Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, Bamiolos said:

Αφού την κατεβάζω απο την εφαρμογή miui downlader, πως την περνάω? (είμαι λίγο άσχετος 😄

 

Έχεις ξεκλείδωτο bootloader? Με τι έκδοση rom είσαι τώρα? Αν μπορείς ανέβασε ένα screenshot να είμαστε σίγουροι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

6 minutes ago, fufutos said:

Έχεις ξεκλείδωτο bootloader? Με τι έκδοση rom είσαι τώρα? Αν μπορείς ανέβασε ένα screenshot να είμαστε σίγουροι...

οχι δεν εχω ξεκλειδωτο bootloader και δεν ξερω πως να το κανω.  εχω miui global 14.0.7

Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2023 at 11:51 ΜΜ, ParallelUniverse said:

Μετά την αναβάθμιση σε miui 14 (14.0.7.0):
Συγκεκριμένα στο youtube, στα notifications (στο notification shade και τη lock screen) δεν υπάρχουν τα play/pause-next-previous κουμπιά! Επισυνάπτω και εικόνες από lock screen και notification shade.

Τα αντίστοιχα κουμπιά φαίνονται κανονικά σε άλλες αντίστοιχες εφαρμογές (spotify, youtube music, google podcasts κλπ)

Άλλαξα το control center από νέο σε παλιό, ψαχούλεψα άλλες ρυθμίσεις, ρυθμίσεις του youtube, άλλαξα theme, τίποτα...

lock.jpg

shade.jpg

Με αυτό το πρόβλημα δεν έχουμε κάποια εξελιξη, έτσι;

Απλά περιμένουμε κάποιο update, από Xiaomi ή google;

Link to comment
Share on other sites

@BamiolosΓια να μπορείς να εγκαταστήσεις custom roms πρέπει να ξεκλειδώσεις bootloader. Αναλυτικές οδηγίες εδώ, αλλά να έχεις υπόψη ότι α) θα πρέπει να περιμένεις περίπου 72-160 ώρες από την στιγμή που θα κάνεις αίτημα, β) θα χάσεις όλα τα δεδομένα σου και θα πρέπει να ξαναστήσεις το κινητό σου από την αρχή. Επαφές και εφαρμογές βέβαια ξανακατεβαίνουν από τον λογαριασμό σου google όταν σετάρεις το κινητό σου εκ νέου - αλλά καλού-κακού κάνε ένα backup. Επίσης, προς το παρόν, η Ελληνική κοινότητα δεν βγάζει καινούριες rom - οπότε κατεβάζεις εξευρωπαϊσμένες "κινέζικες" rom από εδώ, οι οποίες περιέχουν και  Ελληνικά.

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, fufutos said:

@BamiolosΓια να μπορείς να εγκαταστήσεις custom roms πρέπει να ξεκλειδώσεις bootloader. Αναλυτικές οδηγίες εδώ, αλλά να έχεις υπόψη ότι α) θα πρέπει να περιμένεις περίπου 72-160 ώρες από την στιγμή που θα κάνεις αίτημα, β) θα χάσεις όλα τα δεδομένα σου και θα πρέπει να ξαναστήσεις το κινητό σου από την αρχή. Επαφές και εφαρμογές βέβαια ξανακατεβαίνουν από τον λογαριασμό σου google όταν σετάρεις το κινητό σου εκ νέου - αλλά καλού-κακού κάνε ένα backup. Επίσης, προς το παρόν, η Ελληνική κοινότητα δεν βγάζει καινούριες rom - οπότε κατεβάζεις εξευρωπαϊσμένες "κινέζικες" rom από εδώ, οι οποίες περιέχουν και  Ελληνικά.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κατά την διάρκεια πολλών τηλεφωνικών κλήσεων δεν με ακούνε καθόλου οι συνομιλητές μου καθώς και διακόπτονται οι κλήσεις .

Τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dragon11 said:

Καλησπέρα κατά την διάρκεια πολλών τηλεφωνικών κλήσεων δεν με ακούνε καθόλου οι συνομιλητές μου καθώς και διακόπτονται οι κλήσεις .

Τι μπορώ να κάνω;

Βγαλε την καρτα sim κανε soft reset  ,κλειστο και βαλε παλι την sim και soft reset.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κατά την διάρκεια πολλών τηλεφωνικών κλήσεων δεν με ακούνε καθόλου οι συνομιλητές μου καθώς και διακόπτονται οι κλήσεις .
Τι μπορώ να κάνω;
Επίσης, μίλησε με τον παροχο. Κάτι για volte, vowifi μου κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγώ θέμα με κλίσεις. Όταν παίρνω δεν ακούω, αλλά με ακούν, και όταν καπακι ξαναπάρω δουλεύουν ολλα τέλεια ! (εχω ενεργοποιημένο το volte, vowifi)  why ??? 

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Δώστε προτεραιότητα στο σήμα της κινητής και όχι στο wifi

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, pisons said:

Δώστε προτεραιότητα στο σήμα της κινητής και όχι στο wifi

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αρα να κλεισω το volte, vowifi ?

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να κάνεις αυτή την επιλογή όχι να το κλείσεις.d0efd819c38977738e8d64bdeb5fe2a6.jpg

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 25/4/2023 at 2:25 ΜΜ, pisons said:

Παιδιά μετά τη τελευταία ενημέρωση αν δε κάνω λάθος,κάθε πρωί που ξυπνάω κ παίρνω το κινητό δηλαδή μετά από ώρες που δε το χρησιμοποιώ, αυτό είναι σε κατάσταση σαν να κρασαρει..σαν να έχει πολλά καρέ σε όλα τα δεξιά αριστερά κ όλα τα πάνω κάτω..πηγαίνω ρυθμίσεις κ από τα 120 το πηγαίνω 60 κ ξανά 120 κατευθείαν κ στρώνει..κάθε πρωί αυτό κάνω εδώ κ καιρό για να στρώσει..τι γίνεται?

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 25/4/2023 at 2:25 ΜΜ, pisons said:

Προτείνω να κάνεις αυτή την επιλογή όχι να το κλείσεις.d0efd819c38977738e8d64bdeb5fe2a6.jpg

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ευχαριστω φιλε, έστρωσε !!! 😉

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά την αναβάθμιση σε miui 14.0.4 έχω κάποια προβλήματα.

π.χ στην κεντρική οθόνη όταν πατάω κουμπί ήχου και βγάζει την μπάρα ήχου, οι τρεις τελίτσες στην κορυφή της μπάρας δεν κάνουν τίποτα. Ενώ κανονικά ανοίγουν και τις τρεις μπάρες media - ring - alarm.

Ισχύει σε όλους ή μόνο σε εμένα;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, StePits said:

Μετά την αναβάθμιση σε miui 14.0.4 έχω κάποια προβλήματα.

π.χ στην κεντρική οθόνη όταν πατάω κουμπί ήχου και βγάζει την μπάρα ήχου, οι τρεις τελίτσες στην κορυφή της μπάρας δεν κάνουν τίποτα. Ενώ κανονικά ανοίγουν και τις τρεις μπάρες media - ring - alarm.

Ισχύει σε όλους ή μόνο σε εμένα;

Ενημέρωσε αν θέλεις αν έκανες hard reset πριν την αναβάθμιση ή αν προχώρησες κατευθείαν στην αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, StePits said:

Μετά την αναβάθμιση σε miui 14.0.4 έχω κάποια προβλήματα.

π.χ στην κεντρική οθόνη όταν πατάω κουμπί ήχου και βγάζει την μπάρα ήχου, οι τρεις τελίτσες στην κορυφή της μπάρας δεν κάνουν τίποτα. Ενώ κανονικά ανοίγουν και τις τρεις μπάρες media - ring - alarm.

Ισχύει σε όλους ή μόνο σε εμένα;

MIUI Global 14.07 o.k. ! εκανα και ενα hard reset (Παλιά Συνήθεια) και ολα o.k. τρεχει μια χαρα η εφαρμογή της Vodafone, και το messenger και το viber και τα μηνύματα ερχονται αμέσως  !

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

Προχώρησα κατευθείαν στην αναβάθμιση όπως μου ήρθε νομίζω πριν 2 μήνες. Μου προτάθηκε να ξαναπεράσω το πακέτο αναβάθμισης αλλά δεν άλλαξε κάτι. Μιλάω πάντα για miui 14.0.4.

Το hard reset δεν σβήνει τα δεδομένα όλα;

Ποιά η σωστή μέθοδος αναβάθμισης;

Edited by StePits
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, StePits said:

Καλημέρα παιδιά,

Προχώρησα κατευθείαν στην αναβάθμιση όπως μου ήρθε νομίζω πριν 2 μήνες. Μου προτάθηκε να ξαναπεράσω το πακέτο αναβάθμισης αλλά δεν άλλαξε κάτι. Μιλάω πάντα για miui 14.0.4.

Το hard reset δεν σβήνει τα δεδομένα όλα;

Ποιά η σωστή μέθοδος αναβάθμισης;

Καλημέρα!
Η 14.0.4. μου ήρθε και εμένα, δηλαδή έχουμε την Global version, και δεν την έχω περάσει, για να μην έχω bugs που εμφανίζονται στις μεγάλες αναβαθμίσεις. Δεν ξέρω πότε θα προχωρήσω σε αναβάθμιση, λογικά στην μεθεπόμενη αναβάθμιση, λόγω ότι βαριέμαι αυτόν τον καιρό να κάνω όλη την διαδικασία που θα σου εξηγήσω παρακάτω. (Τουλάχιστον να έχω όρεξη όταν θα την κάνω... 😉)
Δεν υπάρχει σωστή και λάθος μέθοδος, απλά υπάρχει μέθοδος η οποία θα σου παρουσιάσει και τα λιγότερα bugs αλλά είναι και αρκετά χρονοβόρα.
Τα bugs που εμφανίζονται γενικά σε άμεσες μεγάλες αναβαθμίσεις των λειτουργικών, ανεξαρτήτως του Android και της Xiaomi, διορθώνονται στην πορεία με μικρά updates.
Εγώ αυτό που κάνω πάνω από 10 χρόνια σε όλα τα λειτουργικά συστήματα ώστε να έχω όσο το δυνατόν λιγότερα bugs αναβάθμισης λειτουργικού συστήματος είναι, συγκεκριμένα στο Android:

1. Hard Reset μέσω του κρυφού μενού που εμφανίζεται με τον συνδυασμό των πλήκτρων Power Button & Volume Up όταν το smartphone είναι κλειστό.

2. Αρχικό setάρισμα του smartphone και αναβάθμιση του στην επόμενη έκδοση του OS.

3. Επανεκκίνηση του smartphone τουλάχιστον μία φορά, και ένα πλήρες Shutdown για 2-3 λεπτά δεν κάνει κακό και ναι είναι διαφορετικό. Hard Reset μέσω του κρυφού μενού που εμφανίζεται με τον συνδυασμό των πλήκτρων Power Button & Volume Up όταν το smartphone είναι κλειστό.

4. Και τέλος setάρισμα του smartphone από την αρχή.

 

Χρονοβόρο αλλά αποφεύγεις τουλάχιστον τα bugs που προκύπτουν από την άμεση αναβάθμιση.
Το Hard Reset ναι τα σβήνει όλα.

Edited by konstantinos77
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει περάσει την 14.0.4 & 14.0.7 Global version ας αναφέρει γενικά αν έχει προβλήματα ή αν απλά τρέχει σωστά.
Εννοείται δεν αναφέρομαι σε όσους έχουν ήδη ενημερώσει μέσω το forum.

Ευχαριστώ!

Edited by konstantinos77
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...