Jump to content

Forthnet DSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια εχω φορθνετ 1024/256 εδω κ 15 μερες περιπου.

Σημερα μπηκα σε κατι τεστ ταχυτητας κ μου βγαζει περιπου 220/210

ειναι φυσιολογικο?να εχω ιδιο ανεβασμα κατεβασμα?

γιατι γινεται αυτο?τοσο μεγαλη διαφορα στο downloading?Τοτε τι στο διαλο το πληρωνω.....?Μηπως φταει κατι αλλο?Η συνδεση μου ειναι Λαρισα κ δεν τρεχει καποιο torrent η οτιδιποτε αλλο οταν δοκιμαζω την ταχυτητα...

 

http://speedtest.forthnet.gr

 

Αυτο το test θα σου δωσει τη σωστη ταχυτητα. Αν κρινω απο το τεστ που εκανες τα πραγματα ειναι τραγικα στην περιπτωση σου!

Link to comment
Share on other sites

http://speedtest.forthnet.gr

 

Αυτο το test θα σου δωσει τη σωστη ταχυτητα. Αν κρινω απο το τεστ που εκανες τα πραγματα ειναι τραγικα στην περιπτωση σου!

 

Εχω μία απορία που μπορεί να είναι λίγο offtopic αλλά αφορά το "FORTHnet Web based Network Diagnostic Tester".

Οταν κάνω το test μου βγάζει τα εξής αποτελέσματα μεταξυ άλλων:

This connection is receiver limited 94.19% of the time.

"Increasing the current receive buffer (17.0 KB) will improve performance

This connection is network limited 4.49% of the time.

Contact your local network admin and report excessive packet reordering

The theoretical network limit is 93.48 Mbps

The transmit buffer (64.0 KByte) limits the application to 4.19 Mbps

Your receive buffer (17.0 KByte) limits the application to 1.12 Mbps

The network based flow control limits the application to 1.21 Mbps

"

Μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει από που μπορώ να αλλάξω το receive buffer ώστε να μεγαλώσω την ταχύτητα του download αλλά και τι είναι αυτό με το time;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Εχω dsl in a box και ληγει σε 1 μηνα (ειχα δηλωσει να μην γινει κ' ανανεωση).

Μπορω να κανω απο τωρα διακοπη για να μεταφερω στον τηλ.αριθμο ενα πακετο OTENET;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εχω dsl in a box και ληγει σε 1 μηνα (ειχα δηλωσει να μην γινει κ' ανανεωση).

Μπορω να κανω απο τωρα διακοπη για να μεταφερω στον τηλ.αριθμο ενα πακετο OTENET;

 

Εξαρτάται..Αν είχες κάνει προπληρωμή δε μπορείς να το διακόψεις. Μόλις περάσουν αυτοί οι μήνες που είχες προπληρώσει μπορείς να το διακόψεις και να βάλεις οτενετ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα ηταν dsl in a box plus. Ληγει στις 3/1/07. Απο την στιγμη που το εχω προ-πληρωσει δεν μπορω να το διακοψω; Δεν θελω να μου επιστρεψουν μερος των χρηματων, απλα θελω μονο διακοπη.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα ηταν dsl in a box plus. Ληγει στις 3/1/07. Απο την στιγμη που το εχω προ-πληρωσει δεν μπορω να το διακοψω; Δεν θελω να μου επιστρεψουν μερος των χρηματων, απλα θελω μονο διακοπη.

 

Αν έχεις προπληρώσει είσαι και δεσμευμένος να παραμείνεις εκεί μέχρι να τελείωσει αυτό το διάστημα.("προπληρωμή=δέσμευση"). Στην otenet σίγουρα ισχύει αυτό, φαντάζομαι θα είναι το ίδιο και στις άλλες εταιρίες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικα καταφερα και μιλησα με την Forthnet τηλεφωνικος και μου ειπαν οτι γινεται η διακοπη του adsl in a box plus ακομη και πριν ληξει το συμβολαιο μου.

 

Η ολη διαδικασια γινεται με ενα ΦΑΞ.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις προπληρώσει είσαι και δεσμευμένος να παραμείνεις εκεί μέχρι να τελείωσει αυτό το διάστημα.("προπληρωμή=δέσμευση"). Στην otenet σίγουρα ισχύει αυτό, φαντάζομαι θα είναι το ίδιο και στις άλλες εταιρίες

 

Εισαι δεσμευμενος με την εννοια οτι ειτε μενεις ειτε φυγεις εχεις πληρωσει. Αν δεν εχεις νοικιασει εξοπλισμο τοτε για ποιο λογο να μην σου κανουν διακοπη αφου ο ΟΤΕ δεν επιβαρυνει με τελος διακοπης του κυκλωματος. Αν υπαρχει ενοικιαση εξοπλιμου τον επιστρεφεις μολις διακοψεις.

Link to comment
Share on other sites

Στα πακετα adsl in box & plus δεν υπαρχει ενοικιαση εξοπλισμου. Με την αγορα του πακετου ο εξοπλισμος ανηκει στον ιδιοκτητη.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στα πακετα adsl in box & plus δεν υπαρχει ενοικιαση εξοπλισμου. Με την αγορα του πακετου ο εξοπλισμος ανηκει στον ιδιοκτητη.

 

Στο Plus περιλαμβανεται router linksys και αυτο δεν επιστρεφεται?

Link to comment
Share on other sites

Στο Plus περιλαμβανεται router linksys και αυτο δεν επιστρεφεται?

Αν να το επιστρεψεις καθαριστε το και βαλτω μεσα στο κουτι για να ειναι ετοιμο για πουλημα!:p

ΟΧΙ δεν το επιστρεφεις τον εξοπλισμο !

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δοκιμασα ολα τα τεστ κ απογοητευτηκα....

Ειμαι Λαρισα εχω φορθνετ 1024/256 (τρομαρα μου αν ειναι ετσι.....)

κ στα τεστ ποιανω 300-350 γραμμη download και αυτη μονο αργα το βραδυ.....

Αντιθετα upload δειχνει πιο νορμαλ (απο 150-220)

Μπορω να κανει κατι....(εκτος απο το να διακοψω τη γραμμη ,που θα το κανω μολις τελειωσει το in-a-box που πηρα)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μεχρι πριν τρείς μέρες ημουν και γω μια απο τα ιδια.και χειροτερα θα μπορουσα να πω.εχω ακριβως το ιδιο πακετο με σένα.για δυο μηνες σερνοτανε.εδω και τρεις μερες ομωσ ολα αλλαξαν.δε το περίμενα είναι η αλήθεια.συνδέομαι μόνιμα με πανω απο 800 και κατεβαζω με γύρω στα 100kbs/sec.στη βεροια ειμαι.ελπιζω οτι σύντομα θα στωσει και σενα.τωρα πλεον το απολαμβανω.
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα την 1Bill 2048/256, κατεβάζει κανονικά 190-210kb αλλά υπάρχει ενα πρόβλημα. Με πετάει κάθε λίγο και δεν μπορώ να κάνω ουτέ ενα upload. Τι να κάνω? Να τους πάρω τηλέφωνο ή δεν θα βρώ άκρη?

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πήρα το adsl-in-a-box και έκανα αίτηση για 6 μήνες 768.

Αλλά τώρα θέλώ να το αλλάξω και να το κάνω 5 μήνες 1024.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς απο εσάς κάτι παρόμοιο?

 

Πήρα τηλ. και μου είπαν να στείλω mail στις πωλήσεις και θα δουν αν γίνεται.

Έστειλα mail απο προχθές αλλά δεν μου έχουν απάντησει ακόμα.

Περιμένω 3 μέρες αλλά δεν μου έχει έρθει ούτε ένα mail.

Να πάρω να τους κράξω?

Τόσο δύσκολο είναι να δουν ένα mail?

Και να σου δώσουν μια απάντηση οτι το λάβανε έστω.

Τι να πείς?

Έλεος!

 

Έχετε στείλει ποτέ mail? Στις πόσες μέρες απαντάνε?

Link to comment
Share on other sites

εχει ενεργοποιηθει η συνδεση; αν ναι μαλλον θα το στειλανε στο mail της φορθνετ, μπορεις να τα δεις απο το site της.
Link to comment
Share on other sites

ego exo steilei para polles fores mail sti forthnet gia diaforous logus kai panta apantousan amesa.Kai polles fores me pernoun kai tilefono anti na apantisoun me mail. eixa zitisi kapote na mou allaksoun ti grammi apo 1024 se 2048, kati analogo me sena zafevolution. kai mou apantisan poli grigora.mou steilan kai tin aitisi kai mesa se mia evdomada i sundesi allakse. tora isos logo eorton na exoun poly treksimo kai gi'auto na argisan.
Link to comment
Share on other sites

ego exo steilei para polles fores mail sti forthnet gia diaforous logus kai panta apantousan amesa.Kai polles fores me pernoun kai tilefono anti na apantisoun me mail. eixa zitisi kapote na mou allaksoun ti grammi apo 1024 se 2048, kati analogo me sena zafevolution. kai mou apantisan poli grigora.mou steilan kai tin aitisi kai mesa se mia evdomada i sundesi allakse. tora isos logo eorton na exoun poly treksimo kai gi'auto na argisan.

Σήμερα τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν οτι έχουν πάρει το mail μου και θα με ειδοποιήσουν τηλεφωνικά.

Και αυτός είναι ο λόγος που δεν έχουν στείλει ακόμα το pass για 768.

Για να δούμε..:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εχω συνδεση 1024 και θελω να ανεβασω πολυ το upload..Οσο ειναι το dl να ειναι και το ul θελω βασικα..

Μπορει να γινει τωρα η πρεπει απο την αρχη να το κανω;;;

Link to comment
Share on other sites

Εχω συνδεση 1024 και θελω να ανεβασω πολυ το upload..Οσο ειναι το dl να ειναι και το ul θελω βασικα..

Μπορει να γινει τωρα η πρεπει απο την αρχη να το κανω;;;

Βασικά πρέπει να έχεις τα χρήματα...

Γιατί είναι αρκετά παραπάνω..

Απο εκεί και πέρα με τα χρήματα όλα γίνονται.:p

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να έχεις τα χρήματα...

Γιατί είναι αρκετά παραπάνω..

Απο εκεί και πέρα με τα χρήματα όλα γίνονται.:p

 

ποσα δηλαδη;;

Απλα θελω να παιξω ενα game online και δεν παει βημα..Εστω να φτασει 512 το ul

:O :X :p :p

Link to comment
Share on other sites

ποσα δηλαδη;;

Απλα θελω να παιξω ενα game online και δεν παει βημα..Εστω να φτασει 512 το ul

:O :X :p :p

 

 

FILE MOY EIXA forthnet mexri 16 11 1mb -pote den ta epiasa- tora pezo on line game me psdn den einai oti kalitero alla pezi kala...pezi na exis allou to problima;)

GIVE ME YOUR MIND AND I'M A OPEN IT,NAME A LAW AND I'VE ALREADY BROKEN IT,CAUSE I DON'T GIVE A FUCK ABOUT THE SYSTEM-----By_Fidel
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα την 1Bill 2048/256, κατεβάζει κανονικά 190-210kb αλλά υπάρχει ενα πρόβλημα. Με πετάει κάθε λίγο και δεν μπορώ να κάνω ουτέ ενα upload. Τι να κάνω? Να τους πάρω τηλέφωνο ή δεν θα βρώ άκρη?

 

Αν εχεις το μοντεμακι που δινει το πακετο κανε του μια αναβαθμιση..Εγω αυτο εκανα που ειχα το προβλημα και ειναι ΟΚ τωρα..αλλα δε θυμαμαι που το ειχα βρει..ρωτα και στο adslgr:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...