Jump to content

Poco F3


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Poco F4 5G δουλεύω πάντα στα 60Hz. Δεν βλέπω κάτι περίεργο, όλα ομαλά και εξαιρετικά.



Τότε η συσκευή σου ειναι περιπτωσαρα….γιατί η δικη μου ταπεινή συσκευή αλλά και πολλών άλλων δεν τσουλάνε στα 60….

Ένα Μπράβο στην σαομι που το κατάφερε στο f4 γιατί στο f3 που είχα εγώ ήταν μάπα στα 60


Sent from my iPad Pro M1 using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2023 at 11:23 ΠΜ, konstantinos77 said:

Μπορείς να δοκιμάσεις επαναφορά των ρυθμίσεων δικτύου, κάπου είναι στις ρυθμίσεις που σου δίνει και δυνατότητα για επαναφορά των ρυθμίσεων bluetoooth κτλ.

Αν και προσωπικά πριν από κάθε μεγάλη αναβάθμιση πρώτα κάνω factory reset και μετά την αναβάθμιση και μετά ξανά factory reset ξανά και μετά στήσιμο το smartphone από την αρχή, όσο και να το βαριέμαι και μου τρώει χρόνο ξέρω ότι δεν γίνεται συχνά και ότι θα με γλυτώσει από μικρό προβλήματα που μπορεί και λογικό να υπάρξουν από την απευθείας αναβάθμιση.

Και εγώ συνήθως κάνω factory reset μετά από τις μεγάλες αναβαθμίσεις, όμως γιατί κάνεις και πριν την αναβάθμιση;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν το τηλέφωνο σου σου δίνει την δυνατότητα να παίζει στα 120Hz δεν το ξαναβάζεις ξανά στα 60Ηz

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vazos said:

Όταν το τηλέφωνο σου σου δίνει την δυνατότητα να παίζει στα 120Hz δεν το ξαναβάζεις ξανά στα 60Ηz

Στο συγκεκριμένο εννοείται γιατί τα 60hz είναι 20 στην πραγματικότητα 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ διαφορά δεν βλέπω. :)

Και είσαι ο μοναδικός να ξέρεις

Ένα απλό scroll up και down να κάνεις στα μενού ή να ανοίξεις μια web σελίδα και να πας πάνω κάτω τρέμει το σύμπαν


Sent from my iPad Pro M1 using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, motoboots said:
1 ώρα πριν, vazos said:
Όταν το τηλέφωνο σου σου δίνει την δυνατότητα να παίζει στα 120Hz δεν το ξαναβάζεις ξανά στα 60Ηz

Εγώ διαφορά δεν βλέπω. 🙂

Και όμως έχει 

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι με το κινητό. Είναι με το θέμα. Βάλτε θέμα poco η το γενικό κάνετε και ένα soft reset  και πιστεύω θα λυθεί. Το δικό μου δεν έχει κανένα πρόβλημα με την κίνηση στον edge. Πάντα είχα 60 Hz

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι με το κινητό. Είναι με το θέμα. Βάλτε θέμα poco η το γενικό κάνετε και ένα soft reset  και πιστεύω θα λυθεί. Το δικό μου δεν έχει κανένα πρόβλημα με την κίνηση στον edge. Πάντα είχα 60 Hz
Θα το πω άλλη μια φορά....οι 120αρες οθόνες όταν τις βάζουμε να δουλέψουν στα 60 επειδή δεν είναι η native λειτουργία τους παρουσιάζουν έντονο τρέμουλο...

Αντιθέτως στις 60αρες όλα πάνε πολύ καλύτερα με σχεδόν μηδαμινό τρέμουλο...

Έχω το s23 ULTRA και στα 60 είναι για κλάματα...λες το δικό σου να είναι η εξαίρεση στον κανόνα?



sent from my S23Ultra 12/512

Link to comment
Share on other sites

 

4 ώρες πριν, Konstantine73 said:

Τότε η συσκευή σου ειναι περιπτωσαρα….γιατί η δικη μου ταπεινή συσκευή αλλά και πολλών άλλων δεν τσουλάνε στα 60….

Ένα Μπράβο στην σαομι που το κατάφερε στο f4 γιατί στο f3 που είχα εγώ ήταν μάπα στα 60

 

34 minutes ago, Konstantine73 said:

Θα το πω άλλη μια φορά....οι 120αρες οθόνες όταν τις βάζουμε να δουλέψουν στα 60 επειδή δεν είναι η native λειτουργία τους παρουσιάζουν έντονο τρέμουλο...

Αντιθέτως στις 60αρες όλα πάνε πολύ καλύτερα με σχεδόν μηδαμινό τρέμουλο...

Έχω το s23 ULTRA και στα 60 είναι για κλάματα...λες το δικό σου να είναι η εξαίρεση στον κανόνα?



sent from my S23Ultra 12/512
 

Μην τα τσουβαλιάζεις όλα.

Εσύ έχεις θέμα...

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Konstantine73 said:

Θα το πω άλλη μια φορά....οι 120αρες οθόνες όταν τις βάζουμε να δουλέψουν στα 60 επειδή δεν είναι η native λειτουργία τους παρουσιάζουν έντονο τρέμουλο...

Αντιθέτως στις 60αρες όλα πάνε πολύ καλύτερα με σχεδόν μηδαμινό τρέμουλο...

Έχω το s23 ULTRA και στα 60 είναι για κλάματα...λες το δικό σου να είναι η εξαίρεση στον κανόνα?



sent from my S23Ultra 12/512
 

Αυτά που λες δεν ισχύουν για άλλη μία φορά.

Θα συμφωνήσω με τον φίλο πιο πάνω που αναφέρει ότι στις περισσότερες περιπτώσεις είναι τι θα συνηθίσει το μάτι μας να βλέπει και φυσιολογικό είναι αν έχεις συνηθίσει στα 120 Hz τα 60 να σου φαίνονται κάπως. Αν και στο F3 είναι variable refresh rate ανάλογα με το τι χρησιμοποιείς και βλέπεις.

Στον φίλο που αναφέρει το συγκεκριμένο πρόβλημα πιο πιθανό είναι να οφείλεται σε κάποιο software bug, κάποια αναβάθμιση που δεν έκατσε σωστά ή ακόμα και hardware problem. Ας μας αναφέρει πρώτα απ'όλα ποια rom φοράει (Global or European) και ποια έκδοση.

Προσωπικά το F3 το έχω στα 60 Hz, το έχω δοκιμάσει και στα 120 Hz, αλλά θα το ενεργοποιήσω ξανά 120 Hz όταν το χρειαστώ, πχ χρήση σε Virtual Reality περιβάλλον.

Στο Desktop PC μου έχω monitor στα 165 Hz και σε κατώτερα Hz να το δουλέψω δε έχω το παραμικρό πρόβλημα πέρα από αυτό που έχουν συνηθίσει τα μάτια μου να βλέπουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κανένα bug... έτσι δουλεύει το κινητό μας στα 60hz. Έχω αλλάξει άπειρες ρομ και miui και custom(αρρώστια)😁ένα και το αυτό. Δεν πειράζει έχουμε τα 120. Απλώς έθεσα την απορία μου σε σχέση με τα άλλα πιο παλιά τηλέφωνα που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα θέμα ούτε Facebook ούτε με τον edge και γενικώς με καμία εφαρμογή. Τσουλανε όλα ομαλά χωρίς κολλήματα στην κίνηση με 60 Hz. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών στην λειτουργία προγραμματιστή. Μπείτε εκεί και ελέγξτε αλλάξτε. Δεν θυμάμαι τι άλλαξα πριν την αναβάθμιση. Υπάρχουν και ρυθμίσεις στο turbo παιχνιδιών . Τώρα αν δεν το πιστεύετε δικό σας πρόβλημα. Δεν γίνεται μια συσκευή με 700.000 antutu να κάνει κολλήματα στη ροή της κίνησης.

Link to comment
Share on other sites

Αφού διάβασα τα τελευταία posts, έκανα καμιά 20αριά εναλλαγές 60-120-60Hz σε διάφορα σενάρια "απλής" χρήσης - δεν παίζω απαιτητικά παιχνίδια. Άνοιξε - κλείσε, browser, youtube, fb, insta, δεν μπόρεσα να δω διαφορά. Είμαι με miui 14.0.5 stable από xiaomi.eu

Link to comment
Share on other sites

Μερικά παιχνίδια, και 240Hz να έχεις και να βάλεις θα τρέχουν στα 60....

Αλλά και εγώ με china based miui τα ίδια βλέπω στο δικό μου. Μπορεί να μην έχει το Poco την οθόνη των ακριβών (Samsung, Apple , ...) αλλά ειναι παραπάνω απο επαρκής για μένα. Μονιμα το έχω στα 60Ηz για μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

Edited by tifozif1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, fufutos said:

Αφού διάβασα τα τελευταία posts, έκανα καμιά 20αριά εναλλαγές 60-120-60Hz σε διάφορα σενάρια "απλής" χρήσης - δεν παίζω απαιτητικά παιχνίδια. Άνοιξε - κλείσε, browser, youtube, fb, insta, δεν μπόρεσα να δω διαφορά. Είμαι με miui 14.0.5 stable από xiaomi.eu

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα φίλε μου! Αν υπήρχε πρόβλημα θα είχαν γεμίσει τα forums του εξωτερικού.
So simple... 😊

1 hour ago, tifozif1 said:

Μερικά παιχνίδια, και 240Hz να έχεις και να βάλεις θα τρέχουν στα 60....

Αλλά και εγώ με china based miui τα ίδια βλέπω στο δικό μου. Μπορεί να μην έχει το Poco την οθόνη των ακριβών (Samsung, Apple , ...) αλλά ειναι παραπάνω απο επαρκής για μένα. Μονιμα το έχω στα 60Ηz για μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

Έχει να κάνει με το τι απαιτήσεις έχει το εκάστοτε παιχνίδι από το smartphone, αν δεν ζητάει πάνω από 60hz δεν θα τρέξει σε πάνω από 60 Hz.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, konstantinos77 said:

Έχει να κάνει με το τι απαιτήσεις έχει το εκάστοτε παιχνίδι από το smartphone, αν δεν ζητάει πάνω από 60hz δεν θα τρέξει σε πάνω από 60 Hz.

Σωστά, είναι ανάλογα το παιχνίδι. Τα περισσότερα βάζουν "κόφτη"  (cap) στα 60hz για 2 κυρίως λόγους, α) εξοικονόμηση μπαταρίας, β) θερμοκρασίες. Είναι μεγάλη η διαφορά που κάνει και στα 2 μιας και η cpu/gpu δεν δουλεύει στο 100% προσπαθώντας να βγάλει όσα περισσότερα frames (πάνω από 60/sec, 60Hz) όταν δεν υπάρχει αυτό το όριο.

Edited by tifozif1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!

Χαζεύω ειδήσεις από την εφαρμογή Google και όταν έχει βίντεο μου το ανοίγει με τον browser.. συγκεκριμένα της Samsung που δουλεύω. Γίνεται να ανοίγει την κύρια εφαρμογή του YouTube κατευθείαν;;

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, tifozif1 said:

Πολύ καλή η 14.0.6.0 China based !! 2 μέρες τώρα όλα καλά

Ναι έφτιαξε το πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις ενώ πλέον δουλεύει και το ok google με κλειδωμένο το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα μου  άρεσε η 8.7 και γύρισα στην 8.1.101. Κατέβασε και μερικά .xml να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2023 at 9:34 ΠΜ, Vangie said:

Ναι έφτιαξε το πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις ενώ πλέον δουλεύει και το ok google με κλειδωμένο το τηλέφωνο.

Αφού την κατεβάζω απο την εφαρμογή miui downlader, πως την περνάω? (είμαι λίγο άσχετος 😄

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...