσω ΟΤΕ, οταν έρθει το ιδιόκτητο (15/6) θα γίνει 24; Δηλαδή η 4νετ θα με πάει αυτόματα στο δικό της δίκτυο;

 

OXI στης 15-06-07 θα γίνει 10 mb και στης 01-07-07 θα γίνει 24mb ! (μείον) - ποιότητα του χαλκού της γραμμής του συνδρομητή

 

@αυτόματα και στης 2 περίπτωσης

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σε παει αυτόματα φίλε μου πρέπει να το ζητήσεις....

και στης 2 περιπτωσης ????

 

στα 24mb είπαν αυτόματα για τα 10mb αλλοι μου είπαν αυτόματα άλλοι οχι

 

αλλα για τους 1mb προς 15mb "2play" & "2play soho" είπαν αυτόματα ! (θα φανεί στης 15-6 που μπαίνει ο αδερφος μου)

 

και στο site λενε: ....θα αναβαθμιστούν αυτόματα σε ταχύτητα έως 24 Mbps, χωρίς κανένα επιπλέον κόστος!.... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε εμένα (μένω Πειραιά, πάνω από τον Αγ. Διονύσιο) ήταν τυπικότατοι.

"

2play Soho:

 

22/05/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:06/06/2007

19/05/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

19/05/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ"

 

Ήμουν online στις 06 Ιουνίου ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε makis_thess για να μπεις στο ιδιόκτητο θα κάνεις αιτηση πρωτα...

Και θα μπεις κατευθείαν στα 24 mb αφου θελει για την ενεργοποίηση περίπου 3 με 4 εβδομάδες, βασικά θα πάρεις οσα σηκώσει η γραμμη σου..

Link to comment
Share on other sites

Δείτε το παρακάτω άρθρο.... Λέτε να βγούμε τελικά από το τούνελ... ή μήπως είναι προεκλογικές υποσχέσεις;

 

Τίτλος: "Με πρόστιμα απειλεί η ΕΕΤΤ τον ΟΤΕ για τις καθυστερήσεις στο «γρήγορο» Internet"

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=808715&lngDtrID=252

Link to comment
Share on other sites

me piran til apo forthnet gia na me rotisoun an endiaferomai gia to 2play.

stin erotisi mou gia to poses meres tha eimai xoris internet, moy apantisan apo merika lepta eos kapoies ores. dioti leei o ote einai pleon ypoxreomenos na min kathisterei tis allages.

den to polupisteuo, pantos tha tin kano ti allagi kai vlepoume.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε το παρακάτω άρθρο.... Λέτε να βγούμε τελικά από το τούνελ... ή μήπως είναι προεκλογικές υποσχέσεις;

 

Τίτλος: "Με πρόστιμα απειλεί η ΕΕΤΤ τον ΟΤΕ για τις καθυστερήσεις στο «γρήγορο» Internet"

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=808715&lngDtrID=252

"Η ΕΕΤΤ ξεκαθαρίζει ότι σε περίπτωση μη τήρησης των ανωτέρω υποχρεώσεων, θα επιβάλλει στον OΤΕ χρηματικές κυρώσεις ανά ημέρα καθυστέρησης."

 

o kosmos pou perimenei tha parei tipota?

Link to comment
Share on other sites

01/06/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:15/06/2007

15/05/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

15/05/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

 

 

15/06/2007 13:02:09

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 439.09Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 8.59Mb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Link to comment
Share on other sites

Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:

Αναμενόμενη κάλυψη: 22/07/2007 αντι 15/06/2007

Η ημερομηνία ενεργοποίησης μεταφέρεται λόγω καθυστερήσεων στην ανάπτυξη των ιδιόκτητων υποδομών οπτικών ινών. Προχωρήστε με την αίτηση για την υπηρεσία που επιθυμείτε και θα εξυπηρετηθείτε κατά προτεραιότητα αμέσως μετά την λήξη των καθυστερήσεων.

 

πολυ μ@@@ες ειναι (εκει στην 4νετ) μέχρι τελευταία μέρα το είχαν για 15-6-07 και σήμερα ''ξαφνικά'' γράφουν 1,5 μήνα μετά!!!

 

θεσσαλονικη Π.Μελα

 

edit;

έπεισα πριν απο λιγο γραμμή (θα παω μετα να γραψω και τζοκερ) και ''ζήτησα'' η να αφερεσουν τα πάγια του οτε η τα δικά τους

με μονο λόγω οτι η ενημέρωση έγινε ''μισή'' μέρα νωρίτερα (δηλ.8 ώρες πριν της 15-6-07 σκέφτηκαν οτι θέλουν άλλες 40μερες)

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά πως κάνεις έτσι? Κι εμένα για κάνα μήνα τώρα μέχρι προχτές έλεγε ότι δεν έχω πρόσβαση καν σε DSL!
no sig...
Link to comment
Share on other sites

Α ρε Ελλάδα πάντα στην ωρα σου εισαι, παντα κρατας τις υποσχέσεις σου, πάντα σεβεσαι τον πολίτη... Γι'αυτο προχωράς πάντα μπροστά.
Link to comment
Share on other sites

Σου απαντήσαμε στο άλλο τόπικ. US Robotics 9112. Κάποιος φίλος όμως είπε ότι usr τέλος! Τώρα δίνουν crypto. Δεν το ξέρω αλλά αν είναι έτσι κοίταξε για κάτι από το εμπόρειο. Zyxel, D-Link κλπ

 

Α ρε Ελλάδα πάντα στην ωρα σου εισαι, παντα κρατας τις υποσχέσεις σου, πάντα σεβεσαι τον πολίτη... Γι'αυτο προχωράς πάντα μπροστά.

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορείς έτσι απλά να αρχήσεις να σκάβεις δρόμους και να ρίχνεις καλώδια. Και όταν εμπλέκεται το Δημόσιο κάπου, τότε βράσε όριζα! Οι καθυστερήσεις είναι στάνταρ!

 

Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:

Αναμενόμενη κάλυψη: 22/07/2007 αντι 15/06/2007

Η ημερομηνία ενεργοποίησης μεταφέρεται λόγω καθυστερήσεων στην ανάπτυξη των ιδιόκτητων υποδομών οπτικών ινών. Προχωρήστε με την αίτηση για την υπηρεσία που επιθυμείτε και θα εξυπηρετηθείτε κατά προτεραιότητα αμέσως μετά την λήξη των καθυστερήσεων.

 

πολυ μ@@@ες ειναι (εκει στην 4νετ) μέχρι τελευταία μέρα το είχαν για 15-6-07 και σήμερα ''ξαφνικά'' γράφουν 1,5 μήνα μετά!!!

 

θεσσαλονικη Π.Μελα

 

edit;

έπεισα πριν απο λιγο γραμμή (θα παω μετα να γραψω και τζοκερ) και ''ζήτησα'' η να αφερεσουν τα πάγια του οτε η τα δικά τους

με μονο λόγω οτι η ενημέρωση έγινε ''μισή'' μέρα νωρίτερα (δηλ.8 ώρες πριν της 15-6-07 σκέφτηκαν οτι θέλουν άλλες 40μερες)

 

 

Στην περιοχή που μένω έφαγε 2 αναβολές μέχρι να δώσει διαθεσημότητα. Από τέλη Φλεβάρη έδωσαν τελικά διαθεσημότητα μέσα Απριλίου.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Από την περασμένη Κυριακή δεν έχω DSL. Στο router που χρησιμοπιώ (Linksys WAG200G) παρατήρησα ότι η ένδειξη DSL είναι πράσινη, ενώ η ένδειξη Internet είναι μονίμως κόκκινη!!! Σε όλο αυτό το χρονικό διάστημα που μεσολάβησε, δεν έχω καταφέρει να πιάσω γραμμή στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης (πάντοτε είμαι σε κατάσταση προτεραιότητας), ανέφερα 3 φορές το πρόβλημα μου στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών κι έχω στείλει 4 e-mail στην Forthnet(τμήμα τεχνικής υποστήριξης) χωρίς να πάρω καμία απάντηση από πλευράς τους!

Τι μου προτείνετε να κάνω? Έχω αγανακτήσει!

Πάντως με την όλη στάση τους, αποφάσισα να αλλάξω παροχέα το συντομότερο δυνατό!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σου απαντήσαμε στο άλλο τόπικ. US Robotics 9112. Κάποιος φίλος όμως είπε ότι usr τέλος! Τώρα δίνουν crypto. Δεν το ξέρω αλλά αν είναι έτσι κοίταξε για κάτι από το εμπόρειο. Zyxel, D-Link κλπ

 

 

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορείς έτσι απλά να αρχήσεις να σκάβεις δρόμους και να ρίχνεις καλώδια. Και όταν εμπλέκεται το Δημόσιο κάπου, τότε βράσε όριζα! Οι καθυστερήσεις είναι στάνταρ!

 

 

 

 

Στην περιοχή που μένω έφαγε 2 αναβολές μέχρι να δώσει διαθεσημότητα. Από τέλη Φλεβάρη έδωσαν τελικά διαθεσημότητα μέσα Απριλίου.

oxi pali crypto eleos pia.

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Από την περασμένη Κυριακή δεν έχω DSL. Στο router που χρησιμοπιώ (Linksys WAG200G) παρατήρησα ότι η ένδειξη DSL είναι πράσινη, ενώ η ένδειξη Internet είναι μονίμως κόκκινη!!! Σε όλο αυτό το χρονικό διάστημα που μεσολάβησε, δεν έχω καταφέρει να πιάσω γραμμή στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης (πάντοτε είμαι σε κατάσταση προτεραιότητας), ανέφερα 3 φορές το πρόβλημα μου στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών κι έχω στείλει 4 e-mail στην Forthnet(τμήμα τεχνικής υποστήριξης) χωρίς να πάρω καμία απάντηση από πλευράς τους!

Τι μου προτείνετε να κάνω? Έχω αγανακτήσει!

Πάντως με την όλη στάση τους, αποφάσισα να αλλάξω παροχέα το συντομότερο δυνατό!

 

κοιτα στο μενου του ρουτερ να δεισ μηπως για καποιο λογο εχει χασει τις ρυθμισεις κωδικο και username.Αν εχεις κανει και κανενα reset σιγουρα τισ εχει χασει.Αν ολα ειναι οκ δηλαδη κωδικοι κτλ κανε ενα reset και ξαναπερνα τα στοιχεια απο αρχη.μπορει να εχει κολησει το ρουτερ.το λεω γιατι το εχω παθει.Κανε ενα reset πολυ πιθανον να λυθει το προβλημα σου εφοσον το λαμπακι του dsl ειναι πρασινο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, η φορθνετ ανακοινωσε οτι του χρονου θα εχει ταχυτητες μεχρι 24 mbps. ισχυει?? δειτε εδω---> http://www.forthnet.gr/templates/Products.aspx?c=10009510

Band Of Brothers Fan!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει βουήξει ο τόπος. Και όχι του χρόνου, αλλα απο 1η Ιουλίου όσοι είμαστε στο ιδιόκτητο, θα ξεκλειδώσουμε και θα συχρονίσουμε όσο τραβάει η γραμμή. Όποιος είναι τυχερός δηλαδή και μένει κοντά στο dslam και έχει μικρό attenuation, θα συχρονίσει κοντά στα 24mbps. Εγώ θα συχρονίσω κοντά στα 18 και δεν με χαλάει καθόλου :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς το υπολογίζεις?

Εμένα το attenuation είναι:

 

Up: +21,5 dB Down: +36,7 dB

Πόσα δηλαδή θα πιάνω εγώ?

 

Δες το πινακάκι που έχει ο eNeRGy, στο thread Forthnet 2 Play, σελ.14

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...