Jump to content

Όνειρα! Ονειροκρίτες!


jane_butterfly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σ αρεσει ή μισεις το κοκκινο, σου αρεσει ή μισεις την οδηγηση, σου αρεσει ή μισεις να μπαινεις σε αυτοκινητο, σου αρεσει ή μισεις ... (διαλεγεις κατα βουληση:D)
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 501
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά ο πεθερός μου με είδε στον ύπνο του να οδηγάω ένα κόκκινο αμάξι και πίσω καθόταν η ενός μηνός κόρη μου και φώναζε μπαμπά. Τι σημαίνει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα...

 

Εχω κολλησει εδω κι μερες κι προσπαθω να θυμηθω πως λεγετε αυτο που οταν καποιος βλεπει στον υπνο του, τον εαυτο του πανω απο το κρεβατι του να τον κοιταει... χωρις να μπορει να κουνηθει...

 

Υπαρχει μια ξενη ονομασια... Ξερει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το Αστρικό σώμα (προβολή) δεν είμαι σίγουρος για την Ελληνική μετάφραση. Astral projection λέγεται.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Astral_projection

 

 

Σημείωση. Το θέμα ενώθηκε με το θέμα Ονειρα- Ονειροκρίτες.

Edited by vampyre
Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

το αναποδο ειναι να βγαινεις εσυ εξω απο το σωμα σου (πηγαινεις προς ταβανι μερια) και να βλεπεις τον εαυτο σου να κοιμαται :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο εννοω... το διατυπωσα λαθος...

 

Εχει μια αλλη ονομασια... οχι αυτες που λετε παραπανω... κι δεν μπορω να την θυμηθω με τιποτα...

 

Thanks και για αυτες παντως!

Link to comment
Share on other sites

το αναποδο ειναι να βγαινεις εσυ εξω απο το σωμα σου (πηγαινεις προς ταβανι μερια) και να βλεπεις τον εαυτο σου να κοιμαται :wacko:

 

Και παλι τον εαυτο σου βλεπεις :p:lol:

Link to comment
Share on other sites

παντwς ενα γνωστος ειδε τη προγιαγια του στον υπνο του να του φωναζει απο μακρυα μη το κανεις μη το κανεις .την αλλη μερα εκανε μπατζι τζαμπινγκ και γκρεμοτσακιστηκε 2 πλευρα αστα να πανε:O

και ενας αλλος παλι γνωστος γνωστου ειδε στον υπνο του πως περπατουσε σε ενα καταπρασινο λιβαδι.και ξαφνικα ανοιξαν οι ουρανοι και βγηκαν οι αγγελοι και τραγουδουσαν you are the champion my friend .την αλλη μερα επιασε λοτο:blink:

τι να πεις

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

και ενας αλλος παλι γνωστος γνωστου ειδε στον υπνο του πως περπατουσε σε ενα καταπρασινο λιβαδι.και ξαφνικα ανοιξαν οι ουρανοι και βγηκαν οι αγγελοι και τραγουδουσαν you are the champion my friend .την αλλη μερα επιασε λοτο:blink:

τι να πεις

δεν μπορεις να φανταστεις ποσο γελασα με αυτη την ιστορια :lol::lol::lol:

χιλια ευχαριστω μου έφτιαξες το κεφι :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τις τελευταιες 10 μερες πολλοι φιλοι-φιλες με βλεπουνε περιπου τις ιδιες μερες στα ονειρα τους....

πριν απο λιγο με πηρε μια φιλη μου κλαιγοντας και με ρωτησε αν ειμαι καλα.... :cry: με πηρε ο υπνος λεει και ειδα ονειρο οτι συζητουσες με καποιον που τον ξερεις,για υπολογιστες,μητρικες,antivirus.....:!: και ειχατε μια διαφωνια.. ξαφνικα εκει που πας να φυγεις ερχεται απο πισω και σε μαχαιρωνει πισοπλατα!!!!! :cry: και εκει ξυπνησα... τι να σημενει αραγε αυτο???? και μαλιστα οταν το βλεπει αλλος και οχι εσυ??? :worry:

αλλη φιλη παλι.. πριν 1-2 μερες με ειδε να οδηγω αυτοκινητο με τερμα τα γκαζια πλακωμενος ( ποτε δεν οδηγω ετσι!!!!!!! ) και ητανε μεσα αυτη και ο πατερας της...και ξαφνικα μου λεει με εντονο υφος ο πατερας της... : μην τρεχεις ετσι παιδι μου!!!! :X....πριν 15 μερες παλι με ειδαν οτι ημουνα μεσα σε ενα σπιτι εγω 2 κοπελες και ενας ακομα φιλος (ωραιο και φωτεινο σπιτι,με χρωματα κτλπ) και ξαφνικα με αφηνουνε εμενα και την μια φιλη μας μεσα στο σπιτι...φευγει ο φιλος και η φιλη μου και διασχιζουνε εναν δρομο μεσα στο δασος με λινμες,δεντρα καταπληκτηκα τοπια απο οτι μου ειπε...και φτασανε σε ενα μικρο εκκλησακι και μολις μπηκανε εκει...η κοπελα αναψε ενα κερι!!! :X.......

πριν μια εβδομαδα ημουνα σε ενα στο τει γεοπωνιας στην θεσσαλονικη (καμια σχεση!!! ποτε δεν ειχα!!) και κρατουσα μια κοπελα αγκαλια μαυρομαλα!! το ονειρο το ειδε μια αλλη φιλη που μου...φοιτητρια στο τει γεωπωνιας....:confused:

και 1-2 αλλα που δεν τα θυμαμαι γιατι τα εχω ξεχασει....

 

Η αλληθεια ειναι πως δεν δινω σημασια στα ονειρα.....αλλα ειδικα το πρωτο με εχει τρομαξει....ολοι μου λενε προσεχε!!!! :blink:

 

α) ολα τα ονειρα τα βλεπουνε αλλοι...

β) τα ονειρα αυτα τα εχουνε δει τις τελευταιες...1-20 μερες.....

αν ξερει κανεις να ερμηνευει.....ας κανει ενα κοπο...

Edited by georgekap1
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι μπορει ενα βιβλιο με τυποποιημενες ερμηνειες να μας βοηθησει να κατανοησουμε ενα ονειρο.

Γιατι σε καθε ατομο, με βαση τις εμπειρειες του, τα βιωματα του, το χαρακτηρα του, μπορει το ιδιο ονειρο να σημαινει κατι τελειως διαφορετικο, π.χ. θυμαμαι η freak of nature που ελεγε οτι βλεπει δοντια, που γενικα θεωρουνται απ τα χειροτερα ονειρα(αν πεφτουν) αλλα αν η αλλη ειναι οδοντιατρος το θεωρω φυσιολογικο να βλεπει δοντια ε.:p

 

georgekap1 τα συγκεκριμενα δεν ακουγονται και πολυ καλα, αλλα μπορει να σημαινουν πολλα πραγματα, μην αγχωνεσαι. Παντως μονο εσυ μπορεις να τα ερμηνευσεις σωστα πιστευω, που σε ξερεις καλυτερα απ'ολους.;)

 

Παλιοτερα δεν πιστευα στα ονειρα καθολου, αλλα τελευταια εχω αλλαξει γνωμη και δυστυχως λογω ασχημων ονειρων που βγηκαν αληθινα. Μερικα ονειρα πιστευω οτι ειναι αυθυποβολη παντως, δλδ αν θελουμε κατι πολυ το βλεπουμε προκειμενου να νιωσουμε καλυτερα.

Edited by sofi-k
ορθογραφικο
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μερικα ονειρα πιστευω οτι ειναι ανθυποβολη παντως, δλδ αν θελουμε κατι πολυ το βλεπουμε προκειμενου να νιωσουμε καλυτερα.

 

Όπως λέμε 'ανθυπολοχαγός"; :p

 

Αυθυποβολή είναι ο όρος.

 

Βέβαια, όταν η συζήτηση είναι για το αν μπορούμε να δούμε το μέλλον

στα όνειρα, το συγκεκριμένο λαθάκι φαντάζει ασήμαντο.

Link to comment
Share on other sites

Θες να μας πεις οτι οσοι το πιστευουν αυτο κανουν λαθος.

Γνωμη σου, δεν την τεκμηριωνεις ομως κιολας οποτε κριμα.

 

Τον ξερω τον ορο, εκανα ενα γραμμα λαθος στην πληκτρολογηση.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θες να μας πεις οτι οσοι το πιστευουν αυτο κανουν λαθος.

Γνωμη σου, δεν την τεκμηριωνεις ομως κιολας οποτε κριμα.

 

Τον ξερω τον ορο, εκανα ενα γραμμα λαθος στην πληκτρολογηση.:)

 

ο καθένας ξέρει ότι κάτι τέτοιο δεν στέκει.

και προσπαθεί με το πες-πες να αυταπατήσει τον εαυτό του, ξέρει όμως μέσα του

τη ισχύει πραγματικά. ειναι μια οφθαλμαπάτη.

Link to comment
Share on other sites

Θες να μας πεις οτι οσοι το πιστευουν αυτο κανουν λαθος.

Γνωμη σου, δεν την τεκμηριωνεις ομως κιολας οποτε κριμα.

 

Τον ξερω τον ορο, εκανα ενα γραμμα λαθος στην πληκτρολογηση.:)

 

Να τεκμηριώσω τι; Ότι δεν μπορείς να δεις το μέλλον μέσα από τα όνειρα;

Έχεις δίκιο, δεν θα μπω σε τέτοια συζήτηση.

Αν καθόμουνα να εξηγώ γιατί τα ζώδια είναι βλακείες και δεν ισχύουν,

γιατί οι θεραπείες με κρυστάλλους είναι βλακείες και δεν ισχύουν,

γιατί η ονειρομαντεία, η χαρτομαντεία κτλ. είναι απάτες, δεν θα τελειώναμε ποτέ.

 

Αν ο επόμενος πιστεύει ότι η Γη είναι επίπεδη και ότι αν πας στην άκρη θα πέσεις στο κενό, θα πρέπει επίσης να μπω σε αυτήν την συζήτηση;

 

Μερικά πράγματα εν έτει 2011 θα έπρεπε να είναι αυτονόητα, αλλά έχω πάψει προ πολλού να πιστεύω ότι αυτό που λέμε κοινή λογική είναι όντως "κοινή".

 

Αν θέλει κάποιος να πιστεύει πως η νεκρή γιαγιά του τον επισκέπτεται στον ύπνο του και τον προειδοποιεί να μην φάει τα αυριανά γιουβαρλάκια της μαμάς επειδή θα του κάτσουν βαριά, εγώ είμαι ο τελευταίος που θα τον κατακρίνει.

 

Εξάλλου και ο Πιτ Παπαδάκος ή η κυρία Σούλα η μάντισσα που λύνει και μάγια κάπως θα πρέπει να ζήσουνε.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εισαι απ'τους ανθρωπους που εγω θεωρω κλειστομυαλους, με την εννοια οτι δεν ειναι σε θεση ουτε καν να ακουσουνε μια αποψη πριν την απορριψουνε.

Το ποσο σε συγχυση βρισκεσαι φαινεται απο το οτι μπλεκεις τα ζωδια, με τα μεντιουμ, με τα ονειρα, με το φλυτζανι, τους ονειροκριτες, τις μαγισσες, τα φαντασματα ή δεν ξερω και γω με τι αλλο...Πραγματα ασυνδετα μεταξυ τους.

 

Οταν ομως εγω ξερω for a fact οτι, για παραδειγμα, ανθρωπος δικος μου ειδε στον υπνο του ξεκαθαρα 2-3 ονειρα οτι θα παθει κατι πολυ κακο και το επαθε...και δεν ειναι το μοναδικο παραδειγμα που εχω...Αλλα εσυ και οι υπολοιποι της λογικης: "ελα μωρε με τις ψυχες και τα μεταφυσικα, που ζειτε" φανταζομαι εχετε εναν μαθηματικο τυπο για ολα. ;)

 

Προφανως δεν λεω τα ονειρα τυπου "ειδα στον υπνο μου να τρωω κερασια, θα περασω λαχταρα" αλλα ονειρα με νοημα, που σημαινουν πραγματικα κατι και δεν χρειαζεσαι ονειροκριτες και χαζομαρες για να σου πουν τι ειδες και τι σημαινει.

Edited by sofi-k
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και καλα βρε baator αφου δεν πιστευεις τι το διαβαζεις το συγκεκριμενο θεμα και χαλας τη συζητηση των αλλων?μην νομιζεις οτι 100% πιστευω και υπερασπιζομαι κανεναν απλα δεν εχω ακουσει και λιγα επι του θεματος...

@georgekap1 στην αρχη διαβασα το πρωτο ονειρο και σκέφτηκα τα κλασικα του στιλ ο φιλος ηταν φιδι και οχι οτι θα σε φαει λαχανο αλλα μεσω υποσυνείδητου αποκαλύφθηκε ο χαρακτηρας του.αλλα η φιλη σου δεν ξερω αν τον ξερει..μετα διαβασα τα υπολοιπα και μου σηκώθηκε η πετσα!!δεν ξερω αν ειναι τυχαια ή οχι αλλα σιγουρα ειναι περιεργα..ισως αν γραψεις και αλλα να βοηθουσε..δεν ειναι περιεργο βεβαια να βλεπουν αλλοι τα ονειρα αν οντως σε νοιαζοντε.εκτος και αν εχεις κανει καμια λαδιά και τους εχεις ανησυχεί ολους:lol:

Edited by cute_eyes
Link to comment
Share on other sites

εγω ρε παιδια ειδα χτες πως ειμουν ντυμενη νυφη εξω απο την εκκλησια...

απο την εκκλησια με χωριζε μονο ενας δρομος..και να που περασε μια νεκροφορα.

τρομαξα εγω,αρχισα να ρωταω μια κυρια που ηταν διπλα μου τι να κανω για να μην ειναι γρουσουζια.

αυτη μου απαντησε "περιμενε θα σου πω" και αρχισε να ψαχνει στην τσαντα της το κινητο της για να ρωτησει καποιον που ηξερε...

με τα πολλα μου λεει πως εχει ξεχασει το κινητο της καπου και πρεπει εγω να παω να το παρω...απο το σπιτι του μακαριτη (η νεκροφορα που περασε απο μπροστα μου)

τι σοι ονειρο ειναι τουτο παλι?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Χθές το βράδυ είδα ένα πολύ περίεργο όνειρο, ήμουνα στην Αγγλία και προσπαθούσα να αγοράσω ότι προϊών Apple υπήρχε και συνεχώς βγαίναν καινούργια και απογοητευόμουν.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...