Jump to content

Cosmote: Συμβόλαια κινητής: Επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


JustMe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλέποντας στην προηγούμενη σελίδα προσφορά που έκαναν στην οποία άλλαζε το πάγιο μετά από 8 μήνες μπήκα να τσεκάρω το δικό μου συμβόλαιο από περιέργεια και βλέπω ότι η τιμή που μου έλεγαν είναι μόνο για τους πρώτους 5 μήνες. 
 

Ανανέωσα 01/10/2023 μέσα από την εφαρμογή της κοσμοτέ αφού με είχαν πάρει ήδη 3 τηλέφωνα από την εταιρεία και παντού μου έλεγαν και έβλεπα τελική τιμή 24,38. Δεν είδα πουθενά, ούτε με ενημέρωσαν όταν με κάλεσαν, ότι αυτή η τιμή είναι μόνο για 5 μήνες και μετά θα πάει 40.

 

Στον τελευταίο λογαριασμό που είναι από 14/02 έως 13/03 η τιμή είναι ακόμα 24,38 οπότε από τον επόμενο θα δω εάν όντως ανεβεί. Εάν όντως την ανεβάσουν τι επιλογές έχω; Μπορώ να κάνω κάποια καταγγελία ή μόνο να πληρώσω για να σπάσω το συμβόλαιο;

IMG_4618.jpeg

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Πολύ καλή προσφορά αν σε καλύπτει

Ναι με καλύπτει αλλά δεν είναι για μένα, έχω ακόμα πόλους μήνες στην Vodafone για να σπάσω τα συμβόλαια. 

Θα το κοιτάξω πάλι τον Ιούνιο που θα έχω 12 μήνες υπόλοιπο. 

Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2024 at 10:56 ΜΜ, sou_d said:

Είναι η δεύτερη φορά που συμβαίνει. Είχε γίνει και αρχές Μαρτίου. Ουσιαστικά ο μήνας βγήκε τζάμπα, για όλους τους αριθμούς που διαχειρίζομαι

Τρίτη φορά μέσα στον μήνα, που παρουσιάζεται πρόβλημα στην γραμμή, πλέον με νέο router. Λήγει και σε ένα μήνα το συμβόλαιο. Εξαφανίστηκε και η προσφορά από την εφαρμογή. Με βάζει σε σκέψεις φυγής

Screenshot_2024-03-20-20-07-58-32_f366175fd211a9b31eaf788c453d42dc~2.jpg

Screenshot_2024-03-20-20-10-27-38_f366175fd211a9b31eaf788c453d42dc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Just now, sou_d said:

Τρίτη φορά μέσα στον μήνα, που παρουσιάζεται πρόβλημα στην γραμμή, πλέον με νέο router. Λήγει και σε ένα μήνα το συμβόλαιο. Εξαφανίστηκε και η προσφορά από την εφαρμογή. Με βάζει σε σκέψεις φυγής

Screenshot_2024-03-20-20-07-58-32_f366175fd211a9b31eaf788c453d42dc~2.jpg

Screenshot_2024-03-20-20-10-27-38_f366175fd211a9b31eaf788c453d42dc.jpg

Τι ταχύτητα πρέπει να έχεις κανονικά;;;;

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, sou_d said:

Συνήθως παίζω 53-55

Screenshot_2024-03-20-20-19-56-77_965bbf4d18d205f782c6b8409c5773a4.jpg

Κάτι παίζει ......και σε μένα το ΙΔΙΟ !!!! ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ  ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ......ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΜΕΙΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΗΝ ΤΑΧΎΤΗΤΑ ΔΩΡΕΑΝ ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ .....ΔΕΞ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ...ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΤΟ ΙΔΙΟ .....ΑΠΟ 52 -53 ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ 22-24...

Link to comment
Share on other sites

Σε λάθος θέμα γράφετε...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Serafeim1981 said:

Σε λάθος θέμα γράφετε...

Αυτό δυστυχώς γίνεται σε πάρα πολλά νήματα, με αποτέλεσμα να χάνεται η μπάλα... υπάρχουν νήματα ειδικά για όποιο θέμα ενδιαφέρεται ο καθένας.

Edited by p_k

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Serafeim1981 said:

Σε λάθος θέμα γράφετε...

Έχεις δίκιο, ζητώ συγνώμη

45 minutes ago, p_k said:

Αυτό δυστυχώς γίνεται σε πάρα πολλά νήματα, με αποτέλεσμα να χάνεται η μπάλα... υπάρχουν νήματα ειδικά για όποιο θέμα ενδιαφέρεται ο καθένας.

Μπερδεύτηκα με τα συμβόλαια, ζητώ συγνώμη

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, sou_d said:

Έχεις δίκιο, ζητώ συγνώμη

Μπερδεύτηκα με τα συμβόλαια, ζητώ συγνώμη

Φίλε μου συμβαίνει και είναι ανθρώπινο εσύ το έκανες μία φορά.

Εδώ βλέπουμε επανειλημμένα να ανακατεύονται όλα τα νήματα και στο τέλος να μη βγαίνει κανένα συμπέρασμα.

Και το χειρότερο όλων ο ειρωνικός τρόπος γραφής, με αγενείς εκφράσεις.

 

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δε βλεπω να παιρνω τιποτα καλο για ανανεωση σε family, ειμαι σε διλημμα, να τα κανω WhatsUp η να κανω φορητοτητα σε CU ?

Γνωριζει κανεις αν υπαρχουν χρονικοι περιορισμοι σε καποιο απο αυτα για να τα γυρισω παλι σε συμβολαιο?

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mythos said:

Επειδη δε βλεπω να παιρνω τιποτα καλο για ανανεωση σε family, ειμαι σε διλημμα, να τα κανω WhatsUp η να κανω φορητοτητα σε CU ?

Γνωριζει κανεις αν υπαρχουν χρονικοι περιορισμοι σε καποιο απο αυτα για να τα γυρισω παλι σε συμβολαιο?

Φορητότητα σε cu και σίγουρα θα σε πάρουν πίσω από κοσμοτε για αντιπροσφορά 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Gv2008 said:

Φορητότητα σε cu και σίγουρα θα σε πάρουν πίσω από κοσμοτε για αντιπροσφορά 

Το θεμα ειναι θα προλαβουν να με παρουν και να ακυρωσω αν με καλυπτει? 😂

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mythos said:

Το θεμα ειναι θα προλαβουν να με παρουν και να ακυρωσω αν με καλυπτει? 😂

Εμένα όταν είχα πάει από cosmote σε vf Δευτέρα πρωί έκανα αίτηση Δευτέρα μεσημέρι με πήραν για αντιπρόταση. Προτείνω την αίτηση να την κανεις σε κατάστημα όσο ελκυστική και αν φαίνεται η επιλογή της ηλεκτρονικής φορητότητας 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gv2008 said:

Εμένα όταν είχα πάει από cosmote σε vf Δευτέρα πρωί έκανα αίτηση Δευτέρα μεσημέρι με πήραν για αντιπρόταση. Προτείνω την αίτηση να την κανεις σε κατάστημα όσο ελκυστική και αν φαίνεται η επιλογή της ηλεκτρονικής φορητότητας 

Το δικαιωμα υπαναχωρησης εντος 14 ημερων το εχεις μονο οταν κανεις την αιτηση σε καταστημα ή και τηλεφωνικα ?

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Mythos said:

Το δικαιωμα υπαναχωρησης εντος 14 ημερων το εχεις μονο οταν κανεις την αιτηση σε καταστημα ή και τηλεφωνικα ?

Δεν θυμάμαι αλλά εσένα δεν σε επηρεάζει μιας και πρόκειται για καρτοκινητο και όχι φια συμβόλαιο 

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, και με τις ευλογίες της ΕΕΤΤ, στις 14 μέρες δεν γίνεται κάποια ενέργεια για την φορητότητα.
Επομένως είτε απεμπολείς το αναίτιο δικαίωμα υπαναχώρησης είτε θα ξεκινήσει η φορητότητα την 15η μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Με κάλεσαν χθες Τετάρτη 20 Μαρτίου το απόγευμα από cosmote και μου έκαναν προσφορά για φορητότητα σε κινητό 18,45€ όλα απεριόριστα εντός Ελλάδος και ΕΕ, πλην sms που ήταν 2000 (άνευ σημασίας βέβαια), σε σταθερό 24άρι 24,90€ σε επαρχία, απεριόριστα σταθερά και 8,5 ώρες σε κινητά, 2ώρες σε ΕΕ και κάποιες επιπλέον χώρες του εξωτερικού, χωρίς κάποια επιπλέον έκπτωση λόγω συνδυασμού κινητής και σταθερής.

Και επιπλέον σε σταθερό σε Αθήνα με τιμή στα 31,90€ οπτική ίνα γιατί όπως μου είπαν έχουν τοποθετήσει στην πολυκατοικία την οπτική, δεν διευκρίνισα όμως τι ταχύτητα, μου ανέφερε ότι υπάρχει η δυνατότητα σε 24, 50, 100, 200, 300, 500 και 1000Mbps, μάλλον όμως εννοούσε για 100σταρα γιατί της είπα ότι ήδη η υπάρχουσα γραμμή είναι 100άρα, αλλά οπτική στο σπίτι (όχι από καμπίνα) δεν δίνουν μόνο 300, 500 και 1000Mbps; Σε αυτή λοιπόν την περίπτωση θα μου κάνουν επιπλέον έκπτωση 5€ στην τιμή του κινητού.

Δηλαδή

1. Τιμή κινητού 18,45€.

2. Τιμή σταθερού 24άρι 24,90€.

3. Τιμή κινητού 13,45€ σε συνδυασμό με οπτική ίνα στα 31,90€.

Δεν είναι απαραίτητος ο συνδυασμός όλων των παραπάνω τριών περιπτώσεων.

Οι τιμές θα είναι οι ίδιες (χωρίς καμία αύξηση σε 5ημηνο, 6μηνο, 8μηνο, 12μηνο που έχουμε δει να δίνουν) για 24 μήνες συμβόλαιο.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, terkos2 said:

Με κάλεσαν χθες Τετάρτη 20 Μαρτίου το απόγευμα από cosmote και μου έκαναν προσφορά για φορητότητα σε κινητό 18,45€ όλα απεριόριστα εντός Ελλάδος και ΕΕ, πλην sms που ήταν 2000 (άνευ σημασίας βέβαια), σε σταθερό 24άρι 24,90€ σε επαρχία, απεριόριστα σταθερά και 8,5 ώρες σε κινητά, 2ώρες σε ΕΕ και κάποιες επιπλέον χώρες του εξωτερικού, χωρίς κάποια επιπλέον έκπτωση λόγω συνδυασμού κινητής και σταθερής.

Και επιπλέον σε σταθερό σε Αθήνα με τιμή στα 31,90€ οπτική ίνα γιατί όπως μου είπαν έχουν τοποθετήσει στην πολυκατοικία την οπτική, δεν διευκρίνισα όμως τι ταχύτητα, μου ανέφερε ότι υπάρχει η δυνατότητα σε 24, 50, 100, 200, 300, 500 και 1000Mbps, μάλλον όμως εννοούσε για 100σταρα γιατί της είπα ότι ήδη η υπάρχουσα γραμμή είναι 100άρα, αλλά οπτική στο σπίτι (όχι από καμπίνα) δεν δίνουν μόνο 300, 500 και 1000Mbps; Σε αυτή λοιπόν την περίπτωση θα μου κάνουν επιπλέον έκπτωση 5€ στην τιμή του κινητού.

Δηλαδή

1. Τιμή κινητού 18,45€.

2. Τιμή σταθερού 24άρι 24,90€.

3. Τιμή κινητού 13,45€ σε συνδυασμό με οπτική ίνα στα 31,90€.

Δεν είναι απαραίτητος ο συνδυασμός όλων των παραπάνω τριών περιπτώσεων.

Οι τιμές θα είναι οι ίδιες (χωρίς καμία αύξηση σε 5ημηνο, 6μηνο, 8μηνο, 12μηνο που έχουμε δει να δίνουν) για 24 μήνες συμβόλαιο.

Εξαιρετικες τιμές, εμένα μου δίνουν στα 25,82€ τελευταία που έλαβα από Nova φορητότητα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, terkos2 said:

Με κάλεσαν χθες Τετάρτη 20 Μαρτίου το απόγευμα από cosmote και μου έκαναν προσφορά για φορητότητα σε κινητό 18,45€ όλα απεριόριστα εντός Ελλάδος και ΕΕ, πλην sms που ήταν 2000 (άνευ σημασίας βέβαια), σε σταθερό 24άρι 24,90€ σε επαρχία, απεριόριστα σταθερά και 8,5 ώρες σε κινητά, 2ώρες σε ΕΕ και κάποιες επιπλέον χώρες του εξωτερικού, χωρίς κάποια επιπλέον έκπτωση λόγω συνδυασμού κινητής και σταθερής.

Και επιπλέον σε σταθερό σε Αθήνα με τιμή στα 31,90€ οπτική ίνα γιατί όπως μου είπαν έχουν τοποθετήσει στην πολυκατοικία την οπτική, δεν διευκρίνισα όμως τι ταχύτητα, μου ανέφερε ότι υπάρχει η δυνατότητα σε 24, 50, 100, 200, 300, 500 και 1000Mbps, μάλλον όμως εννοούσε για 100σταρα γιατί της είπα ότι ήδη η υπάρχουσα γραμμή είναι 100άρα, αλλά οπτική στο σπίτι (όχι από καμπίνα) δεν δίνουν μόνο 300, 500 και 1000Mbps; Σε αυτή λοιπόν την περίπτωση θα μου κάνουν επιπλέον έκπτωση 5€ στην τιμή του κινητού.

Δηλαδή

1. Τιμή κινητού 18,45€.

2. Τιμή σταθερού 24άρι 24,90€.

3. Τιμή κινητού 13,45€ σε συνδυασμό με οπτική ίνα στα 31,90€.

Δεν είναι απαραίτητος ο συνδυασμός όλων των παραπάνω τριών περιπτώσεων.

Οι τιμές θα είναι οι ίδιες (χωρίς καμία αύξηση σε 5ημηνο, 6μηνο, 8μηνο, 12μηνο που έχουμε δει να δίνουν) για 24 μήνες συμβόλαιο.

Καλημέρα. Μπορείς να στείλεις το τηλέφωνο που σε κάλεσαν;

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που κόψανε τις έξτρα SIM στο όλα απεριόριστα, δίνουν καλύτερες προσφορές ή είναι η ιδέα μου;

Κάτι 15€, 18€, 20€ κυκλοφορούν τελευταία... 

Μέχρι και με 12,50€ το δώσανε σε κάποιον για τους 8 πρώτους μήνες και 20€ για τους υπόλοιπος 16.

Edited by jimmis11
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, jimmis11 said:

Από τότε που κόψανε τις έξτρα SIM στο όλα απεριόριστα, δίνουν καλύτερες προσφορές ή είναι η ιδέα μου;

Κάτι 15€, 18€, 20€ κυκλοφορούν τελευταία... 

Μέχρι και με 12,50€ το δώσανε σε κάποιον για τους 8 πρώτους μήνες και 20€ για τους υπόλοιπος 16.

Σχετικά με τις extra sim μου είπε ότι έγινε παύση δεν καταργήθηκε, δηλαδή ρωτάω και μου απαντά σταμάτησε να διατίθεται για κάποιο διάστημα, δεν έχουμε ενημέρωση για ακύρωση της υπηρεσίας extra sim, γνωρίζουμε ότι έγινε απλά μια παύση (ήταν η ακριβής φράση που χρησιμοποίησε).

Επίσης μου είπε ότι οι μικρότερες τιμές οφείλονται στην κατάργηση των δωρεάν παγίων για κάποιους μήνες που έδιναν και της επιστροφής των πέναλτυ μέσω δωροεπιταγών στον Γερμανό

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, AlexM2 said:

Καλημέρα. Μπορείς να στείλεις το τηλέφωνο που σε κάλεσαν;

Εμένα με κάλεσαν και μου έδωσαν προσφορά από το 2106295102

που είναι της COSMOTE γιατί μετά έλαβα μήνυμα να αξιολογήσω την κλήση που δέχτηκα 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...