Jump to content

Συσκευή 5G


CaptainChris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και μέσα στο μηνα θα αποδοθούν οι συχνότητες για τη νεα γενιά 5G και οι εταιρείες με τη νέα χρονιά θα λανσάρουν την υπηρεσία, δεν είναι λογικό κάποιος που θέλει να αγοράσει τωρα κινητό να ψάχνει για συσκευή που να υποστηρίζει το 5G; Εαν κρατάς το κινητό για 2-3 χρόνια και μένεις στη Θεσσαλονίκη που ξέρουμε ότι δύο πάροχοι έχουν Ίδη έτοιμο δίκτυο, δεν είναι χαζομάρα να παρεις 4G κινητό;
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρω τι παραπάνω θα δώσει το 5g . Μιλάμε μόνο για ταχύτητα download ? Αν ναι το βλέπω αχρειαστο διότι τι να κατεβάσεις με τόσο όγκο που δεν μπορείς και με 4g+ που ήδη πάει σφαίρα . Και στο λέω εγώ που όταν αλλάζω συσκευή κατεβάζω tidal τραγούδια συνολικού όγκου 60gb .και κατεβαίνουν σφαίρα .

 

Xperia 5ii

Link to comment
Share on other sites

Aν πας με την λογική των 2-3 χρόνων τη συσκευή κατά την γνώμη μου καλό είναι να υποστηρίζει. Απο εκει και πέρα το 4g ως τωρινή τεχνολογία ναι μεν είναι αρκούντως γρήγορο για να κάνουμε την δουλειά μας άνετα αλλά δεν έχει πάντα αυτές τις γρήγορες ταχύτητες. Αν πέσεις σε σημείο που δεν έχεις καλό σήμα ή σε περιοχή όπου υπάρχουν πολλοί χρήστες ταυτόχρονα, τότε το δίκτυο γονατίζει.. Με την έλευση του 5g και την επιπλέον ανάθεση μέρους του φάσματος του 3g που θα κλείσει όπως λένε μέχρι τέλη 2021,ελπίζουμε να λυθούν και αυτά τα θέματα χωρητικότητας του δικτύου
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν νιώθω ότι το δίκτυο έχει πρόβλημα χωρητικότητας αλλά κάλυψης
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι υπάρχει και χωρητικότητας. Επειδή χρησιμοποιώ 24/7 mobile συνδέσεις, βλέπω ειδικά αυτόν τον καιρό που τρέχουν οι προσφορές με τα απεριόριστα ότι στις ώρες αιχμής η ταχύτητα μειώνεται σε σχέση με τις υπόλοιπες ώρες
Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις από άποψη ταχύτητας κακός (διάφορες δεν θα δεις) αν το κάνεις γισ κάποιο άλλο λόγο διαφώτισε μας (πχ remote controls Κλπ
Link to comment
Share on other sites

Αφού οι ταχύτητες θα είναι πολύ μεγαλύτερες, είναι και θέμα ταχυτήτων.

Πχ. mmwave

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού οι ταχύτητες θα είναι πολύ μεγαλύτερες, είναι και θέμα ταχυτήτων.

 

Πχ. mmwave

Ναι μεν είναι απλά δεν θα είναι για πολλούς χρησημα για άνθρωπο που βλέπει ταινίες κατεβάζει μουσική κλπ κλπ κλπ διαφορά θα είναι μηδέν, διάφορα θα δουν εταιρικοί πελάτες που κατεβάζουν τεράστιο όγκο δεδομένων on the field Πχ θέλουν να κατεβάσουν άμεσα 50 gb αντί να κάνουν 6 λεπτά πχ που κάνουν με καλό 4g θα κάνουν μερικά δευτερόλεπτα.

5g αλλού στοχεύει και όχι στην ταχύτητα και συγκεκριμένα στο latency με τόσο χαμηλό latency που προσφέρει είναι πλέον δυνατή εξιπνη διασύνδεση αυτόνομο οχημάτων (που θα σντικαταστησουν όλα τα οχιματα στο άμεσο μέλλον), θα είναι δυνατη εγχείρηση εξ αποστάσεως και πολλά άλλα που απαιτούν άμεση απόκριση που δεν μπορεί να προσφέρει συμβατική ασύρματη σύνδεση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσοι μείνουμε με 4 g συσκευές θα έχουμε κάποιο θεμα;
Ναι θα έχετε αν έχετε σκοπό να τα κρατήσετε για πάνω από 20 χρόνια που θα καταργηθεί το 4g
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας περίπου μια βδομάδα το Mi 10 T 8/128 5g και επιλέγοντας στις ρυθμίσεις πρωτίστως το LTE πέραν του ότι η συσκευή έχει αστραπιαία απόκριση στο ίντερνετ δεν καταναλώνει ( το κυριότερο) ουσιαστικά καθόλου ενέργεια σε stand by μιλάμε για 2 τοίς εκατό σε 14ωρη αναμονή. Είναι η πρώτη μου συσκευή με chipset η οποία να υποστηρίζει το 5g δίκτυο κι έχω μείνει άφωνος με την διαχείριση της μπαταρίας ...δεν αναφέρομαι στα υπόλοιπα του τηλεφώνου διότι είναι off topic. Σίγουρα υπάρχουν διάφορες και τα συγκρίνω άμεσα αφού τα βλέπω καθημερινά στο σπίτι μιας και υπάρχουν επίσης redmi note 9s & 9 pro και το 1+ 7 Pro.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι μείνουμε με 4 g συσκευές θα έχουμε κάποιο θεμα;

Ενα θέμα που θα έχεις είναι ότι επειδή μέχρι τέλη 2021 όπως λένε τουλάχιστον οι 2 εκ των 3 πάροχοι (cosmote-vodafone) θα κλείσουν το 3g, είναι ότι αν η συσκευή σου δεν υποστηρίζει volte δηλαδή ομιλία μέσω 4g δικτύου τότε κατά την διάρκεια ενός τηλεφωνήματος, θα σε ρίχνει σε 2g (απο 3g που πηγαίνει τώρα στην πλειοψηφία των περιπτώσεων κατά την κλήση) και δε θα μπορείς παράλληλα να σερφάρεις στο διαδίκτυο αν χρειάζεσαι κάτι εκείνη την στιγμή. Αν δεν έκλειναν το 3g, θα μπορούσες να το κάνεις αλλά θα υπάρχουν (σύμφωνα με τα όσα λένε τώρα) 2g,4g, 5g

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας περίπου μια βδομάδα το Mi 10 T 8/128 5g και επιλέγοντας στις ρυθμίσεις πρωτίστως το LTE πέραν του ότι η συσκευή έχει αστραπιαία απόκριση στο ίντερνετ δεν καταναλώνει ( το κυριότερο) ουσιαστικά καθόλου ενέργεια σε stand by μιλάμε για 2 τοίς εκατό σε 14ωρη αναμονή. Είναι η πρώτη μου συσκευή με chipset η οποία να υποστηρίζει το 5g δίκτυο κι έχω μείνει άφωνος με την διαχείριση της μπαταρίας ...δεν αναφέρομαι στα υπόλοιπα του τηλεφώνου διότι είναι off topic. Σίγουρα υπάρχουν διάφορες και τα συγκρίνω άμεσα αφού τα βλέπω καθημερινά στο σπίτι μιας και υπάρχουν επίσης redmi note 9s & 9 pro και το 1+ 7 Pro.

 

Μα δεν υπάρχει ακόμα δίκτυο 5G, απλά η συσκευή σου εχει πολυ καλες κεραίες, δυνατο επεξεργαστή και κάνει καλη διαχείριση της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που γράφεις εννοούσα και φυσικά δεν υπάρχει ακόμη δίκτυο 5g σε λειτουργία στη χώρα μας.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ενα θέμα που θα έχεις είναι ότι επειδή μέχρι τέλη 2021 όπως λένε τουλάχιστον οι 2 εκ των 3 πάροχοι (cosmote-vodafone) θα κλείσουν το 3g, είναι ότι αν η συσκευή σου δεν υποστηρίζει volte δηλαδή ομιλία μέσω 4g δικτύου τότε κατά την διάρκεια ενός τηλεφωνήματος, θα σε ρίχνει σε 2g (απο 3g που πηγαίνει τώρα στην πλειοψηφία των περιπτώσεων κατά την κλήση) και δε θα μπορείς παράλληλα να σερφάρεις στο διαδίκτυο αν χρειάζεσαι κάτι εκείνη την στιγμή. Αν δεν έκλειναν το 3g, θα μπορούσες να το κάνεις αλλά θα υπάρχουν (σύμφωνα με τα όσα λένε τώρα) 2g,4g, 5g

 

Μα και με 3g δεν είχες volte από όσο θυμάμαι....Απλά αντί να πέσει σε 3g θα πέσει σε 2g. Το θέμα είναι η κάλυψη του 3g να μεταφραστεί σε κάλυψη 4g γιατι αλλιώς μας βλέπω να μην κάνουμε καν browsing

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε αυτό που λες θα συμφωνήσω πρέπει το κλείσιμο του 3G να μεταφραστεί σε καλύτερη κάλυψη του 4G ώστε να μην υπάρχουν κενά. Από κει και πέρα το 3G δεν χρειαζεται η συσκευή να υποστηρίζει volte αφού πρακτικά τώρα που το έχουμε ακόμα εν χρήσει μπορούμε και να μιλάμε και να σερφάρουμε ταυτόχρονα. Μικρότερη ταχύτητα από ότι με το 4G αλλά είναι κάτι που γίνεται.

Ενώ με το 4G πρέπει η συσκευή να είναι συμβατή με τις ρυθμίσεις του παρόχου για να μπορεί να γίνει αυτό, διαφορετικά κατά την ομιλία θα σε ρίχνει σε 2g.

Αν και τελευταία όλο και περισσότερες συσκευές το υποστηρίζουν αλλά για κάποιον που έχει μία παλαιότερη συσκευή το κλείσιμο του 3G ταυτόχρονα θα σημαίνει ότι δεν θα μπορεί να κάνει κάποια δουλειά στο σερφαρισμα που έκανε πριν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικά ήρθε το 5G στην Ελλάδα, η Cosmote άρχισε να το προσφέρει σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Χωρίς νέα κάρτα ΣΙΜ και δωρεάν για όλους τους συνδρομητές αρκεί να το υποστηρίζει η συσκευή σου. Λίγες είναι οι συσκευές που το υποστηρίζουν τωρα, αλλά με την ενεργοποίηση και αλλων συχνοτήτων θα αυξηθούν και οι συσκευές. Στη ιστοσελίδα της εταιρείας αναφέρει ποιες συσκευές υποστηρίζει τωρα.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθε το 5G στην Ελλάδα, η Cosmote άρχισε να το προσφέρει σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Χωρίς νέα κάρτα ΣΙΜ και δωρεάν για όλους τους συνδρομητές αρκεί να το υποστηρίζει η συσκευή σου. Λίγες είναι οι συσκευές που το υποστηρίζουν τωρα, αλλά με την ενεργοποίηση και αλλων συχνοτήτων θα αυξηθούν και οι συσκευές. Στη ιστοσελίδα της εταιρείας αναφέρει ποιες συσκευές υποστηρίζει τωρα.

 

Εγώ έχω poco f2 Pro έχει 5g αλλά δεν βλέπω να πιάνει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...