Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Blackview συνεχιζει την παρουσιαση νεων μοντελων στην αγορα, αυτη την φορα με το R7, οπως κανει καθε 1-2 μηνες.

Το τελευταιο, που θα περουσιαστει μαλλον επισημα στην MWC 2016 στην Βαρκελωνη (22 με 25 Φεβρουαριου), ειναι πολλα υποσχομενο. Προκειται για ενα θηριακι, με Helio P10, 4/32GB, Full HD, 3500mAh μπαταρια κλπ.

Φτανει να τυχει και υποστηριξης, αφου παραδοσιακα η Blackview παρουσιαζει ποιοτικες συσκευες, που τις αφηνει ομως σχετικα στην τυχη τους στην συνεχεια.

 

 

 

Blackview has been aiming to provide customers with a high-end and cost-effective smartphones. In early 2016,we’ll cooperate with Media Tek to launch new flagship model, R7.

 

With eight A53 processors, R7 adopts Helio P10 (MT6755) as chipset, in which case Octa-core 64 bit Cortex-A53 processor of 2GHz main frequency, and a dual-core 64 bit Mali-T860 graphics processor of 700MHz main frequency, R7 making download rate increases to 300Mbps.

 

R7 also has excellent multimedia capabilities. Besides advanced display technology, wonderful camera functionand perfect HiFi sound effect with great image sensor, noise reduction design, and intelligent color engine and so on are also available.

 

Equipped with a 5.5 inch 1920*1080HD 2.5D Arc screen, MT6755 chipset supports the highest 21.0MP pixels camera and the 1080P LCD at the same time.

 

MT6755 Chip in R7 can support 21MPpixel as the highest. 13.0MP rear camera and 5.0MP front camera is achieved. The front camera uses OV5648 chip, making shooting more clearly. And Samsung's 3M2 chip is used for the rear camera. The shortest focus time can be just 0.3 seconds, which is twice faster than some main brand mobile phones.

 

Chip of this kind is very hot in Samsung 13M field. The perfect SWDR technology (smart wide dynamic range) gives R7 the best back lighted shooting function in smartphone industry. Meanwhile,Great SNR (signal to noise ratio) increase helps R7 also to get the greatest nightshot effect in nowadays smartphone field.

 

MT6755 low-power consumption sensor will reduce the power consumption by 30%, making 1080P and 30 frame video playing more smoothly and last long time.

 

3500 mAh Polymer Li-ion Battery is used for R7. It can smartly control the current and prevent over heating during charging.

9V 2.5A Fast charge technology,makes charging faster and safe. 5 minutes charging could

support 90 minutes talking.

 

4GB RAM plus 32GB ROM, extension to 128GB, Octa-core. Larger memory, more lovely things can be saved.

 

Whole metal indie frame comes from 169 processes, including 8 times precise CNC machining, Micron-sized sand blasting, vacuum-coating paint and nano anti-fingerprint technology, makes each indie metal frame looks like a work of art.

 

360° touch type fast fingerprinting recognizing system is also equipped in R7. No need to keep the screen on duty, just gently touch screen with finger tip can immediately unlock the Phon within 0.4 seconds.

 

The latest "Marshmallow" Android 6 system is also adopted. R7 will be the first one to use this new system in smartphone industry. The whole new system remains flat Material Design style. User experience and software performance will be optimized with this new system. And Android 6.0 system can prolong R7 Standby time by 30%.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στην κάρτα sd εχω περίπου 23GB διαθέσιμα, αλλα όταν παω να κατεβάσω κατι απο το store μου λεει "μη επαρκής αποθηκευτικός χώρος" . Στο κινητό εχω σβήσει πολλα και εχω 66mb ελεύθερο χώρο. Τι να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

20150629161002_ac6ebee4.jpeg

 

Έχω το κινητό δύο μήνες. Σε αυτούς τους δύο μήνες έχω αλλάξει τρεις μπαταρίες διότι οι δύο πρώτες είχαν φουσκώσει (χαλάσει). Η δικαιολογία των πωλητών ήταν επειδή χρησιμοποιώ πολύμπριζο (!) και επειδή το αφήνω όλο το βράδυ (!!). Βέβαια το γεγονός ότι η πρώτη μπαταρία ήταν φουσκωμένη από το κουτί της, μάλλον δεν έχει καμία σημασία για αυτούς. Και ότι η δεύτερη χάλασε σε ακριβώς 10 ημέρες(!!!). Για να μην αναφερθώ στο φουσκωμένο (ίδιο) μοντέλο στην βιτρίνα του καταστήματος...

 

Μέχρι τώρα είμαι εντελώς απογοητευμένος τόσο από την μπαταρία του κινητού (κρατάει με το ζόρι μέχρι το απόγευμα, με μέτρια χρήση), όσο και από την "εξυπηρέτηση" πελατών της MLS. Επίσης η κάμερα είναι λίγο μπλιάχ και η έκδοση του android κολλημένη στο 4.4 (όπως σε όλα τα MLS, όπως το αγοράζεις έτσι μένει για πάντα). Η κατασκευή του είναι κατιτίς φτηνιάρικη, αλλά αν δεν είχε τα παραπάνω προβλήματα δεν θα με χάλαγε.

 

Στα θετικά, το κινητό πάει σφαίρα, η RAM του είναι αρκετή και η οθόνη του ωραιότατη.

 

Πάντως MLS δεν ξαναπαίρνω που να μου το χαρίζανε. Και αν ξαναχαλάσει η μπαταρία του 3η φορά any time soon, το στέλνω αεροπορικώς με βομβαρδιστικό στα κεντρικά γραφεία στην Θεσσαλονίκη και απαιτώ επιστροφή χρημάτων, διότι έλεος μάγκες... Όχι μόνο βγάζετε σκάρτες μπαταρίες, μας την λέτε και από πάνω ότι φταίμε εμείς που το φορτίζουμε σε... πολύμπριζο.

Link to comment
Share on other sites

πως το επιλεγεις και που;

 

η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω ψαξει γιατι αποθηκευονται απο την αρχη στην sd. αν υπαρχει εντολη η μεσω clean master ειναι καθορισμενο θα σε γελασω...και δεν το θελω!!!

Link to comment
Share on other sites

Το εφερε κανεις αυτο??

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Στα αγαπητά vickmall και banggood δεν το βλέπω, υπάρχει όμως στο GearBest

Φιλε μου ναι οκ,αλλα δεν ρωτησα σε ποιο καταστημα θα το βρω,αλλα εαν το εχει φερει καποιος να μου πει εντυπωσεις.

Και για κοιτα το καο λιγο,σε αλλο γνωστο και αξοιοπιστο καταστημα εδω στο fora,το εχει 99$.....:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Στα αγαπητά vickmall και banggood δεν το βλέπω, υπάρχει όμως στο GearBest

Αποκλείεται να μην το φέρουν. Κάνε τους μια ερώτηση.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια με το συγκεκριμένο τηλέφωνο. Προσπαθώ να βρώ με ποιο τρόπο το sms θα έχει 160 χαρακτήρες.

Εχω παρατηρήσει πως ενω ξεκινας να γράφεις εμφανίζει 159/1 που σημαίνει πως έχεις άλλους 159 χαρακτήρες για να συμπληρώθεί το μήνυμα Νο1.

Μολις γράψεις τον δεύτερο εμφανίζει 68/1 που σημαίνει πως έχεις 68 ακόμα χαρακτήρες για να συμπληρωθεί το μήνυμα Νο1.

 

τι πρεπει να κάνω για να έχω 160 χαρακτήρες ανα μήνυμα;;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Φταίει το πώς βλέπει το android την γραμματοσειρά. Χρησιμοποίησε άλλο πρόγραμμα για sms, και αλλάζεις την κωδικοποίηση της γραμματοσειράς απο εκεί. Εγώ έχω το Textra. Edited by stargr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια με το συγκεκριμένο τηλέφωνο. Προσπαθώ να βρώ με ποιο τρόπο το sms θα έχει 160 χαρακτήρες.

Εχω παρατηρήσει πως ενω ξεκινας να γράφεις εμφανίζει 159/1 που σημαίνει πως έχεις άλλους 159 χαρακτήρες για να συμπληρώθεί το μήνυμα Νο1.

Μολις γράψεις τον δεύτερο εμφανίζει 68/1 που σημαίνει πως έχεις 68 ακόμα χαρακτήρες για να συμπληρωθεί το μήνυμα Νο1.

 

τι πρεπει να κάνω για να έχω 160 χαρακτήρες ανα μήνυμα;;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Για δοκίμασε να γράψεις μόνο κεφάλαια....

Link to comment
Share on other sites

Τσιμπησα 3 τεμαχια παντως.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Τσιμπησα 3 τεμαχια παντως.:)

 

Κωστα ειδες κατι καλο? Σε ρωταω επειδη στην ιδια κατηγορια υπαρχει παντα το, για μενα, πολυ πετυχημενο Ελιτε 5, με 4g και με σχεδον την ιδια τιμη.

Εμπιστευομαι την γνωμη σου και ηθελα να την ακουσω.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Κωστα ειδες κατι καλο? Σε ρωταω επειδη στην ιδια κατηγορια υπαρχει παντα το, για μενα, πολυ πετυχημενο Ελιτε 5, με 4g και με σχεδον την ιδια τιμη.

Εμπιστευομαι την γνωμη σου και ηθελα να την ακουσω.

Το Elite 5 το εχω παρει για μια ανηψια,και ειναι παρα πολυ καλο σε ολα τα επιπεδα,αλλα το 1 ειναι και πιο φρεσκο σαν μοντελο,και τα specs ειναι οκ απο οτι βλεπω.Και η καμερα sony,μια χαρα.

Και εαν κρινω απο τα αλλα μοντελα της εταιριας που εχουν περασει απο τα χερια ειναι μια παρα πολυ καλη αγορα.Ας το πιασω στα χερια μου καλυτερα να σου ακριβως εαν αξιζει η οχι.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το Elite 5 το εχω παρει για μια ανηψια,και ειναι παρα πολυ καλο σε ολα τα επιπεδα,αλλα το 1 ειναι και πιο φρεσκο σαν μοντελο,και τα specs ειναι οκ απο οτι βλεπω.Και η καμερα sony,μια χαρα.

Και εαν κρινω απο τα αλλα μοντελα της εταιριας που εχουν περασει απο τα χερια ειναι μια παρα πολυ καλη αγορα.Ας το πιασω στα χερια μου καλυτερα να σου ακριβως εαν αξιζει η οχι.:)

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου.

Με το καλο να παραλαβεις.

Με την ευκαιρια να πω οτι στην κατηγορια τους, τα LEAGOO τα εμπιστευομαι. Μεχρι τωρα κανενα δεν με εχει πουλησει. Αφου να σκεφτεις οτι στην γυναικα μου εχω δωσει το Αλφα 5. :)

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα...!!

Απο καιρο τωρα ψαχνω να βρω ενα αξιοπιστο κινητο με τις εξης προδιαγραφες:

1) Να είναι Dual sim

2) Nα εχει ξεχωριστή θέση για καρτα sd (οχι υβριδική)

3) Nα είναι μεχρι 5'' οθονη (δεν θελω να ειναι παντοφλα γιατι το βαzω στην τσεπη)

4) Να εχει τουλαχιστων 2giga RAM γιατι οι αναγκες σε background εφαρμογες αυξανονται...

5) Να έχει τουλαχιστο 16 giga εσωτερικο χωρο γιατι εκει συνηθως εγκαθιστανται οι εφαρμογες και το λογισμικο....

6) Να είναι αξιοπιστο σε εφαρμογες οπως το gps και να βγαζει ικανοποιητικες φωτογραφιες.

7) Μπαταρια τουλαχιστον 2300mA (να κραταει τουλαχιστον μια μερα....)

8) και βέβαιa οτι προσθετο έχει ευπροσδεκτο είνaι οπως το ραδιο, το 4G, το OTG ή και ένας γρηγορος επεξεργαστης.

9)Θα ήθελά επίσης να υπαρχει στην ελλαδα , να το εχει παρει κοσμος , ωστε να μπορω να βρω λυσεις σε τεχνικα θεματα.

 

Πιστεψτε με έχω πολυ δυσκολευτει να βρω ένα τετοιο κινητο ακόμα και σε πανακριβα κινητα (οι ναυαρχιδες οπως λέμε) απο τις οποιες ολο και κατι θα λειπει και δεν μπορω να καταλαβω γιατι....!!!!

 

Το Lenovo P1m αρχικα καλύπτει σε γενικες γραμμες τις απαιτήσεις μου, αλλα ξενερωσα με τις κριτικες που γραφουν για αυτο ,στο gsm arena. Ειναι αξιοπιστο? αξιζει να το παρω;Εχει και χαμηλη τιμή... αλλα δεν με νοιαζει τοσο, οσο να είναι αξιοπιστο...!

 

Το αλλο της Lenovo το P70, ξενερωσα ,απο οτι λενε τα παιδια, με την αναβαθμιση που εγινε στην Lolipop... οποτε το απεκλεισα...!

 

Το Ηuawei to P8 lite, εχει και αυτο πολλα απο αυτα που θέλω , αλλα δεν εχει ξεχωριστη θεση sdcard...! απο αξιοπιστία τι λεει;

Αυτο που me καλυπτει είναι το Crypto Creev, αλλα είναι σχετικα φρεσκο στην αγορα, δεν εχω δει κριτκες για τις επιδόσεις του σε βαθος χρονου... οποτε κολυμπαω στο αγνωστο...!!

 

Ενα αλλο είναι το Lenovo Vibe s1 που με καλυπτει , αν και είναι λιγο ακριβό, αλλα και αυτο δεν εχει ξεχωριστη sdcard.

 

Τα υπολοιπα είναι κινέζικα, που έχουν μεν καλές προδιαγραφες αλλα τους λειπει η αξιοπιστία της samsung ή της Lg... οι οποιες δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν καλυπτουν τετοιες αναγκες, και ολο κατι τους λειπει( βλεπε radio, sdcard, μικρη μπαταρια, μεγαλο μεγεθος...κλπ κλπ). H samsung βγαζει κατι duos στο Α5,s5,s6 αλλα δεν κυκλοφορουν στη ελλαδα...!

 

Συγνωμη αν σας κουρασα, αλλα έχω φαει πολλες ωρες να βρω ένα τετοιο κινητο... και δεν μπορω να καταληξω! και θα ηθελα να πω το παραπονο μου...!!

Οποιος φιλος έχει την καλη διαθεση να με βοηθησει... ευπροσδεκτος και ευχαριστω εκ των προτερων...!!!

Link to comment
Share on other sites

Το Cubot Note S με σχεδον τα ιδια χαρακτηριστικα (με μεγαλυτερη μπαταρια αλλα χειροτερες καμερες) ειναι 30$ φθηνοτερο.Οι πρωτες παραλαβες δειχνουν μια εξαιρετικη συσκευη.

Για δειτε το αντι του Leagoo.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Το Cubot Note S με σχεδον τα ιδια χαρακτηριστικα (με μεγαλυτερη μπαταρια αλλα χειροτερες καμερες) ειναι 30$ φθηνοτερο.Οι πρωτες παραλαβες δειχνουν μια εξαιρετικη συσκευη.

Για δειτε το αντι του Leagoo.

Μεσα στην εβδομαδα λογικα θα τα εχω και τα 2 στα χερια μου.Θα σου πω ακριβως(αν και ποιοτικα δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι καλυτερο,συμφωνα παντα με τα οσα εχουν περασει απο τα χερια μου).

Αλλα εδω μιλαμε για το Leagoo μην το χαλασω το τοπικ κανοντας vs.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλα...κανενας δεν το εχει παρει αυτο??? Το εχω απο τις αρχες Δεκεμβριου και ειλικρινα δεν εχω κανενα παραπονο...Αλλα δεν βλεπω κινηση στο φορουμ....Ετσι ρε παιδι μου να ανταλαξουμε με καποιον εμπειριες!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα root για 1η φορά προχθές (για να πάρω backup) και τώρα θέλω να το κάνω unroot για να το στείλω στο service. Το root έγινε με το iRoot και το unroot με το Kingo Root (γιατί το iroot προσπαθούσε να εγκαταστήσει drivers η οποία διαδικασία έπαιρνε αιώνες). Παρά το ότι το rootchecker και το iroot πλέον βγάζουν ότι δεν είμαι root, θέλω να είμαι σίγουρος ότι έχουν εξαφανιστεί όλα τα ίχνη (μου έβαλε και ένα κάρο κινέζικες εφαρμογές μέσα το iroot...). Τι προτείνετε; Να κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές, διαγραφή dalvik κλπ. ή και κάτι άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Καλα...κανενας δεν το εχει παρει αυτο??? Το εχω απο τις αρχες Δεκεμβριου και ειλικρινα δεν εχω κανενα παραπονο...Αλλα δεν βλεπω κινηση στο φορουμ....Ετσι ρε παιδι μου να ανταλαξουμε με καποιον εμπειριες!!!!!!!!

Αφού το έχεις τόσο καιρό, κάνε ένα mini review

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μετα απο 36 μέρες..βλέπω προχθές αεροδρόμιο ..λέω ήρθε.ανοίγω ολο το μήνυμα,αεροδρόμιο ολλανδιας.καπνούς..Σήμερα ήρθε ενα umi Rome x ενός φίλου.μια χαρά τα πάει για κινητό 60€

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Το gps δεν με απασχολεί καθόλου αν δουλεύει. Δεν θα το χρειαστεί ποτέ.

Λίγο το 1 gb για τις εφαρμογές, νομίζω. Λύνεται αυτό με κάποιο τρόπο; Καμια δεν μετακινείται στην SD;

 

ειναι θεμα ο αποθηκευτικος χωρος.δυστυχως.το εχει αντιμετωπισει καποιος με καποιο τροπο?

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω πάρει το κινητό στα χέρια μου. Βρήκα μια λύση http://www.androidiani.com/forum/modding-altri-terminali-mtk/501485-landvo-xm100-mt6580-1-3ghz-5-960x540-1gb-ram-8gb-rom-modding.html, αλλά δεν βοηθάει και πολύ η μετάφραση απο google translate. Εκτος αν ξέρεις Ιταλικά.

 

Edit: Σα να καταλαβα... Πρέπει να φλασάρεις την στοκ ρομ 1 απο neerom http://www.needrom.com/download/landvo-xm100/

Κατεβάζεις την ρομ την αποσυμπιέζεις και αντικαθιστάς το αρχείο scatter με αυτό http://www.4shared.com/get/WjuRMFQWba/mtk6582-4gb.html και φλασάρεις το κινητό. Αν επιτύχει θα πρέπει να έχεις συνολικά 4.3GB για εφαρμογές.

 

Αν καταφέρεις κάτι ενημέρωσε και εμάς.

Edited by trust0
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...