Jump to content

Τιμολόγια ADSL – Συγκρίσεις ISP - Προσφορές


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 965
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και εγω θέλω να βάλω dsl αλλα δεν ξέρω ουτε με ποια εταιρεία να διαλέξω ούτε το τι πρέπει να προσέξω? τα πρωτα έξοδα πόσα ειναι? μετα κάθε μηνα πόσο θα πληρώνω? μένω Ανω τουμπα θεσσαλονίκη και λέω να βαλω ή 384 ή 512...
Link to comment
Share on other sites

αν καποιος μετα απο καποιες μειωσεις δει οτι τον συμφερει να αναβαθμισει τη συνδεση του απο 384 σε 512 εκτος απο τον ISP που φανταζομαι γινεται ευκολα σε αοριστου, η access γινεται να αναβαθμιστει ευκολα?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

αν καποιος μετα απο καποιες μειωσεις δει οτι τον συμφερει να αναβαθμισει τη συνδεση του απο 384 σε 512 εκτος απο τον ISP που φανταζομαι γινεται ευκολα σε αοριστου, η access γινεται να αναβαθμιστει ευκολα?ευχαριστω

 

Αν έχει γραμμή ΟΤΕ, νομίζω θα πρέπει να πληρώσει πάλι τέλος ενεργοποίησης για την 512 και να περιμένει καμιά βδομάδα..

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει γραμμή ΟΤΕ, νομίζω θα πρέπει να πληρώσει πάλι τέλος ενεργοποίησης για την 512 και να περιμένει καμιά βδομάδα..

Kανένα τέλος ενεργοποίησης.

Αν έχεις ΟΤΕ, παιρνεις ένα τηλ στο 134 και ζητάς να σου κάνουν την γραμμή 512. Σε 2-3 ημέρες είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

paidia ti deftera tha pao kai ego gia na valo(epitelous) adsl....ixa apofasisi na paro to ondsl apo ton ote.skeftika omos tora kai to paketo tis forthnet ADSL in-a-box.pio mou protinete?to proto kani 105(3mines) kai to deftero 129(4mines).dld me 24 evro exo allo ena mina?apo thema taxititon-eksoplismou ti lene?
Link to comment
Share on other sites

paidia ti deftera tha pao kai ego gia na valo(epitelous) adsl....ixa apofasisi na paro to ondsl apo ton ote.skeftika omos tora kai to paketo tis forthnet ADSL in-a-box.pio mou protinete?to proto kani 105(3mines) kai to deftero 129(4mines).dld me 24 evro exo allo ena mina?apo thema taxititon-eksoplismou ti lene?

Όλες οι ερωτήσεις σου έχουν απαντηθεί χιλιάδες φορές και ανανεώνονται συνεχώς. Μετά και τις πρόσφατες μειώσεις, συμφέρει να βάλεις αορίστου χρόνου, άσε τα Kit, box κλπ. Αυτά είναι για αυτούς που θέλουν μόνο 3 μήνες dsl και μετά να διακόψουν. Κάτι που δε κάνει κανείς. Αν μπεις στον κόσμο του DSL δε θες να βγεις μετά. Άσε που αν θέλεις να αλλάξεις πάροχο μετά πρέπει να ξαναπληρώσεις το τέλος ενεργοποίησης.

 

Γιαυτό αν σε ενδιαφέρει δες ανάλογα με την ταχύτητα που θέλεις και τις τιμές που είναι τελικές με όλα μέσα το μήνα εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. :)

 

Αυτές τις μέρες ψιλό ψάχνω να δω τιμές για dsl. Δεν ξέρω και πολλά πράγματα. Αυτήν την στιγμή έχω pstn και μου έρχεται κάθε 2μηνο γύρο στα 35 ευρώ το Internet + 65 ευρώ περίπου το 6μηνο στον isp. Δηλαδή 30 ευρώ περίπου δίνω τον μήνα όλα μαζί.

 

Εγώ προσωπικά θέλω να κάνω χρήση του Internet και να κατεβάζω μεγάλα αρχεία. Ο πατέρας μου όμως δεν νοεί να το καταλάβει και τόσο καιρό ήταν κάθετος στο να μην βάλω dsl και δίνει περισσότερα.

 

Έχω δει που κυκλοφορούν πακέτα forthnet 120 ευρώ το 4μηνο και λένε όλα πληρωμένα. Αυτό σημαίνει πως συμπεριλαμβάνουν πραγματικά τα πάντα? Δεν θα δίνω κάθε μήνα στον ote για dsl πάγιο 25 ευρώ? Επίσης μου είπε ένας φίλος ότι με ondsl home στην otenet έρχεται 64 το 2μηνο. Κοίταξα στο site και βλέπω ότι μηνιαία συνδρομή έχει 18,90 ευρώ + φπα. Δεν βλέπω να αναφέρει τιμή για πάγιο. Σημαίνει δηλαδή + άλλα 20 ευρώ + φπα?

 

Υπάρχει τρόπος να βάλω dsl και να μου έρχεται τον μήνα μέχρι 35 ευρώ? Εντωμεταξύ οι υπολογιστές μου είναι μακριά από το σημείο που είναι και το isdn net mode όπου υποθέτω πως εκεί θα μπαίνει και το άλλο, και δεν μπορώ να φέρω καλώδια. Συνεπώς σκεφτόμουν για ασύρματο ruter.

 

Τα έχω μπλέξει το ξέρω. :p

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

μας την εκανε και παλι η 4net δειτε τιμη 1mbit :wacko: :w00t:

 

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10007885

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

μας την εκανε και παλι η 4net δειτε τιμη 1mbit :wacko: :w00t:

 

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10007885

ontos polu kali timi alla mazi me to pagio tou OTE kai to fpa ftanei kapou sta 100 euro.pisteuo oti einai para polla gia adsl.eutyxos peftoun oi times stis pio xamiles taxytites kai tha megalosi i zitisi me ameso apotelesma tin meiosi ton timon ki'allo se xroniko diastima kato tou enos xronou.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. :)

 

Αυτές τις μέρες ψιλό ψάχνω να δω τιμές για dsl. Δεν ξέρω και πολλά πράγματα. Αυτήν την στιγμή έχω pstn και μου έρχεται κάθε 2μηνο γύρο στα 35 ευρώ το Internet + 65 ευρώ περίπου το 6μηνο στον isp. Δηλαδή 30 ευρώ περίπου δίνω τον μήνα όλα μαζί.

 

Εγώ προσωπικά θέλω να κάνω χρήση του Internet και να κατεβάζω μεγάλα αρχεία. Ο πατέρας μου όμως δεν νοεί να το καταλάβει και τόσο καιρό ήταν κάθετος στο να μην βάλω dsl και δίνει περισσότερα.

 

Έχω δει που κυκλοφορούν πακέτα forthnet 120 ευρώ το 4μηνο και λένε όλα πληρωμένα. Αυτό σημαίνει πως συμπεριλαμβάνουν πραγματικά τα πάντα? Δεν θα δίνω κάθε μήνα στον ote για dsl πάγιο 25 ευρώ? Επίσης μου είπε ένας φίλος ότι με ondsl home στην otenet έρχεται 64 το 2μηνο. Κοίταξα στο site και βλέπω ότι μηνιαία συνδρομή έχει 18,90 ευρώ + φπα. Δεν βλέπω να αναφέρει τιμή για πάγιο. Σημαίνει δηλαδή + άλλα 20 ευρώ + φπα?

 

Υπάρχει τρόπος να βάλω dsl και να μου έρχεται τον μήνα μέχρι 35 ευρώ? Εντωμεταξύ οι υπολογιστές μου είναι μακριά από το σημείο που είναι και το isdn net mode όπου υποθέτω πως εκεί θα μπαίνει και το άλλο, και δεν μπορώ να φέρω καλώδια. Συνεπώς σκεφτόμουν για ασύρματο ruter.

 

Τα έχω μπλέξει το ξέρω. :p

Υπάρχει. Το πάγιο του ΟΤΕ για 384 γραμμή είναι 18,92 ευρώ με το φπα. Άρα σου μένουν άλλα 16 ευρώ για isp. Άρα αρκεί να βρεις isp με αυτά, κάτι που είναι εύκολο αν πας για μακροχρόνιο συμβόλαιο.

π.χ. Το anyaccess 100 της HOL 12μήνες +8 δώρο βγαίνει 185,4 ευρώ με φπα για 20 μήνες, δηλαδή 9,27 ευρώ το μήνα και σου προσφέρει ταχύτητα 128/128. Για 6μήνες + 1 δώρο βγαίνει 14,31 / μήνα.

Το anyaccess 200 (256/128) βγαίνει για 12+8 234,79 δηλαδή 11, 74 / μήνα και το 6+1 126,97 δηλαδή 18,39 / μήνα.

Το anyaccess 200 (384/128) βγαίνει για 12+8 259,54 δηλαδή 12,98 το μήνα.

Βέβαια για τα συμβόλαια των 12+8 μηνών πρέπει να πείσεις τον πατέρα σου να πληρώσει προκαταβολή όλο το ποσό.

Επίσης μη σνομπάρεις τις ταχύτητες 128/128 και 256/128. Είναι πολύ καλύτερες από αυτό που έχεις τώρα και μη ξεχνάς ότι είναι always on, άρα μπορείς να κατεβάζεις 24/7. Το always on από μόνο του κάνει τεράστια διαφορά.

Αρχικά μπορείς να πας και για ondsl kit το οποίο είναι φθηνό και σου δίνει και modem και μετά από 3 μήνες κόβεις την συδρομή, κρατάς τη γραμμή και πας για όποιον isp σε συμφέρει.

Αυτά που σου λέω είναι παραδείγματα για να δεις ότι αυτό που θες γίνεται. Μπορεί να υπάρχουν και καλύτερες λύσεις όπως vivodi αν υπάρχει στην περιοχή σου. Επίσης μπορείτε να γυρίσετε την isdn σε pstn, αν την είχατε λόγω internet φυσικά και να γλυτώσεις άλλα 3,5 ευρώ το μήνα για τη συνδρομή στον isp. Οπότε ψάξε το.

Μην ανησυχείς για το modem. Όπως τώρα έχεις φαντάζομαι τηλεφωνικό καλώδιο ως τον υπολογιστή σου, έτσι θα κάνεις και τότε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν βάλω την forhtnet 256 που έχει εδώ πάνω πάνω θα μου έρχεται μηνιαίο πάγιο 18,92 στον οτε όπως αναφέρει και άλλα 16,54 στον isp και ξεμπέρδεψα? Σύνολο επομένως 35 ευρώ περίπου?

 

Θεωρείτε καλός isp η forthnet για adsl?

?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν βάλω την forhtnet 256 που έχει εδώ πάνω πάνω θα μου έρχεται μηνιαίο πάγιο 18,92 στον οτε όπως αναφέρει και άλλα 16,54 στον isp και ξεμπέρδεψα? Σύνολο επομένως 35 ευρώ περίπου?

 

Θεωρείτε καλός isp η forthnet για adsl?

?

 

Η Forthnet θεωρείται κορυφαίος isp και για καλή μας τύχη από τους φτηνότερους ;)

 

Και αν επιλέξεις το πακέτο 3+1 μήνες για την 256/128 τότε θα δίνεις €12,9115

τον μήνα μιας και το πακέτο κοστίζει €51,646

 

Edit: €95,49 κοστίζει για 3 μήνες ο συνδιασμός Οτέ πάγιο + Forthnet ISP.

Βέβαια η διαφορά με το ondslKit είναι ότι δεν παίρνεις εξοπλισμό, αλλά το modem που σου δίνουν δεν έχει θύρα ethernet και συνδέεται με usb, Κάτι που σημαίνει χαμηλότερες ταχύτητες στο ίντερνετ και χαμηλότερες επιδόσεις στον υπολογιστή σου μιας και το usb θα καταναλώνει περισσότερους πόρους από ένα μόντεμι με ethernet.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Edit: €95,49 κοστίζει για 3 μήνες ο συνδιασμός Οτέ πάγιο + Forthnet ISP.

 

Ας εχει το μοντεμ για backup , κι ας παρει ενα με ethernet ;) το τελος ενεργοποιησης ομως κανει τη διαφορα πιστευω.

 

Εχουμε δλδ:

Forthnet (καλος ISP) + τελος ενεργοποιησης

OTEnet (οχι τοσο καλος ISP) χωρις τελος ενεργοποιησης

Link to comment
Share on other sites

Ας εχει το μοντεμ για backup , κι ας παρει ενα με ethernet ;) το τελος ενεργοποιησης ομως κανει τη διαφορα πιστευω.

 

Εχουμε δλδ:

Forthnet (καλος ISP) + τελος ενεργοποιησης

OTEnet (οχι τοσο καλος ISP) χωρις τελος ενεργοποιησης

 

Όντως αυτό δεν το είχα υπολογίσει. Έτσι συμφέρει περισσότερο το Kit.

 

Και η ΟΤΕnet δεν είναι και κάνας τυχαίος ISP. Από ταχύτητες πάει μια χαρά.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά ISP είναι η OTEnet. Δοκιμασμένος σε σκληρά τεστς..

Μια χαρά ταχύτητες και Pings..

Μόνο που έχει τσάτσικο κόφτη.. :mad:

 

Δηλαδή? Ποιόν μου προτείνετε? Η vivodi βλέπω είναι πολύ φθηνή.

 

Δεν αγοράζω πακέτο γιατί θέλω απεριόριστη σύνδεση και όχι ανά 3 μήνες πχ. Και επίσης θέλω ασύρματο router.

 

Το τέλος ενεργοποίησης πόσο πάει?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Δεν αγοράζω πακέτο γιατί θέλω απεριόριστη σύνδεση και όχι ανά 3 μήνες πχ. Και επίσης θέλω ασύρματο router.

Αν δεν απατώμαι, τα παιδιά σου προτείνουν να πάρεις ένα πακέτο και απλά να χρησιμοποιήσεις από αυτό το username/password για πρόσβαση και να έχεις το USB modem για backup. Δηλαδή δε χρειάζεται να "επωφεληθείς" από την κίνηση που κάνει ο ISP να αναλάβει αυτός να ενεργοποιήσει το ADSL για σένα, κτλ.

 

Νομίζω -- καλύτερα ας με επαληθεύσει/διαψεύσει κάποιος για το αν γίνεται αυτό για να είμαστε σίγουροι.

 

Το τέλος ενεργοποίησης πόσο πάει?

Το τέλος ενεργοποίησης με ΦΠΑ είναι 42€ (41.6€ για την ακρίβεια).

Link to comment
Share on other sites

Το τέλος ενεργοποίησης με ΦΠΑ είναι 21€.

 

34.99+ΦΠΑ κοστίζει η ενεργοποίηση από τον ΟΤΕ.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

34.99+ΦΠΑ κοστίζει η ενεργοποίηση από τον ΟΤΕ.

Sorry, 41 ήθελα να γράψω όχι 21 -- απλό typo. Το διορθώνω αμέσως.

 

(Και για την ακρίβεια είναι 41.6 οπότε μάλλον πρέπει να το κάνω 42.)

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά ISP είναι η OTEnet. Δοκιμασμένος σε σκληρά τεστς..

Μια χαρά ταχύτητες και Pings..

Μόνο που έχει τσάτσικο κόφτη.. :mad:

ωχ...τι εννοεις κοφτη?
Link to comment
Share on other sites

Ο κόφτης της σε ενδιαφέρει μόνο αν έχεις γραμμή μεγαλύτερη από συνδρομη (πχ γραμμη 512 και συνδρομη σε ISP 384) ή είσαι σε Siemens I dslam.

Toν κόφτη της πχ στην 384 δεν τον έχει στα 48 όπως όλοι οι ISP αλλά χαμηλότερα, στα 42.

Αυτό βέβαια δεν επηρεάζει καθόλου στο 95% των περιπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...