Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ki όμως, για επιχείριση η καλύτερη λύση είναι να κρατήσεις το connx ακόμα και αν δεν το χρειάζεσαι γιατί αλλιώς δεν έχεις talk και καλύτερο από το talk δεν υπάρχει. Λάβε επίσης υπόψη σου ότι το talk δε δίνετε πλέον σε επιχειρίσεις και το διατηρούν μόνο όσες το είχαν από πριν.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Ηelp!

 

Tι μπορει να φταιει οταν η ταχυτητα της συνδεσης πεφτει δραματικα στα καλα καθουμενα (το speedtest.net μου τη βγαζει αυτη τη στιγμη 0.27); Το κουλο ειναι οτι οταν παω να κατεβασω κατι το κατεβαζει κανονικοτατα. Μου εχει σπασει τα νευρα απο την Πεμπτη και δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει, απεγκατεστησα και κατι προγραμματα που ειχα εγκαταστησει προσφατα μηπως ηταν υπευθυνα αυτα αλλα τζιφος. Στην τεχνικη υποστηριξη μου ειπαν οτι ισως την κανει το antivirus τη δουλεια αλλα το απεγκατεστησα κι αυτο κι ακομα τα ιδια. :wacko:

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

το speedtest που σου βγαζει 0,27 ειναι σχετικο. Απο ποιον σερβερ;

 

To προβλημα σου ποιο ειναι δεν καταλαβα. Απο την μια λες οτι κατεβαζει απο το speedtest με 0,27 και απο την αλλη οτι, οτιδηποτε κατεβασεις κατεβαινει κανονικοτατα.

 

Εαν θες δωσε μας και στατιστικα γραμμης για να δουμε στα ποσα κλειδωνεις.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Τελικα διορθωθηκε απο μονο του το προβλημα τωρα το βραδυ, ποτε δεν θα καταλαβω τι εφταιγε. Ουσιαστικα ειχα προβλημα με τις σελιδες, μου φορτωναν ελεεινα αργα τα παντα απο ιστοσελιδες, εικονες μεχρι βιντεο αλλα οταν πατουσα κατι για κατεβασμα το κατεβαζε με την κανονικη ταχυτητα (1.77 mbps). Τι να πω...

 

Τhanks παντως!! :)

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Τις τελευταίες μέρες το Internet "Πέφτει" συχνά θα έλεγα. (Έχω Conn-x 2 Mbps).

 

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι όλα είναι "ok" , μάλλον έχει πρόβλημα το φίλτρο τηλεφώνου ή το "κλιπσάκι" (επειδή έχω μία θύρα τηλεφώνου στο σπίτι μου, πήρα ένα κλιπσάκι που έχει 2 υποδοχές, μια για το τηλέφωνο και μια για το Router).

 

Το παράξενο της υπόθεσης είναι , ότι σήμερα άλλαξα κλιπσάκι και φίλτρο και στη συνέχεια το Router δεν συνχρόνιζε. Τελικά έβαλα το παλιό κλιπσάκι (που είναι ολό-ίδιο με το καινούργιο και όλα καλά).

 

Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό το πράγμα... και σήμερα το Internet έχει τέλεια απόδοση...

 

Γνωρίζει κανείς τη ακριβώς παίζει, γιατί έχω μπερδευτεί πάρα πολύ... :(

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες λίγο με το τι εννοείς κλιπσάκι. Εννοείς κάτι που δίνει δύο τηλεφωνικές πρίζες (σε στυλ πολύμπριζου); Και στη συνέχεια συνδέεις το router κατευθείαν και το τηλέφωνο με φίλτρο; Αν ναι, είναι σωστή η συνδεσμολογία, το γιατί δε σου δούλεψε με τα καινούρια εξαρτήματα, πιθανώς να είναι επειδή κάποιο ήταν προβληματικό.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις βαλει αυτο το κλιψακι που απο 1 υποδοχη για τηλεφωνο βγαζει 2 τοτε καλυτερα να το αλλαξεις γιατι πολλες φορες αυτα δεν κουμπωνουν πολυ καλα πανω στην πριζα,ειδικα αν αυτη ειναι και λιγο λοξη (λογω σχεδιασμου).Καλυτερα βαλε 1 απλο καλωδιο τηλεφωνου στην πριζα το οποιο θα συνδεεται με splitter με ενσωματωμενο φιλτρο και εκει πανω συνδεσε το router και το τηλεφωνο.Αλλαξε και το καλωδιο που συνδεει το router, μπορει να εχουν σπασει συρματακια μεσα και να μην κανει καλη δουλεια ;-)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και χρονια πολλα. πριν 1 βδομαδα αγορασα το ps3 250g και μου παρουσιαζει προβλημα συνδεσης online μερικες φορες. Εχω το conn-x 24mbs (πιανω τα 18mbs) με μαυρο ασυμαρτο ρουτερ Bautec. Η συνδεση με το ps3 ειναι ασυμαρτη. Σημερα πχ το πρωι δεν μπορουσα να συνδεθω online στο ιντερνετ με το ps3 ενω το λαπτοπ μου και ο σταθερος ηταν συνδεδεμενοι χωρις προβληματα. Μου εβγαζε μηνυμα Network Failure. Το απογευμα καταφερα να συνδεθω και ολα μια χαρα. επισης καμια φορα ενω ειμαι συνδεμενος με πεταει εξω μολις χτυπησει το τηλεφωνο και ενω το ιντερνετ στους υπολοιπους υπολογιστες λειτουργει κανονικα. (θελω να αναφερω αν παιζει καμια σημασια οτι το ρουτερ ειναι συνδεμενο σε πριζα στο δωματιο μου ενω οι τηλεφωνικες συκευες (2) ειναι συνδεμενες με ενα αλλο μοντεμ ασπρο isdn σε αλλο δωματιο σε αλλη πριζα.) Συμβαινει και σε κανενα αλλον κατι παρομοιο. ευχαριστω και καλα χριστουγεννα.
Link to comment
Share on other sites

ISDN εχεις; Οταν λες αλλο μοντεμ (!) ασπρο εννοεις το netmod του ΟΤΕ;

 

Οταν πηρες το μοντεμ απο τον ΟΤΕ, δεν ειχε ενα σχεδιαγραμμα για τις ISDN γραμμες, πως πρεπει να συνδεσεις τηλεφωνα κτλ;

 

Τα εκανες;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ISDN εχεις; Οταν λες αλλο μοντεμ (!) ασπρο εννοεις το netmod του ΟΤΕ;

 

Οταν πηρες το μοντεμ απο τον ΟΤΕ, δεν ειχε ενα σχεδιαγραμμα για τις ISDN γραμμες, πως πρεπει να συνδεσεις τηλεφωνα κτλ;

 

Τα εκανες;

 

Ναι αυτο το ασπρο του οτε εχω για το ISDN και το μαυρο του conn-x για το ιντερνετ.

Ναι ολα σωστα ειναι συνδεμενα εφοσον το ιντερνετ στα laptop δουλευει κανονικα. Μονο οταν θελω να συνδεθω στο ιντερνετ απο το playstation3 εχω προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.speedtest.net/result/665114671.png Είμαι καλός για 24άρα γραμμή? Με download manager κατεβάζω 1.1 ΜΒ. Είμαι οκ με αυτά τα δεδομένα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο το ασπρο του οτε εχω για το ISDN και το μαυρο του conn-x για το ιντερνετ.

Ναι ολα σωστα ειναι συνδεμενα εφοσον το ιντερνετ στα laptop δουλευει κανονικα. Μονο οταν θελω να συνδεθω στο ιντερνετ απο το playstation3 εχω προβλημα.

Σε αυτό το "ασπρο" μοντεμ (netmod) για την isdn πρέπει να παεμβάλεις ένα φίλτρο κανονικά πριν το συνδέσεις στην πρίζα στον τοίχο. Αυτό μπορεί να ευθύνεται για τις αποσυνδέσεις.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το playstation έχει κάποια καρφωμενη ip ενώ το μοντεμ δουλεύει dhcp?

η άλλη περίπτωση είναι να κλείσεις το firewall από το modem και να δεις αν παίζει το ps3. Σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να δεις μετά αν πρέπει να ανοίξεις κάποιες θύρες στο μοντεμ...

Link to comment
Share on other sites

Στα ποσα κλειδωνεις; Το ρουτερ τι λεει ;

Τα στοιχεία μου είναι τα παρακάτω:

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Downstream Upstream

SNR Margin : 11.1 9.5 db

Line Attenuation : 17.9 12.7 db

Data Rate : 15764 889 kbps

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το "ασπρο" μοντεμ (netmod) για την isdn πρέπει να παεμβάλεις ένα φίλτρο κανονικά πριν το συνδέσεις στην πρίζα στον τοίχο. Αυτό μπορεί να ευθύνεται για τις αποσυνδέσεις.

 

 

 

Τελικα το εφτιαξα το προβλημα συνδεοντας το ρουτερ και το ps3 με ehternet καλωδιο. ευχαριστω

 

συνδεσα φιλτρο πριν το netmod του isdn αλλα δεν λειτουργουσαν τα τηλεφωνα μετα οποτε συνδεσα το φιλτρο πριν τη συσκευη του τηλεφωνου μετα το isdn modem αλλα καμια διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία μου είναι τα παρακάτω:

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Downstream Upstream

SNR Margin : 11.1 9.5 db

Line Attenuation : 17.9 12.7 db

Data Rate : 15764 889 kbps

 

 

Σαν γραμμη εισαι καλα.

 

Σαν κατεβασμα απο download manager κατεβαζεις 1.1Mb/s Δεν ειναι στο τερμα τησ γραμμης σου.

 

Δοκιμασε να κατεβασεις απο ftp.otenet.gr ενα μεγαλο αρχειο και πες μας ποσο πιανεις.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σαν γραμμη εισαι καλα.

 

Σαν κατεβασμα απο download manager κατεβαζεις 1.1Mb/s Δεν ειναι στο τερμα τησ γραμμης σου.

 

Δοκιμασε να κατεβασεις απο ftp.otenet.gr ενα μεγαλο αρχειο και πες μας ποσο πιανεις.

 

Πιάνω σταθερά μεταξύ 1.1 με 1.2 ΜΒ. Το πρώτο καιρό της σύνδεσής μου δηλ το πρώτο μήνα έπιανα 2 ΜΒ. Μετά όμως έπεσε στα 1.2 από τότε μέχρι τώρα εδώ και 2 χρόνια. Δήλωσα τότε βλάβη και μου είπαν ότι όλα είναι οκ όσον αφόρά γραμμή ψηφιακό έλεγχο κι οτι δήποτε άλλο. Μήπως παίζει κανένα πιταρισμένο DSLAM? Είμαι στο Αλεξάνδρας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να επιανες 2MB τοτε επρεπε να κλειδωνες λογικα γυρω στα 18Mbps. Τωρα εισαι στα 15,7Mbps.

 

H μειωση που αναφερεις ειναι φυσιολογικη με τον καιρο. Οσο περισσότεροι μπαινουν στο δικτυο με adsl τοσο αυξάνετε το crosstalk και τοσο μειώνεται η ταχυτητα κλειδωματος.

 

Σαν γραμμη εισαι καλα... τωρα εαν κλειδωνεις στα 15700 και κατεβαζεις 1mb/s δεν φταιει η γραμμη σαν γραμμη αλλα κατι αλλο.

 

Δοκιμασες απο εκει που σου ειπα; ftp.otenet.gr και κατεβαζεις παλι με 1mb/s;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Για να επιανες 2MB τοτε επρεπε να κλειδωνες λογικα γυρω στα 18Mbps. Τωρα εισαι στα 15,7Mbps.

 

H μειωση που αναφερεις ειναι φυσιολογικη με τον καιρο. Οσο περισσότεροι μπαινουν στο δικτυο με adsl τοσο αυξάνετε το crosstalk και τοσο μειώνεται η ταχυτητα κλειδωματος.

 

Σαν γραμμη εισαι καλα... τωρα εαν κλειδωνεις στα 15700 και κατεβαζεις 1mb/s δεν φταιει η γραμμη σαν γραμμη αλλα κατι αλλο.

 

Δοκιμασες απο εκει που σου ειπα; ftp.otenet.gr και κατεβαζεις παλι με 1mb/s;

 

1.2 MB κατεβάζω απο ftp, ξέρεις δε το πολυψάχνω και δεν το ανακατεύω και πολύ επειδή η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ποτέ πρόβλημα με αποσυνδέσεις (αυτό είναι το ζητούμενο για μένα) γιατί απλά φοβάμαι ότι αν το ψάξω με το ένα και με το άλλο μπορεί να έχω άλλα. Χώρια ότι από τον ΟΤΕ μούπαν ότι είμαι εντάξει και μου πέταξαν τη κλασική λύση της υποβάθμισης. Απλά ήθελα να δω αν είμαι οκ και σε ταχύτητα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα με τον οτε!!

 

Αμεση ενεργοποιηση(3 μερες) για νεα τηλεφωνικη γραμμή..

Και το ιντερνετ φαινεται πολύ καλο..

 

Εχω κανει στα 8..

 

Και κατεβαζω με 800-850.

Ειναι καλα λογικα ε?

 

 

 

Οτε και παλι οτε., ημουν με τελλας στα 24 και κατεβαζα με 20 Kb..!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...