Jump to content

Τιμολόγια ADSL – Συγκρίσεις ISP - Προσφορές


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή για κάποιον που δεν έχει ADSL πρόσβαση η πιο οικονομική λύση είναι να πάρει πρόσβαση από vivodi και ενα modem? Αν δεν είναι κόπος ας αναφέρει κάποιος κάποια ενδεικτική τιμή...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 965
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδή για κάποιον που δεν έχει ADSL πρόσβαση η πιο οικονομική λύση είναι να πάρει πρόσβαση από vivodi και ενα modem? Αν δεν είναι κόπος ας αναφέρει κάποιος κάποια ενδεικτική τιμή...

Δυστυχώς δε γίνεται να πάρεις μόνο πρόσβαση από Vivodi.

Θα πρέπει να πάρεις και σύνδεση. :(

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μόνο από ΟΤΕ δηλαδή??

Δυστυχώς ναι.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο, μου είπαν ότι δεν γίνεται. Δηλαδη αν είναι να πάρεις από τον ΟΤΕ την πρόσβαση χρειάζεσαι 34,99 για την ενεργοποίηση + 3x19,90 + περιπου 50ευρώ για το μόντεμ ~=150 για 3 μήνες... Δηλαδή καλύτερα να πάρεις ένα on-dsl h ena adsl-in-a-box...
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο, μου είπαν ότι δεν γίνεται. Δηλαδη αν είναι να πάρεις από τον ΟΤΕ την πρόσβαση χρειάζεσαι 34,99 για την ενεργοποίηση + 3x19,90 + περιπου 50ευρώ για το μόντεμ ~=150 για 3 μήνες... Δηλαδή καλύτερα να πάρεις ένα on-dsl h ena adsl-in-a-box...

Ακριβώς (άσε που έτσι δεν ρισκάρεις να δώσεις τόσα λεφτά χωρίς να ξέρεις αν θα αντέξει το δίκτυο της HOL).

Επίσης ακόμα καλύτερα είναι και μια 256άρα shared LLU της Vivodi (29,9€ η ενεργοποίηση και 23,8€ το μήνα, τιμές χωρίς ΦΠΑ) ή και full LLU (ίδιο κόστος ενεργοποίησης και 26,8€ το μήνα) κόβοντας τον ΟΤΕ και ενοικίαση router από αυτούς με 2,9€ το μήνα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To ισγουρο ειναι οτι η ΗΟL συνεργαζεται με τη vivodi... οποτε ειναι λογικο να δουλευει...

 

πηρα, δοκιμασα και τζιφος, η HOL λεει οτι κανονικα θα επαιζε αλλα εγω εχω γραμμη 2048/640 γι'αυτο δεν.........

 

 

 

Hunter αμα δεν σου κάνουν και δεν τους έχει καπαρώσει άλλος feel free to PM them to me

 

εχεις PM ;)

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

an exei valei kaneis thn prosfora tu ram as mas pei an ine ikanopiimenos me tis taxitites. kati tha iparxei den ginete na su kanun doro xafnika 3 mhnes doro mu fenete ligo periergo.! Xerete pollus na su xarizun 90 euro (pano kato)?? ektos an ine toso mikro to kostos gia tis sineseis aytes pu mas duleuoun kanonika toso kero ke mas ta trone kanonika
Link to comment
Share on other sites

an exei valei kaneis thn prosfora tu ram as mas pei an ine ikanopiimenos me tis taxitites. kati tha iparxei den ginete na su kanun doro xafnika 3 mhnes doro mu fenete ligo periergo.! Xerete pollus na su xarizun 90 euro (pano kato)?? ektos an ine toso mikro to kostos gia tis sineseis aytes pu mas duleuoun kanonika toso kero ke mas ta trone kanonika

 

Το γεγονός , οι 3 μήνες δώρο να χρησιμοποιούνται σαν διαφήμιση σου λέει κάτι ;

Είναι άλλος ένας πανέξυπνος τρόπος διαφήμισης .

 

Και ελπίζω μετά τη λήξη της προσφοράς η HOL για να μας πείσει να μείνουμε, να βγάλει νέες συμφέρουσες προσφορές.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

an exei valei kaneis thn prosfora tu ram as mas pei an ine ikanopiimenos me tis taxitites. kati tha iparxei den ginete na su kanun doro xafnika 3 mhnes doro mu fenete ligo periergo.! Xerete pollus na su xarizun 90 euro (pano kato)?? ektos an ine toso mikro to kostos gia tis sineseis aytes pu mas duleuoun kanonika toso kero ke mas ta trone kanonika

 

 

Εγω μεχρι στιγμης δεν εχω παραπονομε συνεχες download. Κουβεντα για το δικτυο της HOL γινεται εδω .

 

Επισηςεδω μπορεις να βλεπεις live τη κατασταση του δικτυου της HOL

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι:ζητησα διακοπη του τριμηνου ondsl που ειχα παρει.Αν παρω αλλη συνδεση πληρωνω ξανα τελη ενεργοποιησης γραμμης ή μονο παγιο οτε και οσο κοστιζει μια συνδεση παροχεα?
:)
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι:ζητησα διακοπη του τριμηνου ondsl που ειχα παρει.Αν παρω αλλη συνδεση πληρωνω ξανα τελη ενεργοποιησης γραμμης ή μονο παγιο οτε και οσο κοστιζει μια συνδεση παροχεα?

 

Ακριβως. Ρωτα την οτενετ αν μπορεις να κρατησεις τη γραμμη και να παρεις αλλο παροχεα.

Link to comment
Share on other sites

 

Εκτός από τα χρήματα που ζητάνε οι ISPs έχουμε και τη χρέωση του ΟΤΕ. Από αυτή μπορούν να εξαιρεθούν όσοι καλύπτονται από το ιδιόκτητο δίκτυο των Vivodi και Tellas. Οι χρεώσεις του ΟΤΕ είναι οι ακόλουθες:

 

 

Ισως να κανω και λαθος αλλα νομιζω οτι πρακτικα αυτο δεν ισχυει.

Για γραμμη 384 στην Tellas αν εισαι συνδρομητης της (για αστικες κλησεις κλπ) μπορει μεν να μην πληρωνεις τον ΟΤΕ αλλα πληρωνεις ενα αντιστοιχο ποσο στην Tellas.

 

Με λιγα λογια αντι να πληρωνεις τα 23.68 στον ΟΤΕ πληρωνεις 18.95+ ΦΠΑ = 22.55 στην Tellas.

 

Και φυσικα προσθετουμε σ'αυτα τα 24.95 + ΦΠΑ που πληρωνουμε στην Τellas ως ISP...

 

Κάνω καποιο λαθος;

Link to comment
Share on other sites

diladi egw pou exw apli sindesi.56k.mporw na apoktisw adsl me to periodiko ram??

Όχι! Άλλο η γραμμή και άλλο η συνδρομή στον isp. Το ram δίνει δωρεάν τη συνδρομή. Χρειάζεσαι και adsl γραμμή από τον οτε.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως. Ρωτα την οτενετ αν μπορεις να κρατησεις τη γραμμη και να παρεις αλλο παροχεα.

 

 

Καλά είναι δυνατόν να του πούνε ναι?

 

Τον ΟΤΕ πρέπει να ρωτήσει η κάποιον ανεξάρτητο φορέα.

Following myphone, since...unwired
Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι δυνατόν να του πούνε ναι?

 

Τον ΟΤΕ πρέπει να ρωτήσει η κάποιον ανεξάρτητο φορέα.

Φυσικά και θα του το πούνε. Νομίζω μάλιστα ότι παλιότερα είχα δει ότι το διαφημίζανε πως είναι η μόνη εταιρία που σου επιτρέπει να κρατήσεις τη γραμμή μετά και αυτό είναι μεγάλο κίνητρο για πολλούς. Βέβαια καλό είναι να ρωτάμε γιατί αυτά μπορεί και να αλλάξουν από τη μια στιγμή στην άλλη.

Ο ΟΤΕ παρέχει με χονδρική τις γραμμές adsl στους isps και αυτοί στους πελάτες τους με συμβάσεις, τους όρους των οποίων, επίσημα δεν τους ξέρει ο ΟΤΕ ούτε οι ανεξάρτητοι φορείς. Επομένως είναι θέμα της πολιτικής του κάθε isp και μόνο αν θα σου επιτρέψει να κρατήσεις τη γραμμή ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι δυνατόν να του πούνε ναι?

 

Τον ΟΤΕ πρέπει να ρωτήσει η κάποιον ανεξάρτητο φορέα.

Μου έχουν απαντήσει καταφατικά από το cc της otenet ;)

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

θα μου πει καποιος τι θα χρειαστει να πληρωσω για να βάλω 1η φορα dsl και πόσα θα δίνω το μήνα?

 

αν ενεργοποιήσω την γραμμη μου σε Dsl και μετά απο κάποιο καιρό δεν την θέλω πλέον (πχ με την λήξη της συνδρομης στον ISP)το πάγιο θα παραμείνει το ίδιο ή θα γυρίσει στο "απλο'' του οτε(11.50 Ε)?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

θα μου πει καποιος τι θα χρειαστει να πληρωσω για να βάλω 1η φορα dsl και πόσα θα δίνω το μήνα?

 

αν ενεργοποιήσω την γραμμη μου σε Dsl και μετά απο κάποιο καιρό δεν την θέλω πλέον (πχ με την λήξη της συνδρομης στον ISP)το πάγιο θα παραμείνει το ίδιο ή θα γυρίσει στο "απλο'' του οτε(11.50 Ε)?

 

ευχαριστώ

35 ευρώ + φπα για σύνδεση

Το κόστος του isp.

Το modem

Από 20/9 15,90 + φπα το μήνα για γραμμή 384/128.

Έχε υπόψη σου ότι ο πρώτος λογαριασμός θα είναι πολύ φουσκωμένος γιατί θα περιλαμβάνει:

Το τέλος ενεργοποίησης, το μηνιαίο πάγιο από την ημέρα ενεργοποίησης μέχρι την ημέρα έκδοσης του λογαριασμού + 2 μήνες παγιο προκαταβολή. Δηλαδή ένα ποσό από 80 - 117 ευρώ περίπου επιπλέον. Θεωρώ ότι τα 45 ευρώ + φπα για εγκατάσταση του εξοπλισμού δεν θα τα δώσεις φυσικά.

 

Αν δεν θες την adsl γραμμή σου ζητάς να σου την κόψουν και σταματάς να πληρώνεις το πάγιο. Σου επιστρέφουν μάλιστα το υπόλοιπο από τους δύο μήνες προκαταβολή που πλήρωσες στο πρώτο λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες την adsl γραμμή σου ζητάς να σου την κόψουν και σταματάς να πληρώνεις το πάγιο. Σου επιστρέφουν μάλιστα το υπόλοιπο από τους δύο μήνες προκαταβολή που πλήρωσες στο πρώτο λογαριασμό.

Εστώ ότι διακόπτεις την ADSL γραμμή και μετά από λίγο καιρό την ξαναζητάς -- να υποθέσω ότι ξαναπληρώνεις τέλος ενεργοποίησης έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Εστώ ότι διακόπτεις την ADSL γραμμή και μετά από λίγο καιρό την ξαναζητάς -- να υποθέσω ότι ξαναπληρώνεις τέλος ενεργοποίησης έτσι;

Yeap, έτσι είναι :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Yeap, έτσι είναι :(

Καλά όχι ότι περίμενα κάτι διαφορετικό.

 

Αυτό που οδηγεί τον εγκεφαλό μου σε έκρηξη και ανεβάζει την πίεσή μου κατακόρυφα είναι ότι για να υποβαθμίσω την ISDN γραμμή μου σε PSTN (τι να το κάνω το ADSL σε ISDN) πρέπει να πληρώσω 35€!

 

Να πληρώσεις για αναβάθμιση (PSTN -> ISDN) το καταλαβαίνω...

 

Αλλά και για υποβάθμιση ρε, έλεος.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όχι ότι περίμενα κάτι διαφορετικό.

 

Αυτό που οδηγεί τον εγκεφαλό μου σε έκρηξη και ανεβάζει την πίεσή μου κατακόρυφα είναι ότι για να υποβαθμίσω την ISDN γραμμή μου σε PSTN (τι να το κάνω το ADSL σε ISDN) πρέπει να πληρώσω 35€!

 

Να πληρώσεις για αναβάθμιση (PSTN -> ISDN) το καταλαβαίνω...

 

Αλλά και για υποβάθμιση ρε, έλεος.

Πράγματι μεγάλη μ@μ@κία του ΟΤΕ.

Πάντως ακόμη κι έτσι αν δεν την χρειάζεσαι την ISDN σε συμφέρει μακροπρόθεσμα να την υποβαθμίσεις σε PSTN. Βέβαια αν θες και αναγνώριση κλήσης τότε η διαφορά είναι μάλλον μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...