Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

ειμαι 5 χρονια στη Vodafone και μετα απο αρκετα προβληματα τα τελευταια 2, αποφασισα να την κοψω και να παω σε Cosmote, κυριως λογω της καλυτερης καλυψης και ελπιζοντας ν'αποφυγω τα θεματα που ειχα με το δικτυο της Vodafone.

 

Εχω αποφασισει και για το προγραμμα που καλυπτει τις αναγκες μου αλλα εκεινο που μου εκανε εντυπωση ειναι το εξης:

Ειχα το VF GPRS/3G+, οπου με 15 ευρω το μηνα (+φπα) ειχα 10ΜΒ προπληρωμενα χρησης internet μεσω GPRS ή 3G.

 

Το "COSMOTE DATA PACK 200MB", ειναι δυνατον με τα ιδια χρηματα αντι για 15ΜΒ να δινει...200 ?? Μαλλον εχω καταλαβει κατι λαθος ε ??

 

Φίλε μου σωστά κατάλαβες. Το καλύτερο είναι ότι με την κάρτα σύνδεσης για φωνή που έχεις στην cosmote μπορείς να βάλεις την υπηρεσία wireless internet 200 που με 13 ευρώ έχεις 200 Mb κανονικό internet. TΟ "COSMOTE DATA PACK 200 MB" που αναφέρεις είναι το ίδιο αλλά σε ξεχωριστή κάρτα sim διαφορετική από αυτή που έχεις για φωνή. Στην περίπτωση αυτή (DATA PACK) υπάρχει και επιδότηση γαι usb modem.

Τέλος η χρέωση είναι ανά kb και δεν έχει ελάχιστη χρέωση ή χρέωση ανα 10 kb που έχει η vodafone.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παω στο Πλαισιο να κανω τις 2 συνδεσεις που χρειαζομαι. Θελω να ρωτησω αν καποιος γνωριζει το εξης:

 

Οταν ειχα κανει το αντιστοιχο σε ενα Vodafone Shop (πριν 5 χρονια), ειχα ζητησει αν υπαρχει καποιο πιο "ευκολο-μνημονευτο" νουμερο και μου ειχαν δωσει να διαλεξω απο μια λιστα με καμμια 30αρια ελευθερα. Ξερει κανεις αν μπορω να το κανω και στο Πλαισιο (η σε καταστημα Comsote) ??

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς, εμένα πριν 5 μέρες μου έδωσαν να διαλέξω, και πήρα κάτι σε στυλ 6975102030

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς, εμένα πριν 5 μέρες μου έδωσαν να διαλέξω, και πήρα κάτι σε στυλ 6975102030

 

Σ'ευχαριστω πολυ για το reply! Αυριο θα παω. Στο Πλαισιο πηγες η σε καταστημα Cosmote ?

Link to comment
Share on other sites

Tι έγινε, μπήκα σε ένα πρόγραμμα, και από εκεί που είχα wind και μπορούσα να έχω πρόσβαση σε κάθε εφαρμογή που ήθελε internet, τώρα με την cosmote δεν μπορώ να μπω πουθένα, ούτε στο ίντερνετ!! :mad:
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ενεργοποιήσεις κάποιο από τα πακέτα wireless internet. Δες λίγο εδώ http://www.cosmote.gr/cosmote/portlets/ForYou/pricelist.jsp?locale=el_GR&pricelistType=contractplan&breadcrumbTitle=Υπηρεσία%20Wireless%20Internet#jump7
Link to comment
Share on other sites

ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να έχει σε μία εταιρία 2 συνδέσεις στο όνομα του, τι έγγραφα χρειάζονται να προσκομίσει ώστε να κάνει τη δεύτερη σύνδεση κι αν η επιδότηση συσκευής είναι ανοιχτή (με την έννοια του ότι .. μπορεί να πάρει οποιαδήποτε συσκευή θέλει.. όχι όποια του δίνει η κάθε εταιρία με το πακέτο που θα κάνει!)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ενεργοποιήσεις κάποιο από τα πακέτα wireless internet. Δες λίγο εδώ http://www.cosmote.gr/cosmote/portlets/ForYou/pricelist.jsp?locale=el_GR&pricelistType=contractplan&breadcrumbTitle=Υπηρεσία%20Wireless%20Internet#jump7

 

Mάλιστα, ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Μαριελ μπορεις να παρεις οποιαδηποτε συσκευη και να κανεις επισης οσα νουμερα θες. Οσον αφορα στα εγγραφα χρειαζεσαι ταυτοτητα νομιμου εκπροσωπου και εκκαθαριστικο. Αναλογα με την μορφη της εταιριας μπορουν να σου ζητησουν προσφατα τιμολογια ή αντιγραφο της εναρξης.

Ψαξε το καλα για τα προγραμματα και τις επιδοτησεις και στις τρεις εταιρειες κινητης.

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Ok, Ευχαριστώ πολύ..!

 

Να ρωτήσω κ κάτι άλλο.. σκέφτομαι για μετατροπή από καρτοκινητό σε συμβόλαιο με Cote.. Δίνεται επιδότηση συσκευής με τέτοια μετατροπή;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα 2 νεες συνδεσεις στην Cosmote. Επειδη ο αντιπροσωπος δεν ηξερε (απαραδεκτο...) να μου πει κατι που τον ρωτησα για μια υπηρεσια, θα'θελα καποιος, αν μπορει, να μου πει το εξης:

 

Εβαλα την υπηρεσια Cosmote Wireless Internet Easy. Με αυτην εχεις, χωρις παγιο, 1 ΜΒ free το μηνα (με gprs υποθετω) και μετα απο εκει χρεωνει κλιμακωτα ?

 

Πηρα τηλ. το 1212 (το σταθερο νουμερο που πρεπει να προσθεσω στο Οικογ. προγραμμα που εβαλα, λογω προβληματος του software δεν μπηκε το απογευμα και μου ειπε ο αντιπροσωπος οτι θα το κανει το 1212 αλλα αυτοι με παρεπεμψαν παλι τον αντιπροσωπο...:wacko:) να ρωτησω που πρεπει να στελνω sms για να μαθαινω το υπολοιπο του προπληρωμενου χρονου ομιλιας που εχω και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει κατι τετοιο στην Cosmote. :blink: Οντως ετσι ειναι ??

Link to comment
Share on other sites

Ναι... η cote δυστυχώς ακόμα δεν έχει ενεργοποιήσει τη συγκεκριμένη υπηρεσία σε αντίθεση με τις άλλες εταιρείες..

 

Είναι ένα από τα μεινοεκτήματα της ... που κάνει πολλούς χρήστες ( πολλοί γνωστοί μου το'χουν κάνει) να αλλάζουν εταιρεία ακόμα κ γι' αυτό το λόγο!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ναι... η cote δυστυχώς ακόμα δεν έχει ενεργοποιήσει τη συγκεκριμένη υπηρεσία σε αντίθεση με τις άλλες εταιρείες..

 

Είναι ένα από τα μεινοεκτήματα της ... που κάνει πολλούς χρήστες ( πολλοί γνωστοί μου το'χουν κάνει) να αλλάζουν εταιρεία ακόμα κ γι' αυτό το λόγο!

 

Χμμμ...τελος παντων, φυσικα και ΔΕΝ ειναι λογος αυτος να φυγεις, μπορεις να το παρακολουθεις απο το τηλ. αυτο.

 

Ο "μηνας" στη vodafone για τον προπληρωμενο χρονο αφορουσε τις ημ/νιες 1-31 (ή 30 αναλογα το μηνα). Στην Cosmote ισχυει το ιδιο η εδω ενοουν "τιμολογιακο" μηνα, δηλ. 30 κλεισμενες μερες αρχη γενομενης απο την ημ/νια συνδεσης/τιμολογησης ??

 

Κι αυτο με το Wireless Internet Easy ειναι τελικα αυτο που εχω καταλαβει ??

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...τελος παντων, φυσικα και ΔΕΝ ειναι λογος αυτος να φυγεις, μπορεις να το παρακολουθεις απο το τηλ. αυτο.

 

Ο "μηνας" στη vodafone για τον προπληρωμενο χρονο αφορουσε τις ημ/νιες 1-31 (ή 30 αναλογα το μηνα). Στην Cosmote ισχυει το ιδιο η εδω ενοουν "τιμολογιακο" μηνα, δηλ. 30 κλεισμενες μερες αρχη γενομενης απο την ημ/νια συνδεσης/τιμολογησης ??

 

Κι αυτο με το Wireless Internet Easy ειναι τελικα αυτο που εχω καταλαβει ??

 

Ευχαριστω πολυ!

 

Πλέον από 01/04/2008 στους λογαριασμούς θα εμφανίζεται μια σελίδα που θα αναφέρει τον χρόνο που μίλησε ο συνδρομητής από το ατομικό του πρόγραμμα. Είναι μία πρόοδος και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον από 01/04/2008 στους λογαριασμούς θα εμφανίζεται μια σελίδα που θα αναφέρει τον χρόνο που μίλησε ο συνδρομητής από το ατομικό του πρόγραμμα. Είναι μία πρόοδος και αυτό.

 

 

Αλήθεια;;;;

 

Καλή φάση..! Αντε να δούμε βρε Coteee, πότε θα "πάρεις μπρος";

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Πλέον από 01/04/2008 στους λογαριασμούς θα εμφανίζεται μια σελίδα που θα αναφέρει τον χρόνο που μίλησε ο συνδρομητής από το ατομικό του πρόγραμμα. Είναι μία πρόοδος και αυτό.

 

Ενταξει αλλα ειναι αργα οταν το δεις αυτο...Θα επρεπε να μπορεις να ενημερωνεσαι κατα τη διαρκεια της χρονικης περιοδου και οχι μετα το περας αυτης. Οπως κανουν δηλ. οι αλλοι δυο...(βοδιαfone και wind)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει αλλα ειναι αργα οταν το δεις αυτο...Θα επρεπε να μπορεις να ενημερωνεσαι κατα τη διαρκεια της χρονικης περιοδου και οχι μετα το περας αυτης. Οπως κανουν δηλ. οι αλλοι δυο...(βοδιαfone και wind)

 

Κανείς δεν είπε ότι είναι τέλειο όπως τέλειο δεν έχει καμία εατιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν είπε ότι είναι τέλειο όπως τέλειο δεν έχει καμία εατιρεία.

 

Το θεμα δεν εχει να κανει με την "τελειοτητα" αλλα με τη χρησιμοτητα. Και το να το βλεπω αυτο στον λογαριασμο ΑΦΟΥ εχω τιμολογηθει μου ειναι αχρηστο (η τελος παντων, πολυ λιγο χρησιμο)

Link to comment
Share on other sites

Αλλα λεει το site της Cosmote, αλλα σου λενε οταν παρεις στο 1212...Τελικα, ο προπληρωμενος χρονος ομιλιας, καταναλωνεται ημερολογιακα (απο την 1η εως την 30 του μηνα) η τιμολογιακα (απο τοτε δηλ. που εκδιδεται ο λογ/μος σου μεχρι την επομενη ημ/νια εκδοσης) ?? :confused:
Link to comment
Share on other sites

Αλλα λεει το site της Cosmote, αλλα σου λενε οταν παρεις στο 1212...Τελικα, ο προπληρωμενος χρονος ομιλιας, καταναλωνεται ημερολογιακα (απο την 1η εως την 30 του μηνα) η τιμολογιακα (απο τοτε δηλ. που εκδιδεται ο λογ/μος σου μεχρι την επομενη ημ/νια εκδοσης) ?? :confused:

 

τιμολογιακά :)

Link to comment
Share on other sites

Aυτήν τη στιγμή στην οικογένεια έχουμε 2 συνδέσεις με πρόγραμμα Cosmote.

Υπάρχει επιλογή στην αγορά, να μπορείς να ενοποιήσεις την επιχορήγηση 2 συνδέσεων?

Ακόμα και αν αυτό προυποθέτει αλλαγή παρόχου, αρκεί με φορητότητα αριθμών να κρατάς το παλαιό νούμερο...

Link to comment
Share on other sites

Aυτήν τη στιγμή στην οικογένεια έχουμε 2 συνδέσεις με πρόγραμμα Cosmote.

Υπάρχει επιλογή στην αγορά, να μπορείς να ενοποιήσεις την επιχορήγηση 2 συνδέσεων?

Ακόμα και αν αυτό προυποθέτει αλλαγή παρόχου, αρκεί με φορητότητα αριθμών να κρατάς το παλαιό νούμερο...

 

Νομίζω ότι γίνεται αν τα βάλεις σε οικογενειακό πακέτο.

 

Πιστεύω ότι με την επιλογή του -10% στα πάγια που έχει το οικογενειακό πακετο θα κάνεις καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι γίνεται αν τα βάλεις σε οικογενειακό πακέτο.

 

Πιστεύω ότι με την επιλογή του -10% στα πάγια που έχει το οικογενειακό πακετο θα κάνεις καλή δουλειά.

 

ΟΚ σε ευχαριστώ!

 

Ρώτησα στο 1212 και μου είπε ότι είναι κάτι (η ενοποίηση των επιδοτήσεων) που θα πρέπει να ζητήσω από τον αντιπρόσωπο καθώς θα ενώσω τους λογαριασμούς σε οικογενειακό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...