Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαλιστα....

 

Πρωτον, δοκιμασε να βαλεις το router Απευθειας στην πρωτη μπριζα τηλεφωνου που ερχεται απ'εξω το τηλεφωνο, χωρις αλλες τηλεφωνικες συσκευες. Δες στατιστικα μετα.

 

Εαν καταλαβα καλα, εχεις το netgear. Πανε http://dmt.mhilfe.de/ και κατεβασε το dmt tool 8.07 και δες εαν συνεργαζεται με το ρουτερ σου. Εαν συνδεεται στειλε εδω μια εικονα με το διαγραμμα που σου βγαζει συχνοτητων.

 

Παντως δεν ειναι καλα η γραμμη σου. Πεφτεις λογικα σε κακο ζευγος OTE με πολυ crosstalk. Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μην μπορεις να κανεις τιποτα εσυ. Μονο μια αλλαγη ζευγους απο ΟΤΕ θα σε σωσει και αυτο οχι σιγουρα αν η περιοχη εχει προβλημα γενικο.

 

Ξερεις αν οι γειτονες σου ειναι παλι σε τετοιο χαλι;

 

Δηλωσε βλαβη στο 121 και πες τους οτι εχεις 8αρα και δεν κλειδωνεις στα 8 και ζητα τους εαν γινεται αλλαγη ζευγους.

 

Παντως εαν μπορεις βαλε το διαγραμμα που σου ζητησα :)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

παιδες εχω 8αρα και κουμπωνει κανονικα με τελειες ταχυτητες (840) ολη την ημερα!

ΟΜΩΣ !

καποιες στιγμες ο router (speedtouch ο αρχικος) κανει επανεκινησεις και ξανα και ξανα

αυτο κραταει καπου 10-15 λεπτα και 1-2 φορες την ημερα και μετα ΟΛΑ ΟΚ!

τι κανω? και τι βλαβη να δηλωσω?

 

Link Information

 

Uptime: 1 day, 1:40:49

DSL Type: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 381 / 8.191

Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,5 / 21,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 27,0 / 11,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 1 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 1 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 0 / 802

HEC Errors (Up/Down): 17.280 / 405

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το προβλημα σου δεν ειναι ο ΟΤΕ αλλα, το ρουτερ. Δοκιμασε με αλλο και δες εαν το κανει. Οταν ξανασυνδεεται το ρουτερ μετα απο τις "διακοπες", συνδεεται στα 8.191 ?

 

Παντως εαν εχεις το speedtouch 585v7 εχουν βγει πολλα firmware. Μερικα εχουν ψιλοπροβληματα.

 

 

Εαν συνεχισει να το κανει, τοτε να το δηλωσεις σαν βλαβη στον ΟΤΕ, αν και δε νομιζω να μπορουν να κανουν κατι. :P

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το προβλημα σου δεν ειναι ο ΟΤΕ αλλα, το ρουτερ. Δοκιμασε με αλλο και δες εαν το κανει. Οταν ξανασυνδεεται το ρουτερ μετα απο τις "διακοπες", συνδεεται στα 8.191 ?

 

Παντως εαν εχεις το speedtouch 585v7 εχουν βγει πολλα firmware. Μερικα εχουν ψιλοπροβληματα.

 

 

Εαν συνεχισει να το κανει, τοτε να το δηλωσεις σαν βλαβη στον ΟΤΕ, αν και δε νομιζω να μπορουν να κανουν κατι. :P

σε ευχαριστω

καποιες φορες συνδεεται στα 4300 αλλα τελικα μετα απο τις επανεκινησεις που αναφερω

κουμπωνει στα 8191

 

εχω το speedtouch thomson st536 v6

 

αληθεια firmware που μπορω να βρω?

 

τα στοιχεια πως τα βλεπεις?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Α, εαν υπαρχει μειωση ταχυτητας αυτο σημαινει οτι υπαρχει στιγμιαια παρεμβολη στην γραμμη σου, πεφτει ο συγχρονισμος, και μετα επανερχεται. Δυσκολο να μπορεις να κανεις κατι, ή να βρεθει λυση.

 

Κατεβασε και εσυ το dmt tool οπως και πιο πανω που ειπα στον αλλον φιλο και δωσε μας διαγραμμα.

 

 

εαν εχει αυτο το ρουτερ που λες, ασε το firmware. εγω μιλουσα για το 585v7 :)

 

Γενικα η γραμμη σου εχει θορυβο. Γενικα το Attenuation ειναι αρκετα καλο, αλλα εχεις θορυβο. Σωστα επελεξες 8αρα, γιατι για 24αρα δε σε κοβω :(

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Α, εαν υπαρχει μειωση ταχυτητας αυτο σημαινει οτι υπαρχει στιγμιαια παρεμβολη στην γραμμη σου, πεφτει ο συγχρονισμος, και μετα επανερχεται. Δυσκολο να μπορεις να κανεις κατι, ή να βρεθει λυση.

 

Κατεβασε και εσυ το dmt tool οπως και πιο πανω που ειπα στον αλλον φιλο και δωσε μας διαγραμμα.

 

 

εαν εχει αυτο το ρουτερ που λες, ασε το firmware. εγω μιλουσα για το 585v7 :)

 

Γενικα η γραμμη σου εχει θορυβο. Γενικα το Attenuation ειναι αρκετα καλο, αλλα εχεις θορυβο. Σωστα επελεξες 8αρα, γιατι για 24αρα δε σε κοβω :(

σε ευχαριστω πολυ και παλι

ναι ειπα να ξεκινησω απο 8αρα και βλεπουμε και δω θα μεινω μαλλον!

παντως εκτος απο αυτα τα 1-2 διαστηματα που περιγραφω , τις υπολοιπες ωρες ειμαι super!

 

ποιο αρχειo κατεβαζω γιατι εχει πολλα και ειναι σε αλλη γλωσσα το site?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

http://www.2cent.de/dmt/v7/dmt.zip

 

βαλε τα στοιχεια σου μετα, username και password (που βαζεις για να μπεις στο ρουτερ) και πατα connect Και μετα δωσε μας ενα screenshot.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Downstream Upstream

 

SNR Margin : 8.6 22.0 db

 

Line Attenuation : 31.8 20.4 db

 

Data Rate : 8192 381 kbps

 

 

 

 

 

 

Κατι αντιστοιχο για εμας που εχουμε το Baudtec παιζει η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα λες και καλα, αλλα οχι και πολυ ασχημα. Μετρια προς το κακο θα λεγα. ΕΙδικα εαν εισαι σε πυκνοκατοικημένη περιοχή.

 

Για 24αρα δεν αξιζει να πας ...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα....

 

Πρωτον, δοκιμασε να βαλεις το router Απευθειας στην πρωτη μπριζα τηλεφωνου που ερχεται απ'εξω το τηλεφωνο, χωρις αλλες τηλεφωνικες συσκευες. Δες στατιστικα μετα.

 

Εαν καταλαβα καλα, εχεις το netgear. Πανε http://dmt.mhilfe.de/ και κατεβασε το dmt tool 8.07 και δες εαν συνεργαζεται με το ρουτερ σου. Εαν συνδεεται στειλε εδω μια εικονα με το διαγραμμα που σου βγαζει συχνοτητων.

 

Παντως δεν ειναι καλα η γραμμη σου. Πεφτεις λογικα σε κακο ζευγος OTE με πολυ crosstalk. Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μην μπορεις να κανεις τιποτα εσυ. Μονο μια αλλαγη ζευγους απο ΟΤΕ θα σε σωσει και αυτο οχι σιγουρα αν η περιοχη εχει προβλημα γενικο.

 

Ξερεις αν οι γειτονες σου ειναι παλι σε τετοιο χαλι;

 

Δηλωσε βλαβη στο 121 και πες τους οτι εχεις 8αρα και δεν κλειδωνεις στα 8 και ζητα τους εαν γινεται αλλαγη ζευγους.

 

Παντως εαν μπορεις βαλε το διαγραμμα που σου ζητησα

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όλα, μιας και όταν πάρω τηλέφωνο με όσα περισσότερα γνωρίζω ίσως γίνει καλύτερη συνεννόηση!

 

Φαντάσου ότι δεν πήγα για την 24άρα επειδή έλεγα ότι τζάμπα ευρώπουλα θα έδινα, αλλά την 8άρα περίμενα να την "σηκώνει"

 

ορίστε το διάγραμμα και στα συνημμένα το cfg του router μου

 

http://img687.imageshack.us/img687/9536/netgeardg834n.th.jpg

 

PS Όπως σου είχα πει συγχρόνιζε στα 5.7, έκανα ένα κλικ στο DSL Resync και πλέον συγχρονίζει στα 6.5 το οποίο εξακολουθεί να είναι αρκετά πιο κάτω από αυτό που πληρώνω :p

 

Ορίστε και ένα τεστ από το γνωστό "δυναμόμετρο"

 

http://www.speedtest.net/result/623510572.png

Link to comment
Share on other sites

Θα λεγα, απο το τριτο διαγραμμα, οτι υπαρχει καλωδιακο προβλημα σπιτι σου. Ειναι παλιο το σπιτι; Τα καλωδια; Τι πριζες εχεις; Σε μονοκατοικια μενεις;

 

Εαν μπορεις βρες τον κατανεμητη του σπιτιου σου (και εαν ξερεις απο αυτα τα πραγματα βεβαια) και πανε βαλε το router κατευθειαν εκει, και δες στα ποσα κλειδωνει.

 

Αν και παλι, συγχρονιζεις στα ιδια, η λυση ειναι αλλαγη ζευγους απο ΟΤΕ, μπας και σε βαλουν σε καλυτερο ζευγος με καλυτερα στατιστικα. Αλλα αυτο ειναι δυσκολο με τον ΟΤΕ :P

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μονοκατοικία είναι, 15ετίας!

Θα αποσυνδέσω τηλεφωνικές συσκευές και θα βάλω το Router στην γραμμή που έρχεται απο έξω, το να πάω στον κατανεμητή λίγο δύσκολο μιας και δεν έχω ιδέα που βρίσκεται εδώ έξω :p

 

Επόμενη κίνηση με λίγα λόγια το τηλέφωνο για ξεχ@σμα :)

Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

ο οτε και πρασινα αλογα ...

 

με αφησε για 25 ημερες χωρις τηλεφωνο τους επαιρνα τηλεφωνο συνεχεια απο το κινητο και στην κυριολεξια μου το εκλειναν στα μουτρα:X μετα απο 25 ημερες μου ειπαν οτι ειχε κοψει ενα καλωδιο και οτι δεν εφταιγαν αυτοι!!!!!!! εβαλα χολ και βρηκα την υγεια μου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ερωτηση...

 

CONNEX TV ή NOVA ??

 

περα απο τα χρηματα...τι ειναι καλυτερο;;σε ποιοτητα εικονας,καναλια...ακουσα η nova θα περασει σε hd..

Link to comment
Share on other sites

NOVA σίγουρα, δεν πιστεύω ότι υπάρχει σύγκριση σε αυτά τα δύο!

Βέβαια και πάλι εξαρτάται το τί θέλεις να βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το speedtouch 585ν7 και αρκετες φορες τη μερα κανει restart μονο του.Απο ταχυτητα δεν εχω προβλημα,κλειδωμενο συνεχως στα 8Mbps και κατεβαζω με 800 οποιαδηποτε στιγμη.Η γραμμη ειναι ΟΚ, εβαλα 1 ενσυρματο baudtech για 3-4 μερες και δεν ειχα κανενα προβλημα.Σκεφτομαι να δηλωσω βλαβη αλλα ειναι πολυ πιθανο να ερθουν οι τεχνικοι και την ωρα που βρισκονται στο σπιτι μου να μην κανει το router ουτε 1 restart.Οποτε τζαμπα τα χρεωστικα για να ερθουν.Καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

Ποιο firmware έχεις; Βαλε το 7.4.4.7 εαν μπορεις. Σιγουρα φταιει το modem. Εαν συνεχιζει ζητα αλλαγη εαν το πηρες απο τον ΟΤΕ.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω ασχοληθει με router εκτος απο σεταρισμα,απο που θα κατεβασω το firmware και πως θα το κανω εγκατασταση;
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω ασχοληθει με router εκτος απο σεταρισμα,απο που θα κατεβασω το firmware και πως θα το κανω εγκατασταση;

Επίσης δες να αερίζεται καλά. Αυτά τα modem ζεσταίνονται πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

παντως για να πω τη γνωμη μου και εγω ειναι λιγο ακριβα για ΟΤΕ ομως δεν μπορεις να πεις και τιποτα λογω του οτι ειναι αρκετα αξιοπιστος !!!παντως εγω ειμαι ευχαριστημενος στον Πυργο !!!
Link to comment
Share on other sites

Θελω την γνωση σας.

 

Μια φιλη μου αποφασισε επιτελους να βαλει DSL. Με τα πολλα, κατεληξε στην Connx.

Υπαρχει ενα σοβαρο προβλημα ομως. Η γραμμη του σπιτιου της ειναι σε αλλο ονομα, εδω και μια δεκαετια, και ο προηγουμενος τυπος στο ονομα του οποιου ειναι αυτη, εχει εξαφανισθει.

Ναι γνωριζω εξαρχης οτι ειναι φαουλ η φαση ομως σκεφτειτε οτι εχουν παρει δανειο βασισμενοι σε αυτο το νουμερο, οποτε τωρα το θεμα του ιντερνετ φανταζει λιγο "ειρωνικο".

Της ειπαν να παει στα κεντρικα του ΟΤΕ μπας και βγαλει ακρη το οποιο θα πραξει αυριο.

 

Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? μπορει να σωσει τον αριθμο του σταθερου και να βαλει ιντερνετ ταυτοχρονα? ή πρεπει να μπει στην διαδικασια νεου αριθμου και να παει πισω τουλαχιστον ενα 3μηνο?

 

Τα φωτα σας παρακαλω!

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Έχω Conn-X και conn-x talk σε επιχείρηση. Θέλω να κόψω το internet, ποιά λύση μου προτείνετε για αστικά-υπεραστικά στον ΟΤΕ? Μπορώ να έχω conn-x talk χωρίς το conn-x internet?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...