Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι γινεται με αυτα τα φοιτητικα πακετα ρε παιδια; καθε τρεις και λιγο το router μου χανει ip και δε μπορω να μπω στο internet. τι κι εκανε restart, reset, update το firmware του router (BaudTec), χαϊρι δεν ειδα. :mad:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις 8mbps και κατεβαζεις 800-850 εισαι μια χαρα...

Ναι με τοσο κατεβάζω, μεγιστο και 890..

 

Router μου εδωσαν ενα ασυρματο sagem.. Tι λεει ειναι καλο? Δεν ειχα σε εκτιμηση γενικα την sagem γι αυτο...

Και μου κανει εντυπωση που δεν εχει κεραια!!

Link to comment
Share on other sites

τι γινεται με αυτα τα φοιτητικα πακετα ρε παιδια; καθε τρεις και λιγο το router μου χανει ip και δε μπορω να μπω στο internet. τι κι εκανε restart, reset, update το firmware του router (BaudTec), χαϊρι δεν ειδα. :mad:
Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα φοιτητικά, ούτε είναι διαφοτερικός ο συγχρονισμός τους από τα υπόλοιπα connx και αφού κατά κοινή ομολογία ο ΟΤΕ είναι πολύ αξιόπιστος, κάτι άλλο πρέπει να φταίει στη δική σου περίπτωση.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Ναι με τοσο κατεβάζω, μεγιστο και 890..

 

Router μου εδωσαν ενα ασυρματο sagem.. Tι λεει ειναι καλο? Δεν ειχα σε εκτιμηση γενικα την sagem γι αυτο...

Και μου κανει εντυπωση που δεν εχει κεραια!!

 

Καλο ειναι. Εγω αυτο εχω. Ασυρματα μην περιμενεις μεγαλη εμβελεια αλλα επειδη συνεργαζεται με το DMT Tool πολυ ωραια για αυτο το εχω. ;)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα φοιτητικά, ούτε είναι διαφοτερικός ο συγχρονισμός τους από τα υπόλοιπα connx και αφού κατά κοινή ομολογία ο ΟΤΕ είναι πολύ αξιόπιστος, κάτι άλλο πρέπει να φταίει στη δική σου περίπτωση.

οσες φορες πηρα στο 1242 να με εξυπηρετησουν, με ρωτουσαν αν εχω φοιτητικο πακετο κι οταν τους το επιβεβαιωνα μου ελεγαν οτι αυτο το διαστημα υπαρχει προβλημα με τον server ή το database των φοιτητικων πακετων. οσο για τον συγχρονισμο, με βαση τα λεγομενα τους, φενεται να ειναι διαφορετικος απο οτι τα κανονικα πακετα. και οντως ετσι ειναι γιατι στην ουσια παιρνω απο αλλον παροχεα και συγκεκριμενα απο το Αριστοτελειο Πανεπιστημιο Θεσσαλονικης αφου εκει ειμαι φοιτητης.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι. Εγω αυτο εχω. Ασυρματα μην περιμενεις μεγαλη εμβελεια αλλα επειδη συνεργαζεται με το DMT Tool πολυ ωραια για αυτο το εχω. ;)

Και τι κερδιζω πρακτικα με αυτο το tool?

Link to comment
Share on other sites

οσες φορες πηρα στο 1242 να με εξυπηρετησουν, με ρωτουσαν αν εχω φοιτητικο πακετο κι οταν τους το επιβεβαιωνα μου ελεγαν οτι αυτο το διαστημα υπαρχει προβλημα με τον server ή το database των φοιτητικων πακετων. οσο για τον συγχρονισμο, με βαση τα λεγομενα τους, φενεται να ειναι διαφορετικος απο οτι τα κανονικα πακετα. και οντως ετσι ειναι γιατι στην ουσια παιρνω απο αλλον παροχεα και συγκεκριμενα απο το Αριστοτελειο Πανεπιστημιο Θεσσαλονικης αφου εκει ειμαι φοιτητης.
Είδες παραπάνω σου είπα ότι ο συγχρονισμός δεν επηρεάζεται... Το dslam είναι ένα σε κάθε περιοχή, δεν έχει ένα κανονικό και ένα φοιτητικό. Και στο dslam είναι που συγχρονίζεις και κλειδώνεις σε μια ταχύτητα. Απο κει και έπειτα τα δεδομένα παίρνουν το δρόμο τους και ναι σε περίπτωση φοιτητικού δρομολογούνται αλλιώς και μπορεί να δεις άλλες ταχύτητες ή μπλοκαρισμένα ports ή και sites.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα μεχρι εδω. για εξηγησε μου ομως τι γινεται οταν δεν ειχα μονο εγω αυτο το προβλημα αλλα κι αλλα ατομα που ειχαν φοιτητικα και δεν ηταν στο ιδιο dslam με το δικο μου; ενω οσοι ειχαν κανονικο conn-x δεν ειχαν κανενα προβλημα.:X

 

εγω παλι ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει ξεχωριστο database για τα φοιτητικα.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Δεν το διάβασες καλά το ποστ μου... Δε σου είπα ότι το φοιτητικό δε δρομολογείται αλλιώς, αυτό γίνεται και το ξέρουμε. Σου είπα δε μπορεί να συγχρονίζει σε άλλη ταχύτητα. Αυτό είχες ρωτήσει παραπάνω.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα σας...

Μόλις ολοκλήρωσα την εγγραφή μου στο site και αμέσως σπεύδω να καταχραστώ την καλοσύνη σας.

Εδώ και 2 μήνες περίπου, έχω σύνδεση connex στα 8 mbps, με router sagem 1201 ενσύρματο, συνδεδεμένο μέσω ethernet.

Η σύνδεσή μου το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας είναι φανταστική. Από το απόγευμα και έπειτα όμως δεν υπάρχει ούτε στην φαντασία μου.

Εξηγούμαι : Από τις 5-6 το απόγευμα, πέφτει η σύνδεση, σε σημείο που δεν μου επιτρέπει να συνδεθώ καθόλου. 3 φορές ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ. Πρωινές ώρες εννοείται και διαπίστωσε ότι η γραμμή είναι εξαιρετική. Το πρόβλημα είπε την πρώτη φορά, ότι είναι της εσωτερικής καλωδίωσης του σπιτιού. Την δεύτερη ότι είμαι μακρυά από το σημείο παροχής δικτύου και την τρίτη ότι να' ναι.

Μου φαίνεται εντελώς κουφό, να φταίει η εσωτερική δικτύωση. Ακόμα και ηλεκτρολόγος που πληρώθηκε δεν βρήκε κάτι. Ακόμα πιο κουφό μου ακούγεται η δικαιολογία του ότι είμαι μακρυά. Το σπίτι μεταφέρεται μόνο του το απόγευμα?

Κάθε απόγευμα, το τονίζω. Configure router ξανά και ξανά. Και ότι και να κάνω τίποτα. Το πρωί όλα καλά.

Έχεται ακούσει ποτέ κάτι παρόμοιο?

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο?

Τι να κάνω?

Μπορώ να διακόψω την σύνδεσή μου, ή θα πρέπει να πληρώνω μέχρι να κλείσει ο χρόνος?

Να αλλάξω router?

Να αλλάξω σπίτι?

Να αλλάξω πάροχο δεν μπορώ, δεν υπάρχει άλλος.

Ευχαριστώ για όλα...

 

 

Παραθέτω στατιστικά

Mode: ADSL2+

Line Coding: Trellis On

Status: No Defect

Link Power State: L0

 

Downstream Upstream

SNR Margin (dB): 10.9 27.8

Attenuation (dB): 42.5 22.3

Output Power (dBm): 12.3 19.1

Attainable Rate (Kbps): 8720 884

Rate (Kbps): 6971 381

MSGc (number of bytes in overhead channel message): 59 16

B (number of bytes in Mux Data Frame): 217 11

M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 1

T (Mux Data Frames over sync bytes): 1 3

R (number of check bytes in FEC Data Frame): 0 0

S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.9960 0.9796

L (number of bits in PMD Data Frame): 1751 98

D (interleaver depth): 1 1

Delay (msec) : 0 0

 

Super Frames: 0 0

Super Frame Errors: 0 0

RS Words: 0 0

RS Correctable Errors: 0 0

RS Uncorrectable Errors: 0 N/A

 

HEC Errors: 0 0

OCD Errors: 0 0

LCD Errors: 0 0

Total Cells: 0 0

Data Cells: 0 0

Bit Errors: 0 0

 

Total ES: 107 30

Total SES: 1 15

Total UAS: 31 9103180

Edited by parasxoulis
προσθληκη στοιχείων
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν μας δωσεις στατιστικα του ρουτερ, μονο υποθέσεις θα κανουμε.

 

Το οτι εισαι μακρυα εχει ενα βαρος, εαν εισαι στο οριο για adsl. Δηλαδη το πρωι δεν υπαρχουν παρεμβολες και συνδεεσαι οριακα εστω κ πολυ μακρυα που εισαι. Το βραδυ αυξανονται οι παρεμβολες στην γραμμη και επειδη εισαι στο οριο δεν μπορεις να συνδεθεις.

 

Αλλα εαν δεν δωσεις στατιστικα (SNR,Attenuation, κτλ) μονο υποθεσεις θα κανουμε και τιποτα αλλο

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

μιας και αντιμετωπιζω κι εγω κατι μικροπροβληματακια με αποσυγχρονισμους του DSL σας γραφω παρακατω τα στατιστικα μου και δωστε μου τα φωτα σας.

 

Downstream Upstream

 

SNR Margin: 23.7 25.4 db

 

Line Attenuation: 17.8 11.0 db

 

Data Rate: 8192 380 kbps

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

μιας και αντιμετωπιζω κι εγω κατι μικροπροβληματακια με αποσυγχρονισμους του DSL σας γραφω παρακατω τα στατιστικα μου και δωστε μου τα φωτα σας.

 

Downstream Upstream

 

SNR Margin: 23.7 25.4 db

 

Line Attenuation: 17.8 11.0 db

 

Data Rate: 8192 380 kbps

 

Εχεις πολυ μεγαλο SNR.... :blink:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

μιας και αντιμετωπιζω κι εγω κατι μικροπροβληματακια με αποσυγχρονισμους του DSL σας γραφω παρακατω τα στατιστικα μου και δωστε μου τα φωτα σας.

 

Downstream Upstream

 

SNR Margin: 23.7 25.4 db

 

Line Attenuation: 17.8 11.0 db

 

Data Rate: 8192 380 kbps

 

 

Μια χαρα ειναι. Το προβλημα ισως ειναι αλλου

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι. Το προβλημα ισως ειναι αλλου

 

Τι μια χαρα βρε dogane?? ειναι πολυ μεγαλο το SNR του, μην τρελαθουμε...

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα εχω μεγαλο ή οχι SNR margin?

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

τελικα εχω μεγαλο ή οχι SNR margin?

 

Δεν εχεις μεγαλο... ΠΟΛΥ μεγαλο εχεις. Ζητησε να στο ριξουν, γι' αυτο εχεις προβλημα με τον συγχρονισμο... ελεος το SNR για να πεις οτι εναι οκ πρεπει να κυμαινεται μεταξυ 9-13 dB!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις μεγαλο... ΠΟΛΥ μεγαλο εχεις. Ζητησε να στο ριξουν, γι' αυτο εχεις προβλημα με τον συγχρονισμο... ελεος το SNR για να πεις οτι εναι οκ πρεπει να κυμαινεται μεταξυ 9-13 dB!!

και πως μπορουμε να το ριξουμε;

πως ακριβως θα το δηλωσω στις βλαβες;

 

παντως τωρα που μιλαμε, εχω κανονικα ιντερνετ. :wacko:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

και πως μπορουμε να το ριξουμε;

πως ακριβως θα το δηλωσω στις βλαβες;

 

παντως τωρα που μιλαμε, εχω κανονικα ιντερνετ. :wacko:

 

Και ενα αυτοκινητο που καιει λαδια, μπορει να βγει στο δρομο και να ταξιδεψει...

 

Παρε τηλεφωνο και δωσ' το στις βλαβες... πες τα νουμερα του θορυβου που εχεις και ζητα να στο ριξουν!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς το router TW236R4-A0 που εδιναν με το conn-x?? αν μπορει καποιος να μου πει τι μετασχηματιστη εχει γιατι εχω 2 και τους εχω μπερδεψει. ο ενας ειναι 12v και ο αλλος 15. επισης πως απεργοποιω το ασυρματο δικτυο αν ειναι ευκολο
Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς το router TW236R4-A0 που εδιναν με το conn-x?? αν μπορει καποιος να μου πει τι μετασχηματιστη εχει γιατι εχω 2 και τους εχω μπερδεψει. ο ενας ειναι 12v και ο αλλος 15. επισης πως απεργοποιω το ασυρματο δικτυο αν ειναι ευκολο

 

Γιατι δεν κοιτας τι ταση δεχεται το router σου?? Φυσιολογικα πρεπει να εχει καρτελακι πανω στο router που γραφει ac input (ή κατι τετοιο) και αναγερει ποσα volts δεχεται για εισοδο. Ετσι θα βρεις και τον μετασχηματιστη του.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς το router TW236R4-A0 που εδιναν με το conn-x?? αν μπορει καποιος να μου πει τι μετασχηματιστη εχει γιατι εχω 2 και τους εχω μπερδεψει. ο ενας ειναι 12v και ο αλλος 15. επισης πως απεργοποιω το ασυρματο δικτυο αν ειναι ευκολο

το ασυρματο δεν απενεργοποιειται, απλως μπορεις να αλλαξεις τον κωδικο του wireless ωστε να εισαι σιγουρος οτι δεν θα σου "κλεψει" κανεις.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Τι μια χαρα βρε dogane?? ειναι πολυ μεγαλο το SNR του, μην τρελαθουμε...

 

Αυτο λεω. ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ! :blink: Ποιος σου ειπε οτι μεγαλο SNR δεν ειναι καλο; Μηπως τα μπερδευεις με το Attenuation;

 

Δεν εχεις μεγαλο... ΠΟΛΥ μεγαλο εχεις. Ζητησε να στο ριξουν, γι' αυτο εχεις προβλημα με τον συγχρονισμο... ελεος το SNR για να πεις οτι εναι οκ πρεπει να κυμαινεται μεταξυ 9-13 dB!!

 

Εαν δεν εχεις καταλαβει εχει 8αρα γραμμη. Και δεν εχει 24αρα. Το SNR παλι ποιος σου ειπε οτι ΠΡΕΠΕΙ να ναι 9-13 για να ειναι ΚΑΛΟ; (Πχ forthnet εχει target snr 6)

 

και πως μπορουμε να το ριξουμε;

πως ακριβως θα το δηλωσω στις βλαβες;

 

παντως τωρα που μιλαμε, εχω κανονικα ιντερνετ. :wacko:

 

Δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα. Σαν στατιστικα η γραμμη σου απλα πεταει.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

το ασυρματο δεν απενεργοποιειται, απλως μπορεις να αλλαξεις τον κωδικο του wireless ωστε να εισαι σιγουρος οτι δεν θα σου "κλεψει" κανεις.

 

 

 

και πως αλλαζω κωδικο?? για τον μετασχηματιστη κανεις??????

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεω. ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ! :blink: Ποιος σου ειπε οτι μεγαλο SNR δεν ειναι καλο; Μηπως τα μπερδευεις με το Attenuation;

 

Και βεβαια δεν μπερδευω τον snr με την εξασθενηση της γραμμης. To μεγαλο snr ειναι καλο μεν για σταθερη συνδεση αλλα επειδη ακριβως ειναι 8αρα, η γραμμη του "τρελενεται". Οποτε γι' αυτο του ειπα να το ριξουν να "ξεμπουκωσει"!!

 

Εαν δεν εχεις καταλαβει εχει 8αρα γραμμη. Και δεν εχει 24αρα. Το SNR παλι ποιος σου ειπε οτι ΠΡΕΠΕΙ να ναι 9-13 για να ειναι ΚΑΛΟ; (Πχ forthnet εχει target snr 6)

 

Καλα το SNR της forthnet ειναι για τον π....ο γι΄αυτο τρελενεται στα disconnects. Καλο ειναι να το σηκωσει καπως και να σταθεροποιησει και το πιταρισμενο ONU που εχει στο οπτικο της. :rolleyes: :whistle:

 

Πρακτικα η λεπτη γραμμη ειναι 10-11db για το SNR αλλα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να το γ...με κιολας!! Γιατι ειπαμε σταθερη συνδεση μεν αλλα χαμηλες ταχυτητες δε.... ;)

 

Και αν αναλογιστει καποιος και τις αισχρες καλωδιοσεις της Ελλαδος φτανει να αναρωτηθουμε γιατι δεν μπορουμε να αυξομειωνουν οι παροχοι τo SNR λες και εναι θερμοκρασια!! ;)

 

Ελπιζουμε λοιπον στο FTTH... :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...