Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες, αμα κάνει κάποιος αίτηση για adsl με conn-x πόσες μέρες περίπου του πήρε μέχρι να μπει??(Για να ξέρω πόση υπομονή να έχω....)

2-3 μέρες εφόσον έχεις ήδη γραμμή ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Eimai sindedemenos me Connx bebea aytoi len desmeysi 6mhnou

egw omos vrika kati simferotero apo to Connx kai ote

an diakopsw apo Connx prin to examino ti ginete ? ti plironw klp ......

thx

Link to comment
Share on other sites

Απο την Παρασκευή η ταχύτητα του @DSL μου μειώθηκε και τώρα μου ανοίγει πιο αργά τις σελίδες και κάνει μέχρι και 5 λεπτά για να φορτώσει ένα video 9 λεπτών που πρίν το φόρτωνε μέσα σε 1 λεπτό!:happy:.Τι μπορώ να κάνω για να γίνει η ταχύτητα όπως ήταν πρίν γιατί για να βλέπω ιστοσελίδες πρέπει συνέχεια να πατάω το ''Repair'' και είναι σπαστικό.Ταχύτητα έχω 100.0Mbps.:)
Link to comment
Share on other sites

100.0 Mbps έχεις από τον υπολογιστή στο router. Εκεί σίγουρα δεν έχεις πρόβλημα. Αν γράψεις τα στατιστικά της σύνδεσης (ταχύτητα κτλ.) από το router ίσως;
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

100.0 Mbps έχεις από τον υπολογιστή στο router. Εκεί σίγουρα δεν έχεις πρόβλημα. Αν γράψεις τα στατιστικά της σύνδεσης (ταχύτητα κτλ.) από το router ίσως;

 

Πως τα βλέπω αυτά τα στοιχεία?Έχω BauTec @DSL Modem.:)

Link to comment
Share on other sites

Eimai sindedemenos me Connx bebea aytoi len desmeysi 6mhnou

egw omos vrika kati simferotero apo to Connx kai ote

an diakopsw apo Connx prin to examino ti ginete ? ti plironw klp ......

thx

 

Θα πληρώσεις όλα τα πάγια μέχρι τη λήξη του εξαμήνου.

Απλά φιλική συμβουλή, βεβαιώσου ότι το "συμφερότερο" από Conn-x δεν τρέχει με ρυθμούς 56k στη περιοχή σου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω προβλημα με ενα καινουριο baudtec που επεσε στα χερια μου:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2568030#post2568030

 

Aποφασισα να παρω στο 121 και να δηλωσω βλαβη. Οταν θα ερθουν για να μου το επισκευασουν θα πρεπει να πληρωσω επισκεψη? Εαν ειναι ετσι να βαλω τα χρηματα της επισκεψης και λιγα ακομη για να παρω ενα καλυτερο.. :O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στις βλάβες στον ΟΤΕ πληρώνεις μόνο όταν δεν εντοπιστεί βλάβη και χρεώνουν τη λεγόμενη άσκοπη μετάβαση τεχνικού.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα ασυρματα δικτυα με ονομα OTE-XXXX , ποιο ειναι το ασυρματο router τους ??(οχι ΟΤΕ conn-x αλλα π.χ ΟΤΕ-9944)
Link to comment
Share on other sites

Πως τα βλέπω αυτά τα στοιχεία?Έχω BauTec @DSL Modem.:)

 

Sto Web Interface προς το τέλος δεξιά έχει μία σελίδα maintenance ή status και από κάτω ένα υπομενού με τίτλο Statistics αν θυμάμαι καλά (που μάλλον δεν θυμάμαι)...κάπου εκεί τα λέει. Τσέκαρέ τα ένα προς ένα, ειδικά τα signal strength και attenuation.

 

Επίσης, μήπως κάτι παίχτηκε με τα καλώδια; Μήπως κάτι κουνήθηκε και δεν "πατάει" καλά; Ειδικά τα τηλεφωνικά βύσματα είναι συχνά πρόβλημα.Δες αν εφαρμόζουν καλά τα πριζάκια.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωί κάτι έχει πάθει το internet και χρειάζεται restart ο υπολογιστής για να κάνει σύνδεση στο internet.Έχω κάνει 500 restart απο το πρωί για να έχω internet.Το modem είναι μια χαρά και δεν έχει κανένα πρόβλημα και έχω και μειωμένες ταχύτητες (π.χ:Άν ένα αρχείο μεγέθους 30MB το κατέβαζα απο το Rapidshare με 108K/Sec τώρα το κατεβάζω με ταχύτητα 65K/Sec).:(
Link to comment
Share on other sites

Χθες δεν μπορεσα ολη την ημερα να συνδεθω στο internet.Εβγαζε συνεχως σφαλμα και τετοια.Σημερα το πρωι,μπηκε αλλα καθυστερουσε πολυ.Πριν λιγο εστρωσε.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα οι ταχύτητες που έχω είναι άθλιες.Πρίν απο λίγο κατέβασα ένα mp3 μεγέθους 6,40MB σε 10 λεπτά και με ταχύτητα 13,2KB/Sec.:blink:Λες και γύρισα πάλι στο dial-up είναι οι ταχύτητες που έχω σήμερα.:mad:
Link to comment
Share on other sites

Conn-x 24mbps στο Χαλάνδρι έχει κανείς; Πόσο σταθερή είναι η σύνδεση; Πόσο κατεβάζει πρωινές ώρες;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Χθες συνδεθηκα στο ιντερνετ με το conx σε ταχυτητα 2mb κ εκανα ενα τεστ κ βλεπω πως δεν μπορω να πιασω πανω απο 750κβ .Μενω ανω κυψελη .Παιζει ρολο η περιοχη η επειδη ειναι πρωτες μερες?Παντως απο θεμα ταχυτητας ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Μεσα σε μια εβδομαδα μου ειχανε περασει σταθερη γραμμη τηλεφωνου κ μεσα σε 3 μερες ειχα ιντερνετ.Καμια σχεση με τις 6(και παραπανω εβδομαδες) που περιμενεις στα περισσοτερα ιδιοκτητα δικτυα.
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε κάνα 2 μέρες ακόμα και τσέκαρε να δεις τι ταχύτητες πιάνεις. Προτίμησε ώρες που δεν έχει φόρτο το δίκτυο. Την ώρα που έκανες το post ας πούμε.

Αν βλέπεις πάλι ταχύτητες που είναι κάτω από το μισό της ονομαστικής, δήλωσε βλάβη. Τρέξτους λίγο στον ΟΤΕ. :p

Link to comment
Share on other sites

Γενικα παντως νωρις το πρωι,εννοω γυρω στις 6-7 που τυχαινει να μπω στο νετ,εχει τρομερες ταχυτητες.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γενικα παντως νωρις το πρωι,εννοω γυρω στις 6-7 που τυχαινει να μπω στο νετ,εχει τρομερες ταχυτητες.

 

Και εγώ που μπαίνω λίγο το πρωί έχει φοβερές ταχυύτητες αλλά μετά τις 14:00 οι ταχύτητες στην περιοχή μου αγκίζουν τις ταχύτητες του dial-up.Χθές το βράδυ κατέβασα ένα αρχείο 700kb και έκανε 20δευτερόλεπτα για να το κατεβάσει.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Erotisi kriseos eimouna sthn Altec ok

prin klisei eixe kati taxythtes 7.6 kb/sec 11 12kb/sec

Meta proekypse to klisimo twn kiklomatwn logw kakopliromhs opos xeroume

Tora sto Connx pou exw akrivos ta idia

poios eklise ta kyklomata pianou :(?

Aytoi shmera sernonte xeirotera apo tous allous :( 26-11 15.45)

Eleos ........

Link to comment
Share on other sites

Για να μη λεμε μονο τα στραβα του ΟΤΕ.Σας ειχα παει πως μεσα σε 1 εβδομαδα ειχα παρει κ καινουργια σταθερη γραμμη κ ιντερνετ.Τις πρωτες δυο μερες επιανα το πολυ 750κβ αντι για 2mb που επρεπε να ειχα.Λοιπον πηρα τηλ στο 121 κ μετα απο δυο μερες που τελειωσε ο ψηφιακος ελεγχος πιανω jyst 2mb....Πολυ καλο:lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Όντως για να μη λέμε τα κακά μόνο:

Έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για conn-x 8mbps τη Δευτέρα για γραμμή στο Χαλάνδρι.

Την Τρίτη δούλευε.

Συχρονισμός στα 8191kbps

Speedtest στα 7000kbps

Κατεβάζω με ~700ΚΒ/s

Είμαι 2.5 χιλιόμετρα από το κέντρο.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Περισυ το νοεμβριο εβαλα το φοιτητικο ondsl.Επειδη ειχα ξεχασει να πληρωσω καποιον τηλεφωνικο λογαριασμό μου το εκοψαν,αλλα το ιντΕΡΝΕΤ λειτουργουσε κανονικα.Στις 24 νοεμβριου μου εκοψαν και το ιντερνετ(ακριβως ενας χρονος της συνδεσης).Επικοινωνισα με το τμημα εξηπηρετησης και μου ειπαν πως επειδη το τηλεφωνο ηταν κομμενο για 6 μηνες ο αριθμος ελευθερωθηκε στις 20 οκτωβρίου αλλα εγω ειχα ιντερνετ μεχρι τις 24 νοεμβριου.Τωρα μου λενε πως θα πρεπει να ξαναενεργοποιησω την τηλεφωνικη γραμμη και στη συνεχεια να ξαναστειλω ολα τα χαρτιά για την επανασυνδεση του ιντερνετ.Αυτο που θελω να ρωτήσω ειναι αν γινεται να εχω ιντερνετ χωρις τηλεφωνο,αφου δεν με ενδιαφερει.Αυτοι μου ειπαν πως δεν γινεται αλλα αφου έναν μηνα ημουν χωρις τηλεφωνικη γραμμη αλλα με ιντερνετ γιατι μου λεν πρωτα να βαλω τηλεφωνο??
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@ zyp3r

 

Το @dsl για να δουλέψει θα πρέπει να είναι συνδεμένο με το τηλέφωνο για να παίρνει internet απο τον ΟΤΕ.Εμένα τον Σεπτέμβρη που μου έκοψαν το τηλέφωνο επειδή δεν μου είχε έρθει λογαριασμός και το είχα ξεχάσει μου κόψανε και το internet ταυτόχρονα και όταν πλήρωσα το τηλέφωνο μετά απο 1,5-2 ώρες λειτούργησαν κανονικά και τα δύο.Τώρα αν θες να έχεις internet χωρίς να έχει τηλεφωνική γραμμή θα πρέπει να στραφείς internet τύπου Cosmote Internet On The Go,Wind ADSM και Vodafone Mobile Broadband.Σε περίπτωση που διαλέξεις κάποιο απο τα παραπάνω προγράμματα και θες να τα χρησιμοποιήσεις σε επιτραπέζιο υπολογιστή (PC) θα πρέπει να επιλέξεις usb stick που είναι συμβατό και για τους επιτραπέζιους υπολογιστές (PC's).:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.:)

Ποιες είναι οι ακριβείς χρεώσεις για την ταχύτητα των 4Mbps?

Δεν εννοώ μόνο τα € 22,50 αλλά και ότι άλλο πιθανόν να αναφέρεται στους λογαριασμούς μας π.χ αυτά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...