Jump to content

Δυο Μέρες Μόνο (Mega)


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 371
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

emena mou arese para poli!!entaxei einai i klassiki ploki papakaliati alla einai poli wraio!!k eidika sto telos mou arese para poli..einai ligaki psixakides..kai i gunaika tou k o loulis!!

 

 

Αστα να πανε..Πιο ψυχακιας απ ολους ειναι ο παπακαλιατης αλλα ειναι κορυφη!:p

 

 

Υ.Γ ...Τα ξερει ολα..:worry: :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό επεισόδιο..Υπέροχα πλάνα (φρέσκα,πανέξυπνα),υπέροχη μουσική (radiohead και τα μυαλά στα κάγκελα) και υπέροχη παρουσίαση της εξέλιξης της ιστορίας στο επεισόδιο..Εκεί που σε γέμιζε,σε χαλάρωνε με μουσική για να συνεχίσει την ιστορία..

 

Δύσκολα λέω καλά λόγια για μια σειρά..Μπράβο πάντως..Πάντα τέτοια..

http://www.pyrgadikia.gr

We trust in god...Our god is PAOK!

Link to comment
Share on other sites

κορυφαιο...οπως καθε σειρα του παπακαλιατη!

ειναι ο μοναδικος που μου βγαζει διαφορετικα συναναισθηματα...δεν ειναι μονο δραμα ειναι κ μυστηριου κ θριλερ...ΜΟΝΑΔΙΚΟ.

δεν νομιζω πως εχει αναγκη απο το παρα 5 για να εχει τηλεθεαση...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ δεν έβγαζα νόημα από τον πρώτο κύκλο γι’ αυτό και δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να δω αυτή τη σειρά…αλλά χθες επειδή δεν είχα τι να κάνω κάθισα και την είδα…Επιτέλους για πρώτη φορά κατάλαβα ακριβώς τι γινόταν σε αυτή τη σειρά (και να φανταστείτε ότι το πολύ να έχω δει δύο επεισόδια και αυτά όχι ολόκληρα από τον πρώτο κύκλο). Καλό ήταν απλά επειδή γνωρίζουμε πλέον τον τρόπο που γράφει ο Παπακαλιάτης, βρήκα την εξέλιξη πολύ αναμενόμενη!!
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό επεισόδιο..Υπέροχα πλάνα (φρέσκα,πανέξυπνα),υπέροχη μουσική (radiohead και τα μυαλά στα κάγκελα) και υπέροχη παρουσίαση της εξέλιξης της ιστορίας στο επεισόδιο..Εκεί που σε γέμιζε,σε χαλάρωνε με μουσική για να συνεχίσει την ιστορία..

 

Δύσκολα λέω καλά λόγια για μια σειρά..Μπράβο πάντως..Πάντα τέτοια..

 

Η μουσική είναι πάντα καλή στις σειρές του Παπακαλιάτη!

 

Αν και ακόμα και σε αυτό πάλι τα ίδια κάνει ο Παπακαλιάτης: Εξαιρετικοί οι Radiohead, δεν λέω, αλλά μας τους έχει ξαναβάλει (ξανά και ξανά) στο Κλείσε Τα Μάτια)...π.χ. Creep, Exit Music (For a Film)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το επεισόδιο, κατά τη γνώμη μου, με πολύ αγωνία. Εγώ νόμιζα (από τα διαφημιστικά treiler) ότι η "γυναίκα" του Παπακαλιά θα πατήσει με το αυτοκίνητό της το "Χρήστο" κι έτσι αυτός θα βρεθεί σε αναπηρική καρέκλα.Αλλά είναι δυνατόν να φτάσω στο μυαλό του;:lol: :lol:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από το 47% που έκανε το Παρά 5, το Δύο Μέρρς Μόνο έκανε μόλις 24,3%...

Απ' ό,τι φαίνεται μάλλον ξεφτίζει η μπογιά του Παπακαλλιάτη.;)

Link to comment
Share on other sites

Από το 47% που έκανε το Παρά 5, το Δύο Μέρρς Μόνο έκανε μόλις 24,3%...

Απ' ό,τι φαίνεται μάλλον ξεφτίζει η μπογιά του Παπακαλλιάτη.;)

 

Δεν νομίζω ότι μπορείς να συγκρίνεις σειρές μόνο από την τηλεθέαση που κάποιοι λένε ότι έκαναν. Εξ' άλλου δεν βλέπουμε τη σειρά για τον Παπακαλιάτη, αλλά γιατί εγώ προσωπικά τρελαίνομαι με τα περίεργα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

6 επεισόδια είχαν προβληθεί πέρσι..Όσο για την ακροαματικότητα , μακάρι ο Παπακαλιάτης να ακολουθήσει πιο δύσκολα μονοπάτια και να μην αρκεστεί στο κυνήγι της ακροαματικότητας,γιατί φάνηκε με το 7 επεισόδιο ότι μάλλον δν το ενδιαφέρει ιδιαίτερα,παρά μόνο το τελικό αποτέλεσμα να είναι αυτό που του αρέσει..

 

Και που αρέσει σε εμάς..

 

Για τους υπόλοιπους υπάρχει το παρα πέντε.. :-)

http://www.pyrgadikia.gr

We trust in god...Our god is PAOK!

Link to comment
Share on other sites

Από το 47% που έκανε το Παρά 5, το Δύο Μέρρς Μόνο έκανε μόλις 24,3%...

Απ' ό,τι φαίνεται μάλλον ξεφτίζει η μπογιά του Παπακαλλιάτη.;)

Και ποιός σου είπε οτι μας νοιάζουν τα νούμερα; :wacko:

Όσο λιγότεροι το βλέπουν, τόσο καλύτερα στην τελική...

 

 

Για τους υπόλοιπους υπάρχει το παρα πέντε.. :-)

:respect:

Link to comment
Share on other sites

6 επεισόδια είχαν προβληθεί πέρσι..Όσο για την ακροαματικότητα , μακάρι ο Παπακαλιάτης να ακολουθήσει πιο δύσκολα μονοπάτια και να μην αρκεστεί στο κυνήγι της ακροαματικότητας,γιατί φάνηκε με το 7 επεισόδιο ότι μάλλον δν το ενδιαφέρει ιδιαίτερα,παρά μόνο το τελικό αποτέλεσμα να είναι αυτό που του αρέσει..

Και που αρέσει σε εμάς..

 

Για τους υπόλοιπους υπάρχει το παρα πέντε.. :-)

 

Δυστυχώς όμως LoGotHeΤiS, τα τελευταία χρόνια ολοένα και περισσότερο σειρές και εκπομπές κόβονται ή συνεχίζουν ανάλογα με τα νούμερα που κάνουν. Και η ίδια σειρά πέρισυ είχε σταματήσει (αν και ποτέ δεν το παραδέχτηκαν) εξ αιτίας των πολύ άσχημων νούμερων που έκανε. Δεν λέω οτι τα νούμερα είναι το παν (εμάς ούτε που θα έπρεπε να μας ενδιαφέρουν). Λέω πως τα νούμερα είναι το παν ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ και συνεπώς για τη συνέχιση μιας εκπομπής/σειράς.

 

Άρα θεωρώ λάθος το να λέμε "δεν με νοιάζουν τα νούμερα που κάνει μια

εκπομπή/σειρά, αρκεί εμένα να μου αρέσει" απλά γιατί αν τα νούμερα πέφτουν όπως του Δυο Μέρες Μόνο...σε λίγο δεν θα υπάρχει σειρά να μας αρέσει. Μπορεί π.χ. να ξανα-αρρωστήσει κάποιος "πολύ σημαντικός" για την σειρά... :p :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Καμιά σχέση με "Να με προσέχεις", "Κλείσε τα μάτια", "Η ζωή μας μια βόλτα".

 

Για μένα πολύ χειρότερο... Όλα τα προηγούμενα με καθήλωναν, τελείωνε το επεισόδιο και ανυπομονούσα να δω το επόμενο. Τώρα... :zzz:

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η σειρά αυτή μου είναι πιο συμπαθής από ό,τι έχει κάνει ο Παπακαλιάτης μέχρι τώρα.

 

Κι αυτό για δύο λόγους:

 

1. Το ομώνυμο μουσικό θέμα, από τα πιο ωραία τραγούδια της Γαλάνη.

2. Η Βίκυ :love: :love: :love: :love: :love:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

2. Η Βίκυ :love: :love: :love: :love: :love:

 

 

Η βικυ της ομοφυλοφιλικης σχεσης:p ?

 

Ενας λογος για να δει καποιος τη σειρα ειναι η βικυ παπαδοπουλου(σοφια)..

Παντως εχει καλο γουστο ο παπακαλιατης για τις συμπρωταγωνιστριες..Η ιωαννα παπα ομως παραμενει αξεπεραστη..:happy:

 

Μην κολατε με τα νουμερα..Οκ ο κριστοφερ εχει κρατησει πλεον το hardcore κοινο του για το λογο οτι βαδιζει στην πεπατημενη..Αλλα για αναρωτηθειτε ποσοι ελληνες ηθοποιοι εχουν τοσο πιστο κοινο οπως ο αυτος?Εγω νομίζω κανένας αυτη τη στιγμη..

Anyway..το δυο μερες μονο για μενα ειναι η πιο στυλιζαρισμενη σειρα της ελληνικης τηλεορασης τα τελευταια χρονια..

Link to comment
Share on other sites

Ενας λογος για να δει καποιος τη σειρα ειναι η βικυ παπαδοπουλου(σοφια)..

Αυτή τη Βίκυ εννοώ :)

 

Μην κολατε με τα νουμερα

 

Συμφωνώ σ' αυτό. Δεν είναι το παν οι μετρήσεις της AGB.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

6 επεισόδια είχαν προβληθεί πέρσι..Όσο για την ακροαματικότητα , μακάρι ο Παπακαλιάτης να ακολουθήσει πιο δύσκολα μονοπάτια και να μην αρκεστεί στο κυνήγι της ακροαματικότητας,γιατί φάνηκε με το 7 επεισόδιο ότι μάλλον δν το ενδιαφέρει ιδιαίτερα,παρά μόνο το τελικό αποτέλεσμα να είναι αυτό που του αρέσει..

 

Και που αρέσει σε εμάς..

 

Για τους υπόλοιπους υπάρχει το παρα πέντε.. :-)

 

Πω πω….όταν είδα αυτό το post αλήθεια τα πήρα :mad: ! EDIT: Γιατί ανήκω η κακομοίρα στους "υπόλοιπους" αυτή την ταπεινή "πλέμπα" που δεν κατανοεί τα underground μονοπάτια του...αντιεμπορικού Παπακαλιάτη! Προσπάθησα να μην απαντήσω από φόβο μη θίξω κανέναν – Επειδή όμως τελικά το ξαναθυμήθηκα κι αν δεν απαντήσω… θα σκάσω:X Θα προσπαθήσω να το θέσω όσο πιο ευγενικά γίνεται:

Ρε παιδιά από πότε ο Παπακαλιάτης έγινε υπεράνω AGB??

Από την πολλή κουλτούρα το έπαθε αυτό;;

Για να σοβαρευτούμε λίγο: Ο τύπος είναι ΤΡΙΣΑΘΛΙΟΣ (μιλάμε για επίπεδο Φώσκολου) και το βασικό του χαρακτηριστικό (ο λόγος που υφίσταται ακόμα κ δεν έχει πεταχτεί με τις κλωτσιές) είναι ότι μέχρι τώρα έφερνε μεγάλα νούμερα!! Και ξέρετε γιατί; Γιατί περιέβαλλε τις παπατζες του με ένα περιτύλιγμα ψευτοκουλτούρας (βλ. μουσική τύπου Radiohead – μην παρεξηγηθώ: οι Radiohead είναι ποιοτικοί – και κλεμμένες εικόνες από διάφορες ταινίες) Και με αυτό τον τρόπο «ξεγελούσε» ένα μεγάλο μέρος του κοινού που μάταια ψάχνει για ποιότητα στην τηλεόραση.

Το παρα 5 από την άλλη, ναι μεν κάνει νούμερα αλλά όχι μόνο επειδή είναι «εύπεπτο» (φυσικά και είναι: για κωμωδία προκειται!) αλλά και γιατί έχει ένα χαρακτηριστικό που λείπει αφόρητα από την ελληνική τηλεόραση: ΠΕΤΑΕΙ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΚΑΘΕ ΤΙ ΤΟ «ΔΗΘΕΝ» ΚΑΙ ΤΟ «ΣΤΗΜΜΕΝΟ», δεν κάνει καμιά προσπάθεια να περάσει ως υψηλή τέχνη (κ ίσως γι αυτό υπάρχουν σε αυτό κάποιες στιγμές – ελάχιστες, αλλά κατά την υποκειμενική μου γνώμη υπάρχουν – που έχουν ένα σπάνιο κ ανεπιτήδευτο βάθος)

 

2 πράγματα να έχετε στο πίσω μέρος του μυαλού σας όταν σας προσφέρουν κάτι ως «έργο τέχνης»:1) Ο,τι λάμπει δεν είναι χρυσός κ 2) Υπάρχει μια λεπτή (κ συχνά δυσδιάκριτη) γραμμή ανάμεσα στην Τέχνη κ τη Μπουρδολογία.

(περιττό να επαναλάβω σε ποια πλευρά ανήκει ο Παπακαλιάτης!);)

Link to comment
Share on other sites

(Κάνω μια μικρή εξαίρεση στο αυτοban μου)

 

Ποιος είπε ότι έγινε υπεράνω agb..??<<μακάρι ο Παπακαλιάτης να ακολουθήσει πιο δύσκολα μονοπάτια >> και <<μάλλον δν τον..>>..MΑΚΑΡΙ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΓΡΑΨΑ..3εις σειρές ήταν το post μου,πριν τα πάρεις τουλάχιστον ας το διάβαζες σωστά..

 

Φυσικά και δεν κάνει τέχνη ο Παπακαλιάτης..Αλλά δεν είναι και παρα πέντε..Τουλάχιστον έχει μια όμορφη σκηνοθεσία,αληθοφανείς διαλόγους και υπόθεση τόσο μπερδεμένη όσο τα γούστα μου..

 

Εσύ τελικά τρώς φαγκρί ή φαμπέζ..?

 

{Ακουλουθεί ξεκαρδιστικό γέλιο}

 

-Αστείο είναι πάντως αυτό το "ότι σας προσφέρουν.."..πραγματικά πολύ αστείο..Σε ποιους προσφέρουν και τι μπορείς να το κρίνεις και απο τις σελίδες των post του παρα πέντε..

http://www.pyrgadikia.gr

We trust in god...Our god is PAOK!

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγώ είπα: <<ελάχιστες>> καλές στιγμές αλλά που τουλάχιστον δεν προσποιούνται ότι είναι κάτι άλλο από αυτό που είναι...Τέσπα, το θέμα δεν είναι το παρα5 αλλά η α-τεχνία του κακομοιρη του Παπακαλιάτη (παραδέχομαι ότι προσπαθεί αλλά άμα δεν υπάρχει ταλέντο, τι να το κάνεις!).

Δεν έπρεπε πάντως να το πάρεις προσωπικά Logothetis, μπορεί να έκανα quote σε σένα αλλά η παρατήρηση ήταν γενική: μου κάνει εντύπωση πως "περνάει" για ποιοτικό το σενάριο της Λάμψης με αλλαγμένη τη μουσική κ κάποιες εξωτερικές σκηνές!

Link to comment
Share on other sites

Πω πω….όταν είδα αυτό το post αλήθεια τα πήρα :mad: ! Προσπάθησα να μην απαντήσω από φόβο μη θίξω κανέναν – Επειδή όμως τελικά το ξαναθυμήθηκα κι αν δεν απαντήσω… θα σκάσω:X Θα προσπαθήσω να το θέσω όσο πιο ευγενικά γίνεται:

Ρε παιδιά από πότε ο Παπακαλιάτης έγινε υπεράνω AGB??

Από την πολλή κουλτούρα το έπαθε αυτό;;

Για να σοβαρευτούμε λίγο: Ο τύπος είναι ΤΡΙΣΑΘΛΙΟΣ (μιλάμε για επίπεδο Φώσκολου) και το βασικό του χαρακτηριστικό (ο λόγος που υφίσταται ακόμα κ δεν έχει πεταχτεί με τις κλωτσιές) είναι ότι μέχρι τώρα έφερνε μεγάλα νούμερα!! Και ξέρετε γιατί; Γιατί περιέβαλλε τις παπατζες του με ένα περιτύλιγμα ψευτοκουλτούρας (βλ. μουσική τύπου Radiohead – μην παρεξηγηθώ: οι Radiohead είναι ποιοτικοί – και κλεμμένες εικόνες από διάφορες ταινίες) Και με αυτό τον τρόπο «ξεγελούσε» ένα μεγάλο μέρος του κοινού που μάταια ψάχνει για ποιότητα στην τηλεόραση.

Το παρα 5 από την άλλη, ναι μεν κάνει νούμερα αλλά όχι μόνο επειδή είναι «εύπεπτο» (φυσικά και είναι: για κωμωδία προκειται!) αλλά και γιατί έχει ένα χαρακτηριστικό που λείπει αφόρητα από την ελληνική τηλεόραση: ΠΕΤΑΕΙ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΚΑΘΕ ΤΙ ΤΟ «ΔΗΘΕΝ» ΚΑΙ ΤΟ «ΣΤΗΜΜΕΝΟ», δεν κάνει καμιά προσπάθεια να περάσει ως υψηλή τέχνη (κ ίσως γι αυτό υπάρχουν σε αυτό κάποιες στιγμές – ελάχιστες, αλλά κατά την υποκειμενική μου γνώμη υπάρχουν – που έχουν ένα σπάνιο κ ανεπιτήδευτο βάθος)

 

2 πράγματα να έχετε στο πίσω μέρος του μυαλού σας όταν σας προσφέρουν κάτι ως «έργο τέχνης»:1) Ο,τι λάμπει δεν είναι χρυσός κ 2) Υπάρχει μια λεπτή (κ συχνά δυσδιάκριτη) γραμμή ανάμεσα στην Τέχνη κ τη Μπουρδολογία.

(περιττό να επαναλάβω σε ποια πλευρά ανήκει ο Παπακαλιάτης!);)

 

 

Νομιζω οτι πεφτεις στην εξης παγιδα..ο παπακαλιατης δεν ισχυρισθηκε ποτε οτι πουλαει κατι που χαρακτηριζεται απο προτοτυπια ή απο βαθυστοχαστους διαλογους..το εχει δηλωσει κι ο ιδιος οτι οι σειρες του αποτελουν συραφη κομματιων απο διαφορες ταινιε ή σειρες συνδυαζοντας τα απο τη δικη του οπτικη γωνια..και δε νομιζω οτι οσοι παρακολυθουν τις σειρες του ειναι τοσο αφελης για να πιστευουν οτι παρακολουθουν κατι το τελειως ξεχωριστο απο πλευρας ποιοτητα..

Κι ο ιδιος αλλωστε εχει πει οτι στοχος του ειναι να παρουσιασει κατι με το οποιο ο θεατης θα περασει ευχαριστα και αν μη τι αλλο αυτο το πετυχαινει σε καλο βαθμο για το λογο οτι οι σειρες του ναι μεν αντιγραφουν πολλα σημεια απο ταινιες κλπ ναι μεν δεν εχουν τους βαθυστοχαστους διαλογους αλλα ειναι σαφως προσεγμενες και αντικατοπτιζουν την οραγανωτικοτητα του σκηνοθετη-σεναριογραφου τους..δε νομιζω οτι απο πλευρας πλανων ή μουσικης επιλογης και γενικοτερα σκηνοθεσιας υπαρχει κατι καλυτερο στην ελληνικη τν αυτη τη στιγμη..

 

και για να κλεισω νομιζω κακως κρινεις τον παπακαλιατη με γνωμονα οτι πουλαει υψηλη ποιοτητα τεχνης κοροιδευοντας το κοινο..ποτε δεν μου εδωσε αυτη την αισθηση..απλα κοιταει να δινει ενα στυλ στις σειρες του(με αποκορυφωμα την τελευταια) και πανω απολα θελει να κανει τον θεατρη να περναει καλα..Νομιζω αυτο ειναι το κριτηριο για καποιον..το ποσο ανατποκρινεται μεσω της δουλειας του στους στοχους που ο ιδιος εχει θεσει και αν μη τι αλλο για μενα το κανει καλα..

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγώ είπα: <<ελάχιστες>> καλές στιγμές αλλά που τουλάχιστον δεν προσποιούνται ότι είναι κάτι άλλο από αυτό που είναι...Τέσπα, το θέμα δεν είναι το παρα5 αλλά η α-τεχνία του κακομοιρη του Παπακαλιάτη (παραδέχομαι ότι προσπαθεί αλλά άμα δεν υπάρχει ταλέντο, τι να το κάνεις!).

Δεν έπρεπε πάντως να το πάρεις προσωπικά Logothetis, μπορεί να έκανα quote σε σένα αλλά η παρατήρηση ήταν γενική: μου κάνει εντύπωση πως "περνάει" για ποιοτικό το σενάριο της Λάμψης με αλλαγμένη τη μουσική κ κάποιες εξωτερικές σκηνές!

 

Ποιοτικός μπορεί να μην είναι, αλλά σίγουρα η σειρές του Παπακαλιάτη είναι μακράν ανώτερες σε σκηνοθεσία και μουσική επένδυση το λιγότερο.

 

Όσο για το γεγονός πως κλέβει ξένες σειρές και ταινίες, φυσικά και το κάνει. Αλλά είναι ο μόνος που το κάνει πετυχημένα. Και ο Αντ1 είχε ξεκινήσει παλαιότερα μια σειρά στυλ Friends, αλλά φυσικά πήγε άπατη.

 

edit: συμφωνώ απόλυτα rebelion.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μπλέχτηκα λίγο.

Ο Λούλης πείραξε το μηχάνημα τελικά; Στο πρηγούμενο επεισόδιο αυτός ήταν στο κρεβάτι με τη Ματσάγγου ή ο καραφλός;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...