Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχει καλα κινητακια τα γλυκοκοιταζω καιρο ιδιαιτερα αυτο εδω περα http://www.infocusphone.com/tw/portfolio_page/m330a

αν και υπαρχει και το m320 sta 110 ευρω με το καλυτερο vfm εκτος απο ρομ το μονο που βρηκα ειναι στα κινεζικα επισης σαρ δε βρισκω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

kata την διαρεκια κλησεων αν προσπαθησω να ανοιξω τον dialer μου βγαζει το com.android.phone has stopped working

 

προφανως συμβαινει σε πολλους. αλλα το χει λυσει κανεις? εκανα factory restore δυο φορες και παλι τιποτα .

:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Έχει ένας φίλος το G580 και του έσπασε η οθόνη. Πήγε στο πλαίσιο να του την αλλάξουν και ζήτησαν 100€ (τα μισα απ' ότι το αγόρασε), οπότε μου ζήτησε μήπως μπορώ να του την αλλάξω εγω. Το πρόβλημα είναι πως δεν ξέρω την κανονική ονομασία του κινητού για να την βρω από eBay. Είναι αυτή που αναφέρθηκε παραπάνω (MiJue M10); Αν όχι, γνωρίζετε πως μπορώ να την βρω; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω ενα umi x1s και πρεπει να brickare :/ Οταν το ανοιγω κολλαει στο boot animation και δεν μπορω να μπω recovery. Ολες οι custom rom θελουν recovery και για να ξαναπερασω την recovery πρεπει να μπω στο μενου του κινητου!Η μονη που δεν θελει ειναι αυτη την οποια προσπαθησα να ακολουθησω και δεν πετυχε :/ http://www.needrom.com/download/umi-x1s-official/#comment-133417

HEEEEEEEELP!

Edited by mmart
Link to comment
Share on other sites

http://pdadb.net/img/infocus_m530.jpg

 

Software Environment

Embedded Operating System: Google Android 4.4.2

Browse devices running this OS

Microprocessor, Chipset

CPU Clock: 2000 MHz

CPU: MediaTek MT6595M

Browse devices based on this microprocessor

Memory, Storage capacity

RAM capacity: 2 GiB

ROM capacity: 14.9 GiB

Display

Display Technology: Supported

Display Diagonal: 5.5 "

Display Resolution: 720 x 1280

Sound

Microphone(s): Supported

Loudspeaker(s): mono

Audio Output: 3.5mm

Cellular Phone

Cellular Networks: GSM850, GSM900, GSM1800, GSM1900, UMTS850 (B5), UMTS900 (B8), UMTS1900 (B2), UMTS2100 (B1), LTE2100 (B1), TD-SCDMA2000, TD-SCDMA1900, LTE1800 (B3), LTE900 (B8), TD-LTE2500 (B41), TD-LTE2300 (B40), TD-LTE1900 (B39), LTE700 (B28)

Cellular Data Links: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+, TD-SCDMA, TD-HSDPA, LTE

Call Alert: 64 -chord melody

Vibrating Alert: Supported

Speakerphone : Supported

Secondary Cellular Phone

Dual Cellular Network Operation: Dual standby

Secondary Cellular Networks: GSM850, GSM900, GSM1800, GSM1900

Secondary Cellular Data Links: GPRS, EDGE

Control Peripherals

Positioning Device: Multi-touch screen

Primary Keyboard: Not supported

Directional Pad: Not supported

Scroll Wheel: Not supported

Interfaces

Expansion Slots: microSD, microSDHC, TransFlash, microSDXC

USB: USB 2.0 host/client, 480Mbit/s

micro-USB

Bluetooth: Bluetooth 4.0

Wireless LAN: 802.11b, 802.11g, 802.11n

Infrared Gate: Not supported

Multimedia Broadcast

Analog Radio Receiver: FM radio (87.5-108MHz)

Digital Media Broadcast Tuner: Not supported

Satellite Navigation

Built-in GPS module: Supported

Complementary GPS Services: Assisted GPS, QuickGPS, Geotagging, Simultaneous GPS (S-GPS)

Built-in Digital Camera

Primary Camera: 12.8 MP

Autofocus (AF): Supported

Optical Zoom: 1 x

Macro Mode: Supported

Built-in Flash: mobile light (LED)

Secondary Camera: 1.9 MP

Additional Details

Built-in accelerometer: Supported

Battery: Supported

Battery Capacity: 3100 mAh

Link to comment
Share on other sites

http://chinese-smartphones.com/wp-content/uploads/2014/12/ecoo-e02-shining-pro1-620x264.png

 

5.5” inch IPS OGS 720p capacitive touchscreen

1.7GHz Octa-core Mediatek MT6592 processor

Mali-450MP

2GB of RAM memory

16GB of internal storage

13 megapixel AF camera

2 megapixel front camera

2,650mAh battery

 

Στη πραγματικοτητα ειναι η ιδια εταιρια με την elephone και αυτο το μοντελο εχει σχεδον ιδια πανελ με το P8 Pro.. μαλλον η elephone θα το αλλαξει σιγα σιγα το ονομα

Link to comment
Share on other sites

http://chinesedroid.com/wp-content/uploads/2014/10/blackview-ultra.jpg

 

Blackview Ultra Specs

 

Android 4.4 Kitkat

4.7-inch HD IPS display, 312ppi

1.3GHz MediaTek MT6582M quad-core processor

1GB RAM

16GB internal storage, expandable up to 32GB via microSD

3G, HSPA+

WiFi, WiFi hotspot

13-megapixel autofocus rear camera with LED flash

5-megapixel front camera

Bluetooth 2.0, FM Radio

GPS, A-GPS

Back navigation

Dimensions: 140 x 67.8 x 8.2 mm

Colors: Black, White, Gold

2,200mAh battery

 

$109

 

Δειτε βιντεο

https://www.youtube.com/watch?v=QLEdD0RjO_g

Edited by valanths
Link to comment
Share on other sites

Γιατι,οπως λεει και ο Νοτης φιλε μου,ειμαστε προβατα.:lol:

Η Amoi ειναι εξαιρετικη μαρκα.Απο τις ποιο ποιοτικες Κινεζικες σε οτι μοντελο εχει βγαλει.Ακομα και στο οικονομικοτερο της,το Α862W φαινεται η ποιοτητα.Στα 199$ ειναι εξαιρετικη επιλογη.Απλα θεωρω το Honor πιο ασφαλη επιλογη,λογω κυριως υποστηριξης και συνδυασμου μπαταριας-HD οθονης.

 

Αρη μηπως γνωριζεις η αν μπορεις να βρεις απο xda, needrom πως τα βλεπετε δεν ξερω αν το 920w εχει την ιδια η εξισου καλη rom του a900w; Θελω να αλλαζω το zp700 της γυναικας με το 920w.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πήρα το συγκεκριμένο κινητό και θέλω να το κανω root πως μπορώ μήπως γνωρίζει κανένας να να μου εξηγήσει ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Εχει βρει καποιος θηκη (κυριως) και αξεσουαρ για το συγκεκριμενο κινητο απο ebay/alli, ή οπουδηποτε αλλου εκτος Ελλαδας οπου ειναι τα παντα φαρμακειο απο τιμες (11 ευρω μια θηκη σιλικονης απο τον Γερμανο...ημαρτον)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή ενδιαφέρομαι για το κινητό, μπορεί κάποιος από εσάς που το έχει και το έχει τρέξει το κινητό , να μου πεί σχετικά με την αντοχή και την αξιοπιστία κυρίως της μπαταρίας ? Είναι 1500 mah τα οποία ακόμη και με αυτήν την ανάλυση οθόνης μου φαίνονται κάπως λίγα. Πόσες ώρες βγάζει λοιπόν με φυσιολογική χρήση ( μέτριο viber , we chat, μέτριο σερφάρισμα [ με wi-fi ] ). Δηλαδή η συσκευή ξεμένει από μπαταρία στο τέλος κάθε ημέρας το βράδυ ή π.χ μέχρι μεσημέρι, απόγευμα έχει αδειάσει ( αν υποθέσουμε ότι το βγάζουμε από φόρτιση το πρωί ). Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Έχει ένας φίλος το G580 και του έσπασε η οθόνη. Πήγε στο πλαίσιο να του την αλλάξουν και ζήτησαν 100€ (τα μισα απ' ότι το αγόρασε), οπότε μου ζήτησε μήπως μπορώ να του την αλλάξω εγω. Το πρόβλημα είναι πως δεν ξέρω την κανονική ονομασία του κινητού για να την βρω από eBay. Είναι αυτή που αναφέρθηκε παραπάνω (MiJue M10); Αν όχι, γνωρίζετε πως μπορώ να την βρω; Ευχαριστώ!

 

Ναι φιλε μου αυτη ειναι....:happy:;)

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω το leagoo lead 3S. Πιστευετε οτι ειναι καλο? Το βρηκα σε ενα site με 63 ευρω και σε ενα αλλο με 80 το οποιο ομως εχει 1 χρονο εγγυηση σε αντιθεση με το πρωτο. Να προτιμησω αυτο?

Ευχαριστω. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτό το smartphone εδώ και 6 μήνες. Κάποια στιγμή και για ένα μικρό διάστημα, δεν μπορούσα να συνδεθώ σε ασύρματα δίκτυα. Μπορεί να έμπαινε σε κάποιο αλλά κατευθείαν έβγαινε μόνο του. Η' και να γινόταν σύνδεση δεν λειτουργούσε κανονικά. Μετα από 2-3 μέρες σταμάτησε το πρόβλημα. Τώρα εμφανίστηκε πάλι. Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει; Μπορεί να είναι κάποια ρύθμιση ή χρειάζεται service?
Link to comment
Share on other sites

Η MiJue έχει βγάλει αναβάθμιση για το κινητό με ημερομηνία 11-10-2014: http://chinagadgetsreviews.blogspot.gr/2014/10/download-android-jelly-bean-422-stock_18.html

 

Με την ευκαιρία, ας υπάρχει το official website της MiJue: http://www.mijuephone.com

και η facebook page της: http://www.facebook.com/pages/Mijue/676305659150879

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω το leagoo lead 3S. Πιστευετε οτι ειναι καλο? Το βρηκα σε ενα site με 63 ευρω και σε ενα αλλο με 80 το οποιο ομως εχει 1 χρονο εγγυηση σε αντιθεση με το πρωτο. Να προτιμησω αυτο?

Ευχαριστω. :)

 

τα παρήγγειλα 29/12 και είμαι στην αναμονή ακόμα. στα 74 το πήρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πήρα το συγκεκριμένο κινητό και θέλω να το κανω root πως μπορώ μήπως γνωρίζει κανένας να να μου εξηγήσει ευχαριστώ

 

Σε πρώτη φάση δοκίμασε αυτό... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=397498

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

http://img2.efox-shop.com/images/MHALDVL600S/MHALDVL600S/A1_MHALDVL600S.images.650x650.jpg

 

64 ΒΙΤ

 

http://en.efox-shop.com/landvo-l600s-mtk6732m-13ghz-quad-core-50-zoll-ips-hd-bildschirm-android-44-4g-lte-smartphone-g-297204

- 5.0-inch screen, 1280 * 720 pixel Display

- MTK6732M 1.3GHz Quad Core

- Network: GSM 850/900/1800 / 1900MHz, WCDMA 850/900/1900 / 2100MHz, FDD-LTE 800/1800/2100 / 2600MHz, 2G & 3G & Support 4G LTE Network

-1 GB RAM + 8 GB ROM

- 13MPmain camera + 5MP front camera

- Android 4.4 System Camera Front Camera

5 MP

Rear Camera

13 MP

Flashlight

Supports

AF

Supports

Continuous shooting

Supports

Communication WIFI

Supports

GPS

Supported, Built-in GPS

Bluetooth

Supports

Network Frequency

WCDMA 850/900/1900 / 2100MHz, FDD-LTE 800/1800/2100 / 2600MHz, GSM 850/900/1800 / 1900MHz

Functions Gravity induction

Supports

Distance sensor

Supports

Light sensor

Supports

OTG

Dual SIM Dual Standby (SIM and Micro SIM)

Battery capacity

1950mAh

Headphone

3.5mm

Data cable

Micro USB

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το FRAMAROOT.APK και πέρασέ το στην SD card ή στη μνήμη του τηλεφώνου. Χρησιμοποίηση κάποιον File Explorer. Εγώ χρησιμοποιώ τον ES file explorer. ``Τρέξε΄΄ το προγραμματάκι και στις επιλογές επέλεξε ``Barahir΄΄. Ναι στην εγκατάσταση του supersu και τέλος. Περιμένεις και ίσως να κάνει Reboot. Το τηλ. είναι έτοιμο root. Αν θες να το ελέγξεις χρησιμοποίησε το android checker για να δεις αν είναι ρουταρισμένο το κινήτό αν και δεν χρειάζεται. Βάζεις μετά ότι θες μέσα. Αν έχεις την καλοσύνη ή αν κάποιος ξέρει ένα link με το google play ας το στείλει. Όταν το είχα βρει και το δοκίμασα δούλευε μια χαρά. Τώρα δεν μπορώ να το ξαναβρώ......:mad:

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης πρόλαβα από τύχη μάλλον την έκδοση με τα 2 GB ram. Αν κάποιος ξέρει ``σίγουρα΄΄ ποιός κλώνος από κινέζικο κινητό είναι ας στείλει ένα link. Να βρούμε rom custom kit kat, ή rom 4.2.2 με άλλο kernel για overclock (ανεβαίνει μέχρι τα 2Ghz) αλλά έχω κολήσει.Το πήρα για να ``παίξω΄΄ μαζί του και τελικά παράτησα τα άλλα. Αν κανείς από την εταιρία που το φέρνει παρακολουθεί την συζήτηση και μπορεί να βοηθήσει θα τον ευχαριστούσαμε πολύ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δίκαρτο και δουλεύει μια χαρά. Root γίνεται με το framaroot σε 5 λεπτά. Google play δουλεύει. Στην παρέα έχουμε ήδη 2. Για πληροφορίες αναλυτικές άσε μήνυμα εδώ και θα φτιάξω ένα κειμενάκι αναλυτικό με τα στοιχεία του κινητού. Ας του δώσουμε μια ευκαιρία. Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα και τρέχει τα πάν

 

Υπαρχει καποιος αλλος τροπος για rootarisma? γιατι με το Framaroot δοκιμασα και δεν πετυχε.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς ανέβασε και φωτογραφίες του χωρίς την μπαταρία.

Με ποιά ημερομηνία και έκδοση είναι το λογισμικό που έρχεται;

 

Θα μπορούσε κάποιος να ζυγίσει σε ηλεκτρονική ζυγαριά την μπαταρία;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα την Τρίτη. (Είχαν απεργία οι οδηγοί των ΕΛΤΑ και καθυστέρησε).

Το συγκεκριμένο που παρέλαβα έχει σοβαρό πρόβλημα στους αισθητήρες του (μάλλον). Στα καλά καθούμενα κλείνει (μπαίνει standby) σαν να πάτησες το power button. Επίσης στα καλά καθούμενα μπορεί από κλειστό να ξαναανοίξει (lock-screen). Δεν το κάνει όταν είναι σταθερό σε επίπεδη επιφάνεια ή το κρατάς στα χέρια σου σχετικά ακίνητο. Αν αρχίσεις τα κουνήματα τσουπ, κλείνει. Έχω ήδη στείλει μέηλ στο geekbuying και περιμένω απάντηση. Ένας τύπος που μιλάμε στο νήμα του τηλεφώνου στο freaktab λέει ότι δεν του χει παρουσιάσει κάτι τέτοιο. (Έχω ήδη αλλάξει ROM, έχω μπει σε safemode και πάλι τα ίδια...).

Το τηλέφωνο όσο δεν παρουσιάζει το πρόβλημα είναι ακριβώς αυτό που ήθελα. Η οθόνη είναι σούπερ και ευκρινής ακόμα και σε δυνατό ήλιο. Η μπαταρία κρατάει 1.5 μέρα με νορμάλ χρήση και είναι ακόμα στις πρώτες φορτίσεις, άρα φαντάζομαι θα φτάσει το διήμερο. Γρήγορο παντού, χωρίς lags, antutu 26000κάτι. Το κρατάς άνετα για κλήση με το ένα χέρι. Φωτογραφική δεν μπορώ να κρίνω γιατί τράβηξα 1-2 φωτος να δω απλά αν δουλεύει.

Συνοψίζοντας, για κάποιον που ψάχνει ένα μεγάλο dual-SIM τηλέφωνο και δεν ενδιαφέρεται για 4G είναι ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή ενδιαφέρομαι για το κινητό, μπορεί κάποιος από εσάς που το έχει και το έχει τρέξει το κινητό , να μου πεί σχετικά με την αντοχή και την αξιοπιστία κυρίως της μπαταρίας ? Είναι 1500 mah τα οποία ακόμη και με αυτήν την ανάλυση οθόνης μου φαίνονται κάπως λίγα. Πόσες ώρες βγάζει λοιπόν με φυσιολογική χρήση ( μέτριο viber , we chat, μέτριο σερφάρισμα [ με wi-fi ] ). Δηλαδή η συσκευή ξεμένει από μπαταρία στο τέλος κάθε ημέρας το βράδυ ή π.χ μέχρι μεσημέρι, απόγευμα έχει αδειάσει ( αν υποθέσουμε ότι το βγάζουμε από φόρτιση το πρωί ). Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

Το συγκεκριμένο κινητό το έχει εδω και λίγες μέρες η γυναίκα μου και μπορώ να πω οτι είναι αξιόλογο κινητό, γρήγορο και οι φωνητικές λειτουργίες του είναι κορυφαίες για όποιον τον ενδιαφέρουν αυτά. Στο θέμα της μπαταρίας με λογική χρήση (μισή ώρα τηλέφωνα, 2 ώρες facebook και καμιά ώρα youtube την ημέρα) την βγάζει μέχρι το βράδι που πάει για ύπνο. Αν σε καλύπτει έχει καλώς. Μήπως έχει βρεί κανένας απο όσους το έχουν θήκη σιλικόνης γιατί ψάχνω και δεν βρίσκω πουθενά;;; :p

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...