Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποιος να παρουσιάσει το πιστό αντόγραφο του galaxy S5? φαίνεται εντυπωσιακό και με πολύ καλά specs.. Είναι αξιόπιστη εταιρία??
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχει ελληνικα ?

Ειναι με 4.1 android ?

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα...

Εμένα μου κάνει το εξής. Εκεί που όλα είναι ωραία και καλά κλείνει μόνο του και ανοίγει μόνο αν το βγάλω την μπαταρία. Ξέρει κανείς κάτι να βοηθήσει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα αυτό το κινητό για 2 φίλους πριν πάρα πολύ καιρό (για Κινέζικο κινητό), με κάτι κουπόνια πήγαν γύρω στα 60 ευρό με screen protector και θήκη. Είχαν τεράστια "επιτυχία" στους κοινωνικούς κύκλους των παιδιών, και πήραν και άλλοι σε όλα τα χρώματα και ανάλογα (κοπελίτσες ροζ, νεανίες κίτρινα, ποιο μεγάλοι σε ηλικία μαύρα, και ούτω καθ'εξής!), ακόμα και αυτή την εβδομάδα έμαθα ότι παρήγγειλαν μερικά. Γενικά πάθαμε όλοι πλάκα από το πόσο εντυπωσιακό και όμορφο φαίνεται το κινητό, οι επιδόσεις του και η οθόνη του είναι αξιοπρεπέστατα, κανένα θέμα με τα μικρόφωνα/ηχεία, μπαταρία επαρκής και παρ'όλη την κακοποίηση που έχουν υποστεί (το ένα έπεσε από 1 μέτρo λίγο μετά που το βγάλαμε από το κουτί, και από τότε έχει φάει πολλές, και λειτουργεί!) φαίνονται καλές κατασκευές. Τώρα, δεν μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες, γιατί όλα είναι σχετικά, μην ξεχνάτε ότι παίρνεις ένα κινητό γύρω στα 60-65 ευρό (μπορείτε πάντα να ζητάτε κουπόνια από τα μαγαζιά, αλλά δεν οφείλουν να δίνουν πάντα, άλλωστε μιλάμε για τιμή ξεφτίλα), και έχω δει κινητά πολλών εκατοντάδων ευρό να χαλάνε με ένα απλό πέσιμο από τον καναπέ (και δεν αναφέρομαι μόνο σε Κινέζικα), ή επώνυμα προϊόντα dead on arrival. Η κάμερα σίγουρα δεν ξεχωρίζει (εμένα την ημέρα μου είχε φανεί μια χαρά πάντως), και νομίζω είναι τρελό να περιμένεις ότι σε σκοτεινό δωμάτιο θα βγει κάτι αξιοπρεπές (γενικά είναι μεγάλο θέμα οι προσδοκίες για τις κάμερες των κινητών) και ένα άλλο παράπονο που άκουσα είναι ότι δεν έχει φωτάκι το οποίο να δείχνει ότι έχει έρθει μήνυμα ή κάτι αντίστοιχο, βέβαια δεν το έχω ερευνήσει αν έτυχε σε 1 ή όλα είναι έτσι. Τότε που αγοράστηκαν, και για 57-61 ευρό που είχαν πάει το ένα, ήταν ασύλληπτο value for money (επώνυμα κινητά αντιστοίχων δυνατοτήτων πήγαιναν στο 200άρι+ τότε, και με μικρότερη οθόνη!), και μέχρι τέλος Νοεμβρίου που είχα κοιτάξει εξακολουθούσε να είναι η καλύτερη λύση. Για κάποιον που θέλει απλά ένα smartphone είναι καλή επιλογή. Γενικά για κάποιον που θέλει 2-3 πράγματα παραπάνω θα έλεγα να κοιτάξει για τουλάχιστον 1GB RAM (100ευρό) και αν μπορεί ας πάει τουλάχιστον σε κάτι παρόμοιο με το Honor 3C (150 ευρο). Τώρα που είπα 3C, ένα από αυτά, όταν ανοίγει βγάζει σήμα έναρξης της Huawei, και η κάτοχός του είναι πολύ ευχαριστημένη που έχει Κινέζικο με ονοματεπώνυμο (Mpai Huαwei)! Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος με ποια κινητά είναι ίδιο, και τι θήκες μπορεί να πάρει. Edited by Yiouria
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν θα το πρότεινα. πολλά προβλήματα και ακόμα περισσότερα άσχημα για το σέρβις της κατασκευάστριας εταιρίας.

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

Έκανα αυτά που γράφει ο Σταύρος στο thread για το flasharisma.

Έκανα κι αυτά που γράφει ο μάστορας στο needrom αλλά δεν ξεκινάει.

Για τους drivers (pda) έβαλα ένα άλλο κινητό με 6582 σε debuging mode για να τους φορτώσει, μιας και αυτό δεν κάνει boot πλέον.

Έβαλα έβγαλα μπαταρίες και τέτοια, πάλι τίποτα...

Καμιά ιδέα? για να αποφύγω να τους το στείλω πίσω μιας και μου άρεσε το κινητάκι κι έλεγα να το κρατήσω.

 

Αν έχει κάποιος 6582 drivers ας τους ποστάρει

Να δοκιμάσω με universal mtk 6589?

Edited by dekal
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

Έκανα αυτά που γράφει ο Σταύρος στο thread για το flasharisma.

Έκανα κι αυτά που γράφει ο μάστορας στο needrom αλλά δεν ξεκινάει.

Για τους drivers (pda) έβαλα ένα άλλο κινητό με 6582 σε debuging mode για να τους φορτώσει, μιας και αυτό δεν κάνει boot πλέον.

Έβαλα έβγαλα μπαταρίες και τέτοια, πάλι τίποτα...

Καμιά ιδέα? για να αποφύγω να τους το στείλω πίσω μιας και μου άρεσε το κινητάκι κι έλεγα να το κρατήσω.

 

Αν έχει κάποιος 6582 drivers ας τους ποστάρει

Να δοκιμάσω με universal mtk 6589?

 

να και τα SS

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην παρεις Goophone αλλα Hdc που θα εχει και υποστηριξη απο ρομ Μετα το Πασχα εαν εχω γυρισει θα το πιασω στα χερια μου το 8πυρινο μπλε χρωμα.Σε 10 15 μερες θα πωλειται και εκτος Κινας

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην παρεις Goophone αλλα Hdc που θα εχει και υποστηριξη απο ρομ Μετα το Πασχα εαν εχω γυρισει θα το πιασω στα χερια μου το 8πυρινο μπλε χρωμα.Σε 10 15 μερες θα πωλειται και εκτος Κινας

 

ισως και να μην ειναι καλη ιδέα το να παρω κλώνο τελικά..Ισως παω σε κατι Xiaomi και THL που ειναι απλά φοβερά κινητα..αν βρεις πάντως λινκ για το hdc galaxy s5 βαλτο εδω να το ριξω μια ματία

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά έχω το κινητό(archos 50 platinum)και έχω το εξης πρόβλημα .Πατώντας το κουμπί της μείωσης του ήχου μαζί με το power εμφανίζετε το εξης (entry qpst download)οταν είναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστη και σου λέει να κανεις διαμόρφωση όπως και εκανα και τώρα δεν ανοίγει το κινητό.(δεν κανει απολύτως τίποτα).Μήπως ξέρει κάποιος να μου τι πρεπει να κάνω?Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά έχω το κινητό(archos 50 platinum)και έχω το εξης πρόβλημα .Πατώντας το κουμπί της μείωσης του ήχου μαζί με το power εμφανίζετε το εξης (entry qpst download)οταν είναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστη και σου λέει να κανεις διαμόρφωση όπως και εκανα και τώρα δεν ανοίγει το κινητό.(δεν κανει απολύτως τίποτα).Μήπως ξέρει κάποιος να μου τι πρεπει να κάνω?Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ξανακούσει να λειτουργεί το Odin σε κινέζικα. Καλό που το λες να γνωρίζουν και άλλοι.

Όσον αφορά τα ελληνικά θα πρέπει να βρεις μία multiling ROM που να τα περιέχει. Υπάρχει και η λύση του MoreLocale2 αλλά είναι πιο πολύ ημίμετρο παρά λύση.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΙΔΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ 4 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΚΑΠΟΙΟ PARTINION ΜΕΧΡΙ ΤΑ 50M.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΗΤΑΝ ΤΗΝ RAM ΚΑΙ ΤΗΝ ROM.ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
Link to comment
Share on other sites

διαμόρφωση στα αγγλικά είναι το format.. δε ξέρω τι ακριβώς έχεις κάνει.. στο xda πάντως κυκλοφορούν ρομ για έναν κλώνο του κινητου αυτού.. karbonn http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2498992 ψάξου εδώ να περάσεις καμία άλλη ρομ αν δε μπορείς κάπως αλλιώς να το σώσεις.. γενικά το κινητό πως σου φαίνεται;; σκέφτομαι να πάρω το 53
Link to comment
Share on other sites

http://www.pandawill.com/inew-i2000-basic-smart-phone-mtk6589-quad-core-1g-4g-57-inch-hd-ips-screen-android-41-white-p72369.html

Inew i2000 5.7" ανάλυση 1280*720 ram 1g rom4g camera 12mp και εγγραφή 1080 android 4.1.2 αλλά ήδη έχει βγει νέο update σε 4.2

Νομίζω ότι στα χρήματα αυτά είναι super

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό είναι πολύ καλό για τα λεφτά του. Πάρα πολύ καλό. Ό,τι έχω γράψει επάνω, ισχύει λίγο πολύ.

Προσθέτω τα εξής:

Μπαταρία: Εϊναι πολύ καλό που η προσφορά είχε δύο μπαταρίες. Με εκτεταμένη χρήση δεν αντέχει πολύ. Αν την βάλεις το πρωί, το βράδυ αργά ίσως να θέλει φόρτιση, αλλά αυτό μόνο αν το ξεσκίσεις στη χρήση με παιχνίδια και άλλα τέτοια ενεργοβόρα. Σε standby μόνο (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα) σίγουρα αντέχει πολύ περισσότερο και δεν την τρώει την μπαταρία γενικά σε απλή αναμονή. Τυπικό smartphone.

GPS: Πέρασα το fix που υπάρχει εδώ στο φόρουμ για τους ΜΤΚ και κλειδώνει γρήγορα. Μια χαρά!

Gaming: Γενικά απροβλημάτιστο, χωρίς lag. Μόνο κάποιες λίγες φορές στο Angry Birds με πέταξε ανεξήγητα εκτός εφαρμογής. (Ίσως κάποια ασυμβατότητα;) Αλλά γενικά ΟΚ.

 

ΣΗΜΑ: Αρκετά καλό. Στο σπίτι μου που έχω πρόβλημα με τον πάροχό μου (με ένα σωρό κινητά΄δοκιμασμένο) με το συγκεκριμένο μιλώ καλά. Δεν έχει θέματα με το σήμα, λοιπόν.

 

Wifi πολύ καλό και απροβλημάτιστο!

 

2η SIM: Δεν βλέπεις εισερχόμενη κλήση από την 2η Sim ενώ μιλάς με την πρώτη. Αρά δεν λειτουργούν ταυτόχρονα, τουλάχιστον μια φορά που το δοκίμασα, αλλά σου έρχεται μήνυμα μετά για το ποιος σε κάλεσε.

Έχει VIDEO Κλήση NATIVE, δηλαδή με τον πάροχο!! μέσα από το μενού κλήσεων. Δεν χρειάζεται δλδ να έχεις skype ή viber εκτός φυσικά αν το θέλεις για να μην καταναλώνεις από το πρόγραμμά σου.

 

XBMC λειτουργεί μια χαρά (η frodo). Απλά τα 720p έχουν ένα μικρό lag στην ροή. Θα το δοκιμάσω όμως και άλλες φορές για να δω αν φταίει η σύνδεση. Υποψιάζομαι ότι φταίει η μέγιστη ταχύτητα streaming λόγω του κινητού κατά τη σύνδεση με τον router. Έχω την εντύπωση ότι η μέγιστη ροή δεδομένων είναι περίπου 300kb το δευτερόλεπτο, άρα μπορεί να μην φτάνει για να παίξει ικανοποιητικά τα 720p. Δεν το ξέρω όμως. Αυτό το θέμα μένει ανοιχτό.

Touchscreen. Η οθόνη έχει μερικά θεματάκια κυριώς στα άκρα κατά το μήκος της οθόνης. Σε αυτή την τιμή του κινητού όμως, μαθαίνεις να ζεις με αυτά.

Ποιότητα κλήσης: ήθελα λίγο μεγαλύτερη ένταση στο ακουστικό.

 

Η ποιότητα των φωτογραφιών είναι η τυπική κινέζικη (ή ένα κλικ πάνω) αλλά τα βίντεο είναι πολύ καλά (720p).

Το δικό μου τηλέφωνο βγάζει φωτογραφίες με μια πολύ ελαφριά ροζ απόχρωση σε ένα κυκλικό πλαίσιο στο κέντρο της φωτογραφίας. Δεν ξέρω αν είναι από την μάνα του (δεν το παρατήρησα από την αρχή). Το αποδίδω είτε σε ελάττωμα του κινητού μου συγκεκριμένα (δλδ της κάμερας) είτε σε γρατσουνιά/θάμπωμα πάλι συγκεκριμένα της δικής μου συσκευής.

ΑΥτά.

Αν θέλει κάποιος κάτι συγκεκριμένο ας βάλει εδώ το ερώτημά του.

Edited by koolxs2973
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το review και σε ευχαριστουμε για τον χρονο σου. Το εχω βρει και απο εδω στα 56ε.

Για τα λεφτα αυτα πιστευεις οτι αξιζει? Και αν καποιος γνωριζει το συγκεκριμενο καταστημα. Ευχαριστω.

 

edit - Οπως βλεπω εχει 512 ram και οχι 1gb που γραφεις. Σωστα?

Edited by johnftw
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το review και σε ευχαριστουμε για τον χρονο σου. Το εχω βρει και απο εδω στα 56ε.

Για τα λεφτα αυτα πιστευεις οτι αξιζει? Και αν καποιος γνωριζει το συγκεκριμενο καταστημα. Ευχαριστω.

 

edit - Οπως βλεπω εχει 512 ram και οχι 1gb που γραφεις. Σωστα?

Το μαγαζί αυτό δεν το ξέρω.

Η αγορά του αξίζει 1000%, αλλά καλό είναι να έχεις 2 μπαταρίες.

Το δικό μου πάντως έχει 1Gb Ram

Edited by koolxs2973
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το review και σε ευχαριστουμε για τον χρονο σου. Το εχω βρει και απο εδω στα 56ε.

Για τα λεφτα αυτα πιστευεις οτι αξιζει? Και αν καποιος γνωριζει το συγκεκριμενο καταστημα. Ευχαριστω.

 

edit - Οπως βλεπω εχει 512 ram και οχι 1gb που γραφεις. Σωστα?

Κάτι δεν πάει καλά με τα στοιχεία που παραθέτει αυτό το site.

π.χ.

MTK6589, Cortex A7 quad core, 1.2GHz;

GPU: PowerVR SGX 531

ο ΜΤΚ6589Τ δεν έχει την PowerVR SGX 531 έχει την PowerVR SGX 544.

Δεν θα εμπιστευόμουν να κάνω αγορά αυτή την συσκευή από αυτό το site.

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...