Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Υπάρχει δυνατότης να "πάρεις" την rom του δικού σου και να την στείλεις στον Hickey ή σ' εμένα. Με bootloader κλπ;

 

Δύσκολο. Η διαδικασία για να κάνεις dump τη ROM σε αυτές τις συσκευές δεν είναι απλή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για να γυρίσει, πρέπει να έχεις βάλει το Ελληνικό λεξικό της Adaptex. Στοιχίζει 3 ευρώ.

Βάζεις το αρχείο και την άδεια (lincence.txt) που σου στέλνουν, στο subdir Mydocuments και από την 3η οθόνη των ρυθμίσεων στο section Adaptex, ζητάς να προσθέσεις λεξικό.

Στην οθόνη που σου βγάζει, κάτω κάτω έχει την επιλογή από που να διαβάσει το λεξικό και την άδεια. Του λες να πάει στο Mydocuments και τελείωσες.

Η αλλαγή γίνεται με το πλήκτρο με το αστεράκι.

 

Εχει αναλυτικότερες οδηγίες στο site της Adaptex.

 

##kouzoulos

 

Υπάρχει δυνατότης να "πάρεις" την rom του δικού σου και να την στείλεις στον Hickey ή σ' εμένα. Με bootloader κλπ;

 

Αυτό το έχω κάνει και είμαι ΟΚ. Αλλά αυτό δεν λειτουργεί όταν κάνεις αναζήτηση από την λίστα των επαφών.

 

Μάλλον δεν σας το έδωσα να το καταλάβετε σωστά που δεν μου έχει τα ελληνικά.

Λοιπών ....

 

Στις ρυθμίσεις --> Adaptxt Options --> Applications --> έχει να επιλέξεις που θέλουμε να λειτουργεί , και εκεί τα έχω επιλέξει όλα (Outlook Mobile, Inbox, settings, Sync to Host, Phone, Profiles, Services).

 

Το πρόβλημα που έχω είναι όταν εμφανίζω τις επαφές (όχι μέσα στο SMS) και πατάω το πλήκτρο που έχει τα γράμματα B,8,Ν και δεν μου φέρνει τα contacts που περιέχουν και το ελληνικό γράμμα Β και Ν αλλά μόνο με τα αγγλικά γράμματα Β και Ν και τον αριθμό 8.

 

'Έχω στείλει ερώτηση και στην Adaptex και περιμένω να μου απαντήσουν.

 

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Όσο για το ROM, δεν έχω πρόβλημα να στο στείλω. Απλά δεν το έχω κάνει ποτέ μου και δεν ξέρω πως γίνεται. Θα βρω οδηγίες για το πως να το κάνω.

 

Εάν κάποιος γνωρίζει πως γίνεται ή κάποιο link, θα με βοηθήσετε πολύ.

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

Πολλά νέα μοντέλα από την acer και σε δελεαστικές τιμές, πχ. εδώ Acer beTouch E101 http://www.expansys.ie/m.aspx?m=7&c=106 στα 204,00€ και το χ960 στα 194,00€. Επιτέλους τα smartphone γίνονται προσιτά.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

http://i.expansys.com/i/b/b190101.jpg

 

• Processor:

Qualcomm ESM 7225 528 MHz

• Operating System:

Windows Mobile® 6.5

• Memory:

ROM: 512 MB / RAM: 256 MB

• Display:

3.2-inch TFT-LCD touch-sensitive screen with WQVGA resolution

• Network:

Quad-band GSM/GPRS/EDGE: Europe/Asia: 850/900/1800/1900 MHz

(Band frequency are operator dependent)

• GPS: Internal GPS antenna

• Connectivity:

Bluetooth® 2.0 with Enhanced Data Rate

Mini-USB

• Camera:

2 megapixel color camera

• Battery:

Rechargeable Lithium-ion battery

Capacity: 1140 mAh

Talk time: Up to 4 hours

Standby time: Up to 400 hours

(The above are subject to network and phone usage)

• Expansion Slot:

microSD™ memory card (SD 2.0 compatible)

• Dimensions (LxWxT):

113 X 56 X 12.8 mm

• Weight:

118 grams

 

http://www.phonearena.com/htmls/Acer-beTouch-E101-phone-p_4146.html

http://www.gsmarena.com/acer_betouch_e101-2960.php

 

* Πωλείται ήδη και στην αγορά η τιμή του κυμαίνεται περίπου στα 210 Ευρώ!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλο αλλα κακη καμερα και ελλειψη wifi ...δεν θα περπατησει αν και η οθονη του ειναι πολυ καλη σε μεγεθος...ισως ενα qwerty να το εσωζε

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση για την rom ήταν για τον kouzoulos, αλλά ευχαριστώ για την προθυμία. Ούτε εγώ έχω ασχοληθεί με το πως γίνεται και απ' ότι λέει ο athanaso77 είναι δύσκολο. Δεν κάθομαι να μάθω, γιατί την δική μου rom την αντικατέστησα με την rom της vodafone και έχασα την original. Είχα τσαντισθεί με την διάρκεια της μπαταρίας και δοκίμαζα ότι νάναι, χωρίς να κρατάω backup.

 

Για την αναζήτηση στα Ελληνικά στις επαφές, θα κοιτάξω να δω, αλλά έχω όλες τις επαφές στα greekenglish για να μην κάθομαι να τις διορθώνω όταν αλλάζω τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Οντως εντελως αψυχολογητη:mad:

Αλλιως θα ηταν πολυ ενδιαφερουσα WM 6.5 entry συσκευη

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

2. Windows mobile είναι. Υπάρχουν πληκτρολόγια που έχουν ελληνικά skins (π.χ. fullScreenKeyboard)

 

3. Δεν ξέρω τι φορτιστή είχαν, αλλά και αγγλικός να είναι, με έναν απλό μετατροπέα, γίνεται η δουλειά. Δεν είναι όπως την Αμερική που χρησιμοποιούν άλλη τάση.

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

1. Όχι αλλά δεν σε νοιάζει να μείνει και αγγλικό το μενού μιας και ούτως ή άλλως υποστηρίζει κανονικά τα ελληνικά το λειτουργικό.

2. FingerKeyboard 2.1

3. Απαντήθηκε.

4. Όχι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως φιλε μου ,οχι ακομα

 

εχω στα χερια μου κινητο που γραφει πανω απο 160 χαρακτηρες στα ελληνικα μολις εστιλα αυτη τι στιγμη πανω απο διακοσους χαρακτηρες και σταλθηκε κανονικα ολοκληρο το κινητο ειναι το i3216

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά λογικά χρεώθηκες και 2-3 μυνήματα ταυτόχρονα....ή δε το κοιταξες?

 

εχεις δικιο τορα το καταλαβα μετα απο τοσους μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω ένα από τα 2.

Έχει κάποιος φίλος να πει εντυπώσεις αν τα έχει δοκιμάσει;

Ποιο θεωρείται ότι είναι καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

paidia egw exw parei to tck tv35 http://www.1ena.com/tv35.htm alla den exei full ellinika mesa mouta vgazei misa sto menu gia ta minimata den xerw an den ta diavazei alla exei na grafw sta ellinika to pira stis 4/11/09 apo to 1ena alla mou kanei kati mlkies me to hxeio stin anaparagwgi opoioudhpote hxou einai san na kanei parasita an xerei kanenas kati as mou pei.
Link to comment
Share on other sites

Τι να τα κάνεις τα ελληνικά αφού δεν γράφεις ελληνικά...και από την έκφρασή σου που δεν καταλάβαμε τίποτα μάλλον δυσκολεύεσαι και να δομήσεις μια πρόταση ώστε να βγαίνει νόημα.Ξαναγράψε το μήνυμά σου μήπως μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χτές έλαβα το παρακάτω κινέζικο κινητό Thunder - Quadband Dual SIM Wifi (δεν ξέρω αν το γνωρίζει κανείς)είναι τύπου κ599 αλλά σε μινιατούρα κι έχω το εξής προβληματάκι : ενώ τα πάντα λειτουργούν κανονικά,δέχομαι γραπτά μηνύματα και στέλνω,δέχομαι κλήσεις μόλις πάω να κάνω κλήση με οποιαδήποτε απο τις δύο SIM κάρτες μου βγάζεις το εξής μήνυμα : NOT ALLOW TO DIAL.

Μήπως έχει τύχει σε κανέναν άλλον??Υπάρχει τρόπος να το διορθώσω ή πρέπει είναι ελαττωματικό και καλύτερα να το στείλω πίσω????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λύση όμως δεν σου εγγυώμαι ότι δεν θα μείνεις και με το κινητό τούβλο στο χέρι...

Πρόκειται για bug που έχουν κάποια κινέζικα κινητά και η λύση είναι εδώ

http://www.fixya.com/support/t2493956-mi_f003_show_error_not_allowed

Ακολούθα αυτό που λέει ως best solution.

Βέβαια αν το αγόρασες από Ελλάδα δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό,απλά το πάς στον πωλητή σου και σου το ανταλλάσει,αν είναι από Κίνα κάνε αυτή τη διαδικασία για να γλιτώσεις την καθυστερηση

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα τις προτάσεις σας για κάποια καλής ποιότητας ενσύρματα ακουστικά για το μοντέλο Α007 το οποίο έχει ένα παράξενο φις που δεν μπορώ να βρω στην Ελλάδα ( αυτό ). Επειδή η ποιότητα κατασκευής ήταν εντελώς χάλια μου χάλασε και τώρα δεν μπορώ να βρω κανούργιο :( Έχω βρει ένα τύπο ακουστικών της NOKIA με βύσμα "καρφί" που μπαίνει στο φις του κινητού αλλά βγαίνει πολύ εύκολα. Έχει κανείς υπόψη του είτε στο Εbay είτε στην ελληνική αγορά κάτι που να είναι συμβατό με το συγκεκριμένο κινητό; Ο κινέζος που μου το πούλησε μου ζητάει 4.5 Ευρώ για ένα καινούργιο σαν το προηγούμενο που φυσικά δεν έχω σκοπό να τα δώσω για να μου χαλάσει πάλι σε 1 μήνα...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...