Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οταν λες χάνεται, τί εννοεις; Σβήνει το λαμπάκι της Adsl στα καλα καθουμενα ;

 

Παντως η γραμμη σου δεν εχει προβλημα. Ισα ισα, ειναι ΠΟΛΥ καλη! (Σε σχεση με την αποσταση παντα) :)

 

Φιλτρο εχεις πριν απο καθε συσκευη; Μηπως το κανει οταν σηκωνεις κανενα τηλεφωνο ή σε παιρνουν τηλεφωνο; Το εχεις προσεξει;

 

Εαν ειναι ολα καλα, δοκιμασε να αλλαξεις ρουτερ. Και μετα εαν δε γινει τιποτα κανε ενα τηλεφωνο στο 121.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Διαθέτω connx 2mb με ενσύρματο modem, χωρίς προβλήματα μέχρι σήμερα- συνδέομαι σταθερά στη μέγιστη ταχύτητα.

Πρόσφατα εγκατάστησα δεύτερο ασύρματο modem για να συνδέεται ανεξάρτητα το φορητό laptop PC μου. Η νέα σύνδεση επίσης ενεργοποιήθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα με τον ίδιο λογαριασμό connx.

 

Ωστόσο κατά την πρώτη επαναλειτουργία του internet στο σταθερo PC με το παλιο ενσυρματο modem η ταχύτητα δεν ξεπερνάει πλέον τα 660kb, (εννοείται ότι το ασύρματο modem ήταν την ίδια στιγμή στη θέση off).

 

Σημειώνω ότι και τα δυο modem διατίθονται από την otenet στο πακέτο προσφοράς σε ασύρματες-ενσύρματες συνδέσεις.

 

Τι φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Διαθέτω connx 2mb με ενσύρματο modem, χωρίς προβλήματα μέχρι σήμερα- συνδέομαι σταθερά στη μέγιστη ταχύτητα.

Πρόσφατα εγκατάστησα δεύτερο ασύρματο modem για να συνδέεται ανεξάρτητα το φορητό laptop PC μου. Η νέα σύνδεση επίσης ενεργοποιήθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα με τον ίδιο λογαριασμό connx.

 

Ωστόσο κατά την πρώτη επαναλειτουργία του internet στο σταθερo PC με το παλιο ενσυρματο modem η ταχύτητα δεν ξεπερνάει πλέον τα 660kb, (εννοείται ότι το ασύρματο modem ήταν την ίδια στιγμή στη θέση off).

 

Σημειώνω ότι και τα δυο modem διατίθονται από την otenet στο πακέτο προσφοράς σε ασύρματες-ενσύρματες συνδέσεις.

 

Τι φταίει?

 

άλλαξεσ απλά modem, ή σύνδεσες στο ενσύρματο το ασύρματο και το χρησιμοποιείς ως router?

Link to comment
Share on other sites

άλλαξεσ απλά modem, ή σύνδεσες στο ενσύρματο το ασύρματο και το χρησιμοποιείς ως router?

 

Σύνδεσα το ασύρματο modem/router σε άλλη πρίζα και το χρησιμοποίησα μόνο στο laptop. Στο σταθερό PC δεν έκανα καμία απολύτως αλλαγή. Διατηρήθηκε το ενσύρματο modem ως είχε, σε άλλη πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Διαθέτω connx 2mb με ενσύρματο modem, χωρίς προβλήματα μέχρι σήμερα- συνδέομαι σταθερά στη μέγιστη ταχύτητα.

Πρόσφατα εγκατάστησα δεύτερο ασύρματο modem για να συνδέεται ανεξάρτητα το φορητό laptop PC μου. Η νέα σύνδεση επίσης ενεργοποιήθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα με τον ίδιο λογαριασμό connx.

 

Ωστόσο κατά την πρώτη επαναλειτουργία του internet στο σταθερo PC με το παλιο ενσυρματο modem η ταχύτητα δεν ξεπερνάει πλέον τα 660kb, (εννοείται ότι το ασύρματο modem ήταν την ίδια στιγμή στη θέση off).

 

Σημειώνω ότι και τα δυο modem διατίθονται από την otenet στο πακέτο προσφοράς σε ασύρματες-ενσύρματες συνδέσεις.

 

Τι φταίει?

 

Kαμιά ιδέα?!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 12 ωρες και 4 τηλεφωνα η otenet μου ενεργοποιησε το internet το οποιο δεν δουλευε ξαφνικα απο το πρωι, λοιπον πηρα τηλ το 134 να ρωτησω για την προσφορα, μου ειπαν οτι δεν θα χασω το e-mail(οπως σας ειχα γραψει και ποιο πανω) δεν χρειαζεται να κανω διακοπη συνδεσης(οπως μου ειχαν πει σε εναν γερμανο που ειχα ρωτηση) και οτι θα γινει απο 2 σε 8 χωρις να χασω το internet, το μονο που ξεχασα να ρωτησω ειναι ποσα θα ειναι τα λεφτα την πρωτη φορα, αφου ειναι περιπου 90ε το 2μηνο, δεν θα ερθει ο πρωτος γυρω στα 200, ξερει κανεις να μου απαντησει?
Link to comment
Share on other sites

mobilis_x αυτό που έκανες είναι λίγο αυτό που λέμε "μέσω λαμίας". Δεν χρειαζόταν δηλαδή για να έχεις internet και στο laptop να εγκαταστήσεις νέο modem σε άλλη πρίζα. Μπορούσες απλά να αντικαταστήσεις το παλιό ενσύρματο με ασύρματο μέσω του οποίου θα έπαιρνε και το σταθερό και το laptop.

 

Όσον αφοστά στη μείωση ταχύτητας, δοκίμασε να αποσυνδέσεις όποια καλωδίωση πρόσθεσες για να βάλεις το νέο modem, κάνε επανεκίνηση στο παλιό και δες αν συγχρονίζεις στη σωστή ταχύτητα.

 

Μετα απο 12 ωρες και 4 τηλεφωνα η otenet μου ενεργοποιησε το internet το οποιο δεν δουλευε ξαφνικα απο το πρωι, λοιπον πηρα τηλ το 134 να ρωτησω για την προσφορα, μου ειπαν οτι δεν θα χασω το e-mail(οπως σας ειχα γραψει και ποιο πανω) δεν χρειαζεται να κανω διακοπη συνδεσης(οπως μου ειχαν πει σε εναν γερμανο που ειχα ρωτηση) και οτι θα γινει απο 2 σε 8 χωρις να χασω το internet, το μονο που ξεχασα να ρωτησω ειναι ποσα θα ειναι τα λεφτα την πρωτη φορα, αφου ειναι περιπου 90ε το 2μηνο, δεν θα ερθει ο πρωτος γυρω στα 200, ξερει κανεις να μου απαντησει?

 

Δεν θα είναι τόσο πολύ γιατί εσύ έχεις ήδη γραμμή ΟΤΕ και internet και απλά θα σου χρεώσουν την αναδρομική διαφορά και τα νέα πάγια, οπότε υπολόγιζε μέχρι 120 ευρώ.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σημερα το πρωι με πηραν απο την otenet(2106798000) και μου ειπαν οτι για λογος ασφαλειας θα μου μπλοκαρουν την συνδεση γιατι ο υπολογιστης μου εχει ενα spyware κ.τ.λ. το οποιο υποκλεπτη τα passwords, εκει την στιγμη ημουν εκτος(ειχα παει να κανω το double play) τον υπολ. τον ειχα ανοιχτο απο το βραδυ, οταν γυρισα σπιτι η συνδεση λειτουργουσε κανονικα, εκανα αποσυνδεση και συνδεση και ολα κομπλε τωρα δεν μενει να τελειωση την σαρωση το panda και να κανω μια επανεκκινηση και να τους παρω τηλ να δω τη θα γινει.

Τωρα για το double play πηγα στον οτε και οχι σε γερμανο,εκανα αιτηση ολα κομπλε το modem/router δινεται μονο σε νεους πελατες, ειναι το Baudtec t263R1U-A1/B1 το οποιο το πηρα free μολις τους ειπα οτι εχω το sagem fast 800 και οτι δεν θα σηκωνει την 8αρα, οποτε οσοι εχετε το sagem πεστετο

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μολις μου εκανε μια αποσυνδεση το internet και μολις εκανα συνδεση ειδα 7.8mb, τοσο γρηγορα μπραβο στον οτε τι να πω, εχω ακομα επανω το sagem και μπηκα να κατεβασω για δοκιμη και κατεβαζα με 760-820, σηκωνει το sagem 8αρα, νομιζα οτι μεχρι 4 μπορουσε
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το sagem f@st 800 εχω το μωβ, τωρα που εβαλα να κατεβασω το ubuntu κατεβαζε μεχρι 450, οποτε μου φαινεται θα βαλω την μ@λακια την αλλη
Link to comment
Share on other sites

Λολ! Προπολεμικο usb modem. Βρες κανενα ρουτερ της προκοπης. Το αλλο πιο ειναι;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ακομα δεν αξιωθηκα να βαλω το Baudtec t263R1U-A1 και ειμαι ακομα με το sagem, αυτο που παρατηρησα ειναι οτι οταν εβαλα να κατεβασω το ubuntu πριν απο λιγο κατεβαζε σταθερα με 820-830, οταν ανοιξα το μτορρεντ(μονο για seed 35klb) η ταχυτητα επεσε οπως οταν πεφτουμε απο το κρεβατι οταν βλεπουμε εφιαλτη μπαμ μπαμ, υπαρχει στο τορρεντ καμια ρυθμισει να κανω για να μπορω να σερφαρω η και να κατεβαζω παραλληλα
Link to comment
Share on other sites

Το torrent δεν ειναι αξιοπιστο για να μετρησεις ταχυτητα. Απλως πρεπει να ανοιξεις πορτα στο ΡΟΥΤΕΡ σου (εαν εχεις).

 

Βαλε το baudtec και δοκιμασε.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

παιδια επικοινωνησα σημερα με το τεχνικο τμημα του ΟΤΕ της περιοχης μου και ρωτησα ποτε θα ερθει η 8αρα και η 24αρα στην περιοχη μου μου ειπαν οτι σε μια βδομαδα θα εχουν τελειωσει την εγκατασταση των οπτικων ινων και μετα θα μπορουν να αρχησουν την εγκατασταση των μηχανηματων τα οποια περιμενουν να ερθουν απο την αθηνα. αυτο που δεν καταλαβα και θελω να ρωτησω τι μηχανηματα ειναι αυτα και αν μπορω να ελπιζω οτι θα εχω συντομα 24αρα δηλαδη εαν το μεγαλυτερο κομματι ειναι η εγκατασταση των οπτικων ινων
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Το εαν θα εχεις συντομα adsl και ποσο συντομα μονο ο ΟΤΕ το ξερει. Πιστευω οτι ειναι πιο "ευκολο" να μπουν τα μηχανηματα (αφου τα εχουν ηδη διαθεσιμα απο Αθηνα).
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Στα DSLAM πρέπει να αναφέρονται που προσφέρουν τις νέες ταχύτητες μέχρι και 24mbps. Αυτοί κάνουν τώρα τις οπτικές ίνες, δηλαδή το δίκτυο που θα ενώσει τα dslam της περιοχής σου με κάποιο κομβικό κέντρο του ΟΤΕ.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση για 8άρα, παλιά είχα στα 2Mbit, εχθές ενεργοποιήθηκε και βλέπω στο Control Panel του Router μου (Netgear DG834N) ότι συγχρονίζεται στα 5,7Mbit, παίζει πρόβλημα με τη γραμμή;

Όταν είχα 2Mbit μου εμφάνιζε κανονικά αυτό το εύρος...

Link to comment
Share on other sites

Το γραφω αυτο μηπως εχει τυχη σε κανεναν και ξερει, λοιπον οταν εχω επανω το baudtec t263r1u-a1 και χωρις να εχω τιποτα αλλο ανοιχτο με το speedtest φτανει το πολυ 5.72mb, οταν εχω ανοιχτω το τορρεντ κατεβαζει με full seeders το πολυ 670 με μια ασταθεια, οταν εχω ανοιχτω το τορρεντ χωρις να κατεβαζω μονο να κανω seed(29klb) και ανοιγω το ftp://ftp.ntua.gr/ κατεβαζει μεχρι 650 και κλειστο το τορρεντ παλι 650.

 

Με το sagem fast 800 και χωρις να ειναι τιποτε αλλο ανοιχτω μονο το speedtest φτανει 6.89mb, οταν εχω ανοιχτω το τορρεντ στο ιδιο τορρεντ που γραφω πανω πιανει το πολυ 310 με ασταθεια, ανοιχτω τορρεντ με μονο seed ανοιγω ftp://ftp.ntua.gr/ κατεβαζει μεχρι 200mb αμα κλεισω το τορρεντ πιανει κοφτες 820-850 σταθερα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ρουτερ δεν ειναι το ιδιο. Αλλα εχουν μεγαλυτερη "μνημη" και αλλα μικροτερη. Αλλα διαχειριζόντε περισσοτερα connection και αλλα λιγοτερα.

 

Επισης δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο και εαν εχουν QoS.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Modem

ADSL Firmware Version A2pB023b.d20e

Modem Status Connected

DownStream Connection Speed 5743 kbps

UpStream Connection Speed 381 kbps

VPI 8

VCI 35

 

ADSL Link Downstream Upstream

 

Connection Speed 5743 kbps 381 kbps

 

Line Attenuation 36.0 db 18.6 db

 

Noise Margin 4.4 db 14.8 db

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...