Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Τα off-topic μηνύματα αφαιρέθηκαν προς αποφυγήν δημιουργίας εντάσεων και εκτός θέματος συζητήσεων.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://www.iskepsis.gr/wp-content/uploads/2010/02/Puma-Phone.jpg

Μπορεί να ξέρουμε ότι η Puma κατασκευάζει μόνο αθλητική είδη, ωστόσο στο Mobile World Congress ήθελε να αποδείξει το αντίθετο αφού σε συνεργασία με την εταιρία Sagem παρουσίασε το Puma Phone, το πρώτο κινητό τηλέφωνο που έρχεται με το σήμα κατατεθέν της Puma. Όπως ήταν αναμενόμενο δεν μιλάμε για smartphone ή για ένα high-end τηλέφωνο, μιλάμε για μια συσκευή που συνδυάζει την lifestyle και την sport ζωή μέσα σε ένα οικολογικό πακέτο που θα σας κρατά συντροφιά όπου και να πάτε, χωρίς να σας αδειάσει ποτέ η μπαταρία.

 

Τι είναι όμως αυτό που κάνει ξεχωριστό το Puma Phone και αναγκάζει την εταιρία να το αποκαλεί Smart Phone (Έξυπνο τηλέφωνο) πέραν από το εκπληκτικό συνδυασμό; Μάλλον είναι το εξαιρετικά όμορφο design του, ερωτεύσιμο από την πρώτη ματιά, αλλά και το Solar Panel (Ηλιακό πάνελ γνωστά και ως φωτοβολταϊκά) που το συνοδεύει στην πίσω όψη για ακόμα περισσότερη οικολογία στο περιβάλλον. Βέβαια εκτός από την εκπληκτικά τέλεια εμφάνιση του, το Puma Phone προσφέρει capacitive οθόνη αφής 2.8 ιντσών, κάμερα ανάλυσης 3.2 Megapixel με LED Flash, GPS, πυξίδα, geotagging αλλά και μπαταρία 880 mAh, η οποία θα μπορεί να γεμίσει και με την ηλιακή ενέργεια. Αναμφίβολα, το πιο σημαντικό χαρακτηριστικό/α του είναι το GPS, η πυξίδα και το pedometer, αφού με συνδυασμό αυτών θα μπορείτε να έχετε μια πλήρη αναλυμένη λίστα με το τι κάνατε σήμερα, πόση απόσταση διανύσατε κτλ., είναι μια σημαντική δυνατότητα για αυτούς που αθλούνται.

 

Δεν μπορώ να κρύψω τον ενθουσιασμό μου για αυτό το τηλέφωνο, αφού είναι πραγματικά ένα έργο τέχνης φτιαγμένο από μια εταιρία που κατασκευάζει αθλητικά είδη πράγμα το οποίο δεν περίμενα! Η αλήθεια να λέγετε όμως θα προτιμούσα αυτή την εμφάνιση σε ένα Android τηλέφωνο, αφού τα Windows Mobile 7 δεν με κατενθουσίασαν και το Bada OS να είναι ακόμα στα πρώτα του βήματα. Συμπερασματικά το Puma Phone είναι ένα πολύ καλό και όμορφο τηλέφωνο, αλλά όχι και τόσο έξυπνο όσο ήθελε η εταιρία. Από την άλλη η συσκευασία που είδαμε στο σχετικό PDF είναι και αυτή εκπληκτική για να είναι αληθινή (αν όντως είναι έτσι) ενώ το ηχείο για να ακούτε τον συνομιλητή είναι καλά κρυμμένο στο Logo της εταιρίας. Είναι πραγματικά απόλαυση και, αλήθεια, δεν μπορώ να μην σκέφτομαι την φράση όταν το δει κάποιος και να λέει: “WOW! Έχει Puma τηλέφωνο!!!” :P

 

Πηγή: iSkepsis.gr

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως σαν εμφάνιση μου άρεσε αρκετά! Αλλά θα πρέπει να το δούμε και από κοντά...
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

δεν πρεπει να εχει 3g.

Και έχει κάμερα για βιντεοκλήσεις; Ρίξε μια ματιά στο PDF ;)

 

Standby time (DG.09)

350 h

Talk time (DG.09)

3G mode: 4 h

2G mode: 5 h

HSUPA Cat. 4

(up to 2.9 Mbps)

HSDPA Cat. 8

(up to 7.2 Mbps)

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Για τι λειτουργικό μιλάμε;

Δεν μιλάμε ή μάλλον δεν μίλησαν!! :p

Λογικά δεν νομίζω να είναι Symbian, Bada κτλ, μάλλον κάνα "κλειστό" θα είναι αποκλειστικά για το τηλέφωνο (κατάλαβες τι θέλω να πω)!

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανείς πως γίνεται σε κλωνο htc t4242 οταν σου έρθει μηνυμα να μην εμφανίζεται στην οθόνη το κείμενο αλλα απλά κάποια ειδοποίηση οτι έχεις μήνυμα?επισης κάποιο πληκτρολόγιο με δυνατότητα sms 160 χαρακτήρων εκτός του finger keyboard ξέρει κανείς ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Όπως ήταν αναμενόμενο δεν μιλάμε για smartphone ή για ένα high-end τηλέφωνο

 

απο το πρωτο ποστ:)

αρα θα εχει κλειστο λειτουργικο;)

Link to comment
Share on other sites

but the real draw is probably the solar panel around back. It's quoted at a respectable 15 minutes of talk time or two hours of music playback for every hour in the sun

Μπορείτε να δείτε ολόκληρο το άρθρο στο engadget όπως επίσης και ένα βίντεο που ακολουθεί!

 

Για όσους δεν γνωρίζουν καλά αγγλικά, αυτό που παρέθεσα λέει ότι για κάθε ώρα που βρίσκεται εκτεθειμένο στον ήλιο (αν δεν λιώσει σε τέτοιες θερμοκρασίες που έχουμε εδώ :P) μπορεί να προσφέρει 15 λεπτά ομιλίας ή 2 ώρες μουσικής.

~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κι ασχημο, εχει μερικα ωραια πραγματακια (οχι απαραιτητα χρησιμα βεβαια). Θα το δουμε και στην Ελλαδα?
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, αν βρεθεί αντιπρόσωπος! Θα δείξει όμως... Πιστεύω ότι θα το δούμε από vodafone
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ξερει κανείς πως γίνεται σε κλωνο htc t4242 οταν σου έρθει μηνυμα να μην εμφανίζεται στην οθόνη το κείμενο αλλα απλά κάποια ειδοποίηση οτι έχεις μήνυμα?

 

Start / Settings / Sounds & Notifications / Notifications / Event: Message: New message

 

και εκεί απενεργοποίησε το "Display message on screen".

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Παιδια μόλις παρέλαβα και εγώ το κινεζάκι μου αλλά το βλέπω σαν "κινέζος"..!! Μήπως υπάρχει καποιο Ελληνικό manual ή καποιες οδηγίες για να το "παλέψω"??

Ναστε πάντα καλά.

Link to comment
Share on other sites

και ποιος ο λόγος για καινούριο θέμα;

Αλήθεια μήπως μπορείς κι εσύ να με βοηθήσεις με εκείνο το πορτοκαλί κινητό που έχει και λίγο μαύρο;Sorry αλλά γράψε στο σωστό μέρος και γίνε πιο συγκεκριμένος για το κινητό που έχεις αν θες να πάρεις καμιά απάντηση

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ να ΄σαι καλά!
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω σοβαρό λάθος αυτό είναι το κινητό που κυκλοφόρησε με το όνομα Ε1000 χωρίς wifi. Πάντως αν θες κάποιο καλύτερο κλώνο του N97 δες για το ChangJiang N97

Χρησιμοποιώ το τηλέφωνο αυτό δύο μήνες περίπου και είμαι υπερευχαριστημένος από τη συσκευή (οθόνη αφής, ευχρηστία, μπαταρία, ποιότητα, δυνατότητες). Γενικά απροβλημάτιστο. Κατάφερα να το συγχρονίσω και με τις επαφές του outlook (απλά δεν αναγνωρίζει όλο το μήκος των ονομάτων όταν είναι μεγάλα).

Αρνητικά, η οθόνη την ημέρα και το μικρό μέγεθος γραμματοσειράς στο ευρετήριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω αγορασει το v999 το κινητο ειναι αψογο απλα εχω ενα προβληματακι με το ιντερνετ.Οταν μπαινω στον browser τους UCWEB6 μου δειχνει μονο κουτακια αντι για γραμματα.Αλλαξα την γλωσσα στα αγγλικα αλλα τιποτα,κατεβασα και καινουριο browser τον καινουριο opera mini σε μορφη jad το αποθηκευω στο κινητο και διαλεγω να κανω εγκατασταση μου γραφει οτι το JAR δεν εντοπιστηκε.Μεσω ενος converter μετατρεπω το jad σε exe αλλα και παλι τιποτα.Μεσω war ομως μπορω να συνδεθω κανονικα,απο τη στιγμη που το τηλεφωνο υποστηριζει java δε θα μπορουσαμε να φορτωσουμε εφαρμογες?
Link to comment
Share on other sites

φιλε εχει ελληνικα το τηλεφωνο?

αν οχι δεν υποστιριζει ελληνικα site

μπηκες σε αγγλικο σιτε να δεις τι σου δειχνει?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...