Jump to content

Συνεχείς κλήσεις από διαφορετικά νούμερα από Αγγλία


bomberb17
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

βρίσκομαι στο εξωτερικό και το κινητό μου το έχω την περισσότερη ώρα κλειστό.

Εδώ και 3+ βδομάδες περίπου παίρνω μηνύματα ότι με καλούν διάφοροι αριθμοί από την Αγγλία. Όλοι οι αριθμοί καλούν ακριβώς 5 φορές.

Μίλησα με τη Vodafone στο chat και νίπτουν τας χείρας τους.

Προφανώς και είναι spam/κακόβουλοι κλπ αλλά το θέμα έχει καταντήσει ενοχλητικό.

Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό;

Screenshots παρακάτω για να καταλάβετε τι εννοώ..

 

QgEshjG.jpg

ats85pt.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όλοι οι αριθμοί καλούν ακριβώς 5 φορές γιατί δεν κρατάει περισσότερες το σύστημα της Vodafone :p
Link to comment
Share on other sites

Βρίσοκομαι Αθήνα και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! Με καλούν συνέχεια από το καλοκαίρι από Αγγλία άσχετοι αριθμοί. +44, κάποιες φορές πιο σπάνια έχω δει και κάτι Αυστρία. Το καλοκαίρι το φαινόμενο ήταν έντονο. Κάθε μέρα είχα τουλάχιστον 4-5 κλήσεις. Τώρα έχει αραιώσει κάπως. Παρατήρησα ότι όταν το σήκωνα (και δε μιλαγε κανεις) τόσο πιο συχνά με έπαιρναν. Από τότε που δε σηκώνω την κλήση ή τη διώχνω έχει αραιώσει. Το ίδιο πρόβλημα έχει και ένας φιλος μου με cosmote. Επειδη κάποιες φορές με εχουν παρει με αγγλικό νούμερο και κάτι εταιρίες για trading χρηματιστήριο κτλ δεν ξέρω μήπως σχετίζεται κάπως αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το ίδιο μου συμβαίνει. Καθημερινά με έχουν ζαλίσει, δεν προλαβαίνω να τα βάλω στη μαύρη λίστα και με καλούν ξανά.

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός σας τι πρόθεμα έχει; Τους πήρατε από αυτά τα πακέτα που κυκλοφορούν ανά σειρές (πχ φοιτητικά ή προνομιακά που διαφέρουν τα 2-3 τελευταία ψηφία μόνο);
Link to comment
Share on other sites

Πώς ξαναπαιρνουν αφού είναι σε Black list ;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η κλήση γίνεται κανονικα, απλά σε εσενα δεν χτυπάει. Ενημερώνεσαι για το ότι σε κάλεσε.
Link to comment
Share on other sites

Τρόπος να μην γίνεται ούτε αυτό υπάρχει;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

βρίσκομαι στο εξωτερικό και το κινητό μου το έχω την περισσότερη ώρα κλειστό.

Εδώ και 3+ βδομάδες περίπου παίρνω μηνύματα ότι με καλούν διάφοροι αριθμοί από την Αγγλία. Όλοι οι αριθμοί καλούν ακριβώς 5 φορές.

Μίλησα με τη Vodafone στο chat και νίπτουν τας χείρας τους.

Προφανώς και είναι spam/κακόβουλοι κλπ αλλά το θέμα έχει καταντήσει ενοχλητικό.

Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό;

Screenshots παρακάτω για να καταλάβετε τι εννοώ..

 

QgEshjG.jpg

ats85pt.jpg

 

Λογικά είσαι Αγγλία.Λες να σε καλούν να σε ενημερώσουν για κρουσματα κλπ απο το NHS;

Link to comment
Share on other sites

Τρόπος να μην γίνεται ούτε αυτό υπάρχει;

Ανάλογα το κινητό, μπορείς να επιλέξεις να μην σου έρχονται ειδοποιήσεις για τις αποκλεισμένες κλήσεις. Από το δίκτυο, θα έρχεται πάντα μήνυμα εκτός αν απενεργοποιήσεις ολικά την ειδοποίηση κλήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά είσαι Αγγλία.Λες να σε καλούν να σε ενημερώσουν για κρουσματα κλπ απο το NHS;

 

 

Δεν έχω καμία σχέση με Αγγλία.

Επίσης το συγκεκριμένο κινητό εδώ και 1 χρόνο περίπου το έχω κλειστό και δεν το χρησιμοποιώ, το ανοίγω πολύ περιστασιακά, ίσως 1-2 φορές το μήνα να δω αν με πήρε κανένας..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καμία σχέση με Αγγλία.

Επίσης το συγκεκριμένο κινητό εδώ και 1 χρόνο περίπου το έχω κλειστό και δεν το χρησιμοποιώ, το ανοίγω πολύ περιστασιακά, ίσως 1-2 φορές το μήνα να δω αν με πήρε κανένας..

 

Aκυρο τότε.Για φορεξ θα πονταρα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση με Αγγλια και εγω πο ειμαι Ελλαδα μονιμα με παιρνουν συνεχεια απο το καλοκαιρι οπως ειπα . Κατα 90% οι κλησεις ειναι απο Αγγλία +44 δηλαδη προθεμα και ενα μικρο ποσοστο εχουν και +40 +41 +42 κατι τετοια νομιζω Αυστρια και κατι αλλες χώρες. Σιγα σιγα εχουν αρχισει και αραιωνουν παντως. Το καλοκαιρι ειχα 5 κλησεις καθημερινα . Κανονικες κλησεις οχι αναπαντηστες και οταν το σηκωνα δε μιλαγε κανεις. Πλεον εχουν αραιωσει και οσο δεν τα σηκωνω ποτέ τοσο αραιωνουν. τωρα λαμβανω περιπου 1-2 κλησεις τη βδομαδα.

 

Εχω μια μικρη υποψια οπως ειπα οτι σχετιζονται με ενημερωσεις για trading απο εταιριες forex κτλ. ίσως σε παιρνουν μποτακια για να δουν αν υπαρχει ο αριθμος και αν το σηκωσεις ώστε να σε καλεσουν μετά απο καποια εταιρια για να σε ενημερώσουν; Δε γνωριζω ακριβως. Αλλα ξερω πολλα ατομα που τους συμβαινει το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με λυπεί το γεγονός ότι το chat της Vodafone μου έλεγε αρλούμπες του τύπου "κάνε φραγή σε όλη την Αγγλία".

Και όταν τους έλεγα να κάνω έστω ένα αίτημα για διερεύνυση μου απαντάγανε στα μούτρα "μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο παρακαλώ;"

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με λυπεί το γεγονός ότι το chat της Vodafone μου έλεγε αρλούμπες του τύπου "κάνε φραγή σε όλη την Αγγλία".

Και όταν τους έλεγα να κάνω έστω ένα αίτημα για διερεύνυση μου απαντάγανε στα μούτρα "μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο παρακαλώ;"

 

Τι θες να σου κάνει το chat της Vodafone, δεν μπαίνει φραγή σε επιλεγμένους αριθμούς όσον αφορά τις εισερχόμενες κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι θες να σου κάνει το chat της Vodafone, δεν μπαίνει φραγή σε επιλεγμένους αριθμούς όσον αφορά τις εισερχόμενες κλήσεις.

 

Προφανώς και όχι. Εξάλλου δεν είναι συγκεκριμένιο αριθμοί . είναι πάρα πολλοί καθε φορά αλλάζουν. Χθες με κάλεσα νκαι μένα αλλες 2 φορές. Απλά μπορεί η Vodafone να διερευνήσει την υπόθεση αν μπορεσει να βρει καποια άκρη. Αυτό μονο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κλήσεις από συνεργάτες της FOREX για επενδύσεις. Αν δεν το σηκώνετε θα καλουν συνέχεια.

Εμένα με ειχαν καλέσει στο παρελθον 2-3 φορές τους είπα οτι δεν ενδιαφέρομαι και δεν με ξαναενόχλησαν.

 

Η Vodafone δεν μπορει να κανει κατι Ειναι νόμιμα registered αριθμοί δεν μπορεί να τους αποκλείσει την πρόσβαση

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντεχω παλι. Χθες και σήμερα ξαναρχισαν τις πολλές κλήσεις. ! 5 φορες χθες. και 3 φορες σημερα μεχρι τωρα 2 το μεσημερι. ολα με +44 και διαφορους αριθμους μετά.

 

Και μεσα σε ολα αυτά με καλεσε και ενας αριθμος που δεν προλαβα να το σηκωσω 6971023774 που οταν τον καλώ μου βγάζει οτι ο αριθμος δεν υπαρχει και οταν τον googlαρω μου λέει κατι για επενδυτικές υπηρεσίες. Ειναι σιγουρο οτι σχετίζεται όλο αυτό. Κάτι πρέπει να γίνει δεν πάει άλλο

Link to comment
Share on other sites

Και σε wind με καλούν καθημερινά από αγγλικούς αριθμούς.

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχεις παει ροδο τα τελευταια χρονια?...

 

Αν ρωτάς εμένα ναι έχω πάει.. πώς σχετίζεται αυτό.

 

ΥΓ από την Πρωτοχρονιά και μετά επανήλθαν δριμύτερα οι κλησεις αυτες... 2 κλησεις μέχρι τώρα σήμερα και γύρω στις 7 χθες. Όλες από Αγγλία και Σκωτία

Link to comment
Share on other sites

Στα σταθερά μας έχουν @ρήξει τα Χριστούγεννα και τώρα τελευταία πάλι. 5,6 φορές την μέρα από διάφορες χώρες εξωτερικού και από Γαργαλιάνους!! Έχει βουϊξει η Φωκίδα
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...