Jump to content

Τιμολόγια ADSL – Συγκρίσεις ISP - Προσφορές


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και αν υπαρχει μετα διαθεσιμη θυρα για το τηλεφωνο σου να συμπληρωσω.Αυτο το ελεγχεις απο http://corporate.otenet.gr/portal/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_pane/P-ffa13460f9-10006 αλλα παιζει ρισκο να μεινεις κανα διμηνο χωρις DSL

 

Διαθέσιμη θύρα τι εννοείς; Διαθέσιμες πόρτες που λένε;

Μη μου λέτε τέτοια βρε παιδιά, θα αρρωστήσω 2 μήνες χωρίς ίντερνετ. Δεν μπορώ να βάλω και full vivodi ή tellas. :(

Καμιά καλή ιδέα έχετε;

...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 965
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Διαθέσιμη θύρα τι εννοείς; Διαθέσιμες πόρτες που λένε;

Μη μου λέτε τέτοια βρε παιδιά, θα αρρωστήσω 2 μήνες χωρίς ίντερνετ. Δεν μπορώ να βάλω και full vivodi ή tellas. :(

Καμιά καλή ιδέα έχετε;

Ναι το λενε και "πορτα".Αν θελεις μπορεις να ρωτησεις την εταιρια της αρεσκειας σου ποτε θα παρεχει καλυψη στην περιοχη σου με το ιδιοκτητο της δικτυο.Επειτα διαλεγεις ενα broadbabd πακετο της και καθαρισες.Για παραδειγμα η Tellas εχει το Zistro,η Forthnet το 2play κ.ο.κ.

Η αλλη λυση ειναι να μην κανεις τιποτα και να συνεχισεις να πληρωνεις οτι πληρωνεις.

Μην περιμενεις ομως απο κανεναν εγγυηση οτι θα εχει ελευθερη πορτα αμεσα ο ΟΤΕ μεσω του ΑΡΥΣ να σου δωσει οταν και οποτε θελησεις εσυ.Μπορει να περιμενεις 1 μερα μπορει και μηνες.Ξερω ειναι παρανοικο το συστημα αλλα ετσι ειναι.

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάτσω να κάνω τον δικηγόρο της Conn-x αλλά γενικά δεν μου εξηγεις αν στα 25 ευρώ περιλαμβάνεται το πάγιο της γραμμής του ΟΤΕ 14,5 ευρώ. Αν όχι, τότε είσαι από τους λίγους τυχερούς σε ιδιόκτητο. Επειδή όμως για όλη την Ελλάδα αναφέρομαι, πρόσθεσα, και το πάγιο. Επίσης αδιαφορώντας για την κίνηση στο Dslam γενικά δεν μου λέει κάτι για έναν ISP το αν μου δίνει 2mbps ή και 15mbps όταν η διεθνής διασύνδεσή του είναι στα ελλεινά 1,3GBps, την στιγμή που άλλοι είναι στα 8Gbps ήδη.

 

Επίσης ναι βέβαια το Conn-x δίνει τον εξοπλισμό δωρεάν, απλά υπάρχει μια προσφορά που παίζει τώρα, που σου δίνουν και 41 ευρώ δώρο για αγορά καλύτερου εξοπλισμού (πχ. για το ασύρματο ρουτεράκι SpeedTouch δίνεις 77-41)

 

Εδωσα 117ε στην forthnet για ενα εξαμηνο 2048Kbps χωρις επιπλεον δεσμευση (το παγιο του οτε περιλαμβανετε) και φυσικα δεν το μετανιωσα, σε καλους server πιανει 210Kb/s οποτε δεν μπορεις να πεις οτι ειναι ασχημα.

Και παλιοτερα με 384Kbps επιανα παντα τα 39-40Kb/s οποτε απο την forthnet δεν εχω καποιο παραπονο.

Link to comment
Share on other sites

Διαθέσιμη θύρα τι εννοείς; Διαθέσιμες πόρτες που λένε;

Μη μου λέτε τέτοια βρε παιδιά, θα αρρωστήσω 2 μήνες χωρίς ίντερνετ. Δεν μπορώ να βάλω και full vivodi ή tellas. :(

Καμιά καλή ιδέα έχετε;

 

Δευτερη γραμμή υπάρχει στο σπίτι σου..?

Link to comment
Share on other sites

Έχω forthnet μέσο οτε αν και τα πληρώνω όλα μόνο στη forthnet.

Μπορώ να βάλω οτενετ πριν διακόψω τη forthnet;

Ρωτάω γιατι δεν θέλω να χάσω ούτε μέρα χωρίς ίντερνετ.

Αυτο που λες φιλε μου δεν γινετ αφου δεν χεις δευτερη γραμμη..

Αλλα ποιος ο λογος να κανεις αυτην την κινηση..?

Δεν βρισκω ουσια στην κινηση σου..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες φιλε μου δεν γινετ αφου δεν χεις δευτερη γραμμη..

Αλλα ποιος ο λογος να κανεις αυτην την κινηση..?

Δεν βρισκω ουσια στην κινηση σου..

 

Το κατάλαβα αυτό.

Ο οικονομικός, ποιός άλλος; Στις μέρες μας τα πάντα κυλάνε βάση χρήματος.

Έχω 50% έκπτωση απο τον ΠΟΤΕ γιατί η γραμμή είναι δηλωμένη απο άτομο με ειδικές ανάγκες.

...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχουμε κανενα συγκριτικο πινακα εναλλακτικων και ΟΤΕ για να συγκρινουμε τις τεελυταιες εξελιξεις στο χωρο των προσφορων?
Link to comment
Share on other sites

Paidia molis anoiksa grafeio kai thelw na valw ADSL gia ena xrono toulaxiston alla epeidi eimai ligo asxetos ti mou proteinete? Skeftomoun gia 2play alla sthn perioxh mou den uparxei diktyo kai den provlepetai amesa...

kai mia deyteri erwtisi, exw grammi pstn, an valw adsl tha prepei na tin kanw isdn gia na dexomai fax kai kliseis?

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Paidia molis anoiksa grafeio kai thelw na valw ADSL gia ena xrono toulaxiston alla epeidi eimai ligo asxetos ti mou proteinete? Skeftomoun gia 2play alla sthn perioxh mou den uparxei diktyo kai den provlepetai amesa...

kai mia deyteri erwtisi, exw grammi pstn, an valw adsl tha prepei na tin kanw isdn gia na dexomai fax kai kliseis?

1. Αν είσαι επαρχία και ειδικά αν έχεις ήδη modem/router, η καλύτερη επιλογή για ADSL είναι μάλλον το πακετάκι της Altec: http://jetpack.altectelecoms.gr/megabit/homepage.html

Ταχύτητα 1024/256 με 69€ για τους πρώτους 5 μήνες, και μετά 25€ ο μήνας.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Paidia molis anoiksa grafeio kai thelw na valw ADSL gia ena xrono toulaxiston alla epeidi eimai ligo asxetos ti mou proteinete? Skeftomoun gia 2play alla sthn perioxh mou den uparxei diktyo kai den provlepetai amesa...

kai mia deyteri erwtisi, exw grammi pstn, an valw adsl tha prepei na tin kanw isdn gia na dexomai fax kai kliseis?

 

Θα σου προτεινα ISDN γραμμη ΟΤΕ με 2 αριθμους πανω. Ο ενας ως τηλεφωνο και ο αλλος ως φαξ αυτονομα. Η διαφορα στο παγιο ειναι 4 ευρω/μηνα απο την PSTN και ο δευτερος αριθμος με 1 ευρω τον μηνα. Πανω στην ISDN θα ριξεις μια HOL DSL 1 ή 2 μεγαμπιτ και θα χρησιμοποιεις και την τηλεφωνια μεσω ιντερνετ που ειναι πολυ ποιοτικη και οικονομικη και ταυτοχρονα θα δεχεσαι κλησεις μεσω ΟΤΕ. Το router που θα σου δωσει η HOL μπορει να υποστηρίξει καθε επαγγελματική εφαρμογή για το γραφείο σου. Με ολα αυτα θα εχεις αυτονομο φαξ, τηλεφωνικο αριθμο εισερχομενων και οικονομικες εξερχομενες. Ολα απο την ιδια συσκευη τηλεφωνου και ιντερνετ φυσικα σε οσους υπολογιστες θελεις.

Link to comment
Share on other sites

...Πανω στην ISDN θα ριξεις μια HOL DSL 1 ή 2 μεγαμπιτ και θα χρησιμοποιεις και την τηλεφωνια μεσω ιντερνετ που ειναι πολυ ποιοτικη και οικονομικη...

 

Το VoIP στα DSLAMs του ΟΤΕ σε πολλές περιπτώσεις δεν είναι καθόλου ποιοτικό (δουλεύει προβληματικά ή σε βαθμό που δεν μπορείς να μιλήσεις). Άρα δεν είναι λύση για το γραφείο. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Euxaristw para polu paidia gia tis apantiseis sas!Rwtisa gia tin isdn giati o upallilos ston OTE mallon einai pio asxetos kai apo mena kai isxurizetai oti tha prepei opwsdipote na tin kanw isdn gia na valw adsl giati se pstn de ginetai na valeis adsl. Se deytero upallilo pou rwthsa eipe oti mporw na valw adsl se pstn alla de tha dexomai fax kai thl. enw tha eimai sto internet. Opote eipa na rwthsw edw na me diafwtisete..Telos pantwn, mallon tha protimisw isdn kai 2o noumero gia fax opws proteinete alla mallon tha paw gia forthnet..

Euxaristw kai pali!

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Euxaristw para polu paidia gia tis apantiseis sas!Rwtisa gia tin isdn giati o upallilos ston OTE mallon einai pio asxetos kai apo mena kai isxurizetai oti tha prepei opwsdipote na tin kanw isdn gia na valw adsl giati se pstn de ginetai na valeis adsl. Se deytero upallilo pou rwthsa eipe oti mporw na valw adsl se pstn alla de tha dexomai fax kai thl. enw tha eimai sto internet. Opote eipa na rwthsw edw na me diafwtisete..Telos pantwn, mallon tha protimisw isdn kai 2o noumero gia fax opws proteinete alla mallon tha paw gia forthnet..

Euxaristw kai pali!

Άσε τι λέει ο κάθε υπάλληλος.. Δεν θα έχεις πρόβλημα με το ADSL και τα τηλέφωνα/fax. Δες ποια προσφορά σε συμφέρει και βάλτο.

there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Euxaristw para polu paidia gia tis apantiseis sas!Rwtisa gia tin isdn giati o upallilos ston OTE mallon einai pio asxetos kai apo mena kai isxurizetai oti tha prepei opwsdipote na tin kanw isdn gia na valw adsl giati se pstn de ginetai na valeis adsl. Se deytero upallilo pou rwthsa eipe oti mporw na valw adsl se pstn alla de tha dexomai fax kai thl. enw tha eimai sto internet. Opote eipa na rwthsw edw na me diafwtisete..Telos pantwn, mallon tha protimisw isdn kai 2o noumero gia fax opws proteinete alla mallon tha paw gia forthnet..

Euxaristw kai pali!

 

Και η μάνα μου όταν πήγε στον ΟΤΕ (πέρσι) τις ίδιες λαλακίες τη λέγαν. Μου τους έδωσε να τους μιλήσω στο τηλ. τους ξέχεσα (σορρυ για την έκφραση) και πήγα στη φόρθνετ .

...
Link to comment
Share on other sites

Το VoIP στα DSLAMs του ΟΤΕ σε πολλές περιπτώσεις δεν είναι καθόλου ποιοτικό (δουλεύει προβληματικά ή σε βαθμό που δεν μπορείς να μιλήσεις). Άρα δεν είναι λύση για το γραφείο. :rolleyes:
Πραγματι φιλε εχεις δικιο, εχω VoIP σε 1 Mbit γραμμη και ωρες-ωρες σερνεται, παω να μιλησω και κανει διακοπες ή παρασιτα, δε λεω γενικα ειμαι ευχαριστημενος γιατι δε το χρησιμοποιω και τοσο πολυ, απλα για γραφειο δε νομιζω οτι ειναι σιγουρη λυση.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με ερευνα του pc world, στην θεσσαλονικη οι συνδεσεις πανε σφαιρα! Μιση (πραγματικη) ταχυτητα απ'οτι πληρωνουμε! Σε αλλους νομους ακομα χειροτερα!

 

Το καλυτερο ειναι οτι απο ολους τους χρηστες πανελλαδικος που πληρωνουν 2ΜBit, μονο το 10% χαιρετε πανω απο 1.5Mbit και ενα σημαντικο μερος απο αυτο το 10% δεν χρησιμοποιει το δικτυο του ΟΤΕ αλλα ιδιοκτητο.

 

Τα καλωδια του ΟΤΕ σε πολλες περιοχες δεν κανουν ουτε για 768Kbps, αλλα οι κλεφτες φυσικα ΔΕΝ λενε στους κατοικους αυτων των περιοχων ΜΗΝ παιρνεται πανω απο 768Kbps, τους λενε παρτε 2Mbit/s conn-x με 37ε τον μηνα (κοροιδα) και αν περασετε τους Αθηναιους με 1Mbit/s... δωρο το ασυρματο router της sagem! :p

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι περιεργος να δω τωρα που αυξανουν τα Broadband πακετα πως θα δινουν τα 4 και τα 10Μbit που υποσχονται,την στιγμη που η διασυνδεση της Ελλαδος με το εξωτερικο παραμενει στα ιδια επιπεδα (π@π@αρια δηλαδη:lol: )

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι περιεργος να δω τωρα που αυξανουν τα Broadband πακετα πως θα δινουν τα 4 και τα 10Μbit που υποσχονται,την στιγμη που η διασυνδεση της Ελλαδος με το εξωτερικο παραμενει στα ιδια επιπεδα (π@π@αρια δηλαδη:lol: )

 

O OTE δεν προκειτε να περασει οχι 10ΜBit αλλα ουτε 2Mbit απο την πλειοψηφια του δικτυου του, δλδ τα χαλκινα καλωδια 30ετιας.

 

Αυτοι που εχουν 4ΜBit και συντομα 8 και 10 ειναι σε δικτυα με οπτικες ινες και σε κομβους με λιγους χρηστες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η Lannet θέλοντας να επιβραβεύσει τους πελάτες της προσφέρει δωρεάν για 4 μήνες 100 Lannet Βroadnet ADSL 768Kbps συνδέσεις σε 100 τυχερούς συνδρομητές της για ατελείωτο σερφάρισμα στο Internet.

 

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι οικιακοί συνδρομητές της εταιρίας και συμμετέχουν αυτόματα στην κλήρωση.

 

Η Πασχαλινή Κλήρωση της Lannet που θα αναδείξει τους 100 τυχερούς θα πραγματοποιηθεί την 28η Μαρτίου 2007 στα γραφεία της Lannet, παρουσία της συμβολαιογράφου Κας Λίτινα Ευαγγελίας, τηλ. 210-3822512.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.θελω μερικες συμβουλες.εχω στο σπιτι μου OTE ISDN.θελω να καταργησω τον οτε και να βαλω καποιον αλλο παροχεα που να μου δινει σταθερο τηλεφωνο(και αν γινετε χωρις να αλλαξει το νουμερο μου) μαζι με ADSL αλλα να ειναι φθηνο δλδ εως 30ε το μηνα.εχετε να μου προτεινετε κατιο???καμια αλλη λυση?και δεν θελω χρονικους περιορισμους πχ για 1 χρονο.να το βαλω και να το κοψω ανα πασα στιγμη θελησω.ευχαριστω

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.θελω μερικες συμβουλες.εχω στο σπιτι μου OTE ISDN.θελω να καταργησω τον οτε και να βαλω καποιον αλλο παροχεα που να μου δινει σταθερο τηλεφωνο(και αν γινετε χωρις να αλλαξει το νουμερο μου) μαζι με ADSL αλλα να ειναι φθηνο δλδ εως 30ε το μηνα.εχετε να μου προτεινετε κατιο???καμια αλλη λυση?και δεν θελω χρονικους περιορισμους πχ για 1 χρονο.να το βαλω και να το κοψω ανα πασα στιγμη θελησω.ευχαριστω

Νομιζω δεν υπαρχει καποιος που να σου δινει πληρη συνδεση χωρις συμβολαιο ενος ετους.Μπορεις ανα πασα στιγμη να το "σπασεις" αλλα πληρωνεις στην περιπτωση αυτη εφαπαξ ολα το ποσο που συμφωνησες να πληρωνεις μεχρι την ληξη του συμβολαιου.

Επισης εχε υποψην σου οτι οποιον εναλλακτικο παροχο και να διαλεξεις ΕΦΟΣΟΝ δεν εχει δικο του δικτυο στην περιοχη σου τοτε θα πληρωνεις επιπλεον ΚΑΙ το παγιο του ΟΤΕ (15Ε/μηνα).

Προσωπικα περιμενω να καλυφθει η περιοχη μου απ'το ιδιοκτητο δικτυο της φορθνετ για να βαλω το "σοχο" με 25Ε/μηνα ΟΛΑ πληρωμενα εκτος απ΄τις κλησεις που θα γινονται απ'το σπιτι.

Μας ρωτάνε:«Ποιος ανακάλυψε τον ηλεκτρισμό;»,«Ποιος μίλησε πρώτος για άτομα;»,«Ποιος ανακάλυψε πρώτος ότι η Γή στρέφεται γύρω από τον Ήλιo;» και απαντάμε: «Οι Έλληνες!».

 

Λάθος! Όλα αυτά τ'ανακάλυψαν ο Θαλής ,ο Δημόκριτος,ο Αρίσταρχος.Μεταξύ αυτών και του μέσου Έλληνα υπάρχει τόση απόσταση όσο μεταξύ του μέσου Έλληνα κι ενός «χιμπατζή».

Link to comment
Share on other sites

ενω στο ν.ηρακλειο αττικης.για αυτη την περιοχη τι αξιζει να βαλω???

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

ενω στο ν.ηρακλειο αττικης.για αυτη την περιοχη τι αξιζει να βαλω???
Καλή προσφορά έχει η forthnet.80 euro το δίμηνο χωρίς πάγια και με δωρεάν τηλέφωνα.(2-10Mbits συνδεση):wacko: Επίσης η vivodi και η tellas.Τωρα τι θα διαλέξεις και πόσο αξιόπιστες είναι...:(
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...